Sběratel ztracených věcí

O tom, že každá ze všech věcí na světě skrývá nějaký příběh, se ve své prvotině rozepsala anglická spisovatelka Ruth Hoganová.

Možná se divíte, že si chlap vzal k recenzování knížku, která na první pohled působí tak nějak pro ženy. Hlavní hrdinka je v ní asistentkou starého a bohatého spisovatele, jehož koníčkem a životním posláním zároveň je sbírat ztracené věci, napsat o nich povídku a pokusit se je navrátit původnímu majiteli. To protože kdysi sám něco ztratil – a stálo ho to život jeho milované. A když starý a bohatý spisovatel skoná, jeho úkol přejde na hlavní hrdinku, Lauru. Spolu s bohatstvím. A také duchem zesnulé milované.

 

A to je právě ono – sbírání ztracených věcí, záhadná smrt, duch… Tahle kniha z anotace voněla magickým realismem. Sice spíše sukňovým, ale jak jsem se přesvědčil u geniálního Nesmrtelného příběhu Catherynne M. Valenteové, to rozhodně nemusí být na škodu. Jenomže upřímně – Ruth Hoganová není Catherynne M. Valenteová.

 

Její prvotina je totiž mnohem více „realismus“ než „magický“. Okořeněný sem a tam nějakou podivnůstkou, případně vedlejší postavou dívenky Sunshine, postižené Downovým syndromem a až nesnesitelně veselou povahou, ale pořád soustředěný na příběhy až obyčejně lidské. A v podstatě nezáživné. Hrdinové dvou linií tak procházejí situacemi a životními mezníky, kterými jste viděli procházet tucty dalších, možná včetně sebe sama. Úmrtí blízkých, nevěry, rozvody, nové lásky, nesnesitelní rodinní příslušníci – nic z toho rozhodně nezaujme tolik, jako ty kouzelné součásti příběhu Ruth Hoganové, kterých je v knize až pohříchu málo, a proto působí paradoxně naopak rušivě.

 

A nutno dodat – ani protagonisté knihy nepatří mezi ty nejzajímavější. Což bude pravděpodobně tím, že jsou skoro všichni v pasivní roli – nemusí činit složitá, nebo v podstatě jakákoliv rozhodnutí (Lauře spadne doslova do klína dům, bohatství, Sunshine i její úkol) a jsou tak zmítáni okolnostmi. Příběh sám je navíc napsaný jako z učebnice tvůrčího psaní – dvě linie, které se zákonitě protnou (a není těžké předem vytušit, kdy a jak).

 

Sběratel ztracených věcí je kniha s ohromným, bohužel však nenaplněným potenciálem. Čte se sice natolik svižně, že bych si ji troufal označit za letní čtivo, nezařízne se však hluboko do vaší paměti – snad kromě těch několika dobrých nápadů, které si zasloužily mnohem více prostoru.

 

A ano, pokud jste ženy, bude vám pravděpodobně přeci jenom bližší.

 

Ruth Hoganová: Sběratel ztracených věcí
Vydal: Host, 2017
Překlad: Michaela Martinová
Formát: váz.
Počet stran: 300
Cena: 299 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď

Sběratel ztracených věcí

Sdílet…

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď