Rozhovor s Jamesem S. A. Coreym

„Existuje spousta science fiction o blízké budoucnosti. Máme spoustu science fiction o rozsáhlých vesmírných impériích v daleké budoucnosti. Ale takových, které by vyprávěly o té části mezi tím, mnoho nenajdete. Expanze hraje právě na tuhle strunu. Ať už nás ze Země do okolní sluneční soustavy žene cokoliv, neseme si s sebou ty samé problémy, které už máme.“

78-80-7387-701-9_V

James S. A. Corey je pseudonym užívaný autorskou dvojicí Daniel Abraham a Ty Franck. Vznikl spojením Abrahamova a Franckova prostředního jména, iniciály uprostřed patří Abrahamově dceři Scarlet. Autorská dvojice nám přináší první knihu z trilogie Expanze, Leviatan se probouzí. V roce 2012 byla nominována na cenu Hugo a Locus. Space opera klasického pojetí, v níž se posádka malé těžařské lodi dostane díky objevu opuštěného vesmírného plavidla do středu zájmů mnoha různých skupin v lidmi kolonizované Sluneční soustavě stojící na pokraji revolty vzdálených planet vůči pozemské nadvládě.

„Už dávno tu nebyla takhle zatraceně dobrá space opera.“ George R.R.Martin

„Vynikající debut v žánru space opery, následující tradici Petera F.Hamiltona.“ Charles Stross

Interview

Leviathan se probouzí je první kniha ze série Expanze. Jaký druh příběhu se v ní vypráví?

Existuje spousta science fiction o blízké budoucnosti. Máme spoustu science fiction o rozsáhlých vesmírných impériích v daleké budoucnosti. Ale takových, které by vyprávěly o té části mezi tím, mnoho nenajdete. Expanze hraje právě na tuhle strunu. Ať už nás ze Země do okolní sluneční soustavy a odtud ke hvězdám žene cokoli, neseme si s sebou ty samé problémy, které už máme. To, co chci, je napsat starou dobrou vesmírnou operu zaměřenou na lidské příběhy, ale s postupně se rozšiřujícím horizontem.

Leviathan se probouzí vypadá jako science fiction, ale půjčuje si mnoho z jiných žánrů, i takových jako horor nebo noir. Bylo vaším úmyslem míchat žánry? A do jakého byste svou knihu zařadil?

Je to nepochybně science fiction klasického typu „space opera“. Takový je příběh, který chci vyprávět. Ale polovina příběhu je detektivka, a jakmile se na stránkách objevil detektiv Miller, řekl hlasitě, že je klasickou noirovou postavou. Je to v jeho hlase, ve způsobu, jakým o věcech mluví, víte? Pokud jde o hororový dojem, takhle já prostě pracuju. V životě jsem nenapsal nic, co by aspoň trochu nezasahovalo do hororu. Kdybych vymýšlel pohlednice s blahopřáním, i ty by pravděpodobně měly nádech něčeho velmi zneklidňujícího.

Leviathan se probouzí má dva hlavní hrdiny s velmi odlišnými názory na svět, již se často ocitají v konfliktu. Můžete tyto názory popsat a vysvětlit, proč jste zvolil právě tento druh rozporu?

Víte, o science fiction se tvrdí, že pojednává o budoucnosti, jenže ve skutečnosti se zabývá i tou dobou, ve které ji píšete. Holden a Miller mají odlišné názory na etiku využití informací. Tady jde o velmi aktuální spor. Holden je pro mě prosťáček, idealista, člověk, jenž nahlíží na lidstvo velmi optimisticky. Věří, že pokud poskytnete lidem veškeré informace, všichni s nimi naloží správně, protože jsou od přírody dobří.

Ukázka

James S. A. Corey: Leviatan se probouzí

Překlad: Jana Rečková

Formát: 145×205

Vazba: brožovaná

Série: Expanze 1

Počet stran: 456

ISBN 978–80–7387–701–9

Vydal: Triton

Datum vydání: říjen 2013

Prodejní cena: 399 Kč

Prodejní cena e-book: 199 Kč*

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

3 komentářů

  1. rozhovor
    Celý rozhovor v originále zde: http://www.orbitbooks.net/interview/james-s-a-corey-2/

    Musím říct, že v ČJ i v AJ působí v tom rozhovoru dost divně, když “autor” odpovídá v singuláru a přitom víme, že je to pseudonym pro dva autory, co pracují společně.
    Mno a ten překlad toho interview tady mi připadá místy dost neohrabaný…

    Knížky jsem všechny tři četl v AJ a líbíly se mi.

  2. No, už to vyšlo?
    zatím jsem nenašel, přátelé. Když já se dostanu jen do Luxóru.

  3. No, našel
    koupil, přečetl, koupil Kalibán a nadšen. Tak tohle je objev. Už aby byla trojka.

Zveřejnit odpověď