Tajná kniha Šerosvitu

Šerosvit, svět přízraků. Svět, který je závislý na lidských emocích. Svět, který sousedí s tím naším, a přitom je běžným smrtelníkům nedosažitelný. Avšak najdou se tací, kteří dokážou mezi oběma světy procházet.

Šerosvit - ilustrace
Šerosvit - ilustrace
Tajná kniha Šerosvitu

Takovým se říká míšenci, protože vznikli z pouta mezi člověkem a přízrakem. Pro Šerosvit jsou tyto bytosti velmi nebezpečné, v jejich silách je totiž vyvolávat přízraky. V knize se setkáme se dvěma sourozenci-míšenci Kamilem a Kamilou, jejichž matka byla jednou člověkem povolána do světa lidí. Bohužel byla později nucena uprchnout se svým nenarozeným synem zpět do Šerosvitu a opustit svou dceru. Od té doby utíká jako lovná zvěř, kdosi po ní pátrá. Stíny minulosti ji dohánějí.

Šerosvit je zvláštní místo. Je to přízračný obraz našeho světa. Můžeme v něm dokonce najít celá města, třeba Zlatolibru nebo Har Tavor, což jsou tamní protějšky měst Liberce a Táboru. Přízraky zde musí pro pohyb používat vlákna, která zachycují na otisky lidských předmětů. Mohlo by se totiž snadno stát, že by je dostal všudypřítomný Odliv, který by je zanesl do Sříbroklamu. Tam by je čekala pomalá smrt umrznutím.

Přízraky se rodí a živí z lidských emocí, proto je pro ně náš svět tak důležitý. Mnohé z nich lidský svět fascinuje, stejně jako některé lidi fascinuje ten jejich. Soužití mezi nimi ale není jednoduché, protože stejně jako jedni obdivují druhé, tak se jedni druhých bojí.

Tajná kniha Šerosvitu je sbírkou povídek městské fantasy od čtveřice českých a jedné slovenské autorky. Povídky na sebe navzájem dějově navazují a dohromady skládají mozaiku příběhu, jež se točí okolo více postav. Již podle obálky je znát trocha inspirace japonskou kulturou, ta se do knihy prolíná různými způsoby. Například exotickým původem některých postav. Většina povídek se ale odehrává u nás, v České republice.

Kniha nemá hlavního hrdinu, na jejích stránkách se tak můžeme seznámit s velice různorodou sortou postav. Každá z nich má k Šerosvitu svůj vlastní vztah. Některá se do něho snaží dostat, jako například Erik, kluk, který hledá svou ztracenou matku, avšak v plánu má mnohem víc. Některá se snaží ho ochránit před nebezpečími, jako Magistr Lang, vymítač lidí, jehož se ovšem bojí všechny bytosti včetně přízraků. Některá v něm prostě žije, jako Perchta, Alastar či víla Pomněnka.

Knize se nedá upřít hlavně jedno, a to originalita. Některé z jejich motivů jsme sice už četli mnohokrát, ale ona je podává svým, neotřelým způsobem. Tajná kniha Šerosvitu je určena hlavně mladším čtenářům – někdy působí trochu pohádkově, ale není pravda, že by si ji neužili ani dospělí čtenáři. Většina hrdinů je sice ve věku okolo patnácti let, ale problémy, které řeší, známe všichni. A když už nic jiného, umožní staršímu čtenáři návrat do dětských let a vychutnání si celkově nenáročného příjemně pohádkově-fantastického čte­ní.

Co když kromě našeho světa existuje svět přízraků – Šerosvit – jako další vrstva reality, navázaná na náš svět? Šerosvit, který vznikl z duševní činnosti lidí a jehož bytí je podmíněné existencí lidské civilizace, protože ta mu dodává energii a umožňuje jeho neustálou obnovu. Toto je příběh dvou míšenců, bratra a sestry, kteří od sebe byli v dětství odděleni. Jejich příběh se odvíjí na pozadí jednotlivých povídek a při čtení se skládá jako mozaika. Karolina Francová, Sanča Fülle, Vilma Kadlečková, Lucie Lukačovičová a Julie Nováková napsaly duchařskou fantasy s hororovými prvky, která se odehrává převážně v Čechách v naší současnosti, byť prazačátek sahá až do staré Číny. (anotace)

Povídky:

Karolina Francová: O duhové mozaice
Sanča Fülle: O vlku, který mhouřil oči
Vilma Kadlečková: O perchtě a pádu
Lucie Lukačovičová: O lišce, která běží k táboru
Julie Nováková: O nefritovém amuletu I
Vilma Kadlečková: O lišce a lovci
Karolina Francová: O chlapci, který kreslil komiks
Sanča Fülle: O liščí povaze
Lucie Lukačovičová: O černé dámě
Sanča Fülle: O ženě odjinud
Julie Nováková: O nefritovém amuletu II
Sanča Fülle: Duše v cypřišovém lese

  • Autorky: Karolina Francová, Sanča Fülle, Lucie Lukačovičová, Julie Nováková, Vilma Kadlečková
  • Forma: hardback
  • Počet stran: 256
  • Cena: 299 Kč
  • Nakladatel: Albatros, 2011

Adam Seicherstein (redaktor)

adamseicherste­in@seznam.cz

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď