Žoldnéři ve službách fantasie

Literární soutěž Žoldnéři fantasie je mezi českými psavci oblíbena a mezi čtenářstvem známa díky sborníkům přinášejícím to nejlepší z tohoto klání per, psacích strojů a klávesnic. Letošní sborník vítězných prací nese mnohoslibný podtitul Odvrácená strana světa.

Začněme tentokrát od konce – téměř na samém konci knihy se totiž ukrývají výsledky a pořadí soutěže, které odhalí, že v osmém ročníku poměřila své spisovatelské umění celkem šedesátka tvůrců se šedesáti pěti povídkami. Desítku nejlepších vybrala šestnáctičlenná porota složená z lidí majících úzký vztah k fantastice, jejichž výčet a hlasování vám samozřejmě direktoriát soutěže v rámci informací o vyhlášení také předloží.

Pokud budeme pokračovat odzadu, čeká nás malá galerie ilustrací, které se k povídkám nevešly nebo nehodily. Každá z povídek má totiž jiného ilustrátora, přičemž se v jejich výčtu objeví několik zajímavých jmen v čele s Leonardem Medkem.

A do třetice čtení odzadu: po povídkách na čtenáře čeká krátká, ale úderná teoretická stať, jejímž autorem je (již tradičně) zmiňovaný Leonard Medek. Ten se tentokrát ovšem vyhnul přímo tématu spjatému s podtitulem sborníku a šel na problematiku od lesa. Každopádně, budiž mu ke cti, že neobjevoval již mnohokrát objevené a pustil se hluboko do stínů za účelem neotřelého výzkumu!

Je tradicí, že každý sborník obsahuje jednu hostující povídku. Tentokrát se podařil skutečně kapitální úlovek, neboť hostem v Odvrácené straně světa není nikdo menší než Miroslav Žamboch! Kromě tohoto velikána české fantastiky ve sborníku velká jména české fantastiky chybí, i když v seznamu účastníků najdete například Věru Mertlíkovou, Pavla Fritze, Lucii Lukačovičovou nebo Jitku Ládrovou.

Domácí proti hostovi

Vítězné práce jsou řazeny od prvního místa po desáté, ale během čtení zjistíte, že vítězem se mohla stát kterákoliv z prvních sedmi povídek, a zbylé tři jsou horší jen o pověstný chlup, nečekejte žádný kvalitativní propad. I v tom tkví výhoda dlouhodobě etablované soutěže – je z čeho vybírat.

Každopádně, na vítězný piedestal umístila porota povídku Věry Mertlíkové Hovězí spravedlnost. Autorka předvedla kombinaci několika skvělých věcí: spletenec dvou příběhů ústící v netradiční skorolovestory, u které dlouho nebudete tušit, jak vlastně dopadne a jak se linii ze středověku a současnosti podaří skloubit; to vše navíc proložené citem pro vyprávění a dávkou vkusné poezie. A abych nezapomněl: jednou z ingrediencí je také severská mytologie, která v příběhu sehraje svoji roli. Text má sílu a vryje se vám do paměti, takže prvenství vybojoval dle mého názoru zcela po právu.

Mohl bych rozebírat sborník povídku po povídce, ale v zájmu čtenářů to neudělám. Překvapení je totiž jedním z prvků, které při čtení hrají významnou úlohu. K požitku totiž patří i to, že dopředu netušíte, co vás vlastně čeká, a těšíte se na každý další text. Přesto si však neodpustím jemně naznačit – podíváte se na prkna, která znamenají svět, do staré Prahy, do malířské dílny a trochu si zacestujete časem, a to ještě zdaleka není vše.

Jak již bylo předesláno, povídky nejsou v knize pro nic za nic; všechny mají nepopiratelnou kvalitu a autoři v krátkém útvaru dokázali prodat své spisovatelské umění a nadání. Každý text zaujme něčím jiným, témata se neopakují, pojetí osciluje od mrazivě atmosférického přes dobrodružné až k humornému. Dle požadavků soutěže spadají texty (snad až na jednu drobnou výjimku) do kategorie fantasy, to jen pro pořádek.

Jak již bylo naznačeno výše, povídkovou část knihy uzavírá hostující povídka z dílny Miroslava Žambocha. Ten oproti všem předpokladům zamířil do vod postapokalyptické sci-fi, přičemž však zůstal daleko od světa Drsného spasitele. Jeho vize budoucnosti zasazená do ulic rozpadajícího se velkoměsta je růžová jako vagon uhlí; a v tomto prostředí je nucen žít hlavní hrdina, hacker, který si ohýbá a přizpůsobuje pravidla a zákony podle svého. Co se týče povídky samotné, je přímo ukázkovým materiálem pro autory jak má po formální stránce dobrá povídka vypadat – propracované prostředí, charismatická hlavní postava s dobrou motivací, zlom vyplývající ze situace a překvapivá pointa. Zkrátka, Žamboch není jen nafouklou bublinou a tahákem na čtenáře, kteří sáhnou po Žoldnéřích fantasie jen díky jeho jménu – je opravdovým profesionálem, který odvedl dobrou práci.

Odvrácená strana světa nabízí desítku povídek doplněných jednou hostující. Za rozumné peníze dostane kopu kvality a zábavy doplněné o další drobné bonusy, které jen dokazují, že Straky na vrbě neberou „svoji“ soutěž na lehkou váhu. Zkrátka, máte před sebou knihu, kterou byste si neměli nechat ujít, protože má opravdu mnoho co nabídnout, a mnohé čtenáře mile překvapí.

 

Žoldnéři fantasie 8: Odvrácená strana světa
Vydaly: Straky na vrbě, 2017
Obálka: Roman Kýbus
Počet stran: 420
Cena: 250 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

1 komentář

Zveřejnit odpověď