Pevnost 02/2019: Trocha bilancování, Alita a další libovky

Ano, máme tu opět novou Pevnost, a jako obvykle se můžete těšit na spoustu zajímavého čtení! Navíc – přesně tak, jak bývá u časopisů zvykem – si redaktoři s novým rokem připravili drobné upgrady a změny. Ptáte se jaké? Pojďme se tedy společně podívat únorovému číslu na zoubek.

Co je nového?

Zajímavou a určitě vítanou novinku představuje okénko, v němž se postupně představí jednotliví členové redakce. Jako první přišel na řadu všemocný a všemi obávaný šéfredaktor Martin Fajkus. Slibně vypadá i sekce Profíci radí, ve které by se měly postupně objevovat nová témata. V únorovém čísle přispěla do této rubriky svými vědomostmi a zkušenostmi Pavlína Kajnarová. Zajímalo-li vás někdy co se děje s textem než dostane knižní podobu a objeví se na pultech knihkupectví, pak byste neměli tento článek v žádném případě minout. A poslední novinka potěší všechny, kteří rádi cestují s Mílou Lincem do minulosti, protože od teď se mohou těšit na dvojitou dávku. Čtenáři se budou moci s Tomášem Bandžuchem vydat do mladších dob. První cíl výletu: revoluční rok 1848.

Míla Linc, Míla Linc, Míla Linc a ti další

S nadsázkou by se dalo říci, že únorové číslo opanoval Míla Linc. Tradičně vládne historické rubrice, v níž se tentokrát rozepsal o samurajích. Podruhé na něj lze narazit mezi recenzemi. Rozbor jeho románu Když se pohne les si vzala na starost Michaela Merglová, která chytře využila situace a rovnou si s Mílou pokecala. A jako bonus nechybí povídka tohoto oblíbeného pevnostního redaktora s názvem Pravý rytíř. Míla je ovšem skromný kluk a gentleman ochotný podělit se s ostatními. O povídkovou sekci se dělí právě s Michaelou Merglovou a jejím příběhem s názvem Budeme si hrát.

O čem dalším si můžete v Pevnosti přečíst? Na své si přijdou jedinci mající v oblibě fantasy šmrcnutou historií. Martin Bečvář například zkontroloval kvalitu Hradby západu, a k tomu si splnil jeden ze svých snů. Poklábosil si totiž se samotným autorem románu, Jurajem Červenákem. I tentokrát se v pevnostní nabídce nachází bichle grafomanky Diany Gabaldonové Sedm kamenů lásky a ztráty, jejíž děj autorka opět situovala do světa Cizinky a rozvíjí v ní příběhy vedlejších postav série. Pokud neberete historii až tak vážně a uvítáte mišmaš různorodých věcí, pak by vás mohl zaujmout Juro Jánošík® proti Dračímu řádu (autorem je Svetozár Olovrant).    

Zdá se, že upírům odzvonilo, a místo nich aktuálně frčí čarodějnice. Jak jinak si vysvětlit takovou úrodu s čarodějnickou tématikou? Kateřina Stupková sledovala souboj sester o Tři temné koruny (Kendare Blakeová) a zkoumala Čas čarodějnic (Deborah Harknessová). Do třetice všeho dobrého je tady recenze Moniky Dvořákové, která zavítala do Batchcombského lesa, aby se dozvěděla něco o Návratu čarodějnice (Paula Brackstonová).

Ani ostatní nepřijdou zkrátka, jelikož zbrojmistr Michal Tesáček zhodnotil kvalitu střelného prachu v novém románu Briana McClellana ze světa Prachmistrů – Hříchy říše. Tomáš Dostál pro změnu prozkoumal složení barev Krvavého zrcadla (čtvrtý díl série Světlonoš) od Brenta Weekse. A Wojta Běhounek se zamotal do spletitých intrik Daniela Abrahama, jenž autor utkal ve Vdovině domě.

K tomu samozřejmě nechybí také řada minirecenzí dalších titulů jako například Dvanáct králů Šarachaje, Smrtonošův slib, Zlatá klec, Tma, Dlouhý krok do tmy…

Film, komiksy a hry

Na filmové fanoušky tentokrát čeká rozsáhlý článek o Alitě a její připravované filmové verzi. Vše, co jste kdy chtěli o součástkách této postavy vědět, ale báli jste se zeptat, vám prozradí Kateřina Vimmerová. Dále se dočtete o Bird Boxu se Sandrou Bullockovou v hlavní roli. Mimo to se dozvíte, jak dopadl druhý díl Mary Poppins, Bumblebee, Auquaman nebo Skleněný.

Komiksoví nadšenci si budou muset počkat na nějaké z dalších čísel, jelikož únorová úroda je o něco slabší než v jiných měsících. Přesto se v této rubrice najde pár zajímavých kousků – Kůstek: Útěk z Kůstkova, Tomb Raider – Archivy S. 4 nebo Orbital 1 a 2. Jako menší kompenzace této psychické újmy snad poslouží komiks Fullmetal Alchemist, který byl zvolen jako příloha únorového čísla.

Pařmeni a pařmenky se mohou těšit na hodnocení čtvrtého dílu Just Cause a Jagged Alliance: Rage! od Karla Kališe. A lovci pokémonů přivítají pohled Jakuba Kováře na hru  Pokémon Let´s Go Pikachu.

Pokud rádi trávíte čas s přáteli a příbuznými u deskových her, přijdou vám vhod názory Filipa Gotfrida na Pictomanii a Jakuba Zahradníka na Fallout.

Výběr toho nejlepšího

Začátek roku mimo různých vizuálních a obsahových změn doprovází také různé žebříčky toho nejlepšího z minulého roku. Ani Pevnost není v tomto bodu výjimkou. Boris Hokr sestavil přehled těch nej knih, které by prostě neměli uniknout pozornosti žádného nadšence sci-fi a fantasy. Jirka Pavlovský pro změnu poradí na jaký film juknout v telce. A Jakub Kovář s Karlem Kališem proseděli hodiny a hodiny před počítačem, aby vytvořili seznam těch nejprďáčtějších her roku 2018.

Co je v těch žebříčcích, ptáte se? Nečekáte snad, že vám to prozradím, že ne. Ani v nejmenším nehodlám kazit překvapení, a pokud to opravdu chcete mermomocí vědět, budete si to muset zjistit sami! Na co ještě čekáte? Hupky šupky podpořit svého trafikanta/ku!

 

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď