Resident Evil 4: Čím hlouběji pod zemí, tím hlouběji v problémech

Jen blázen zkouší neustále stejné věci a očekává odlišný výsledek. A výzkumníci z korporace Umbrella aspirují na titul největších bláznů planety. Jejich pokusy s viry se až doposud vždy vymkly kontrole a skončily, mírně řečeno, neslavně, ale oni to stejně zkouší znovu. A opět nic nenasvědčuje tomu, že by to tentokrát mělo skončit lépe, protože na brány výzkumného centra klepou vojáci elitní jednotky S.T.A.R.S.

Tam, kde cesta končí

To, že jsou vojáci S.T.A.R.S. vždy ve správný čas na správném místě, rozhodně není náhoda. Mají sice s Umbrellou nevyřízené účty za incident v Raccoon City, kde museli čelit hordě lidí přeměněných působením viru na nemyslící krvelačné zombie a dalším krvelačným monstrům, ale to jim dává pouze motivaci. Informace potřebné pro jejich záškodnické akce vynáší a předává tajemný pan Trent. Ve čtvrtém dílu knižní série Resident Evil s podtitulem Podzemí se o tomto muži úzce spjatém s organizací Umbrella konečně dozvíme více a zjistíme, proč vlastně sabotérům pomáhá.

Stephani Danelle Perry se tentokrát opět vydala vlastní cestou, a tak se děj knihy videoherní sérií pouze inspiruje, namísto aby bylo Podzemí přímo přepisem děje některé z her. Hrdinové se tentokrát dostávají do podzemního výzkumného střediska s pracovním názvem Planeta, kde nadnárodní korporace přechovává vzorky virově mutovaných monster, které se jeví být slibnými biologickými zbraněmi. Středisko je však teprve ve výstavbě, takže sabotéři mají jedinečnou šanci objekt infiltrovat a navrch získat informace od jednoho z vedoucích členů Umbrelly. Ani takto mocné organizaci by totiž nemělo projít vše; vynést na světlo smrt stovek nevinných lidí je pro neprávem očerněné členy S.T.A.R.S. jednou z priorit.

Inspirace videoherní sérií je v tomto případě natolik silná, že by na základě této knihy mohla vzniknout počítačová adaptace. Příběh je nekomplikovaný, nečekejte žádné zvraty nebo nejednoznačné postavy. Od prvních stran je jasně dané, kdo jsou „ti hodní“, kteří čelí zlému manipulativnímu šéfovi celého střediska. Jediný spletitější prvek příběhu spočívá v tom, že jedna dvojice vojáků se spouští do podzemí, zatímco druhá jim kryje záda na povrchu. Zkrátka, stále je citelně cítit mechanika a principy využívané především ve videohrách.

 

Mozky! Chybí nám mozky!

Ale zpět k inspiraci hrami. Většina děje spočívá v pobíhání v různých lokacích, řešení hádanek a nacházení předmětů, které se snad budou dát později použít. Bylo by však nespravedlivé spílat Podzemí za jednoduchost, protože silné stránky této knihy jsou zcela jinde.

Děj je totiž doslova prošpikován akcí, jejíž zábavnost se násobí v momentě, kdy dvojice nešťastníků vstoupí do oblasti, ve které Umbrella testuje své nejnovější smrtící výtvory. Asi nikoho nepřekvapí, že uboze ozbrojení vojáci popřou veškerou pravděpodobnost a dokážou porazit monstra vyšlechtěná k zabíjení, zatímco skupina na povrchu si poradí s posilami přivolanými spuštěným alarmem objektu. Kromě akce nechybí také některé povedené hororové momenty, jejichž ztvárnění se během procházení ponurým podzemním objektem nabízí téměř samo. Těchto ponurých momentů se však v knize skrývá bohužel jen poskrovnu.

Hlavním kamenem úrazu jsou tentokrát postavy. Už to nejsou bezduché loutky, ale přestože se s většinou hrdinů setkáváme už podruhé či potřetí, žádný z nich neprodělává výraznější vývoj, což je trochu zarážející. Mnozí z nich také musí intenzivně obden mlátit hlavou do zdi, protože jejich chování je mnohdy přesným opakem toho, co by udělal člověk, který chce přežít v neznámém prostředí. Na nic nesahat, nikam se bezhlavě nevrhat… Tak přesně tohle v knize nefunguje. Za vše jmenujme například způsob, jakým se nechá dvojice vojáků vlákat do pasti. Závěrečný souboj je pak produktem totálního zatmění mysli hlavních hrdinů. Vypustit dobrovolně zabijáka a vědět, že útěk je velmi obtížný, to už opravdu vyžaduje otrlé dobrodruhy.

A když už je řeč o nepřátelích – autorka se nebála popustit uzdu své fantazii. Ačkoliv kniha trochu vybočuje ze zaběhlého konceptu a namísto střetu s objekty zasaženými uniklým nebo záměrně vypuštěným virem se speciální jednotky utkají s pokusnými zabijáky v laboratorních podmínkách, dočkáte se zajímavých kousků. Zmutovaná monstra jsou detailně popsaná, a i když například obří škorpión je trochu klišé, mají nápad.

Naopak poměrně podařené jsou vedlejší postavy. Hlavní záporák s pedantsky „německou“ náturou (vše mám pod kontrolou a vše musí fungovat!) nebo mechanik, který se dostane do vážných problémů, jsou velmi věrohodní a díky tomu bohužel mnohdy zábavnější než někteří z hlavních hrdinů.

Čtvrtý díl série Resident Evil s podtitulem Podzemí je opět nekomplikovaná akční četba říznutá nápaditými monstry usilujícími o život. Kvalitou rozhodně nijak neválcuje předchozí díly, ale patří k těm lepším kouskům. Konec má potenciál celou sérii posunout o řádný kus vpřed, ale zda se tak stane, na to si budeme muset počkat do dalšího dílu. Podzemí už však musíme brát jako plnohodnotný akční román, ne pouze produkt pro fanoušky série rozšiřující universum populárních videoher.

 

S.D. Perry: Resident Evil 4 – Podzemí
Vydal: FANTOM Print, 2016
Překlad: Kateřina Niklová
Obálka: Titan Books
Počet stran: 256
Cena: 249 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď