Resident Evil 6: Veronica nebo Claire, sejměte je všechny!

Veronica. Jak poeticky znějící dívčí jméno. Jenže v tomto případě se jedná o nepříliš poeticky vyhlížející ampuli s nejnovější odrůdou bakteriologického viru, který dokáže člověku po vypuštění do vzduchu zkazit zbytek života. Tedy za předpokladu, že se těch pár protrpěných hodin se dá vůbec nazvat zbytkem života.

Nepříliš dojemné shledání

Kód: Veronica je již šestou knihou z prostředí fenomenální videoherní série Resident Evil. Stephani Danelle Perry, autorka, která má na svědomí i všechny předchozí do češtiny přeložené knihy z tohoto světa, si tentokrát opět příliš nelámala hlavu s příběhem, a až na pár drobností „obšlehla“ děj stejnojmenné hry. Znovu tu máme pohromadě staré známé: Claire Redfieldovou coby hlavní hrdinku, mladou vnadnou krásku, a proti ní opět stojí nadnárodní korporace Umbrella, která zase (pokolikáté už?) nedokázala uhlídat tajnou laboratoř na opuštěném ostrově. Samozřejmě nemohou chybět ani zombicidní oběti virové nákazy s chutí na krev a vnitřnosti, kterými je ostrov doslova zamořen (jak těmi zombíky, tak následně těmi vnitřnostmi). V epizodní roli se objeví i Claiřin bratr a velitel týmu S.T.A.R.S. Albert Wesker, který však má už od událostí prvního dílu dávno ohryzávat kytičky odspodu. Jak jistě tušíte, bude to skutku radostné shledání, a jediné oko nezůstane suché.

 

Na druhou stranu přibylo pár nových tváří. Předně je to Claiřin parťák Steve Burnside. Je mladý, krásný, umí střílet i běhat, a pokud zrovna nekosí zástupy zombíků, pokukuje ve chvílích volna po Claire. Druhý přírůstek je hned dvojitý. Dvojčata Ashfordova jsou géniové, kteří si nechtějí nechat od Umbrelly mluvit do svých pokusů, a tak na testovací ostrov vypustí všechny zrůdy, které mají ve své poměrně široké sbírce. Zatímco Steve je klasický „sidekick“, dvojčata jsou zajímavou a osvěžující novinkou. Obě jsou dostatečně šílená se vším, co k tomu patří: paranoia, šílený smích a nezbytné rozvleklé záporácké proslovy.

 

Je to marný, je to marný, je to…

Když píšete šestou knihu podobného ražení, člověk by si řekl, že se poučíte – pět šancí na zlepšení těch největších nešvarů přece není zas tak málo. Pokud jste fanouškem videoherní série a knihu máte jen jako doplněk nebo fanouškovskou nezbytnost, pak vám nestydaté kopírování děje hry vadit nebude. Pokud však chcete „pouze“ dobré počtení, pak budete narážet na věci převzaté ze hry, u kterých nepochopíte význam jejich přítomnosti v knize. Logické hádanky, schematický postup a téměř na závěr přesun děje z ostrova kamsi na polární kruh. No dobře, abych knize nekřivdil, ten přesun má své opodstatnění. Ale ta hra a schematičnost s ní spojená z toho pořád strašně okatě kouká, víc vlastní invence by autorce rozhodně neškodilo.

 

Pokud si ale milostivě dokážeme odmyslet trochu toho balastu, pak je Kód: Veronica co do zpracování jednoznačně nejzdařilejším dílem. Velký pokrok je vidět hlavně v práci s postavami. Konečně jim bez výhrad uvěříte! Hlavní záporáci dokonce vzbuzují v průběhu knihy emoce, hlavní hrdinové mají konečně potřebnou jiskru a budete jim v jejich boji o přežití fandit.

 

Dalším významným prvkem celé série jsou monstra, která stojí v cestě „těm hodným“. Výběr je tentokrát bohatý; vrací se známí z předchozích knih jako zombiepsi nebo fakticky-velcí-zombie-pavouci, ale tým vědců z Umbrelly rozhodně neusnul na vavřínech, a tak i díky novým mutacím viru potkáte neokoukané rozkošné mazlíky, kteří vás s chutí slupnou jako malinu. Autorka se opět o něco vylepšila v popisu oblud, a jedinou chybou tak zůstává lpění na herní předloze. Hrdinové se s jedním z finálních bossů setkají opakovaně, aby si zraněná potvora utekla lízat rány a v příhodný čas (který je navíc docela snadno předvídatelný) se opět vrátila na scénu. Ocenit je třeba samotný závěr knihy, který přináší zajímavé rozuzlení a především velmi originálního protivníka!

 

Je však jedna věc, ve které knihy nikdy příliš nešly ve šlépějích svých kolegyň na monitorech. Celá knižní série Resident Evil je totiž především akční záležitost, do které sem tam nakoukne trocha hororu a napětí.

 

Pokud chcete příjemnou akční knihu plnou děsuplných nepřátel a jste ochotni přimhouřit oko nad věcmi otrocky přenesenými z děje hry, jež byla knize předlohou, budete potěšeni. Náročnějším čtenářům však Resident Evil 6 – Kód: Veronica nebude příliš vonět.

 

S.D. Perry: Resident Evil 6 – Kód: Veronica
Vydal: FANTOM Print, 2017
Překlad: Kateřina Niklová
Obálka: Titan Books
Počet stran: 256
Cena: 269 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

4 komentáře

  1. Tedy, biologie není zrovna můj obor, ale – „bakteriologický vir“? To je, nemýlím-li se, něco jako „tesařské párítko“ nebo „geologická krtina“…

  2. to Tlustý zlý strýc Leonard : Samotná existence zombií je z biologického hlediska naprosto vyloučena a to ať již vzniknou jakýmkoliv způsobem.

    Spíše mne překvapuje, že jsem zatím nenarazil ani na jediného autora, který by popsal ty neskutečná mračna hmyzu, který by na každé takové zombii vesele hodoval a to až do jejího úplného rozpadu.

    (Ano, já vím… moje žena se mnou zásadně odmítá sledovat horrory. ..)

  3. KarloviC: Clive Barker, „Věčné zatracení“. Tam je to aspoň mírně naťuknuto… A pak existuje ještě jedna roztomilá povídka tuším od Blocha – název si nepamatuju, vyšla kdysi buď ještě v Exalticonu, anebo potom v polarisáckých ScienceFiction and Fantasy Magasinech, ale byla o tvrdohlavém dědečkovi, který odmítá uznat, že umřel, dokud mu to přesně na tomhle příbuzní nedokážou.

Zanechat odpověď