Pevnost 1/2012

S novým rokem přichází mnoho předsevzetí a novinek. Netýká se to naštěstí jen politiky, která moc příjemných změn nenabízí, ale i nás, fantasy a scifi nadšenců. Pevnost s příchodem magického roku nezahálí a překvapuje novinkami i proměnami pravidelných rubrik.

Pevnost 1/2012

Největší změnu pozná pravidelný čtenář hned po prvním prolistování. Je jí totiž rozvržení textů. Škatulata se konala hlavně mezi barevnými a černobílými stránkami. Například tam, kde byste dříve našli knižní recenze, je nyní budete hledat marně a naopak. Změna je život a změna nás baví. Takže s chutí do staronové Pevnosti.

Redakce časopisu (zvláště) v poslední době dbá na šíři záběru a rozmanitost. Proto nemusíme v úvodních obálkových tématech čekat jen literaturu a film. I počítačové hry mají co nabídnout. Tentokrát se podíváme na zoubek nové RPG hře Skyrim, která je pátým pokračovatelem herní série The Elder Scrolls. Text nás provede dějem hry, styly a možnostmi, jež se zdají být velmi široké. Nechybí ani dostatečné přestavení pozitiv a škobrtnutí hry. Ani PC laikové se čtyřstránkové recenze nemusí zaleknout. Je napsána krásně srozumitelným stylem, který je lákadlem snad pro kohokoliv.

Dalším lednovým tématem je fenomén, jenž se stále drží a zdá se, že vzdát se jen tak nehodlá. Proto si zaslouží pozornost. Jsou jím samozřejmě paranormální romance v čele s jejich první představitelkou, Bellou. Ale zdaleka nepřijde řeč jen na ni. Jakmile se jeden žánr rozroste a uchytí, vytvoří si rychle vlastní subžánry a odnože. A právě touto směsí romantiky a krve nás provede následující text. První povzdychnutí nad stále propíraným tématem se brzy změní na přímené překvapení ze střízlivého textu pitvajícího téma s rozumným odstupem. Článek rozhodně nepatří jen slintajícím náctiletým dívkám, ale i ostatním, kteří si tento subžánr chtějí někdy vyzkoušet a netouží narazit na to nejhorší.

Po rázném boji a noční romanci je čas se obrátit k filozofii. A to hned k největšímu z jejích představitelů. Jistě jste si již všimli série Tajemství nesmrtelného Nikolase Flamela z pera Michaela Scotta. Pokud vám plakáty v metru nestačí nebo jste zvědaví, co je toto dílo zač, Pevnost vám to objasní. Článek o pentalogii nesmrtelného filozofa potěší hlavně mladší čtenářstvo, protože i její hlavní hrdinové jsou pubertálního věku (samozřejmě kromě Flamela, jenž si zachovává úctyhodné stáří). Ale i starším má co nabídnout. Více již v článku Martina Fajkuse, který nás provede hlavním, lehce zamotaným dějem série a přestaví důležité postavy díla.

Další téma, článek o sérii Dobrodružství kapitána Báthoryho, by se dalo považovat za novinku a zkoušku. Místo tematického textu a následného rozhovoru s autorem, jak jsme byli dosud zvyklí, se redakce rozhodla učinit změnu v podobě „rozpravy“. Na čtyřech stránkách se tedy dozvíme mnoho informací o vzniku, ději i zákulisí této knižní série Juraje Červenáka, avšak s vloženými komentáři samotného autora. Někomu možná více vyhovoval starší způsob článků, ale i rozprava má své výhody. Je svižnější a reakce autora zapadají do textu a činí ho více živým.

Ani při všech těchto změnách se nezapomnělo na povídky. Tou první, na pokračování, přispěl do lednového čísla právě Juraj Červenák.

Chřestýš Callahan je typický westernový lovec lidí. Nemá přátele, nevěří v zákon a má vlastní pravidla. Všichni ostatní se mu jen pletou do cesty. Jeho aktuální prací je banda násilníků a zlodějů, jejíž dva členy odkrouhne již v úvodu povídky. S těmi zbylými to ale nebude tak jednoduché. Sám by to možná zvládl rychle, ale nevyžádanou pomoc mu vnutí starý šerif a do toho si banda vybere jako další cíl místní usedlost.

Akční, rychlý příběh s kolty proklatě nízko u pasu nabízí zajímavou podívanou. Fantasy western není častým tématem. Pro někoho to tedy může být poohlédnutí za starými časy, pro jiného nabídka nového subžánru, kterému nechybí akce ani hlášky. Těšme se, co potká Chřestýše příště.

Planeta skokánků od Jeffa Carlsona nabízí příběh z jiného soudku, tentokrát z vesmírné sci-fi. Povídka z budoucnosti se odehrává na nehostinné planetě, obydlené jen výzkumným týmem za účelem těžby vzácné suroviny. Nečekaný zával hornin ale uvězní dvě členky týmu. Děj sleduje mladou Joannu, členku jednoho z rodů, kterak se snaží dostat k dvěma zavaleným kolegyním a přitom se střetává její loajalita k rodu s vlastní individualitou.

Děj v krátkosti vystihuje naši budoucí katastrofální honbu za jakýmikoli nedostatkovými surovinami. Zároveň však představuje vnitřní boj mladého člověka, jenž se snaží dosáhnout uznání a přitom zapadnout. Text je příjemně čtivý, nenabízí akci, spíše zamyšlení nad hodnotami a budoucností lidstva.

Jako vstup do „posledního“ roku nechybí ani povídka apokalyptická. V roce nula od Davida P. Stefanoviče sleduje hned několik příběhů, rozdělených jak mezi postavy, tak časově. Hlavními hrdiny jsou dvě děti a uprchlý vězeň, toulající se vybydlenou krajinou a městy, schovávající se před tlupami zdivočelých lidí a robotů-policistů. Nelze říct, které z nich je horší potkat.

Povídka, v níž nechybí napětí, trocha akce ani intimnosti, nabízí hlavně pohled do kruté a nehostinné budoucnosti, kde lidskost pozbyla významu, a přesto zde lze nalézt slušné lidi.

Ve filmovém koutku se tentokrát opět dostalo na známou, milovanou i proklínanou sérii Stmívání, přesněji na její poslední, rozpůlený díl Rozbřesk. Pevnost se snaží vyjít vstříc oběma stranám barikády, a proto vydala dvojčlánek – z pohledu (a nadhledu) ženy a také oblíbeného recenzenta série Jiřího Pavlovského. Oba texty nám představí děj, obsazení a zhodnotí kvality díla. Každý ze své perspektivy a zábavně (v druhém případě samozřejmě nikoliv pro zaryté fanynky).

Jak jsem psala hned v úvodu, lednová Pevnost se pustila do fortele renovace s chutí a zapálením, nad kterým lze jen jásat. Přidala nové chuťovky pro nováčky i stále čtenáře, např. Tavernu, v níž se proměnila listárna, a Průvodce, který nás provede po spletitém světě našich oblíbených žánrů. Nechybí ani nové historické téma, v němž se František Novotný zabývá magickými základy Hitlerovy říše. Čtení Pevnosti je zas o něco větší zábava.

Kamila Procházková (redaktorka)

kamila.prochaz­kova@fantasypla­net.cz

Také si přečtěte:

Rozhovor s Jurajem Červenákem o jeho novém románu na pokračování (PR)

Četli jste tuto Pevnost? Nezapomeňte ji u nás ohvězdičkovat a napsat k ní komentář!

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď