Zom-B: Darren Shan

Darren Shan není žádný nováček a tenhle styl hororu je jeho obor. Tentokrát pracuje s tématem zombie, které se stává stále populárnější. Jak jsem však brzy měla možnost zjistit, není to jediná zápletka této knihy. Nemrtví jsou zde jen vedlejším dějem, ale to neznamená, že budete ošizeni o pěkné přepadení, oběti nebo nechutné detaily.

USAZomB1second_draft

Hlavní postava tohoto příběhu je středoškolačka Rebecca, všemi přezdívaná B. Musím říct, že byla dost zvláštní osobnost. V jiných knihách by zaujímala místo záporáka nebo těch mrch, bez kterých se žádná škola neobejde. Tím myslím, že šikanovala ostatní, i když ne nijak rapidně, kradla jim věci, provokovala a nikdy neodolala rýpnutí do lidí jiné národnosti nebo barvy kůže. Za to poslední mohl jednoznačně její otec, který se účastnil všech demonstrací a přispíval do každé organizace proti přistěhovalcům do Velké Británie. Za svým názorem si stál a B i její matka brzy zjistily, že se ani trochu nevyplácí postavit se proti němu.

B byla jednou z postav, se kterou souhlasíte na jedné stránce a tím si ji oblíbíte, ale na další přijde s něčím nenormálním, což bylo občas na facku. Měla v sobě mnoho protikladů. Vytvářely tak podivný a jedinečný charakter, který se jen tak nezapomíná.

Autor zde přišel se zajímavou myšlenkou – pokud by rasisti dosáhli svého, jak přesně by se lišili od nacistů? Nikdy dřív jsem nad tím takhle nepřemýšlela, ale jako úvaha je to jednoznačně zajímavá. Tento morální problém však nebyl jediný, který by se tu našel. Stejně jako ve svých dalších knihách, i zde vymyslel úplně něco jiného, něž jsem doposud viděla. Nemrtví nejsou nic nového, ale v tomhle podání tak působí.

Celý příběh bylo jednoduché a rychlé čtení. Pokud se ve 167 stránkách měla najít nějaká zápletka, nezbylo žádné místo na nudnější části. Dokonce, i když se zombie objevili až později. Ale určitě jsem nebyla jediná, kdo netrpělivě čekal na útok nemrtvých. Zápletka, kterou prozrazuje už samotný název knihy, si dala dost načas. Což znamená, že tohle přece jenom není tak úplně zombie kousek. Řeší se tu také každodenní život středoškoláků nebo rozpolcení holky vychované tyranem.

Nejsem si však úplně jistá, jestli tohle byl dobrý začátek série. Krátká knížka, kde se děj dostaví až v druhé polovině může obsahovat dost nepodstatných okamžiků. To však nemůžu hodnotit už teď. Kdo ví, třeba se to všechno nějak využije v dalších dílech. Pokud hledáte čistě zombie dílo, tohle nejspíš nebude kniha pro vás. Přesto jí však můžete dát šanci, protože vám zabere jen jeden večer.

80%
 • Darren Shan: Zom-B
 • CooBoo, 2015
 • Překlad: Jakub Kalina
 • Počet stran: 167
Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

5 komentářů

 1. Směšovat rasisty a lidi kteří nesouhlasí s přílivem imigrantů do Velké Británie, potažmo do Evropské unie je velmi chybné a zavádějící! Například k nám do vsi se jednou z vedlejší vsi přistěhoval jistý Ponravič, zvaný Fialuška. Měl totiž fialovou kůži. Tletu barvu jeho kůže získala, když jednou zkazil pal samohonky a i přes varování sousedů vypil co si navařil. Než bys řekl svatý Kuzmič, dostal horečku a zfialověl. Horečka za tři dny polevila, ale fialová kůže mu zůstala! No a tleten Fialuška si jednoho dne usmyslil, že se do naší vsi přistěhuje, poněvádž si myslil, že se u nás bude mít lepší! Jak řekl, tak udělal. Brzy však zjistil, že u nás pečení holuby do huby nelítají, a že bude musit pracovati! To se mu však nezamlouvalo, jelikož nebyl práci příliš nakloněn! Dal se tedy na žebrotu a drobné krádeže, aby měl na vodku! A tu začal problém! Mužikům od nás ze vsi nevadilo, že je Fialuška fialový, ale vadilo jim, že Fialuška krade a žebrá. Když potom jednoho dne opilý pozvracel popa v kostele, došla i takovým dobrým, božím lidem jako jsou u nás ve vsi trpělivost a ubili ho cepy! Bůh s ním! Za svůj konec si však mohl sám, svým nevhodným chováním, ne proto, že byl fialový! Inu, jak se říká: Kdo na návštěvě se slušně nechová, toho může postihnout nedobrá nehoda!

 2. Tak ta storka ze života je sice pěkná, a já netvrdím, že se jí sám také neřídím, ale kniha se snaží, podle mě, ukázat trochu jiný problém, a ten spočívá v nazývání věcí pravým jménem a vybírá si k tomu problematiku odlišnosti obecně, která bude asi ústředním tématem celé série.

  Jde o to, že je asi v pohodě, když skupina nacionálně smýšlejících lidí dá za vyučenou někomu, kdo se neustále choval proti normálním pravidlům společnosti, a to i když se ten dotyčný provinilec něčím od té skupinky lišil, třebas barvou pleti. Kniha ale napovídá, že za zvážení už stojí to, zda v té skupince jsou opravdu všichni jen nacionalisté anebo je tam i pár lidí, kterým prostředí takové komunity vyhovuje právě proto, že občas narazí na lidi odlišné zrovna barvou pleti, kterým mohou nadšeně dát co proto za nadšené spoluasistence parťáku a vesele tvrdit, to přece není nic osobního, my to děláme jen z ryzího nacionalizmu nic jiného v tom proboha nehledejte. Také je zde upozorněno na skutečnost, že vnímat odlišnosti jako špatnou učíme děti už od malička a to podvědomě záměrně i zcela nezáměrně.

  Navíc se to dá brát i z druhého konce, protože hrdinka řeší, zda je či není rasistka a zda je správné být či nebýt rasista. Dochází také k závěru, že ať bude jaká chce, ať udělá milion dobrých věcí, tak žije ve světě, kde bude vždycky špatná, protože je jiná právě v tom, že je rasistka a tuhle jinakost jí zastánci práva na odlišnost rozhodně tolerovat nebudou.
  Průser je v tom, že se prostě musíte postavit na jednu, či druhou stranu a tím vždy někoho naštvete a nedej bože, abyste si vybrali vlastní stranu, protože tím naštvete všechny.

 3. to Anonym
  Tvůj příspěvek je trochu zmatený, ale přesto jsem pochopil, co jsi chtěl říct. Problém tkví ovšem v tom, že takovéto „morální“ úvahy jsou zcela irelevantní ve chvíli, kdy ti chce někdo uříznout hlavu 🙂 Co se dalšího týče, tak pojmy jako „rasista“ či „nacionalista“ jsou v dnešní době a situaci zcela vyprázdněné a většina lidí už ani nechápe, co původně znamenali, užívají jich jako nadávky. Existují jen dva druhy lidí: dobří a špatní. A ti dobří prostě musí zabránit těm špatným zničit civilizaci. Jinak nastane temno a celá Země se změní v jeden velký Mordor!

Zanechat odpověď