Temné bratrstvo: Moc je víc než životy těch ostatních

Z nebe může spadnout ledacos. Dešťové kapky, kroupy, ptáci. Nebo třeba bohové. Pak je tak trochu zřejmé, že už není nutné se k nim modlit a že místo proč je spíše třeba ptát se jak. Jak svrhnout ty, kdo svrhli bohy a vstřebali jejich esenci, díky čemuž nemají problém vládnout velmi tvrdou rukou. Odpověď na tuto otázku existuje stejně jako možnost, že až slova přestanou být jen slovy, budou občas někteří závidět slepým. Takže ještě, než vyjde poslední pokračování stejnojmenné série nazvané Ostří mrtvého muže, podíváme se na zub prvnímu dílu.

Pád předchází pýchu

Po Válce s bohy, kteří byli poraženi, se stali vládci Magelordi. Moc, obrovskou moc, jim poskytuje esence, již získali z padlých obyvatel nebes. Její množství však není nevyčerpatelné a Magelordi nejsou nesmrtelní. Může je zabít například i Mageban, který vlastní mladý Davarus Cole, člen tajné organizace říkající si Střepy. Jejich cílem je zbavit se ve svém městě Magelorda Salazara, známého též jako Tyran z Dorminie, avšak zdaleka nejsou sami, kdo má stejný úmysl. O něco jiný mají horalové Brodar Kayne a jeho přítel Jerek přezdívaný Vlk, jenže když se za hradbami Salazarova města zkříží cesty pár lidí a následně i jejich meče, bývá občas nutné své plány změnit. Dřív, než plány ostatních změní vás. A hlavně vaše těla.

 

Všichni musí zemřít… nebo trpět

Temné bratrstvo, high fantasy a první díl trilogie, už v úvodu dává tušit, že jeho svět bude temný. A je to pravda. Podíl na tom nemají jen naturalistické popisy, zejména násilí, ale také dystopie stvořená Tyranem z Dorminie i cynismus mnoha postav. Těch hlavních je hned několik, včetně Augmentora chránícího Magelorda Salazara, a skoro každá má své vlastní kapitoly, tudíž čtenář paralelně sleduje všechny dějové linie, které především díky akci plynou vcelku rychle. Charaktery i motivace hrdinů jsou poměrně dobře vykresleny, což je důvod, proč postavy působí plasticky i uvěřitelně. K tomu přispívá rovněž fakt, že jsou komplikované a nelze je tak jednoduše rozdělit na dobré a zlé. Mnohdy volí jen menší zlo, stejně jako je tomu např. v dílech o zaklínači Geraltovi od Andrzeje Sapkowského, či mají i kladné vlastnosti anebo nedostali možnost výběru. A někdy zkrátka dělají špatné věci ve prospěch jakéhosi vyššího dobra. Jindy zas ale konají dobré skutky jen kvůli vlastním, ne vždy příliš ušlechtilým cílům. Cíle, zejména pak cesty k nim, hrdiny knihy nejvíce ovlivňují, na základě čehož se mění i oni samotní. Právě tyto proměny přidávají Temnému bratrstvu na kvalitě, stejně jako mnohá překvapení, zvraty, dialogy, vnitřní monology, černý humor i předzvěst nového konfliktu navnazujícího na další díl trilogie. A v neposlední řadě přesah, jímž je varování před totalitou a ukázání toho, proč se některým lidem zvláště ona tolik zamlouvá.

Přestože má kniha velké množství pozitiv, negativa se najdou. Jedním je průhlednost, která se ale naštěstí týká jen pár událostí či vývoje hrdinů, a dalším to, že některé postavy nemají dostatečné množství prostoru.

Co se týče obálky, ta je zvolena dobře, neboť ruka svírající jílec meče jako by vyjadřovala odhodlání bojovat a za každou cenu porazit Magelorda Salazara.

Temné bratrstvo, první díl trilogie, je velmi nadprůměrnou temnou high fantasy plnou akce, jež si nejen od čtenářů tohoto subžánru zaslouží tolik pozornosti, kolik padlo nadávek na Tyrana z Dorminie.

 

Luke Scull: Temné bratrstvo
Vydal: Host, 2014
Překlad: Ladislav Václavík
Obálka: Dorothea Bylica
Formát: váz.
Počet stran: 447
Cena: 297 Kč

 

Hodnocení: 85 %

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď