Ceny Akademie SFFH za rok 2010 – výsledky

Na mezinárodním knižním veletrhu Svět knihy byly v sobotu 14. 5. předány Ceny Akademie scifi, fantasy a hororu. Moderování se ujala tradiční dvojka Eva Decastelo – Richard Klíčník. Roli předávajících si užil například ředitel nakladatelství Argo Milan Gelnar, Jana Jůzlová či Jaroslav Rudiš. Přinášíme kompletní výsledky.

ASFFH - logo

Kniha roku

Paolo Bacigalupi: Čerpadlo 6 (Plus)

Nejlepší science fiction

Paolo Bacigalupi: Čerpadlo 6 (Plus)

Gardner Dozois – Jonathan Strahan (eds.): New Space Opera 2 (Laser-books)
Jack McDevitt: Čindi (Baronet)
Ian McDonald: Brasyl (Triton, Argo)
John Scalzi: Válka starého muže (Classic)

Nejlepší fantasy a horor

Robert Holdstock: Avilion (Polaris)

Joe Abercrombie: Nejlépe chutná za studena (Polaris)
Hal Duncan: Atrament (Laser-books)
China Miéville: Kraken (Laser-books)
Dan Simmons: Black Hills (Plejáda Publishing)

Nejlepší původní česká nebo slovenská kniha

Jan Poláček: Spěšný vlak Ch.24.12. (Argo)

Juraj Červenák: Brána Irkally (Brokilon)
Štěpán Kopřiva: Holomráz (Crew)
Ondřej Neff: Hvězda mého života (Plus)
Pavel Renčín: Labyrint (Argo)

Nejlepší původní česká nebo slovenská povídka

Vilma Kadlečková: Lunapark Luna (Hvězdy české sci-fi)

Štěpán Kopřiva: Idol (Holomráz)
Jiří Procházka: Rudý soumrak aneb Rox’n’Roll in red (Hvězdy české sci-fi)
Pavel Renčín: Král olší (Labyrint)
Zuska Stožická: Mamut farby malinového lekváru (Fantázia 2010)

Nejlepší teoretický text

Ivan Adamovič – Tomáš Pospiszyl (eds.): Planeta Eden – Svět zítřka v socialistickém Československu 1948 –1978 (Arbor vitae societas)

Josef Ládek – Robert Pavelka: Encyklopedie komiksu v Československu 1945 – 1989 (Nakladatelství XYZ)
Martin Šust: Výjimečné antologie minulosti 2 (Pevnost 3)

Nejlepší povídková sbírka

Paolo Bacigalupi: Čerpadlo 6 (Plus)

Štěpán Kopřiva: Holomráz (Crew)
Henry Kuttner: Roboti nemají ocas (Laser-books)
Howard Phillips Lovecraft: Hrobka (Plus)
Andrzej Pilipiuk: Věšet každý může (Laser-books)

Nejlepší antologie

Ivan Adamovič (ed.): Vládcové vesmíru (Plus)

Michael Bronec – Jakub D. Kočí (eds.): Legendy – Draci (Straky na vrbě)
Gardner Dozois – Jonathan Strahan (eds.): New Space Opera 2 (Laser-books)
Ondřej Jireš (ed.): Hvězdy české sci-fi (Argo)
Jiřina Vorlová (ed.): Kočas 2010 (Straky na vrbě)

Nejlepší časopis nebo internetové médium

Pevnost

Fantasy Planet
Interkom
Magazin Fantasy a Science Fiction
XB – 1

Nejlepší nakladatelství

Laser-books

Argo
Brokilon
Straky na vrbě
Triton

Nejlepší editor/redaktor

Martin Šust

Ivan Adamovič
Tomáš Němec

Nejlepší (domácí) výtvarník

Michal Ivan

Zdeňka Boušková
Jan Doležálek
Milan Malík
Jana Šouflová

Nejlepší překladatel

Richard Podaný

Viktor Janiš
Jan Kantůrek
Petr Kotrle
Milan Žáček

Nadějný nováček / počin roku / zvláštní cena

Vlado Ríša a redakce XB 1 – za zachování časopisu

Ivan Adamovič a Tomáš Pospiszyl – za projekt Planeta Eden
Ivan Adamovič za antologii Vládcové vesmíru

Cena za dlouholetou práci pro SF

Vlado Ríša

Michael Bronec
Jaroslav Veis

Dopadlo to dle vašeho očekávání?

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

236 komentářů

  1. Co měpraštilo přes oči je cena pro Kadlečkovovu. Oproti vynikajícímu Procházkovi napsala jen dobrý text. Zkrátka pánové akademici dáváte ceny na xicht. Už s tím přestaňte!
    Jsem rád za ceny pro Bacigalupiho

  2. Tak zrovna tuhle kategorii bych přeskládala úplně jinak a Stožická by byla mnohem výš…:) Ale osobní preference má každý jiné.

  3. Passa
    Pozor, v kazde kategorii je uveden jen vitez a pak zbytek v abecednim poradi. (Ostatne poradi ostatnich podle doslych hlasu se AFAIK ani neurcuje.)

  4. stará vesta….
    Potěšil mě 2 x Vlado a Laser.
    Jinak asi nic překvapivého…

  5. Osobně pokládám povídkovou kategorii za naprosto zbytečnou. Ne, že bych neměl rád povídky, Crome chraň, ale akademici pro povídky prostě nehlasují. A tak dál vyhrávají povídky s několika hlasy (někdy stačí i desetkrát méně než v jiných kategoriích!) a nevím, nevím, jak moc radosti autorům a podpory české fantastice to přináší…
    Nezbývá než doufat, že plánovaná reforma/rozšíření členstva vedená Janou Jůzlovou povede i v této kategorii ke změně (a možná ubude i kategorií s často se opakujícími vítězi, což by ceně také prospělo).

  6. pro Michaela
    Tak Vlado mě potěšil taky, Laer je príma, ale já bych asi volila Argo. Ale hlavně že to nedostal za loňský rok Triton, Staso se nám zbláznil.

  7. Bouchi – kategória domácej knihy v abecednom poradi nie je.

  8. povídky
    Martinu Šustovi: Z mého úhlu pohledu jsou povídky jakési podhoubí, z něhož vzniká národní tvorba. Občas se sice vyskytne někdo, kdo je přirozený tvůrce románů (Robert Fabian), ale většina autorů se k nim musí propsat. Pro někoho, kdo je v oboru relativně nový, by byla tahle cena úžasným povzbuzením. Jenže to by holt akademici museli domácí tvorbě opravdu věnovat pozornost! Před pár lety byl tuším jeden rok zajímavý systém, kdy se vybíralo ze širšího kola asi 16ti povídek. Škoda, že se od něj upustilo, ale předpokládám, že byl pracný…

  9. to imro
    Není, ale měla by být, opravila jsem to. Opravdu je zde vyznačen jen vítěz a ostatní jsou uspořádáni abecedně. Doufám ale, že podobně jako loni získám od Akademie hlasovací lístky jednotlivých akademiků, abych tu mohla zveřejnit, pro co kdo hlasoval. A z toho pak vypadne i pořadí dalších nominací.

    Jinak povídková kategorie je vážně děsná, nejen pro to, že ji vyhrála (zase, jako ne zase po roce, ale zase po relativně krátké době) Kadlečková, jejíž povídka nesahala Procházkovi ani po paty a Renčínovi s Kopřivou ani po kolena. 🙂 Povídka, která se do druhého kola dostane se 4 hlasy? Docela se mi líbil nápad jednoho (nebo to bylo víc?) roku, kdy povídky do druhého kola vybrala speciální povídková komise. Jenže kdo to bude dnes (a pro Akademii) dobrovolně dělat?

  10. Hurá
    Hurá! Uběhl rok a můžeme se tu do sebe s novým elánem zas pustit! A neříkejte, že jsme vystříleli všechen prach u Žáru krve!

  11. Hurá ??
    Standa Ertl: Mně to připadá spíš tak na pokrčení ramen…

  12. to M.Bronec
    Tak ale pohádat se můžeme, ne?;-) Ale ne, vážně – myslel jsem to jen jako takovou hořkou poznámku, nic víc…

  13. Ceny
    No, tak uvidíme, co se nám tu sejde… Pro mě jsou problematické kategorie: povídka (prostě to nikdo nečte a vypovídací hodnota je nuová, jde o to, jaká “klika” se ten rok dokope k hlasování… a většinou je to ta samá :)), výtvarník (vlastně se rozhodujeme jen podle obálek, ale Galerie Nemesis dokládá, že to je docela škoda a mohlo by se to změnit), počin roku (opravdu bylo nutné to formulovat takto? Je “zachování” časopisu opravdu chválihodné? Měl jsem sto chutí nominovat “MF za ránu z milosti časopisu” a následně redakci za “odhodlání udělat to znovu a lépe”, tomu tleskám, zachování jsem rozpačitý…), editor-antologie – tady mi chybí výraznější vymezení, protože i když Martin Šust si cenu zaslouží, Ivan Adamovič také a má za minulý rok dvě ocenění, které jsou vlastně za editorskou činnost… takže: co si pod tím vlastně představujeme?. No a průšvih totální je podle mého Teorie… vítěz ok, ale o čem vypovídá, když “Akademie” pustí do nominací (pouhých tří!) časopisecký článek (který je super, budeme z něj všichni čerpat, o tom žádná…) v roce, kdy vyšla krom jiného monografie o K. Saudkovi, Todorov a jeho Úvod do fant. lit, Neubaer… To zabolí. Zbytek kategorií je prostě na osobním vkusu (osobně bych ocenil trochu jiné nominace u Fantasy), ale ty, které jse vyjmenoval ukazují na určité chyby v podstatě věci…

  14. A ještě
    A pochopitelně je také průšvih médium… prosím, aspoň to zkrouhněme na tři nominace… Jo a ještě k povdkám: proč jako sebemrkačsky, když je jasné, že to je opravdu průůů..r, muselo být u nominovaných sdělován počet hlasů v prvním kole? Jako u jediné kategorie? Jako abychom si všichni opravdu ujasnili, že to je idiocie a distancujeme se od toho? A prosím pěkně, ještě jeden dotaz: proč byly na předávání cen Akademie SFFH plakáty avizující Cenu J. Ortena? Byl takový problém to na chvilku sundat? Zvlášť když byl Orten už dávno udělen?

  15. Kategorie
    No, mně osobně je smutno právě z té kategorie Česká povídka. Protože má-li mít cena přínos pro rozvoj domácí fantastiky, je zrovna tahle kategorie klíčová. Ale to je problém asi hlavně organizátorů a porotců. Ale dost, zbytek ať zde řeší jiní.

  16. Opravdu by nebylo od věci, kdyby se pro povídku udělala širší nominace všech akademiků a pak se našla skupinka 5-10-15 dobrovolníků, kteří by si skutečně nominované povídky přečetli a vybrali tu nejlepší. Snad by situaci pomohlo, kdyby dobrovolníkům nabídli nakladatelé nominované povídky v elektronické podobě.

  17. to sicco
    Není to úplně marná představa. A třeba by se z těch 10 dobrovolníků vždycky vylosovalo pět, kteří by to pak “oddřeli”. Osobně si totiž nemyslím, že masové hlasování rovná se ve výsledku automaticky ohodnocení kvality – vždy je to do značné míry průměr, hitparáda. Van Gogh by takovou cenu AFSFFH ve své době nezískal, že… 😉 Tím nechci říct, že “masová zprůměrovaná cena” nemá svoje místo, ale u “Akademie”, má-li tento název, bych očekával i schopnost rozpoznat novátorství, kvalitní experiment… Prostě snahu posunout žánr za další horizont.
    Tím losováním by se předešlo tomu, že stále stejní lidé budou hlasovat stejně…
    Myslím, že to každopádně za úvahu stojí.

  18. sicco
    Loni (nebo predloni?) byla aspon ta petice povidek z 2. kola pristupna v elektronicke podobe.

  19. Bouchi
    Asi by ale bylo dobře, kdyby v takovém systému prošlo širší nominací povídek víc, aby ti vylosovaní třeba hlasovali dvoukolově.

  20. Ad povídka – poté, co byla Akademie donucena kategorii obnovit, jsem se osobně zasadil o ustanovení odborné komise, která vybrala širší a posléze užší nominaci. Ovšem po dvou či třech letech se ukázalo, že udržet tenhle systém dlouhodobě byl problém a navíc to přineslo i zlou krev, což mě mrzí. První rok jsem se o veškeré dění kolem komise staral já, ale osobně se o domácí povídkovou tvorbu jednoduše nezajímám, nemám na to čas, a tak jsem z této kontrolní funkce odstoupil (a posléze zklamán přístupem mnohých opustil i radu Akademie), určitě to chce lidi s přehledem, ale i dostatkem chutě a hlavně volného času, což je jednoduše obtížně řešitelné, zvláště pak, když v podstatě kdokoli může být nařčen kýmkoli ze zaujatosti atd. Já samozřejmě souhlasím, že povídka je důležitá a její podpora rovněž, ale současný stav je tristní, ať už vyhraje Vilma, JWP nebo kdokoli, je to stejně neuspokojivé (a prohlášení o tom, kdo komu sahá po paty je především subjektivní hodnocení, i když ho podpoří další hlasy, Akademie je o hromadném hlasování). A navíc je to jediná kategorie, která je ovlivnitelná, představa, že někdo ovlivňuje 20 nebo 30 akademiků je směšná.

    Ad zveřejnění hlasů v povídkové kategorii – A proč sakra ne, proboha? Situace je v nepořádku a v Akademii nikdo nic netají, je to jediná soutěž, která zveřejňuje dokonce i hlasování (ačkoli to nahrává kritice, která si z těch desítek hlasů většinou vybere jeden z jedné kategorie a halasně rozjede to své “vidíte, jaká je to špína”). 🙂 Já jsem pro celkovou otevřenost, žádné tajné komise, tajné hlasování apod. kraviny, v tomhle státě nic takového nemá smysl, každá podobná cena je vlastně k smíchu.

    To Bouchi – když projde povídek víc, jen to prospěje tomu, že se počet hlasujících ještě sníží. Ano, v některých letech byly povídky přístupné i elektronicky, letos se to nezdařilo, ale i předtím to k vyššímu počtu hlasů nepřispělo.

    Jinak žádné další průšvihy nevidím, ano do kategorie teorie se probojoval jeden článek, což je v pro knihy silném roce s podivem, ale je k tomu jednoduché vysvětlení, další knihy nezaujaly širší počet hlasujících, ten článek (bohužel, zrovna můj) se tam prodral s odřenýma ušima a neměl absolutně žádnou naději na vítězství. I takové věci se stávají a nevidím v tom problém. Kategorii vyhrál předpokládaný favorit a to zcela zaslouženě a přesvědčivě, článek zůstal na posledním místě (jak jsem přesvědčen). To považuji za politováníhodné (přece jen tři knihy v nominaci jsem předpokládal), ale problém v tom nevidím. Kdyby ten článek zvítězil, to bych označil jako průšvih.

    Jistou naději skýtá rozšíření členstva, uvidíme, co to přinese. Chce to ale lidi, co nebudou bořit, ale prostě se zapojí. V poslední době pomáhá Akademii třeba i wiwi, to je určitě krok kupředu.

  21. povídky
    Problém spočívá v tom, že pokud by se měl někdo o povídky starat, nemůže to být člověk, kdo má svá železa v ohni. Každý vydavatel bude chtě nechtě preferovat svou stáj, protože ji zná nejlíp…

  22. to Martin Šust
    ad povídka: Proto by byl možná zajímavý ten prvek vylosování porotců. Osobně jsem přesvědčený, že cena v sobě určitou pečeť poroty nést má vždycky a že není nutně chyba, pokud si zbytek národa ťuká na čelo. Ale to je jedno. Ať se Akademii daří.

  23. Joker
    Vidím, že mi unikla velmi podstatná věc, už nejsme Česká republika, ale opět Československo! Hurááá! Čo bolo, to bolo…

  24. Hlasy u povídek
    MŠ: nevím, jestli bylo to s těi hlasy u povídek na mně, pokud ano, tak já vítám, že je zveřejněno, kdo a jak hlasoval. Beru, že prostě nejvíc hlasů dostane ten a ten, ale prostě nechápu, proč zrovna u téhle kategorie, u které “pravděpodobně” hlasuje nejméně zúčastněných, muselo být sděleno ne kdo pro ní hlasoval, ale kolik lidí. Působí to jako pěst na oko.

  25. V takovou ranní hodinu se pášou i horší chyby, JWP by mohl vyprávět:)

  26. skutečně tu chybí jakýkoliv akademik mimo nakladatele a autory, který se soustavně věnuje české tvorbě. je to sice notně masochistická zábava, ale jak tu bylo řečeno nejednou z úst povolaných, povídková tvorba je odrazová, málokdo jde rovnou na román, nota bene rovnou do tisku. jinak tak kategorie nemá smysl a měla by se zrušit.

    btw, martine, kdo vás donutil tu kategorii zavést? selhává mi paměť…

  27. To Boris a Standa: Zmíněna byla díky tomu, že se od ostatních počtem hlasů drasticky liší, beru to jako upozornění a navíc výzvu, aby akademici v téhle kategorii hlasovali, pokud se jim třeba výsledek nelíbí. Jinak těžko dojde ke změně. Jakákoliv speciální změna pravidel u jedné jediné kategorie bude vždy svízelná, navíc tak jak nikdo nechce hlasovat, už vůbec nikdo nechce být v nějaké povídkové komisi, zvláště kdyby byl dobrovolně “vylosován” (pěkně děkuju).

    To Regis: Nejvíc o sobě dával slyšet Jiřík Procházků (tímto ho zdravím, proletáře), dovedeš si jistě představit jakou terminologii k tomu volil 🙂

  28. to Martin
    Ale Martine, asi se vyjadřuji špatně: “Hej, takže vás deset je ochotný načíst všech 16-20 povídek z širšího výběru, hoďte svoje jména do klobouku a těchto pět z vás to bude dělat.” Jako drsnější “antiovlivňovací” prostředek (ovlivňováním zdůvodňuješ masové hlasování) by byl “Čtěte a hlasujte všichni a pořadí se udělá od pěti náhodně vybraných hodnotitelů.” Ale to je drsný vůči těm chudákům, co četli zbytečně.
    Jiná možnost – nedostanou-li povídky určité procento z maximálního možného počtu hodnotících akademiků, prostě se vyhlašovat nebude. I když zde by byly obětí neschopnosti akademiků obětí autoři. Třeba by pak mohla být příští rok cena vyhlášena za dva roky předchozí, až by se akademici usmysleli.
    Nebo: Je nutné, aby všechnu práci dělali akademici? To vážně nejsou mimo Akademii lidé, kteří jsou schopni číst a hodnotit, pokud by byli ochotní a někdo se jich zeptal? Jestli jsem porozuměl, tak ty nízké počty hlasů byly způsobeny nízkým počtem hodnocení, nikoliv širokým rozptylem hodnocených děl.
    Když se chce, jde dost věcí. Netvrdím, že nabízím jediná možná řešení, ale snažím se nabídnout nějaké.

  29. Bití
    Alexi: ne, ty to být nemůžeš, s tebou se biju na kordy, měl bys výhodu.

  30. To Standa: Asi se vyjadřuju špatně, já neznám nikoho, těch cca 10 jsou ochotný jenom hlasovat, o tom, že by četli nějaký širší výběr docela pochybuju. Kdo by byl ochotný to načíst, a navíc kdo jako bude dělat ten “širší výběr”?
    Pokud jde o druhý návrh, byl bych pro, jen se obávám, že výsledkem bude, že povídka jako kategorie v podstatě zanikne.
    Ad lidé v okolí – ano, možná by se našli, ale jak zajistíš či prokážeš jejich nestrannost? Navíc smyslem celé Akademie je dle mého pohledu shromáždit lidi, co se orientují, aby hlasovali. Aby oni volili vítěze, ne aby jim někdo dělal předvýběr. Ona tu chybí čtenářská cena, Mozek nebyl zase tak špatný pokus, ale naprosto ztroskotal, což je škoda.

    Ovšem já nejsem žádný mluvčí Akademie, jen řadový člen. Pokud máte někdo nějaký návrh, pošlete ho členům rady, ale nejdříve se zamyslete nad jeho realizovatelností (viz mé předchozí námitky).

  31. to Martin
    Ach tak. Má to teda pak vážně smysl, včetně toho hype kolem? No nic, snad řešení najdete. Někdy mám pocit, že stejně zahyneme na boj o “nestrannost” (a naopak pokusy prosazovat kámoše) – to platí obecně, ne jen k Akademii…

    Ale pokud Akademie nedokáže shromáždit lidi ochotné poctivě to hodnocené načíst, ne jenom zvedat ruku, asi mám pochybnosti o akademii samotné. To neber jako útok proti komukoliv z Akademie, prostě jen jako smutné konstatování.

    Jestli teda nemá jít jen o servisní organizaci zajišťující předávání sošek kamarádům kamarády. Zase prosím bez čehokoliv osobního.

  32. To Standa: A k tomu si došel na základě toho, že jen málokdo je ochoten hlasovat v kategorii, kde je krajně obtížné udržet si přehled a nemůžeš se opřít ani o početné recenze na webech a časopisech, které ti pomáhají v orientaci? Ne, pokud chci hlasovat jen tam, kde se víceméně cítím jistý, pak to žádný předvýběr nezachrání. Já to naopak beru jako dobrý signál, že valná většina naopak odmítá hlasovat jen tak pro kamarády…

  33. to M. Šust
    Nestranost poznáš podle toho, jak oni konkrétní budou hlasovat a co z výsledků vzejde
    . Do širší nominace bych dal povídky, které tam umístní akademici (zas tak moc jich nebude, když málokdo pro povídky hlasuje) a možná by nebylo od věci pozvat mezi nestraníky lidi mimo akademii, když je samotná akademie podle náznaků tak prohnilá.
    Já vím, že se držíte hesla kdo nic nezkusí, nic nezkazí, ale možná by to chtělo se třeba pohnout nějakým směrem.

  34. to Martin
    Ale ať jsem konstruktivní (návrh postupu pro cenu za rok 2012, za tapetu se omlouvám):

    Výchozí předpoklad – cena Akademie není cenou čtenářskou. Že se tedy může v hodnocení projevovat osobní preference menší skupiny hodnotitelů je třeba akceptovat stejně jako fakt, že jejich počet je omezený a FAKT, ŽE ZCELA OBJEKTIVNĚ A NEZPOCHYBNITELNĚ NELZE HODNOTIT ŽÁDNÉ UMĚLECKÉ DÍLO.

    Jednotlivé kroky:

    a) Zástupci akademie kontaktují zainteresované vydavatele s tím, že od r. 2012 budou do ceny akademie zahrnuty jen ty domácí povídky, jejichž text vydavatel poskytne v elektronické podobě pro potřeby soutěže přísně limitovanému počtu porotců (alespoň se ukáže, zda má toto ocenění nějaký smysl pro samotného vydavatele). Nabízí se otázka, zda potom hodnotit i v jiných kategoriích vydavatele, jenž domácí povídky vydává, ale nedá je k dispozici.

    b) Během r. 2011 sestavit databázi ochotných porotců – čtenářů (ať už z řad samotných akademiků, tak z řad lidí Akademií oslovených – nakonec, jejich nominaci může Akademie schvalovat).

    c) Budou stanovena základní hodnotící kritéria, tedy co má porotce v povídce sledovat dotovaná vždy určitým počtem bodů. Zároveň bude mít porotce ke každé povídce určité množství volných bodů, jimiž může ohodnotit subjektivní “umělecký dojem”.

    d) Připraví se uzavřený portál, v němž budou hodnocené povídky spolu s hodnotícími formuláři k dispozici. Povídky budou zpřístupněny vždy dnem jejich skutečného vydání.

    e) Během prosince 2011 vygeneruje připravený skript pro každého z porotců v databázi přístupové jméno a přístupové heslo. Z těchto vygenerovaných hesel pak náhodně vybere určitý počet hesel jako hesla funkční.

    f) Majitelé nefunkčních hesel budou děkovat Bohu, že nemusí v následujícím roce nic číst.

    g) Ti, kteří se do portálu přihlásí, budou mít možnost během celého roku 2012 číst a hodnotit postupně doplňované povídky – nejspíš by bylo vhodné umožnit třeba dvě tři zpětné opravy.

    h) 31.1. 2013 bude hodnotící část portálu znepřístupněna všem porotcům, ti budou vyzváni k doplnění svých skutečných jmen, jimiž budou nahrazena ta vygenerovaná a sečtou se body (aby se stihly přečíst a ohodnotit i povídky vyšlé v prosinci).

    i) Průběžně začne příprava dalšího ročníku.

    Vygenerovaná uživatelská jména a hesla porotců bude znát jen porotce samotný, platná hesla nejspíš admin, nebude-li i tato část automatizovaná.

    Porotce bude vázán mlčenlivostí. A teď se dostáváme asi k nejproblematičtější části našeho fandomu – co se žvanivým porotcem? Takový by měl být po odtajnění účtů vyřazen včetně všech jeho hodnocení na základě prokázaného žvanění. Minimálně by měl z ostudy kabát. Jenže co když porotce Nováka nařkne pan Vodrážka, že žvaní i když nežvaní, ale Vodrážka ho nemá rád? No, pokud se ukáže, že pan Novák aktivním porotcem není, bude mít pan Vodrážka ostudu. Ale co když výstřel na slepo vyjde? Co když nařkne každý každého?

    No, to už bychom se dostali do situace, kdy jakákoliv cena Akademie smysl mít nebude, protože by neměla smysl Akademie sama…

    Uf… Ale tohle je jen nástřel co jsem dal dohromady cestou domů z práce.

  35. doplněk
    A ještě pod vlivem úvah B.Hokra na iLiteratuře:

    Co některé kategorie, kde hrozí hegemon ovládající kategorii po několik let v řadě, vnímat tak trochu v duchu putovních cen? Prostě dokud vyhrává Pevnost, není třeba ji vyhlašovat znova rok co rok. Teprve až vyhraje třeba XB-1, bude udělena cena XB-1 a vydavatel Pevnosti dostane na svou sošku nový štítek (držitel od do). XB-1 bude mít na té sošce zatím jen “Držitel od…” a dokud bude obhajovat, bude automaticky i držitelem bez dalších opiček kolem.

    Přijde mi to tak nějak… logické a snadné řešení.

  36. > M. Sust
    komisar Ledvina (c) > To vedi, tady se vsechno rozkeca…

  37. Omlouvám se, nemám už chuť dále reagovat, jak říkám, ani nejsem zástupce Akademie. Tyto návrhy, ač třeba dobře míněné, jsou velmi těžko realizovatelné. Standův návrh (přiznám se, že jsem skončil u bodu tři, dál už jsem jen prolétl očima) je natolik pracný a nereálný, že už mi nezbývá energie dále diskutovat. Už jen bod jedna je naprosto mimo realitu! Proč by to nakladatelé dělali, chápete, že mají tisíc jiných věcí na práci a zasílat musejí spoustu jiných věcí (recenzáky, povínné výtisky, ohlášky agenturám, autoráky atd.)? Kdo by to organizoval? Kde jsou ti ochotní lidé? Pochopte prosím, že Akademii připravují dva tři lidé, kteří na ni nemají během roku příliš mnoho času (a už vůbec jim nezbývá něco ještě manipulovat a zlotřile ovlivňovat). Nejsou žádné finanční prostředky, jen pár sponzorských darů. Všichni to dělají v tom málu volného času, co mají a ještě zcela zadarmo. Kdo by se s podobným návrhem mořil? Kdo by to celé kontroloval, aby to nezakyslo na bodu jedna? V posledních letech se naopak udělala celá spousta různých změn a úprav, které věci prospěly, ovšem pořád něco pokoušet a organizovat, aniž by se věci vůbec měly čas pořádně ozkoušet je s prominutím blbost. Kdo jsou ti prohnilí akademici? Vždyť akademie se nesešla celou řadu let…

    Takhle bych mohl navrhovat, aby se koupil počítač s dostatečně vysokou vypočetní silou, zaplatil se vývoj posuzovacího algoritmu na úrovni UI, vkládala se do něj elektronická data a výsledné nominace by se pak zveřejnili, bylo by to asi stejně reálné.

  38. standa.e
    OK, takže to nejde, nic se neděje. Vlastně si říkám, co vůbec jde? Ale to sem nepatří. Všechno v dobrým.

  39. No a členové rady jsou kdo přesně?
    Dle http://asffh.info/zakladni-ustanoveni/stanovy-asffh.html je rada tří- až petičlenná, má “předsedu a další funkcionáře”. Na http://asffh.info/clenstvi-v-asffh/kontakty.html je ukryt seznam s nadpisem “Rada Akademie science fiction, fantasy a hororu”, kde jsou v přesně stejném formátování uvedeni pod sebou tradiční předseda s místopředsedou a do třetice webmaster. Pokud ten je jenom prostý člen z lidu a žádný hnusný aparátčík, tak by to měl jednak na stránce jasně vyznačit, jednak zveřejnit, jestli ASFFH nedodržuje své vlastní stanovy, nebo třetího člena rady tají.

  40. žabomyší válka
    Kdyby nebylo tradiční žabomyší války kolem udílení cen a občasných jedovatostí JWP, běžný čtenář by patrně neměl o nějaké Akademii ani potuchy. Tahle vypečená organizace je názorným příkladem pořekadla, že cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly. V době svého založení měla význam, ale změny společenských podmínek a jed politikaření v duchu známého “když se sejdou dva Češi, založí tři politické strany” už dávno učinily tuto organizaci zbytečnou a její současné působení je patrně možno přirovnat k salmonele. Pomineme-li lidi, kteří provozují činnost kolem obchodu s knihami a tudíž by měli mít svou profesní organizaci a ocenění, zbydou nám jen autoři a čtenáři. Není v možnostech těchto posledně jmenovaných skupin přečíst a vyhodnotit všechno, co se vydává. Vzhledem k množství knih na to není čas a s ohledem na jejich ceny ani peníze. Hodnocení jinak než losováním tedy prakticky nepřichází v úvahu (pomineme-li “politická rozhodnutí”). Tudíž není zapotřebí složité organizace – stačí jeden, aby napsal vydané tituly na lístečky a druhý, aby je vytáhl z klobouku….

  41. To Střelec – WTF?
    Buď tak hodný, napiš argumenty, nebo nelez na sluníčko. Anebo napiš na patřičná místa obdobnou tirádu, ve které zdůvodníš, že v dnešních společenských podmínkách nemá smysl pořádat volby do zastupitelských orgánů, lepší bude řešit to všechno losem. Nejlépe tím karlovarským.

  42. to Střelec
    No, v podstatě mi to tak připadá. Hledat argumenty “Proč ne Akademie!”, tak bych Martinova vysvětlující slova ze včerejška 19:12 tesal do kamene, byť on je v tomto významu nezamýšlel. Podle mě je především nepřekonatelný rozpor mezi proklamovanými cíli a reálnými možnostmi tyto cíle naplnit. Pak mne logicky napadá, proč v této činnosti utápět energii těch několika lidí. Podle mne by si Akademie měla sednout (a tedy se sejít!) a znovu si definovat “Kdo jsme?”, “Proč jsme?” a “Co pro to můžeme a chceme udělat”. A volit cíle přiměřené možnostem a s cíli a možnostmi také přiměřený způsob sebeprezentace. Jestli se ovšem není v nějakém rozumném formátu schopná ani sejít, pak je to vážně jenom prázdná slupka. Tohle si prostě myslím.

  43. Petr Kotrle
    A tak to ja zase docela verim, ze napr. nahodne vylosovana skupina 200 lidi, z nichz by se stali poslanci, by neprodukovala horsi zakony nez stavajici poslanci.

  44. Byl bych rád, kdyby diskutující oddělili dvě věci. Vadí jim Akademie jako taková, tedy to, jak formálně a reálně funguje, nebo jim vadí osoby, které Akademie v tom kterém roce ocenila? Jistě, jsou to svým způsobem spojené nádoby, ale opravdu si za loňský rok nezasloužili připomenout Vlado Ríša (jakkoli ho nemusím mít rád), Ivan Adamovič, Poláček za Vlak, RiP za Atrament (Víte o někom, kdo by ho přeložil líp? Sem s ním, rád ho budu zásobovat špeky…) atd.
    Stando, proboha, proč by se Akademie musela v jednadvacátém století fyzicky scházet?

  45. to Petr Kotrle
    Mně Akademie nevadí, naopak ji považuji za skvělou myšlenku. A to včetně její ceny. Za svůj relativně krátký život jsem se ale naučil, že než se pouštět do velkých a vznešených cílů, jež nedokážu fakticky naplnit jinak, než za cenu fyzického zhroucení několika málo nadšenců (a i pak je naplním jen z části), je lepší tyto cíle a spojenou sebeprezentaci přehodnotit. Když to neudělám, tak původní myšlenku jen devalvuju a rozplizávám – a v samém důsledku jí tak i škodím.
    Takhle jsem chápal i Střelcovu poznámku.
    Pokud jde o “scházení se”, slovo “fyzicky” jsem nepoužil, i když jsou chvíle, kdy žádný chatroom, skype ani e-mailová konference, osobní kontakt nenahradí. Každopádně jsem reagoval na Martinova slova výše. A ano, kdby mezi nás, scifisty, dorazilo jednadvacáté století, bylo by to celkem fajn.

  46. drobet úvah
    Skoro všechno už tu bylo řečeno, a nemá cenu nosit sovy do Athén. Jen si dovolím podotknout, že vychází tolik titulů, že akademici ani zdaleka nemohou nejen všechno přečíst, ale mít i zevrubný přehled (alespoň většina z nich).
    Řada svazků prostě proplyne informacemi o novinkách a knihkupectvími i různými scifistickými platformami (včetně legie.info), aniž by se jim dostalo jedné jediné poznámky. Šťastná knížka (a její autor/ři) pokud si jí alespoň jeden jediný čtenář veřejně povšime a uštědří jí třeba i negativní komentář.
    K ocenění se tak na Akademii soustředí knihy nejznámnějších autorů, ty, o kterých se nejvíce mluví, a ty, které měly velmi dobré recenze. Pak ale mohlo docela dobře zaniknout v davu velmi kvalitní dílo bez uvedených atributů, kterému se nedostalo všeobecné pozornosti.
    Problém je s povídkami, protože ty už vůbec není možné sledovat. Proto se nominují především příspěvky do antologií… Povídky se ostatně posuzují ještě hůře než monografie, víc záleží na osobním vkusu hodnotitele.
    Posuzovat výtvarníky podle obálek, když mívají vlastní volnou tvorbu, o ilustracích nemluvě, je zavádějící – a silně úlohu hlasujícího akademika zjednodušuje. (Nemám na mysli nikoho konkrétního: obecně, výtvarník se může stát módním a častěji jsou mu zadávány obálky knih. Někdo maluje nádherné obrazy nebo skvěle ilustruje, ale obálky,samy o sobě dost specifická záležitost, se mu vůbec nemusí dařit… )
    Určitě by stálo za to, aby se akademici mohli poradit. Informační technologie poskytují nástoje, abychom mohli komunikovat, diskutovat, vnášet on-line poznámky do jednoho souboru, a nemuseli se kvůli tomu scházet.

  47. Povídky
    A karegorie povídek by si opravdu žádala hodně radikální řešení. Obávám se ale, že bež nasazedí dodatečných lidských kapacit se to neobejde…

  48. Akademie
    Petru Kotrlemu: Tak když se tedy ptáš, já Ti odpovím.
    Akademie si bere za cíl hodnotit kvalitu práce všech lidí kolem fantastiky, tedy i mou. Otázka je, jaká je její vlastní kvalita práce, zda odpovídá tomu velkému cíli, který si klade.
    Z mého úhlu pohledu neodpovídá. A jako hlavní argument používá buď mlčení (viz včerejší Vaňkův dotaz, jak dodržuje A. vlastní stanovy), anebo argumenty typu “Jsme hrozně unavení, buďte rádi, že tu práci někdo dělá.” Ale já nejsem rád, že někdo jako “bokovku” hodnotí mou práci a před mé autory a knihy řadí jiné autory a knihy, že jsou jako lepší, s tím, že používá nějaký vlastní mlhavý klíč výběru “akademiků” (celý ten název je velmi směšný); a když se někdo začne tázat, proč jsou tam ta a ta jména, o nichž nikdy neslyšel, že by byly v oboru nějak aktivní – tak zase… mlčení.

    Kdysi dávno, když jsem se ještě motal kolem zakládání Akademie, vyjádřil její zakladatel Zdeněk Rampas paradigma celkem jasně: “Dávat ceny kamarádům, za to, že dělají dobré knihy, aby si jich čtenářská obec konečně všimla…” je to jen volná parafráze, ale vyjadřuje merit toho, s čím byla Akademie založena. Nikdy jsem neslyšel žádné nové paradigma, i když do Akademie nastoupil Richard Podaný, kterého si vážím a vnímám ho jako jakousi “úřednickou vládu”.
    No a já už “kamarád” nejsem, a tak počítám, že většina akademiků knihy, které vydávám, zkrátka vůbec nečte. Z tohoto pohledu je pro mě tedy Akademie něco, co mé práci spíše škodí. Mohl bych samozřejmě začít motivovat mladší generaci, aby tam vstupovala a začala hlasovat “správně”, neukecávat je, ale prostě do nich tlačit svoje knihy a povídat si o nich s nimi, jenže to by se velmi rychle rozkřiklo, že jsou to “lidi od Bronce”. Zkrátka že nemají ten správný vkus. Nemám tohle zapotřebí a není to způsob, jakým bych chtěl žít, snažit se ovlivňovat nějaké literární ceny, které jiní dostanou, ale zároveň samozřejmě cítím, že moji autoři nejsou šťastní, když vědí, že tady mají docela podstatný startovní postih.

    Hodně je to vidět třeba právě na povídkách, které dost vydávám. Zase – mlhavý systém a mlčení. Ale letos byl přece původní cíl Akademie pro povídky splněn na 110%, tak proč ten systém měnit, že?

    Obecně si říkám, že jestli uplyne 20 let a Akademie se udrží, budou se jména na nízkých šprušlích obměňovat, ale ta úplně náhoře budou stále stejná. Je to svým způsobem taková divadelní fraška… 🙂

  49. To Michael
    Pokusím se ti částečně odpovědět, ale jen proto, abys nemohl říct, že ti zase nikdo neodpověděl. Jinak si určitě dovedu najít smysluplnější činnost. Po loňském kole ostouzení Akademie jsem měl chuť už nikdy se hlasování nezúčastnit, ale pak jsem si řekl, že nedopřeju rozbíječům tak snadné vítězství.
    Abych pravdu řekl, sám nejsem z názvu “Akademie” nijak nadšený, obzvlášť při jeho prezentaci mimo republiku, takže pokud někdo najde lepší název, budu jedině rád. Jinak ovšem základním ustanovením Akademie je: “Akademie jednou ročně zhodnotí díla žánrů science fiction, fantasy a hororu (dále jen SF), jak se prezentovala na české a slovenské scéně, jde o díla literární a výtvarná. Autorům či původcům nejlepších děl uděluje ceny.” Toto Akademie činí a já nemám pocit, že by to dělala vyloženě špatně. Pokud jde o radu a Vaňkovu výtku – žil jsem v domnění, že třetím členem je Jana Jůzlová. Na předávání cen, jehož se Vaněk tentokrát neúčastnil, se na to téma velice vtipkovalo, přesto si Janinou přesnou pozicí nejsem jistý, asi by to nejlépe osvětlila sama. Argumenty, které zmiňuješ, tady padly od Martina Šusta, který již členem rady není a jasně to říká.
    Nikdy jsem neslyšel říct Zdeňka Rampase něco, co by se třeba jen vzdáleně podobalo tomu, co uvádíš. Za 16 let, co se hlasování účastním, mi ZR ani nikdo jiný z Akademie nikdy neříkal – ani nenaznačoval – jak mám hlasovat, aby cenu dostali kamarádi. Se ZR hovořím asi tak 5-10 minut ročně, většinou na Fénixconu, letos se mi to ještě nepodařilo. Není to ten správný démon.
    Opravdu při hlasování neřeším, kdo je kamarád a kdo ne. Ano, se všemi od SF se určitě nebavím, ale mnozí od SF se taky nebaví se mnou a dovedou dát svůj nadřazený postoj najevo, že Michaeli (Dracon blahé paměti, konec 90. let). Ale při hlasování hodnotím knihy jako takové, ne to, jestli s nimi mají něco společného “lidi od Bronce” nebo někoho jiného. Nehodlám mluvit za jiné “akademiky”, ale věřím tomu, že to vidí podobně.
    Byl bych rád, kdyby Akademie – nebo jak se to má jmenovat – byla reprezentativnější, ale po všem, co těmito fóry za poslední roky proběhlo, se nedivím, že je tak těžké někoho, kdo by akademikem být měl, přesvědčit ke spolupráci na tomto projektu. Je to samozřejmě škoda, ale nevím, jak z toho ven.
    PS: Františko, máš samozřejmě pravdu, ale stejný osud potkává kvalitní filmy i knihy mimo SF.

  50. Možná by stálo za to spíše se zamyslet, proč takové množství lidí bylo akademiky a proč už jimi nejsou. Případně jsou akademiky prakticky proti své vůli (na prosbu o vyškrtnutí ze seznamu akademiků několika lidem přišla slušná, nicméně zamítavá odpověď). Ale už mlčím…

  51. Tak to slyším prvně, pokud chceš vyškrtnout ze seznamu, udělám to v cuku letu. Ale stejně teď proběhne revize členstva, takže se to vyřeší samo

  52. Robert Pilch
    Akademiky proti sve vuli? To mi prijde jako v rozporu se stanovami:

    IV. Podmínky členství
    1. Členství v Akademii je dobrovolné.

    5. Členství může být zrušeno:
    a) vystoupením člena

  53. Co ještě?
    A nad všemi akademiky proti své vůli stojí ZR s bičem a hřímá: dokud mi tady nezaškrtneš moje kamarády, budš se těšit na muka pekelná.

  54. Petru Kotrlemu
    Chtěl jsi slyšet nějaké argumenty, tak jsme Ti je stručně sepsal.
    Jelikož mluvčí Akademie nejsi a se ZR mluvíš jednou ročně pár minut, nejsem si jist, zda jsi ten pravý k osvětlování záměrů Akademie. Ale samozřejmě na ni můžeš mít svůj názor, který Ti neberu.
    Problémy Roberta Pilcha chápu, já marně 2 x žádal o vyškrtnutí z redakční rady Interkomu, než mi došla trpělivost a přestal jsem žádat slušně.

    Co se týče: “dovedou dát svůj nadřazený postoj najevo, že Michaeli (Dracon blahé paměti, konec 90. let)” to nějak vůbec nechápu. Mám dost problémy zapamatovat si lidské tváře a Tebe bych rozhodně nepoznal – teď ani tehdy, vždyť se někde zahlédneme jednou za pár let…

  55. To Michael
    Já se za mluvčího Akademie nevydávám a to, co jsem psal, jsem formuloval jako svůj pohled, snad dostatečně jasně. A když toto fórum existuje, mám snad právo jej vyslovit. Každý, koho to baví číst, ať si udělá názor sám.
    Jestli Robert neúspěšně žádal o vyškrtnutí z rady Interkomu, nevím, jak to souvisí s Akademií – když přesnost, tak přesnost.
    O tom posledním si někdy můžeme promluvit, jestli se potkáme a poznáme.

  56. Vyškrtnutí
    Pardon, špatně jsem si přečetl, jak si to napsal, ale stejně bych to upřesnění raději slyšel od něho. I když… co je mi vlastně po tom.

  57. To je marné, Petře
    P. Bronec je zjevně přesvědčen, že si to takhle pamatuje (zatímco co by mu nebylo příjemné, to si nepamatruje), takže jaký smysl má zkoušet to na jeho “volné parafráze” pravdy s argumenty a fakty?

    Kdyby snad někoho přece zajímalo, jaký byl doopravdy vyhlášený záměr při založení Akademie, snadno ho najde (a odhalí jako evidentně nerealistický, čili naprosto idealistický) na http://interkom.vecnost.cz/1995/19950952.htm

    Na udílení jsem se nedostal, tak nevím, o čem a jak se tam mluvilo, ale z dosavadních diskusí o ASFFH jsem měl dojem, že JanaJ byla naopak uváděna jako důvěryhodná autorita stojící mimo. V http://asffh.info/clenstvi-v-asffh/seznam-clenu-asffh.html sice už je, ale podle stanov může zahynuvší členy rady do-volit pouze valná hromada.

    P. Pilch netvrdí výslovně, že neúspěšně žádal o vyškrtnutí on sám, ale ohání se hned několika lidmi, jež nespecifikuje. Když já jsem upozornil Radu, že v seznamu akademiků už nemám co dělat, byl opraven obratem; pravda, to byla první verze webu před čtyřmi roky.

  58. Uvedu to na pravou míru. Jde o mně. Psala jsem Richardovi Podanému, že už nebudu hlasovat v Akademii, ježto v kategoriích buď nemám načteno, nebo jsem ve střetu zájmů, ale nějak to vyšumělo. Předpokládám, že když jsem se dva roky neúčasnila hlasování, vyklučí mě v té revizi. 🙂 Možná byl problém v osobě, které jsem to adresovala, pokud má “vyškrtávání” na starosti Martin Šust.
    Na okraj, rozhodně nechci nikterak rozvracet nebo reformovat Akademii, jen mi postavení autora v hlasování takové soutěže připadá dost choulostivé a navíc, z oceněných knih jsem nečetla ani jednu, zrovna tak povídku a jediné, s čím mám osobní zkušenost, je Pevnost, kde jsem v redakční radě. To je imho pro fundované hlasování málo a já opravdu nemám čas plošně načítat produkci. Když odpočívám, nechci fantastiku ani vidět.

  59. A Petra není jediná, komu po prosbě “vyškrtněte mě” přišla odpověď “my bychom tě tam rádi měli”. U dalších prostě nemám oprávnění je prásknout. A ještě jedno upřesnění: já jsem o vyškrtnutí nežádal. Je pravdou, že mě věci kolem Akademie dost vytáčí, ale letos jsem nehlasoval prostě proto, že jsem nic nečetl – přišlo mi proto nefér hlasovat. Byl jsem sice označen Petrem za pokrytce (to je teď taková móda, označovat Pilcha za pokrytce a vůbec démona české fantastiky, ztělesněné zlo), ale nešť…
    Viditelně bych si nemohl dovolit jednou tvrdit “Radši hlasovat pro kamaráda, než nehlasovat vůbec” a podruhé zase “Ale při hlasování hodnotím knihy jako takové, ne to, jestli s nimi mají něco společného „lidi od Bronce“ nebo někoho jiného.”

    Nu, a protože už toho bylo vážně dost, svatosvatě slibuji, že se k Akademii už vyjadřovat nebudu. A aby se mi nestalo to, co Petře a několika dalším, prosím veřejně, abych byl vyškrtnut ze seznamu akademiků. Zdá se, že spojení Akademie a mého jména škodí oběma stranám…
    (A opravdu to není ve zlém, přeji Akademii vše nejlepší.)

  60. Teda jen zírám, čeho jsou dospělí lidi schopní. Vždyť se hádáte jak děti na písečku, a to srovnání nekulhá ani trochu, protože jedno batole pískomilné zrovna vlastním a vidím to dnes a denně:)

    Začínám si rozmýšlet, zda-li vůbec má cenu se pokoušet proniknout do české fantastiky. Když dokážete budit dojem, že ocenění se udělují nejen za jméno autora, ale dokonce za jméno nakladatele… a kvalita díla až na posledním místě… když si všichni se všemi tykají a mají pro sebe označejí pokrytci, démoni a to ještě nepřišel ke slovu JWP, aby to přitvrdilo…

    Má pak cenu se snažit, posílat texty nakladatelům, účastnit se soutěží? Abych se pak ocitla někde, kde neprorazím, pokud nebudu do dvou do rána na conu proletařit s těmi správnými lidmi? Je tohle, co tu malujete, opravdu realistický obrázek české fantastiky?

  61. Roberte, mně to rozpatlávání taky bůhvíjak příjemné není, ale raději se znovu ozvu, aby věc nezůstala nedopovězená. Takže bych tě naposledy ještě poprosil, aby ses zamyslel nad tím, jestli věty “jsou akademiky prakticky proti své vůli” a ‚přišla (jim) odpověď „my bychom tě tam rádi měli‘ vyjadřují totéž. Ano, smysl stejný patrně je, ale dá se to říct způsoby, které mají dosti odlišné vyznění, že?
    Mou snahou není nikoho z Akademie vyštvávat, nemám na to ani právo. Ale podle mého soukromého názoru bude určitě lepší, když se na ní budou podílet ti, kteří o to mají zájem a nepřináší jím to vnitřní traumata.

  62. Jsem na tom podobně jako Petra, i když ne úplně stejně. V uplynulém desetiletí jsem se chtěl několikrát z Akademie “vyreklamovat”. Důvody byly a jsou tyto: za á – fantastiku sice čtu, ale s několikaletým zpožděním, tak, jak mi přijde do ruky ve veřejné knihovně nebo když ji přitáhnou domů děti. Za bé – připadá mi perverzní, když autoři hodnotí jiné autory. Takhle bych mohl pokračovat za cé, za dé atd., důvodů je spousta, ale už toho nechám. Chtěl jsem skončit už dávno, ale organizátoři Akademie mě vždycky přemluvili “ať to nevzdávám”. Chtěl jsem ukázat dobrou vůli a tak jsem “to nevzdal”, což (jak teď vidím) byla chyba.

    Co z toho vyplývá: až budete škrtat Petru a Roberta, škrtněte, prosím, i mě.

  63. To Passa
    Nemusíte se bát, klika těch zlých pseudointelektuálů – Janiš, Podaný, Kotrle, (Vaněk?) – se pro jistotu zabývá spíš zahraniční fanatstikou a na cony příliš nejezdí. A vztahy mezi zúčastněnými se patrně zas tolik neliší od vztahů v hudební, filmové, výtvarné a jiné, i neumělecké branži. Jistě, možství vylité špíny neodpovídá možnostem jakéhokoli potenciálního zisku, ale o to asi nejde.

  64. to Passa
    Jen malé části, většina “obyčejných” fanů, která jezdí na cony a čte si knížky, nějaká ocenění a Akademii vůbec neřeší.

  65. různé
    Jan Vaněk jr.: Má vzpomínka je pravdivá, obsahuje však oravdu jednu drobnou sémantickou zradu. Tou dobou slovo “kamarádi” neznamenalo “kamarádíčky”, ale prostě zastupovalo slovo “fanové”. Tehdy se asi jevilo nemožné, že by nějaký zajímavý tvůrčí počin zplodil někdo mimo velkou rodinu fandomu, Akademie se měla stát jakousi hrází vůči nakl. Classic.
    Jenže doba se změnila a některé věci s ní, lpění na starém obvykle škodí novému.

    Petr Kotrle: Můžeš mi prosím vyjevit, jak a čím jsem někdy před 13. lety projevil na Draconu nadřazený postoj? 🙂 Já si vůbec neuvědomuju, že bychom kdy spolupracovali nebo byli v nějakém bližším kontaktu…

  66. OK, nejsem úplně koníčkář na mlhavé náznaky…

  67. Obyčejní fanové…
    … nějakou Akademii neřeší. Jednoduše proto, že buď o její existenci patrně nemají tušení, nebo ji mají na háku. Doslova.
    Proč by se také měli vzrušovat soukromým spolkem, který se směrem k široké veřejnosti projevuje jednou do roka udělením jakési ceny, občas nějakým tím podrazem či nabubřelým prohlášením na účet tuzemské sci-fi a jinak jen pofidérními diskusemi na netu? Seznam členů ukazuje, že jde o hrstku lidí, z nichž většina se různými způsoby živí knihami. Tento seznam se den ode dne tenčí a funkcionáře, a samozvané mluvčí tohoto spolku zajímá ne proč berou roha, ale co si to dovolují brát roha. To vypovídá o mnohém.

    Pokud by mi někdo pokoušel nabídnout členství, patrně by dostal na výběr mezi posláním kamsi, žalobou pro nactiutrhání a rozbitou hubou. Proč tomu tak je? Nad tím – tedy nad pověstí svého spolku – se musí zamyslet především samotní akademici.

  68. Passo
    Spisovatelé ale přece nepíšou primárně pro ocenění, ani pro nějakou iluziorní “českou fantastiku”, ale pro čtenáře. Ceny jsou podružné, důležité je, jestli existují lidé, které tvé knihy potěší a budou je číst.

    A pokud jde o hádky, hádají se kynologové, zahrádkáři, i spisovatelé, to je holt lidská přirozenost 🙂

  69. česká fantastika
    A mimochodem, Petře, když jsi to nakousl ve vzkazu Passe.
    Kdo se tedy v Akademii stará o českou fantastiku?
    Richard Podaný ji nečte, Martin Šust ji nečte, Viktor Janiš ji nečte.
    Takže mi vychází Zdeněk Rampas.
    To je člověk, který před pár lety (snad mi paměť opět neselhává 🙂 ), proslovil na Klubu Julese Vernea přednášku o tom, jak je dnešní česka fantatika bídná, jak skvěle psali autoři někdy před dvaceti lety, přičemž někteří toho nechali a jiní stářím zblbli, jak dnešní tvůrci se nedají číst (a jak vyplynulo z následné diskuse, taky valnou většinu nečte).
    Takže tohle je arbitr české tvorby?

  70. Michalovi
    A je vůbec potřeba, aby se někdo o českou fantastiku v Akademii “staral”? IMHO ne, stejně jako se nikdo “nestará” o zahraniční fantastiku: prostě se sestaví seznam, rozešle, zbytek je na akademicích.

  71. Passo
    Souhlasim s Neomi. Skutecny autor nepise pro sosky, ale pro ctenare. Tedy prvotni motivaci je “byt nekym precten” nikoliv “byt nekym ocenen”.
    Do soutezi posilej, tam te porota precist musi 🙂
    Slovy dr. Estez – “Kdo chce svou smecku najit, musi zacit vyt…”

  72. Viktore, no, to je otázka cílů. Pokud by bylo cílem Akademie propagovat českou fantastiku, tak by se o to někdo starat měl. Pokud to cílem není, tak samozřejmě žádnou zvláštní péči v rámci Akademie nepotřebuje. Žádné dotace na to nejsou, Akademii pořádá občanské sdružení, nebo kdo vlastně?
    Každopádně, pokud je to v podstatě soukromá aktivita, tak si členové mohou odhlasovat cokoli, co neodporuje zákonu.

  73. Tak mě napadá, že nejvíc řevu je v podstatě proto, že Akademie vypadá jako nějaký oficiální, “veřejnoprávní” orgán, ale ničím takovým není. Jestli tak byla založena, to si netroufám hodnotit, v roce 95 šla fantastika ještě poněkud mimo mou osobu 🙂

  74. neomi, brb: Tak jsem to samozřejmě nemyslela, že bych psala pro sošky, píšu pro čtenáře (kdysi v patnácti jsem psala pro sebe, ale z toho už jsem vyrostla:))). Myslela jsem to, že pokud existuje nějaká instituce, která si dělá ambice na to reprezentovat žánr, kterého se chci účastnit, tak jestli náhodou ta instituce nedělá onomu žánru spíš medvědí službu.

    Pokud ovšem obyčejní čtenáři na akademii kašlou, pak asi akademie něco silně projela v PR.

    Víceméně mi to vystihl Střelec v 10:01.

    Prostě mi to jen silně připomnělo situaci před xxx lety, kdy jsem se tak naštvala na vedení Mensy ČR, že ač aktivní člen, přispěvatel do časopisu a tak dále, oficiálně jsem vystoupila. Protože jsem nedokázala přenést přes srdce, že mě reprezentuje takový náfuka, jaký tam tehdy v čele byl. A tyhlety hádečky a spoříčky mi tu tehdejší atmosféru fakt dost připomněly.

  75. Výše uvedenou diskusi beru jako další důkaz naprosté a totální dehonestace nikoli Akademie, ta tu teď slouží jen jako víceméně zcela nechtěný prostředník, ale domácí SF/F scény. Vy se tu vážení (povětšinou mí přátelé či alespoň dobří známí) prostě veřejně projevujete jako nějaké děti. Anebo lépe, my se tu hádáme jako nějaké děti, abych se nad vás nepovyšoval, protože i mně se to bezesporu často daří. Důvody k tomu, pokud se zamyslíte, zrovna zase tak vážné nemáme!
    Když to vezmu z pohledu Richarda Podaného a Zdeňka Rampase, tudíž představitelů Akademie, ti se k věcem nevyjadřují zde, ale komunikují pouze e-mailem. A v tomhle vůbec nijak nejedou. Nemyslím si, že pokud jim opravdu napíšete, že si bez jakýchkoli dalších prodlev a diskusí nepřejete být v Akademii, že bych vás tam drželi násilím! A pokud máte tyto signály z druhé ruky, přemýšlejte jak moc jsou spolehlivé.

    Věci, které tu padly, mývají k pravdě daleko a pronášejí je lidé zcela mimo dění v Akademii. Nevím, jestli vám někdy dali představitelé Akademie nebo samotné Ceny Akademie důvod se takhle chovat, to spíše právě tyhle internetové diskuse, které se opakují každý rok a povětšinou proti akademii spřádají velmi pokřivené argumenty. Pokud chceš, Roberte, s dupnutím veřejně vystoupit z Akademie kvůli Petrovým slovům, jež pronesl v nepochopení tvého předchozího příspěvku, pak na to máš jistě právo. Jen mi to připadá trochu dětinské, stačilo by si to vyříkat třeba telefonem bez internetu, na kterém komentáře povětšinou působí zavádějícím dojmem. Ani ty, Vláďo, jsi k tomu vlastně nedostal žádný nový vážný důvod. Myslíš, že letošní ceny jsou mimo? Předesílám, že tohle je ten jediný cíl Akademie – ocenit ty, kteří si to zaslouží, ty, co dělají kvalitní práci i bez snahy na tom rejžovat. Ano, nikdo z Akademiků nemůže stačit postihnout celý trh a přečíst vše, stačí však ta nejlepší snaha, nebo snad ne? Pokud ne, pak zrušme nejen Akademii, ale všechny ceny jako takové. Pochybuji, že např. v rámci Magnesie Litery přečtou a zhodnotí vše, co vyšlo na českém trhu. Pochybuji, že si lidé z hudebního Anděla poslechnou naprosto vše, co u nás vzniklo na hudební scéně. Atd.

    Ale buďme konkrétní. Osobně si myslím, že Bacigalupiho sbírka si veškerá ocenění plně zaslouží, je to nejlepší SF posledního roku (minimálně), nejlepší sbírka posledního roku a třeba i díky svému zpracování i nejlepší kniha posledního roku. Navíc vyšla v době, kdy SF jako taková čelí dosud nejtěžší krizi, veškerá vážnější SF tu čelí šílenému prodejnímu propadu a nakladatelé se snaží vydávat pouze zábavnější tvorbu. Poláčkův román je podle veškeré kritiky jednou z nejlepších fantastických knih domácí scény za posledních několik let! Ivan Adamovič udělal v publikacích jako Vladcové vesmíru a Planeta Eden neuvěřitelný kus práce, jež si ocenění bezesporu zaslouží. Robert Holdstock napsal strhující zakončení mytágského cyklu, jednoho z nejlepších fantasy cyklů, jaké jsem kdy měl tu čest číst, a i kdyby cenu v obtížné konkurenci dostal jen kvůli své tragické předčasné smrti, pak stejně říkám, plně si ji zasloužil. Jeho skvělá a milá přítelkyně bude mít z tohoto ocenění velkou a vřelou radost a myslím, že i Paola Bacigalupiho to velmi potěší. Vlado Ríša dokázal během jednoho měsíce založit a rozjet zcela nový SF časopis na trhu, kde všechny jiné časopisy bez celobarevných obrázků populárních témat a množství reklam nemají žádnou šanci a SF se věnuje dvacet let i přes mnoho různých obtíží! Kurňa, vážně je taková špinavost a sviňárna snažit se podobné věci ocenit? Protože tohle je jádro téhle diskuse, o tomhle se bavme především. Pokud si opravdu myslíte, že podobné ceny nemají žádný smysl, pak z té Akademie opravdu vypadněte, protože tam nemáte co dělat. Pokud ne, pak hlasujte jen v kategoriích, kde se vyznáte, anebo se hlasování zdržte, na to máte plné právo. Nemusíte jako autoři hlasovat v kategoriích kde byste se dostali do střetu zájmů, to po vás nikdo nikdy nechtěl!!!

    Ještě před Akademií jsem dostal z Tritonu zprávu, že se ruší česká edice Magazínu F&SF. Beru to jako osobní prohru, nedokázal jsem ten skvělý magazín udržet při životě. Osobně si tedy nemyslím, že bych byl jako editor/redaktor bůhvíjak dobrý, přesto si ocenění vážím. Všech ostatních vítězů si vážím nadmíru a je mi za ně velmi líto, že mnohdy jediné ocenění, které jim kdo vůbec dá čelí takovému přívalu špíny.

    A mohl bych pokračovat, ale nechme toho, nechci se nikoho z vás dotknout a pokud se tak stalo, omlouvám se. Rád bych všechny přítomné požádal, aby na můj příspěvek reagovali POUZE e-mailem (martin.sust@seznam.cz), nadále bych tu cokoli velmi nerad probíral.

  76. No, myslím, že své důvody k vystoupení z Akademie jsem popsala přehledně a po pravdě řečeno, potěšení Paola Bacigalupiho mě k hlasování nikterak nemotivuje 🙂 Myslím, že jedním z provotních důvodů účasti na Akademii by měla být chuť a vůle se toho zúčastnit, pokud se u některých akademiků vytratila, je poctivé se hlasovacího práva vzdát.

  77. Jste všichni strašně k smíchu :)) Hahahaha HA HA HA HA HA Hahahahahááááááááá….

  78. Jana Jůzlová a Akademie
    Jen abych zodpověděla na otázku kdesi ve víru diskuse již ztracenou:
    Najaře roku 2010 mi bylo nabídnuto členství v Radě Akademie. Tuto funkci jsem ODMÍTLA. Ačkoli v Akademii stále ještě hlasuji a jsem jejím členem, považuji se za kritika současného stavu Akademie, ale protože můj idealismus je bezbřehý, nabídla jsem Radě Akademie (tj. Zdeňkovi a Richardovi) POMOC PŘI a) revizi členů Akademie stanovením jasných kritérií, na základě kterých se člověk členem Akademie může stát nebo naopak zase nestat, b) sběru dalších palčivých témat, která by bylo vhodné reformovat nebo se nad reformou aslepoň zamyslet.
    V průběhu loňského roku jsem komunikovala s řadou lidí kritizujících Akademii a sbírala podněty a návrhy. Z nich jsem se pokusila vybrat něco, co je aspoň trochu realizovatelné. Současně jsem dávala dohromady ta kriteria pro členství. Základní koncept těchto reformních návrhů odešlu Zdeňkovi a Richardovi tento víkend a příští víkend máme domluvenou schůzku (snad i s Martinem Šustem), abychom to probrali. Co z toho bude, nevím.
    Můj zcela osobní postoj je, že vzhledem ke všem osobním animozitám a emocionálním nábalům by nejrozumější bylo Akademii zrušit. Na druhou stranu mám jistý respekt před něčím s 16letou tradicí a současně se domnívám, že podobná věc by existovat měla, proto se budu snažit něco udělat.
    O plánovaných reformách a jejich průběhu budeme informovat prostřednictvím stránky Akademie na Facebooku a samozřejmě webových stránek Akademie http://www.asffh.info.

  79. klidně budu taky k smíchu
    – ale nedá mi to. Neprobíhala před pár lety kolem Akademie debata, že by tato akce měla podporovat české tvůrce? Nejde jenom o nominace a oceněné, ale právě o ten širší dopad. Obyčejní čtenáři o ní nevědí, fanové … možná nedbají, literární věda… nemá tušení nejen o Akademii, ale také o české (či vůbec soudobé) produkci v žánru fantastiky.
    Zato my, více a méně i různě namočení do celé záležitosti, se známe velmi dobře.
    Můžeme se hádat – nebo dohadovat, to zní lépe, proč ne. Ale kdyby z debat vzešly nějaké konstuktivní návrhy, nebylo by to marné.
    Mimochodem, Akademie se taky neorganizuje sama od sebe, nějaké úsilí to stojí… Ve světle polemiky pak není divné, že nikdo organizátorům a aktérům neděkoval 🙁 .
    Co tedy dál???

  80. fv: asi kvuli tomu co napsal joker
    Jste všichni strašně k smíchu :)) Hahahaha HA HA HA HA HA Hahahahahááááááááá…

  81. Joker: Máš pravdu… Jsme k smíchu
    Martin Šust: Probereme to po ICQ. Jen pro pořádek (a pro ostatní) – nechci vystoupit z akademie “demonstrativním dupnutím” kvůli slovům “proneseným v nepochopení”, to byla jen třešnička na dortu a poslední kapka, v podstatě prkotina – tady fakt už o nic nejde.

    Kráčí o to, že kvůli členství v Akademii mi Richard vyhrožuje, že dostanu po čuni (a vzápětí mě ujišťuje, že to NEBYLO míněno jako vtip), Petr pochybuje o tom, že při svých životních rozhodnutích se chovám stejně “morálně” jako při rozhodování týkajícím se Akademie… A když si k tomu připočtu urážky, popichování a další reakce lidí, organizovaných ve Fandomu s velkým F, vážně nemám chuť pro fantastiku v ČR dělat něco víc, než jen vydávat knihy nejkvalitněji, jak umím.

    Přesto: Přeji Akademii i Fandomu vše dobré, strávil jsem s oběma subjekty spoustu krásných chvil. Pochopil jsem ale, že směřování obou je prostě jiné, než mé. Budu držet palce, aby se všechno urovnalo, upřímně si to přeji. Jen prosím beze mne – udělal jsem maximum, co bylo v mých silách, ale nestačilo to. Ať se snaží jiní…

  82. fv: Tak já budu dělat ty knihy a budu držet palce těm, co dělají Akademii, jo? 🙂 Myslím, že to bude hezké rozdělení…

  83. 😀
    Vážila jsem si členství v Akademii; snažila jsem se hlasovat a trochu vědět o něco tom, za co dávám hlas. I když jinak strašně moc věcí nestíhám, několikrát se mi to podařilo.
    Při veškeré úctě k organizátorům a jejich snahám, nechci nic sabotovat, ale nadále se účasti vzdávám. Mám své důvody, nikterak osobně zaměřené.
    Vidím v duchu seznam prací a jmen, ze kterého se v prvním kole vybíralo… Měl by být umístěn tak, aby byl na očích všem, nejen skalním scifistům.
    “Česká fantastika prosí o trochu pozornosti” (abych parafrázovala Karla Poláčka), nebo tak něco. Situace se lepší, ale stále to není ono. 🙁

  84. čeká fantastika
    Michaeli, na otázku položenou v 10:08 ti částečně odpověděli Viktor Janiš a Martin Šust, já mohu vzhledem k pracovním povinnostem reagovat jen se zpožděním a v podstatě rozvinutím toho, co už řekl Viktor. Většina osob, které jsem zmínil, jsou překladatelé, Martin Šust se stará o zahraniční povídky v časopisech. Pokud jsou na tom podobně jako já, nemají čas stíhat vše zajímavé ani z angloamerické produkce, těžko jim tedy může zbývat čas na českou a slovenskou. Ten, kdo by chtěl českou a slovenskou fantastiku pozvednout, by se v ní měl orientovat, ať už jako autor nebo jako redaktor. Pokud se někdo takový najde, určitě mu nikdo z vedení Akademie nebude házet klacky pod nohy. Bohužel, snazší je bořit než tvořit, toho jsem tady svědkem každý rok.
    Osobně si velice vážím cesty, jakou česká fantastika ušla od smutného počátku 90. let; tenkrát bych tomu nevěřil. Bral jsem Akademii jako jeden z prostředků, které mohou lidem jako já orientaci v současné produkci usnadnit. Mrzí mě, jak ji mnozí autoři už léta chápou, ale nejsem ten, kdo by na tom mohl něco změnit. Spíš vidím, že čím víc se snažim vysvětlovat svůj – možná naivní – pohled, tím víc je to překrucováno a jsou v tom hledány další falše. Proto se budu snažit, aby toto byl můj poslední příspěvek k této diskusi, která mi vůbec nepřijde směšná.

  85. Smutek
    Já určitě do vzájemných vztahů, které se tady řeší, nevidím – a doufám, že za pár let nebudu ve stejné pozici např. s Pavlou Lžíčařovou a dalšíma lidma plus minus mého věku, s nimiž se teď stýkáme na conech, těchto stránkách i jinde – ale musím se pozastavit u jedné informace, která zde jen tak na okraj proběhla… Martin Šust uvedl, že Magazín končí. Což je tak trochu i chyba nás všech na webech. Sám jsem Martinovi vykládal, že bych chtěl napsat článek o srovnání (tehdy) Ikarie, Pevnosti a Magazínu… nenapsal jsem. Domlouval jsem si, že by to napsal Lukáš Vaníček… a vyšumělo to, protože jsem na to prostě zapomněl a neurgoval jsem… To je můj příspěvek k pádu skvělého projektu. A každý web by si jistě našel něco podobného, protože publicita nebyla ani zdaleka dobrá. A bohužel nebyla ani v Akademii, což je právě u Magazínu škoda, protože myslím, že to byl právě ten projekt, který by měla Akademie oceňovat – nebo alespoň šířit o něm informace a pak to nechat na hlasujících. Škoda. Snad – když už byl resuscitován jednou – se s ním neloučíme navěky.

  86. No, ono si stačí pročíst Interkom, aby bylo jasno, kdo na tom jak je… člověk se dozví spoustu věcí, třeba že autoři, kteří publikují ve Strakách na vrbě jsou “kvality nejisté” nebo o upadajících autorských kvalitách JWP, aby člověk věděl, na čem je. A samozřejmě nechybí ani perlička na závěr – „kdo nikdy nepřispěl do Interkomu, tomu se nedá věřit“ (ale uznávám, to byl asi pokus o vtip, ale v kontextu toho všeho to je dobrá pointa na závěr 😉 ).
    Nevím, ale vzhledem k tomu, že v každém čísle se najde nějaká podobná kapička jedu, pak mi to přijde jako zajímavé svědectví k diskuzím (které probíhají nejenom tady, ale vlastně každý rok), zda někdo někoho ovlivňuje…

  87. Viktorovi a Richardovi
    “A je vůbec potřeba, aby se někdo o českou fantastiku v Akademii „staral“? IMHO ne, stejně jako se nikdo „nestará“ o zahraniční fantastiku: prostě se sestaví seznam, rozešle, zbytek je na akademicích.” – no já nevím, já bych očekával nějakou přehlednou prezentaci pro akademiky a krom toho snahu o výběr těch, kteří o tom něco vědí a snahu o to, aby měli dotyční přehled po celém spektru české produkce. Tohle působí spíš jako někdo s lopatou u násypky…

    Richardu Podanému:
    Z mého úhlu pohledu by stačilo poměrně málo.
    Udělat tlustou čáru.
    Přejmenovat to na “Ceny Interkomu” – stejně na tu “Akademii” nikdy žádní novináři pořádně neskočili, ne? – anebo “Cenu presidenta ČS Fandomu Zdeňka Rampase” – myslím, že Zdeněk chtěl být vždy veřejně známou osobností, takže by ho to určitě potěšilo.
    Pokud “Cena Interkomu”, pak prostě hodnotící vybírá redakce, potažmo především šéfredaktor. Lze tedy všem umožnit volbu a nabrat opravdu jen ty, co o to mají zájem, nenechávat na webu viset mrtné duše. Na druhé straně lze využít i nových fanoušků-odběratelů, pokud tedy někdo takový existuje.
    A samozřejmě pořídit nějakého mluvčího, který nebude mít těžkou úlohu – prostě si dá do copy a paste “Takový je vkus poroty.”

    Kdyby to bylo takhle, cena by celkem průhledně odrážela určitý vkus, přestože by vždy nutně nemusela vyjít podle vůle šéfredaktora.

    Píšu to takhle, protože zákulisním jednáním a jejich užitečnosti jsem za ta léta ve Fandomu celkem odrostl…

  88. Tak s koncem Magazínu mě Martin rozesmutnil. Snad vyjde alespoň poslední číslo.

  89. Michaelovi
    “Snaha o přehlednou prezentaci pro akademiky” = předvýběr. Můžeš to udělat tak kulantně, jak chceš, ale stejně je to předvýběr, a tudíž ovlivňování. Akademici by měli mít tolik rozumu, aby si ten předvýběr udělali sami (říká se tomu 1. kolo Akademie :))
    “Snaha o výběr těch, kteří o tom něco vědí”? Víš o někom takovém, kdo by byl opomenut? Jana Jůzlová si tvé návrhy jistě pečlivě zapíše.
    “Snahu o to, aby měli dotyční přehled po celém spektru české produkce”. A to zajistíš jak? (Krom toho, že je dobře vybereš.) Budeš jim dělat pravidelně nalejvárny o stavu žánru? Budeš nad nimi stát s bičem a práskat, dokud nepřečtou posledního Kulhánka/Procházku/Kadlečkovou?
    Promiň, ale nepřipadá mi to příliš promyšlené.
    Zato ten tvůj další návrh promyšlený je a cenu by zlikvidoval. Nice try, but no, thanks.

  90. Magazín F&SF
    To mne převelice mrzí… Škoda!

    Ale souvisí to s poznámkou, která tady už padla. Mění se vkus čtenářů, ubývá těch, kteří investují do literatury. A my diskutujeme.
    Je mi smutno, vážně.

  91. Já s výsledky cen akademie povětšinou taky nemám problém. Jen mě hrozně zamrzela ta povídková akademie. Prostě kdo hvězdy české scifi četl, musí uznat, že Procházka byl tentokrát o třídu výš než Kadlečková a prostě tu cenu ta práce měla dostat, i když ji napsal věčně kafrající Procházka.

  92. přátelé, kolegové
    Přes vše co tady různě zaznělo – všimli jste si, že máme sto příspěvků a stále je ještě vedeme neskutečně slušně? Berte alespoň toto jako pozitivum.

    Souhlasím, že by opravdu dost možná stačilo prostě dát té ceně neutrální jméno. Jsou Hugové, Nebuly, Mlokové… A najednou prásk ho, “Cena Akademie”… To je jako “Prezidentský pohár”. Nabubřelé a neúměrné. Takové “všesvazové”. Vyvolává přehnaná očekávání i požadavky. Ale ty nároky na sebe si přitom vzali sami tvůrci, když se rozhodli pro tento název. Prosím, přemýšlejte o tom. V tom vážně s M. Broncem souhlasím.

    Magazín: To je mi líto. Přiznám se, že jsem majitel kompletní verze z Polarisu a k číslu s Marťanským dítětem a k číslu poslednímu (díky Svitkům) mám velký citový vztah. V obnovené verzi mám ovšem jen totální chaos. Jedno číslo jsem ve snaze o postupnou kompletaci koupil celkem třikrát… Prostě proměnlivá periodicita, menší dostupnost, neochota předplácet DALŠÍ tiskovinu a spousta stejně ještě nepřečtených knih vedla k tomu, že jsem také spoluviník… Takže tak…

  93. Zlikvidovat!
    Jak vyplývá z diskuse, nezbývá, něž Akademii zlikvidovat a začít znovu od nuly s novým (pokud možno reálným) programem, řádnou propagací a hlavně novými lidmi. Ideálně by to mohl být spolek osob propojených s knižním obchodem. Nakladatelé, překladatelé, redaktoři, korektoři, tedy skuteční odborníci.
    Spolek, který si drží členskou základnu citovým vydíráním, bordelem v administrativě a občasným vymýváním mozků nemá, opakuji NEMÁ právo na existenci, natož mluvit do čehokoliv mimo svůj vnitřní rámec! Současní činovníci tohoto cirkusu jsou evidentně mimo realitu, někteří dokonce české produkci (jak správně poznamenal Roggy) programově škodí. A vše výše uvedené vyplývá z vnějších projevů “činnosti” Akademie směrem k veřejnosti, což si zastánci této (teď už mohu na základě informací z diskuse říci, že veskrze pochybné) organizace zjevně pořád ještě neuvědomují.

  94. Poděkování
    Kurva do piči, Rampas je náš president !!!

    Zdeňku a spol. děláte to skvěle, díky !!!

  95. zmizele příspěvky
    Hm, minimálně dva příspěvky zde přes noc zmizely – PavlaL a jeden dětinský.

  96. 2 střelec
    “někteří dokonce české produkci programově škodí.”

    silná slova. důkaz místo prázdných slov? 😉

  97. Z šulinů tu chybí jen J.W.P.
    Kurva do piči, kde je ten starý vyčpělý zmrd Procházka?

  98. Střelcovi
    Nemáte nejmenší tušení, co kolik práce obnáší zorganizovat každý ročník Akademie a kolik to stojí peněz. Nemáte tušení, že ji vede nakladatel (ZR), překladatel (RiP) a o internetové stránky se stará redaktor (MŠ). (To nejsou lidé spojení s knižním obchodem?) Chtěl bych vidět, kdo jiný dokáže sehnat každý rok těch 20 tisíc na sošky, diplomy, pronájem sálu, sepíše scénář předávání, zajistí moderátorku jako Evu Decastelo, funkční web, facebookové stránky a kterému bude dostatečnou odměnou, že na něj budou v diskusích útočit zakyslíci jako vy.

    Jasně, mohlo by se to zrušit. Bořit je vždycky snazší. Náhradou by nebylo nic, nebo upocené předávání někde v tělocvičně. (Ale bylo by “naše”.)

  99. to Viktor Janiš
    Myslíte těmi zakrslíky všechny, kteří mají výhrady, nebo jen střelce? Já jen abych v tom měl jasno…

  100. Nemáš Viktore ani tušení, kolik mých knih od mladých autorů je v prodělku a dotoval jsem je ze svého. Celková částka půjde do statisíců. Ohrazovat se tím vůči literární kritice mnou vydaných knih by mi však přišlo vskutku trapné.
    Pokud někdo dělá ohromou spoustu práce tím, že ti kope díru pod barákem, asi tu práci a výkřiky, jak moc se snaží, příliš neoceníš.

    Dokud bude Akademie fungovat takhle, nevidím důvod přestat s kritikou…

  101. Viktorovi
    Ale výhrady jdou přesně opačným směrem 🙂 Nikdo nechce předávání cen v tělocvičně, naopak, ideální by byla Radegast Akademie sffh, nebo něco podobného 🙂 Aspoň zmínka v televizních zprávách, článek v MF Dnes. Je jasné, že tohle není práce pro překladatele, ani pro programátora, ani pro redaktora, ale prativy.o produkčního a obchoďáka, který z toho taky musí něco mít. Každopádně, směr by neměl být do tělocvičny, ale z tělocvičny. A pokud jde o osobu moderátora, při vší úctě, myslím, že by se daly najít i jiné, vhodnější alternativy (ač proti pornohercům fakt nic nemám a jednu knihu mi křtil Rosenberg).

  102. Michalovi
    No jo, jenže je přece jen rozdíl mezi ziskovou a neziskovou činností. Žádný nakladatel neví, zda tři čtvrtiny jeho produkce vydělají či ne, prostě to zkusí. Ty taky vydáváš nadějné nováčky, protože v nich do budoucna tušíš jistý komerční potenciál. A to je naprosto v pořádku.
    Akademie je v tomhle čistě prodělečná, už z definice. Neříkám to proto, že bych snad chtěl umlčet kritiky (hahaha, v českém prostředí, to tak), ale aby si Střelec uvědomil, že jakýkoli případný nástupce to bude mít těžké a že se na to stejně nikdo nezmůže: ostřelovat někoho v diskusi je tisíckrát pohodlnější.

  103. to Regis
    Důkaz místo prázdných slov: Střelec má zřejmě na mysli ty články v Interkomu (kdo četl, ten ví), které mě svého času nas*ali až na půdu a které chudák jwp nejspíš nepřekousal dodnes.

  104. oprava
    Sorry, ve slově “nas*raly” má být na konci tvrdý Y

  105. JWP chudák
    Jsem rád, že i VŠ si myslí, že je jwp chudák…

  106. jwp
    jwp je především: můj kámoš, za druhý: dobrej autor – a to ostatní je podružný

  107. 2 V.Š.
    nečetl jsem, nevím. mohl bys mi dát číslo a ročník? díky.

  108. to regis
    Nechtěl jsem to hledat, ale přece jen jsem se do toho pustil a strávil jsem s tím skoro hodinu. Jsou to články z interkomů 12/2005 a dál, začíná to na http://interkom.vecnost.cz/2005/20051254.htm, ale ty diskuze se táhnou do dalších čísel. Z dnešního pohledu mi to nepřipadá zase tak děsivé, ale možná je to tím, že jsem mnohem otrlejší, protože tenkrát jsem fakt viděl rudě. I když tahle část, psaná Z. Rampasem, je celkem výživná i dneska (citát): “Kdybych měl hovořit o českých autorech této produkce obecně, tak mi připadají jako banda nedovzdělaných bavičů, kteří nezažili ani neznají nic, co by mě zajímalo. Věřím, že je těší psát (naplňují pravý smysl slova amatéři), ale nedovedu se vžít do čtenáře, kterého baví je číst. “

    Jirka (jwp) o tomhle článku (a těch následujících) mluvil ještě pár let poté, určitě ho to hrozně žralo, třeba i z toho ohledu, že provoz Interkomu sponzoroval vlastními penězi. Když jsem psal “chudák jwp”, měl jsem na mysli ten jeho dlouhý příspěvek, který napsal po páté ranní pod Žár krve. Zcela bezpečně vím, že Jirka už nepije, ale tyhle články ZR mu (jak je vidět) pořád leží v žaludku.

  109. i když jsem nechtěl…
    Díky, že jste si dal tu práci. Já tu hrůzu snad nikdy nečetl a znal ji jenom z doslechu.
    Ta věta má v kontextu celého toho článku svou logiku. Nehovoří o celé české fantastice, jak bývá podsouváno, ale o autorech TÉTO PRODUKCE, přičemž tou produkcí je myšleno dobrodružné čtivo bez vyšších ambicí, sloužící k okamžité konzumaci. A chápu to tak, že takové čtivo má právo na své místo, na své autory a čtenáře. Koneckonců i v té větě je formulace “tak MI připadají” a ne “čeští autoři JSOU banda” atd. Jestli je tohle prapůvodní počátek veškeré té dnešní špíny, pak už nechápu vůbec nic. Vždyť i já bych se někdy rád dočkal českého Egana, českého Simmonse. Chápu, že se i taková formulace může někoho dotknout, ale i to je svého druhu výpověď o nich.

  110. akademie
    Předem konstatuji, že na vyhlašování již dva roky nejezdím a akademii sleduji tak, že si vždy přečtu článek zde a zejména diskusi. Pokusím se shrnout důvody, proč tomu tak je.
    1. Pokud mi na akademii něco extrémně vadí, pak jsou to dvě věci- neustálé ohánění se množstvím vykonané práce, místo množstvím smysluplně vykonané práce a neustálým opakováním stejných chyb, aniž by se alespoň připustila možnost nějaké změny (s tím souvisí i strkání hlavy do písku před realitou).
    2. Vyhlašování je nudné, unylé, pomalé a každý rok k uzoufání stejné.
    Jaké reformy bych učinil a proč:
    1. Připustil bych realitu, tedy že akademici zdaleka neznají a nemohou znát všechna díla, přesto mohou kvalifikovaně rozhodnout. Je tedy nutné vymyslet systém, který tuto skutečnost neignoruje, ale naopak s ní počítá. Namátkou- skupina předvýběrců, nechat nakladatele, aby sami nominovali svá díla, která považují za oceněníhodná. Řada lidí nebude mít trapný pocit, že hlasují pro něco, co neznají (protože s menším množstvím děl bude snadnější se seznámit), což by mohlo vést k udržení stávající základny akademie případně neodradit členy nové.
    2. Radikálně bych osekal množství kategorií. Nikoho asi nebaví sedět hodinu a půl na zadnici a do omrzení poslouchat nějaká jména. Předávání by získalo švih, ocenění by si ceny více vážili, ušetřil bych za sošky a diplomy, když už nic jiného.
    3. Razantní zaměření na domácí tvorbu. Pro zahraniční autory má tato cena nulový význam, domácí autory a nakladatele, kteří je vydávají, alespoň povzbudí. Toto zaměření se dá myslím i lépe marketingově využít. Rozhodně nechat kategorii domácí povídka a využít její potenciál.
    4. Předávání vylepšit, třeba načtenými ukázkami pouštěnými ze záznamu, předávat by měly osoby mediálně známé, se sf nemusí mít vůbec nic společného. Zvážit, zda předávání na Světu knihy je přínosem.
    5. Začít opravdu marketingově celoročně pracovat, nestěžovat si, že na nic nejsou peníze (jsou!). O cíleném zvaní médií je to pořád dokola a není na tom nic složitého.
    6. Jasně stanovit cíle a pravidla, rozdělit práci, dělat raději méně, ale pořádně.

  111. “Kdybych měl hovořit o českých autorech této produkce obecně, tak mi připadají jako banda nedovzdělaných bavičů, kteří nezažili ani neznají nic, co by mě zajímalo. Věřím, že je těší psát (naplňují pravý smysl slova amatéři), ale nedovedu se vžít do čtenáře, kterého baví je číst.
    Jejich štěstí (a čtenářova smůla) je, že se psaním neživí. Kdyby tomu tak bylo, pak by ze sebe museli vydat všechno a bylo by to, u těch, kteří by přežili, znát i na kvalitě.
    Ale to je příliš hrubá generalizace, každého zvlášť mám docela rád a jistě bych na každém našel něco dobrého a svým způsobem i přínosného.”
    Na týchto slovách p. Rampasa nevidím nič zlé. Amatéri sa písaním neživia, Rampas nepatrí k cieľovke tejto produkcie a ešte aj bez irónie povedal, že každého z nich má rád. Ak si toto niekto zle vyloží, tak je to hlavne jeho chyba. V takýchto chvíľach som celkom rád, že nepatrím do fandomu.

  112. oprava anonyma: Stále stejně zakomplexovaný Rampas
    Vidíš, anonyme, a já myslel, že napíšeš zakomplexovaný Rampas, který jako jediný několik let soustavně napadá československou scénu SF v plátku pro 60 svých příbuzných a známých. Dokonce za své kecy od vlastního Fandomu dostal “Černou ďuru” za nejblbější žvásty o české SF, ale jeho mindrák je neuhojitelný.

    Neznám více zakomplexovanějšího člověka, který se nabídl a sám se po nějaké schůzce v roce 1990 nechal 6 hlasy zvolit za “doživotního prezidenta” a dodnes se tak tituluje :))
    Tomu už říkám duševní průser, tady hledejme zdroje ramapasových problémů a jeho doživotního prezidentování… Milý Anonyme, optej se Rampase, proč se mu stále říká doživotní prezident, tam máš svého mindráka, tady ho nehledej.
    Hledáš sebestřednýho, arograntního, neomylnýho, navíc za feministu se veřejně prohlašujícího se člověka? To musíš Anonyma na svého SFFH prezidenta. Tady jsi špatně.

    Současná diskuse o ceně Zdeňka Rampasa a jeho pohůncích myslím pročistila ovzduší, jasně se nyní oddělili ti, co něco dělají (píšou, vydávají, kreslí, jdou z kůží na trh…) a na ty, co se jenom v úchylné sektě Interkomu a Nyxu ukájejí a žvaní a rejpají – a pak si s úsměvy předávají vzájemně ceny jeden druhému.

    Pokud se týče cen ASFFH, mám tři sošky na prodej, mohu je vydražit v létě v Chotěboři, abyste konečně někdo už pochopili, že mě a jiné podobné ceny nezajímají – mne zajímá jen názor čtenáře, fanouška, člověka. Ten je pro mě svatý. I když mi vynadá, je to můj čtenář.

    Takže jak říkám: v létě se na nějaké mé přednášce v Chotěboři budou dražit ceny Akademie SFFH. Za vydělané peníze koupím pití pro dražitele. Snad to už lidi stačilo.
    To co jsem napsal v jakémkoli ranním či noční mailu, do puntíku platí.

    Pozn. V celé této diskusi jsem měl prozatím jediný smajlík. A tímhle 🙂 ta taky končím.

  113. To Míra
    Aniž bych se chtěl jakkoli dotknout českých autorů, není pravda, že pro ty zahraniční cena nemá význam. Přestože se k nim soška jako taková většinou nedostane (uděluje se fakticky českému vydyvyteli, ne autorovi), všichni, které jsem kdy mohl informovat, že jsou nominováni – a nebylo jich zas tak málo – z toho měli radost bezmála jako malé děti a živě se zajímali o to, kdy bude vyhlášení ceny atd. V posledních letech mě vždy jenom npadne, jaké štěstí, že neumějí česky a nemohou si tak přečíst tyto naše diskuse.

  114. Každopádně, mě se to netýká. 😀 Jsem profesionál a tím pádem ze sebe vydávám to nejlepší 😉

  115. To Petr
    Upřesním. Pro akademii má nulový potenciál, že má zahraniční autor z nominace nebo ceny radost. Jo, pokud by přijel a cenu osobně převzal, pak by to význam rozhodně mělo. Takto tvrdím, že dám raději cenu a prostor k prezentaci domácímu autorovi, právě proto, že ten se nejspíše na podium dostaví. Na Oskarech pokud vím také hodnotí cizí filmy jen jednou kategorií. Možná je to sebestřednost, ale logiku to zkrátka má.

  116. Mírovi
    Proč sebestřednost? Každá země podporuje svou vlastní kulturu, je to přirozené.

  117. Petře
    Jak vidíš, tak akademii to moc přirozené nepřijde…:-) Tu sebestřednost jsem tam dal jako obecný názor, s kterým nesouhlasím, ale často se to píše. Jak snad vyplývá z reakce, mě je toto zaměření sympatické.

  118. Tak Češi jsou flagelanti 😀 a rádi si namlovají, že jsme chudinky fousatý a že všechno české je horší, hloupější, lidi zbabělejší, ulice špinavější. To, co napsal Zdeněk, je jen další projev tohohle jevu.

    Když se tu prodává překladová kniha, je to vždycky “bestseller od geniálního autora, připravovaný ke zfilmování”, ať už je to cokoli. Česká kniha je “ehm, hem, možná to není dokonalé, ale snažili jsme se…”. Když pominu fandom, pro běžného čtenáře je jednoznačné, po čem sáhne.

  119. Já za nejlepší považuji hlášku, že čeští autoři píší hluboce pod své možnosti a nevydávají ze sebe to nejlepší. Přesně vidím autora, který si najednou řekne- ne, tahle scéna by byla pro čtenáře moc dobrá, tu tam nedám a nahradím to něčím slabším…:-)

  120. Jasně, parafráze na babičku Betty MAcDonald: “Nepište to tak děsně dobrý, Češi jsou prasata, zbaštěj všechno” 😀

  121. Protinávrh
    Milí nespokojení čeští autoři: a co kdybyste si to udělali sami, když vám to tak nevyhovuje? SAMI si založili svou cenu, sehnali peníze, sami si odvedli tu organizační práci, sepsali si stanovy, určili způsob hlasování, sehnali porotce, sepsali svižný scénář předávání a hlavně potom přilákali ty kýžené televizní štáby a celoročně vítěze propagovali?
    Kdo vám brání? Myslím, že po zkušenostech z posledních pěti let by organizátoři Akademie milerádi pustili kategorie česká povídka a nejlepší tuzemský román. Byl by klid, aspoň na chvíli, než byste se začali poštívat mezi sebou.

  122. A co kdybyste Vy přestali hodnotit to, co pořádně zhodnotit neumíte?

    Je zvláštní, jak se lidé, pasovaní sami sebou na kritické kolosy, začínají ošívat, když někdo kritizuje je.

  123. Pro čtenáře
    No, Petro, já se včera taky zasmál, když jsem tě četl: Spisovatelé ale přece nepíšou primárně pro ocenění, ani pro nějakou iluziorní „českou fantastiku“, ale pro čtenáře.
    A zrovna ty, která se nestydíš přiznat, že vidíš v psaní hlavně zdroj obživy. Ne, na tom není nic špatného, dokonce to tak dělají i v zahraničí. Dokonce i držitelé mezinárodních ocenění jako třeba můj milovaný Holdstock musejí psát, aby měli na nájem, a na dovolenou jedou nanejvýš tak k úspěšnějšímu kamarádovi, který si jako tisíce jiných pořídil domeček ve Francii nebo Španělsku. A přece se najdou takoví, kteří myslí na čtenáře tak, že mu chtějí opravdu něco ze sebe dát a neberou ho jako vhodnou cílovou skupinu, která má ráda upíry a hlášky, tak jí to naservírujeme…

  124. To je asi nedorozumění, Viktore…
    Za prvé, nejsem český autor. A za druhé, to je přesně ono. Kdykoliv někdo upozorní, že něco děláte blbě, reakce je- dělejte si to sami. Co bys řekl v hospodě kuchaři, který, když bys mu sdělil, že ti jeho řízek nechutná, zařval- víš co, já tady nemusim bejt, si ho běž do kuchyně vosmažit sám, když tomu rozumíš líp.
    Přece není možné do dobrovolné práce někoho nutit, musíte vymyslet, proč by s vámi někdo chtěl spolupracovat a co to pro něj bude mít za význam.

  125. Viktore
    Viktore a nezdá se ti, že autoři jsou ti poslední, kteří by měli organizvat nějakou cenu?

  126. Viktor Janiš: Já jsem to pochopil trochu jinak než ty. Čeští autoři chtějí po Akademii a po Fandomu jediné – aby jim PŘESTALI ŠKODIT. Když to probíráš s někým zvenčí, dozvíš se, že “i váš nejvyšší představitel řekl, že tady českého není nic pořádného, že se tu píšou akorát sračky”.

  127. Aha, tak nic
    Po jiných by práci zadara chtěli, sami maximálně kibicují 😉

    Jinak přirovnání kulhá na obě nohy. Za řízek platíš, mezi tebou a restauratérem vzniká smluvní vztah. U Akademie neplatíš nic, naopak něco dostáváš. Žádný smluvní vztah, žádné závazky. Jinými slov: RiP is not your bitch.

  128. Petře
    A proč myslí, že já nedávám čtenářům nic ze sebe, když jsi, jak jsi sám řekl, v poslední době četl z mé tvorby jen ukázky na webech?
    Žádný autor, který se psaním živí, vědomě nepíše propadák, ale to neznamená, že tam nedává nic ze sebe, proboha. Navíc, myslím, že zrovna v mých knížkách je důraz spíš na vztazích a emocích, jakkoli zabalených do drsných kulis, než na upírech a hláškách.

  129. Petře
    Jasně. A organizovat to bude kdo? Nějací nestranní Marťani?

  130. Každopádně je to dost zvláštní myšlenkový skok. My nechceme hlasovat, protože je nám žinantní hodnotit práci kolegů, takže si máme cenu sami zorganizovat a dostat se do střetu zájmů jakso defaultně 😀

  131. Robertovi
    Bože, jak dlouho se tady bude rozpatlávat jedna věta? To jsou čeští autoři bosonohá kozorohá pacholata, že se přes ni nedokážou ani po ŠESTI letech přenést? Mně to připadá zcela podružné a zástupné (ale hlavně směšné).

  132. Roberte
    Tak znovu. To, o čem mluvíš, je ta výše citovaná pasáž? Pokud ano, tak má přinejmenším jeden z nás problém s chápáním psaného textu. Protože tam nic takového není. Můžeš konkrétně říct, čím Akademie českým autorům fantastiky škodí? Tím, že preferuje náročnost a originalitu? To snad dělají všechny “umělecké” ceny, ne – pokud nechceme fantastickou obdobu TýTý. To je krásná česká cena!

  133. Petře
    Petro, a kdo to má tedy hodnotit? Cyklisté? Sběratelé bonsají? Potápěči?
    Obec překladatelů má už dvacet let Cenu Josefa Jungmanna a NIKDO si zatím na výrok poroty nestěžoval.

  134. Petře
    Akademie nic nepreferuje… Akademie dopadne tak, jak hlasují její členové a ti, předpokládám, hlasují podle svých preferencí. Akademie jako instituce jen sbírá nominace a dává o nich hlasovat, ne?

    Upřímně, nemyslím, si, že škodí… ale taky si nemyslím, že pomáhá. Po pravdě řečeno, myslím, že slouží jen k tomu, abychom se jednou ročně měli o co pohádat a to je trochu málo.

  135. Viktore, tak ještě jednou
    Nikdo po vás přeci nechtěl, abyste zakládali akademii a hlasovali o kvalitě knížek. Vy jste jí věřím založili proto, že jste považovali za užitečné a seberealizující něco takového dělat. Jestli to dělat už nechcete, tak se na to vykašlete, nikdo vás k žádné práci zadara nenutí. Ale jestli to dělat chcete, tak halt musíte překousnout, že se třeba mně řada věcí dlouhodobě nelíbí a kritizuji je. Pokud chcete vzít v potaz moje argumenty, fajn, pokud ne, vaše věc.

  136. Vikjtorovi
    Knihkupci, čtenáři, kdokoli z branže, kromě autorů. Možná, že vy, překladatelé, máte od své práce odstup, autoři beletrie ho z podstaty mít nemohou, nebo se k němu dopracovávají jen velmi těžko.

  137. Mmch, neviděla jsem, že by si někdo stěžoval na výsledky Akademie, spíš na celkové pojetí. Koneckonců, kdybych chtěla ovlivnit výsledek, tak hlasuju a nominuju, možnost jsem měla.

  138. Možná by spousta věcí byla vyřešena, kdyby Akademie získala konkurenci. Proč nevyhlašují své výroční nominace také jednotlivé sf časopisy nebo weby, kde navíc mohou elektronicky hlasovat i čtenáři? Možná by to také leccos napovědělo, ale zřejmě by to ztratilo jistý punc elitářství.

  139. Míro
    Pokud to dobře chápu, tak:
    1) nechceš nést odpovědnost
    2) zato chceš uplatnit vliv, a to radikální transformací Akademie tak, aby výrazně preferovala jednu profesní skupinu (jíž jsi shodou okolností členem).

    Může to tak dopadnout, já na to nemám nejmenší vliv, ale obecně o tom pochybuji. Jen by mě zajímalo, kde “jsou” ty peníze, o nichž píšeš v 12:55, zda bys nějaké dokázal sehnat 🙂 a zda jsi ochoten “marketingově celoročně pracovat” 🙂

  140. Viktore
    Míra psal, že není český autor, takže je pochybné, jestli chce transformaci akademie z nějakých prospěchářských důvodů 😀
    Třeba je to opravdu někdo, kdo by peníze sehnal, lidé seženou peníze i na větší ptákoviny 🙂

  141. Viktore
    Ne, nechápeš to dobře.
    1. Odpovědnost s tím nemá co dělat. Já se nechci zúčastňovat práce v akademii, protože mi to nic nepřináší a v současné chvíli to je pro mě jen ztráta času.
    2. Znovu, nejsem členem žádné profesní skupiny, která by měla nebo chtěla mít na akademii vliv. Kritizuji z pozice nestranného amatéra, protože mě mrzí, že dobrý nápad je zbytečně mrven a chyby jsou podle mě navíc poměrně snadno odstranitelné.
    Opět, já vám přeci nebudu shánět nějaké peníze, já jen říkám, že peníze se i na takový projekt sehnat dají. To, že se vám to nedaří, je bohužel vaše chyba a důvody jsou podle mě právě ty, které jsem napsal výše. A ne, nejsem ochoten celoročně marketingově pro akademii pracovat, protože mě to nijak neláká, realizuji se jiným způsobem.

  142. Petře
    Prosím tě, já jsem to samozřejmě trochu zveličil, ale smysl je snad jasný. Trávím nad klávesnicí dost času, abych věděl, že člověk musí být trochu magor, aby to dělal, a tím pádem do toho něco ze sebe dával. Jenom holt vidíme někde jinde ten důraz.
    Zasloužilo by si to rozebrat víc, ale musím taky někdy dělat to, čím se živím, tak třeba později, pokud se debata nepřesune moc daleko.

  143. Viktor: Nejedná se o jednu větu jednoho člověka (a věřím tomu, že Zdeněk je ještě relativně v pohodě, jen žije ve své bublině, rozhodně si o něm nemyslím, že cokoli dělá, činí tak se zlým úmyslem). Za sebe: do Akademie jsem vstupoval s tím, že se stanu součástí prestižní společnosti, která každý rok ohodnotí to nejlepší, co v daném roce vzniklo. Při pohledu zevnitř jsem zjistil, že to tak není, že se jedná o soutěž lobbistických klik. Po nástupu Martina Šusta do Rady Akademie jsem na chvíli uvěřil, že by s tím něco šlo dělat, chtěl jsem se angažovat víc (dokonce i sponzorské peníze jsem měl připraveny – nebylo to moc, ale pár tisícovek by to Akademii hodilo; tolik k tomu, že “peníze nejsou”, určitě by i jiní nakladatelé přispěli, kdyby v tom viděli smysl), ale ani Martin silou své osobnosti nic nesvedl – přestože udělal obrovský kus práce. Po mém rozhodnutí v Akademii nehlasovat (vysvětloval jsem ho už několikrát, nebudu to opakovat, ale rozhodně to nebylo “z trucu”) se na mě kvůli tomu z několika stran snesla kritika (někdy dost nevybíravá), která vyústila v to, že jsem se na členství v Akademii rozhodl rezignovat úplně. Zbytek už je jenom pokřikování na obě strany, do kterého se nechci znovu zaplétat.
    Rozhodně po Akademii nechci, aby se transformovala podle mých představ – po Akademii prostě nechci nic, jen aby mé jméno zmizelo ze seznamu akademiků (stále tam visí). Doba budování skončila, imho je čas zabalit krám… Bylo by to tak pro všechny lepší. Ale to je na rozhodnutí Rady Akademie, já jim (vám) do toho kecat nebudu.

  144. Viktore
    A komu si myslíte, že jste vlastně odpovědní?
    Jen sami sobě? To by bylo pohodlné…

    Podle mě těm, o nichž hlasujete.
    Zvlášť, když je to “Akademie” a tváří se, jak je přísně objektivní.
    Až to bude “Cena Zdeňka Rampase”, ať se uplatňují kriteria dle názvu.

    Ty ostatně často kriticky hodnotíš překlady.
    Odpoví mladí překladatelé často “Já se snažím, co to jde, tak si to laskavě přeložte sám?!”

  145. Petrovi
    Pro mě je bohužel důraz jasný. Nejdřív se musím uživit, pak si mohu dopřát rafinovanějších radostí. Dovolená je nadstavba, školku mi to zplatit musí, stůj co stůj. Jen mě tak napadá, že jako anglicky píšící autor bych nejspíš nemusela napsat tři knihy ročně a dokonce ani jet na dovolenou ke známým 😀

  146. Robertu Pilchovi
    Robertu Pilchovi: Smekám. Neuměl bych to vyjádřit líp.

    Akorát je mi líto té práce, a pokud to orgy baví, tak bych se přimlouval, aby se ta soutěž udržela, ale dala si název té logistické kliky, pro kterou je nejpřínosnější….

    Ona je dnes tak “mezi”, u těch některých západních kategorií mám pocit, že to vychází celkem z aktuální situace, ale ta česká jména podle mě prostě ne…

  147. ještě jednu Robertu Pilchovi
    Navrhoval bych opět tykání, ať tu máme alespoň nějaký happyend… 🙂

  148. Té práce, která jde do nikam, je mi taky líto (vím, co je to za papírování a honění). Ale kdo chce kam…
    Celkově mám z výsledků Akademie letos docela dobrý pocit, dokonce i u českého románu bych řekl, že je to asi docela zasloužené (nečetl jsem, nevím, ale Poláčkova kniha asi bude opravdu výjimečný počin), jen zprávy o kvalitě vítězné a poražených povídek mě trochu děsí.

  149. Michael: Já nejsem proti – rozhodnutí je na tobě, tys mi začal vykat 🙂

    (Ale ne, vážně, naše rozepře mě fakt mrzela a happy endy mám rád… Snad si někdy vysvětlíme i ty ostatní věci – vsadil bych se, že šlo většinou o pomluvy… Nic ve zlém, Michaeli 🙂 )

  150. Tak platí!

    Stejně už se nám tady ta párty pomalu uzavírá.
    (A já za chvíli odjíždím pryč…)

  151. jen se ptám
    Zdravím všechny a chtěl bych se zeptat, jestli existují nějaké organizace a ceny někde v zahraničí (a myslím tím nějaké lokální, resp. národní uskupení a ceny), u nichž by se třeba naše Akademie mohla inspirovat? Asi bych mohl googlovat, ale…dík za případnou odpověď.
    A ještě taková drobnost: jsem dlouholetý čtenář SFaF a mám trochu divný pocit z toho, jak tady do sebe řežou lidi, kterých si už dlouho vážím coby autorů, nakladatelů či překladatelů. Tak do padesátého příspěvku to bylo možná směšné, teď je to už jenom smutné. Pro mě osobně byla tahle debata impulsem k tomu, abych si pročetl Interkom, FP, Sarden a podobně a trochu víc se zorientoval v postavách a historickém vývoji české scény, takže vlastně díky, bylo to poučné:-).

  152. Michaelovi
    Odpovědný jako porotce jsem JEN sám sobě. Neumím si představit, jak bych mohl být odpovědný těm šesti stovkám autorů, výtvarníků, překladatelů nakladatelů. Jaké plnění by tak po mně mohli vyžadovat?

    [Následuje čistě můj osobní názor.] Přísná objektivita vědeckého druhu, něco, co lze změřit a etalon uložit nejlépe do nějakého francouzského muzea, se tu nemůže uplatnit. Jak lze změřit, že Poláček je lepší než dejme tomu Kopřiva? To je jako říct, že veslař je lepší než gymnasta. Lze ale myslím říct, že podle názoru pana XY je poslední Poláčkův román velká věc a mělo by se na ni upozornit. Pokud se takových najde víc, pak získá Poláček cenu. Pokud ne, nezíská, nic se neděje. Jakákoli literární cena je dle mého přesný součet čistě subjektivních názorů. Nutno podotknout, že vítězové Akademie zatím velké kontroverze nebudí: POŘÁD se tu rejpe do samotného mechanismu, ale zatím tu nikdo neřekl, že cena pro Holdstocka/Bacigalupiho/Adamoviče je blbost, protože… Ale Bůh chraň abychom měli věcnou diskusi, že.]

    Jinak s těmi překladateli je to opět mimózní příklad: v překladu se můžeš opřít o nějakou pevný základ, originál, a říct: “Milej zlatej, vy tám máte ,Maruška šla do Lidlu’, ale v originálu je “Maruška šla do zelí, natrhala lupení’.” Hodnotit výkon Akademii je jako hodnotit krasobruslení, ovšem bez těch technických prvků, čistě umělecký výkon.

  153. hyacintovi
    Rozhodně existují.
    O tom by nejvíc věděl Martin Šust – Hugo, Nebula…
    Nevím, jak se s tím porovnávají, asi lépe než my. 🙂
    Nejlíp se člověk myslím zorientuje, když koupí nějakému služebně starému fanovi (či fantazákovi) na conu pivo a poslechne si ho.
    Akorát co člověk, to historie, tak se to kapku prodraží, než se člověku ty střípky do něčeho složí…

  154. hyacint1972: Pokud trochu zvládnete polsky, podívejte se třeba na polskou “Cenu Janusze A. Zajdela”. Její systém mi přijde poměrně dobrý. Ve finálovém kole hlasují lidi na celonárodním Polconu. Což u nás nejde, ale bylo by na další (mnohem delší) debatu, proč na Polcon jezdí 2000 nejzapálenějších fanoušků, zatímco u nás to není ani desetina – a do toho se fakt pouštět nechci. 🙂

  155. Viktore
    Jaký má smysl říkat, že cena pro někoho je “blbost”? Odhasovalo se to, tak to tak je. Výsledky ovlivňuje v podstatě jen skladba akademiků, nic jiného.

  156. hyacintovi
    A pokud jste z Prahy, můžete se stavit na kus řeči, adresa je Horáčkova 1208/11, Krč, kontakt na dodohodnutí: barbar.bronec@seznam.cz.
    Pivo vyžadovat nebudu, akorát Vám zkusím prodat nějakou knihu od Strak.

  157. 2 VŠ, ale nejen jemu
    přečetl jsem zatím jen ten přímo citovaný IK a na obsahu neshledávám nic nactiutrhačného a ani české SF tvorbě škodlivého. je to názor jednotlivce, který je si vědom toho, že jeho názor je menšinový, upozorní na to a nenechává se unést svými zobecněními, dokonce se jich výslovně varuje. žádný útok ad hominem, žádné falešné argumenty. ta věta, co jsi citoval, byla vytržená z kontextu a jako taková nemá (bez něj) smysl. autor článku se za nikoho a za nic neschovává a na takový názor (a že sním lze snadno nesouhlasit) má právo i na jeho zveřejnění. text je napsán dostatečně jasně, aby jej šlo (des-/nad-)interpretovat. tož tak.

    a k tématu akademie ASFFH; udělování uměleckých cen je mi lhostejné, pokud nejde o cenu za úsilí, pak jde vždycky jen o vkus a ten je nesouměřitelný a tudíž považuji takové udělování cen za zbytečné. a jak to tak čtu i za kontraproduktivní, protože to jen vyvolává zbytečné rozmíšky a vády. locus, nebula, hugo, mlok – už mnohokrát jsem shledal, že můj vkus se s vkusem hodnotitelů míjí. dávám přednost recenzím, kde jde o jasné vyjádření individuálního vkusu recenzenta, jehož vkus a jeho poměr k mému znám a tudíž je taková informace relevantní pro tohoto čtenáře. a pokud někoho zajímá popularita, tak populární knihy se hodnotí nejlépe prodanými výtisky.

  158. ještě snad k té větě
    Dovolím si snad ještě drobnou doušku k oné interkomácké větě ZR. Myslím, že má více rovin a v některých z nich se ZR vlastně i souhlasím. Problém je ovšem ve způsobu prezentace.
    Stanovit jako měřítko kvality, zda MĚ předkládané téma zajímá, či zda MNĚ přijdou zajímavé autorovy životní zkušenosti? To je faul na pět plus deset. A šacovat domácí autory apriorně jako nedovzdělance je na vyloučení do konce utkání. Některé výroky jednoduše vypovídají spíš o svém autorovi než o čemkoliv jiném.

  159. než se někdo chytne…
    Pro jistotu ještě udám: individuálně je pro mě osobně ono “mě” samozřejmě podstatné a důležité. Hovořím-li ovšem s TV štábem jako fandomová autorita a “doživotní prezident”, přičemž ukazuju metry prací od těch “lepších autorů”, má taková věta zcela jiný význam.

  160. díky:-)
    RP, MB: Díky. Šlo mi právě o ceny udělované v rámci podobně malých rybníků, jako je ten náš, kromě těch Poláků si zkusím ještě něco dalšího najít, ať pak vypadám na fóru, jako že su chytrý (čímž naznačuju, že z Prahy jaksi nésu:-).
    MB: Letmým pohledem na knihovnu odhaduju, že strak mi tam přistálo zatím asi deset, ale pokud se někdy potkáme, nejspíš si něco dalšího koupím, pouličním prodejcům obecně špatně odolávám:-).

  161. není zač!
    hyacint: A to já su ještě navíc znám tím, že se neštítím ničeho, abych prodal vlastní knihy!! :))

  162. PS:
    Nojo, zlatí fantazáci a šermíři, žijí jak to ptactvo nebeské, nic nehodnotí, pořádají pro sebe navzájem hry, a když si někdo o někom myslí, že je vůl, tak to většinou párkrát řekne a tím to zhasne.

    Kdybych už ty knížky pár let nedělal, určitě bych o nějakou Akademii ani nezavadil…

  163. standa.e: Principiálně souhlasím velmi, jen drobná technická. Tresty jsou a) 2 minuty b) 2+2 minuty (krvavé zranění) c) 10 minut osobní trest (neoslabuje tým, většinou za řeči) d) 2+10 minut e) 5 minut trest, který zároveň znamená osobní trest do konce utkání a v zápisu se značí 5+20. Takže první faul prosím 2+10, druhý 5+do konce.

    (To jen tak, abych to odlehčil…)

  164. To Robert Pilch
    Ještě je tam přeci trestné střílení… 🙂

  165. Vlcacka: Jasně. A aby to bylo kompletní, tak ještě “trest ve hře”, což je 5+do konce, plus odebraná registračka a disciplinárka – za obzvlášť brutální faul. 🙂

  166. To Regis
    Regisovi: měl jsem za to, že my si dva tykáme – od jedné podobně nešťastné diskuze tady na FP :-).

    Jak píšeš: na tom článku není nic nactiutrhačného a ani české SF tvorbě škodlivého… Nebo je? Já nevím. Dneska bych se tomu akorát zasmál. Zřejmě nám chybí kontext roku 2005. Faktem je, že článek (+ a ty další, které následovaly) způsobil velké množství zlé krve. Víceméně se stal legendou, jak píše kdosi nahoře.

    Chtěl jsi odkaz, tož jsem ho vyhledal. Každý ať si udělá názor sám.

  167. Taky pobavilo – z posledního Interkomu:

    25. března ráno nakouknu na Sarden a
    tam odkaz na stránky JWP, kde „hodnotí“
    první kolo Akademie SFFH. Někomu
    v redakci Sardenu asi JWP hodně leží
    v žaludku, když se snaží, aby toto jeho
    arcidílo nezůstalo milosrdně skryto jen
    na jeho stránkách… Jak řekl tuším Dědeček
    (a pak to zlidovělo), na Freuda
    opravdu vždycky dojde. JWP se navrhuje
    takřka v každé kategorii a maskuje to
    pokusy o humor ještě trapnějšími než
    v jeho obvyklé produkci posledních let.
    Co ale od něj také čekat, o jeho upadajících
    autorských kvalitách svědčí už to,
    že nedokáže humor odlišit od urážek.
    Kazit si tím náladu je nejspíše prvním
    projevem pošetilosti vyššího středního
    věku, rozumný člověk by jen odvrátil
    tvář…

  168. 2 VŠ
    aha… ach ta demence… já si to nepamatuju.

    njn, já se ve fandomu nepohybuju, takže mi skutečně tenhle typ kontextu chybí. a něco osobního, se zdeňkem se znám od roku 2006 a vídáme se tak dvakrát ročně. a za celou tu dobu jsem si nevšiml, že by byl nějaký bijec české SF tvorby. podotýkám, že naše literární vkusy se protínají jen částečně. v jednom jsme se ale shodli, český trh je pro SF nešťastný – je malý. a to má mnoho negativních důsledků, imho: malý prostor pro něco víc než dobře prodejnou zábavnou literaturu (vždyť u nás běžně pohoří i borci anglosaské SF). to, a nedostatek dobré redakce české povídkové, ale i románové tvorby, vede, opět imho, k tomu, že tato tvorba skoro nikoho nezajímá. já kupoval české povídkové antologie (a četl je) asi do roku 2010, kdy jsem z časových i finančních důvodů s tím přestal. nestálo to za to, po všech stránkách – moc se mi toho také nelíbilo. moje mecenášství narazilo právě především na tyto hranice. však si pamatuješ, jednou jsme se kočkovali nad nějakou tvou povídkou, (v legendách ondry jireše?) která se mi hrubě nelíbila, a nikoliv jen námětem. můžeme si myslet, co chceme, o formě, ale nemá často zdeněk pravdu? navíc, komu kdy doopravdy ublížil, lidsky nebo obchodně? nejsem si ničeho vědom.

  169. Regisovi
    Regisi, na to, že nikoho nezajímá, má česká románová tvorba celkem slušné prodeje 🙂 Ale souhlasím, že malý trh způsobuje, že většinou neuspěje kniha “experimentální”, která míří jen na určitý segment čtenářů. Je to logické, počet lidí kupujících jakoukoli fantastiku není tak velký, a pořád víc lidí čte Dragonlance, než new weird. My se můžeme dohadovat mezi sebou, ale nemůžeme dávat čtenářům befelem, co se jim má líbit.

  170. Jo jo… Nikoho nezajímáte 😀 Musel jsem se smát, když jsem se dočetl Zdeňkovo tvrzení, že české knihy se vydávají v nákladu 600 ks. To, že to dělá Staso (a má k tomu své důvody), ještě neznamená, že to tak dělají všichni 🙂

  171. totalni prochazkovo p.r.
    Opravdu touhle absurdní blbostí všechno začalo? Procházka by vám měl za tuhle reklamu platit. A jestli někdo říkal, že mu někdy brzo vyjde knížka, tak lepší píárko si ten pán ani nemohl přát. Zřejmě jste mu dobře naběhli, jak to odsud, z “reklamky”, vidím já.

  172. robertovi a petře
    petra: bohové chraň, abych někomu radil, co se mu má líbit. maximálně vyjadřuju rozmrzelost nad tím, že většinový vkus je “jinde” oproti mému a tudíž spíš ostrouhám já.

    robert: mluvil jsem přednostně o české povídkové SF tvorbě, románovou jsem zmínil nádavkem, ale když už jsme u toho: kolik českých románových SF titulů ročně od kolika autorů se dobře prodává a v jakých přibližně nákladech? je to srovnatelné se překladovou SF? nemám pochyb, že petra, vladimír i ďuro se prodávají dobře, ale je toho o tolik víc?

  173. Regis: Je jich víc. Petr Heteša, Dušan Fabian… Tebou jmenovaní autoři mají prodeje v řádech tisíců a také “druhý sled” jde vysoko přes tisíc kusů. Imho Straky na vrbě jsou na tom např. s Robertem Fabianem a dalšími autory dost podobně, stejně jako Poutník s Bartošem a Šustou a Triton s Mírou Žambochem. A určitě jsem ještě na iks dalších zapomněl. Mimochodem, u Šlechty, Žambocha, Červenáka a Neomillnerové se to týká i povídkových sbírek.

    U debutů je to samozřejmě jinak, ale vážně si myslím, že dělat jich 600 ks je ekonomický nesmysl, případně charita. A i kdyby se jednalo o debut a měl bych čas s ním pracovat (jako že nemám), troufám si do roka od vydání prodat 1000 ks jakékoli české/slovenské knihy, kterou k vydání přijdu. V překladové literatuře situace není ani zdaleka tak růžová…

  174. Vybraní domácí autoři
    Já ti věřím, Roberte. A je to právě tím, že pochopili, co se od nich očekává, a píší v symbióze se vkusem svých čtenářů. Což není vůbec nic špatného a pseudointelektuála jako já to snad ani nemůže pobuřovat. Vždyť je tolik jiných zajímavých knih, stačí se naučit číst v cizím jazyce…

  175. Petr: Jasně, souhlasím. Jít naproti svému čtenáři je něco jiného, než jít záměrně dolů s kvalitou, jak se tu spekulovalo. Červenákovy historizující knihy jsou minimálně stejně kvalitní jako velmi populární Vondruška, “Dítě Skály” Petry Neomillnerové je hodně závažný, temný a depresivní román, který v pohodě snese srovnání se surrealistickým mainstreamem (tedy žádné “veselé prcačky”). Mně prostě jenom vadí, že lidé, kteří kritizují domácí tvorbu a tvrdí, že se blbě prodává a že za nic nestojí, nemají ponětí o reálných číslech a tyhle lidi nečtou, protože “píšou komerčně”. (Aby bylo jasno – tohle není ani proti tobě, Petře, ani proti tobě, Regisi. Berte to jako obecný povzdech.)

  176. Povzdech
    Pane Pilchu obávám se, že vaše údaje o 600 kusech vycházejí někdy z roku 2005. Od té doby se snad situace hodně změnila. A tyto údaje vztahujete na všechny české autory? Myslím si, že Rampasovo tvrzení o 600 kusech se vztahovalo na autory typu Kmínka apod.

  177. Každopádně, to, co chtějí lidé číst, není často záležitost literární, je to spíš otázka pro sociology. Vzhledem k tomu, že vydávám hodně knih a mám poměrně dobrou zpětnou vazbu, vidím rozvrstvení svých čtenářů. Požadavky netkví v tom, že by fantastiku četli hlupáci, ale v tom, že lidé majoritně chtějí odočívat při čtení příběhů, ne se intelektuálně pozvnést, či emocionálně rozervat. Na Piráty z Karibiku půjde vždycky víc lidí, než na Sedmou pečeť, a v Čr to znamená, že ekvivalent Sedmé pečeti holt bude ekonomický průser. Pokud někdo vydá knihu, zaměřenou na úzký segment trhu, v angličtině, je jeho působištěm prakticky celý svět, v češtině jen pár desítek tisíc lidí, kteří čtou.
    Tohle je ale opravdu věc pro grantovou politiku, nebo pro nadační činnost, ekonomická sebevražda stávajících nakladatelů by neprospěla nikomu.

  178. Anonym: Ano, změnila. Dozvídám se, že údajně k horšímu. Problém je, že Zdeněk a pár dalších lidí poměřují celou českou SF/fantasy scénu právě podle prodejů Kmínka, Sanči Fülle, Honzy Kovanice a sborníků sdružení Navždy Nadějní. Vysvětlit těmto lidem, že tohle NENÍ typický vzorek české fantastiky a přinutit je, aby jej tak prezentovali na těch málo místech, kde se v masmédiích občas o fantastice pohovoří, je nad lidské síly.

    Jinak, co vím, tak té tritonské řady se skutečně dělalo cca 600 ks každá kniha, prodala se třetina až polovina. Ze Stasovy strany je to mecenášství a já si ho za to vážím.

  179. Nemám dojem, že by knihy o kapitánu Báthorym, Dobrodruh Leonarda Medka nebo Renčínovy Městské války byly komercí… ani, že by byĺy druhořadé kvality…
    A vzpomínám si, jak u čtenářů propadli Králové mořeplavci Garryho Killwortha (ani kritika si jich valně nevšimla), ačkoliv jsou to pozoruhodné romány a ve velmi dobrém překladu :-((
    (Takových zahraničních titulů by se ovšem dalo připomenout více. )

  180. Roberte Pilchu, odkud čerpáte vaše informace, že se situace prodejnosti českých autorů změnila k horšímu? Můžete uvést prameny a osobu, nebo opět vycházíte z té přiblblé televizní prezentace pana Rampase z roku 2005?

    A jen tak mimochodem, váš otec se musí v hrobě obracet z vašich zdejších výroků.

  181. Honza: Mého otce si prosím do huby neberte. Informace čerpám z kontaktu s ostatními nakladateli, redaktory, překladateli a podobně. Netvrdím, že se situace zhoršila, tvrdím, že někteří lidé toto tvrdí. Ve skutečnosti česká fantastika zažívá zlatý věk. Jen to někteří neradi slyší.

  182. ad Honza
    Aj keď sa s Robertom nateraz veľmi nemusíme, toto je fakt odporné. Tá poznámka je tak od veci.. nemám slov…

  183. ivan: Díky za zastání. Pokud jsi Ivan P., pak jsme měli spor profesní, nikoli osobní – a ten už je navíc dnes bezpředmětný. V osobní rovině s tebou problém nemám. 🙂 A pokud jsi Ivan A., tak my dva jsme spolu snad zásadnější třenice nikdy neměli…

  184. Robertovi
    Honzovi evidentne schazi elementarni lidska slusnost. Ale netusim, kvuli cemu mu tak strasne lezis v zaludku.

  185. Bouchi: Kdyby se představil celým jménem, možná bychom mohli tušit, co mu přeletělo přes nos. Mmch, ty jsi mého tátu znal dobře a víš, že s většinou toho, co jsem tady psal, by souhlasil…

  186. Skvělá “padiskuse”. V některých chvílích je to náramně zábavné, v jiných trapné 🙂 Zvlášť, když se tu vyskytuje zhruba deset lidí, kteří si řeší osobní záležitosti a myslí si, že to někoho zajímá 😀

    A jestli jsi Igor. A. nebo Máňa B. tak bububu! Nezapomeňte nám kluci sdělit, jestli máte růžové toaleťáky…

  187. Joker: Zato tvůj příspěvek do diskuse je skutečně hodnotný a posunuje celou debatu do neskutečných výšin. Mimochodem, momentálně mám toaleťák na hajzlu modrej, když tě to zajímá…

  188. Honzo
    Nevím, co jsi zač, Honzo, ale tvůj komentář, s Robertovým tátou… Zatím jsem tady nezažil tak podlou podpásovku. To mě dostalo, a já jen doufám, že se jakkoliv, třeba soukromě, aspoň Robertovi za tvé “A jen tak mimochodem” normálně lidsky omluvíš.
    Asi jsem fakt ze starý školy, pokud se, i když ostřeji vedené flejmy, přelévají až do takovéto úrovně. Opravdu jsem tohle tady ani na jiných webech nezažil…

  189. Až do teď to tu bylo slušné a v zásadě i konstruktivní, sice možná vhodnější na nějaký víc uzavřený a “profesnější” web…

  190. Tohle mi fakt hnulo žlučí
    Roberte Pilchu nemyslím si, že by se vašemu otci líbilo vaše dětinské trucující chování viz. demonstrativní vystoupení z Akademie… Kdo jiný, než vy by měl být Akademikem. A proč furt dokola veřejně probíráte nějaké hloupé výroky Rampase a spol? Tomu nerozumím :-(. Škodíte si hlavně sám, špatnou propagací své práce…

    Robert Pilch – 18. 5. 08:14

    Nu, a protože už toho bylo vážně dost, svatosvatě slibuji, že se k Akademii už vyjadřovat nebudu. A aby se mi nestalo to, co Petře a několika dalším, prosím veřejně, abych byl vyškrtnut ze seznamu akademiků. Zdá se, že spojení Akademie a mého jména škodí oběma stranám…

  191. ad Honza, poněkud cyničtěji: V případech srážek s takovými “diskutéry” jsem ráda, že oba moji rodiče se rozhodli pro pohřeb žehem a tedy se nemusím bát, že by se někdy museli v hrobě obracet. Protože mě vychovali tak, aby se nemuseli stydět ža žádný můj názor, ale kdyby mě slyšeli, jak někoho posílám šťavnatě do prdele, tak by možná rotovat trochu mohli. Sorry za to, že mám pro jednou sprostší příspěvek než JWP:)

  192. to Robert Pilch
    Jen drobná technická – Navždy nadějní zatím nevydali nic a víceméně se tramformovali v diskusní klub lidí s blízkým pohledem na tutéž věc, jež řeší různými cestami, které jim jsou blízké. A vzájemně si tyto cesty respektují. Kdo ví, možná, jako vedlejšák, z nás jednou něco vypadne, ale pokud víš o nějakém sborníku, sem s tím! 😉

    V současné době spíš takové ty technické debaty ohledně psaní, sem tam se popostrčíme, navzájem inspirujeme, poukážeme na možné dostatky či nedostatky. Nejaktivnější zůstali v zásadě tři lidé – Já, Ondra Nečas a Honza Hlávka. Jistě uznáš (tuším, že si od posledního “akademického flamu” tykáme), že podezírat nás z nějakého sebeplácání se po zádech či nějaké pseudointelektuální národní fronty je nesmysl…

    Drtivou většinu věcí si řešíme za zavřenými dveřmi, mohu tě však ujistit, že došlo i na demonstrativní vystoupení z “kroužku” a opravdu ostré hádky. To jenom na vysvětlenou, máš prostě špatné informace.

  193. Tralala
    A to jsem si myslel, jak jsme si hezky zaflajmovali u Petry :), ale melo me napadnout, ze jakmile se zacne resit Akademie, tak nejaka stovka prispevku je zaklad! 🙂
    Vtipne na tom je, ze kdyby se porovnala diskuse tady na FP ohledne akademie 2007,2008,2009 tak si troufam tvrdit, ze 90% prispevku je totoznych a stale se resi to same.

    Neni jednodusi akademii prestat resit? Vzdyt jedinej medialni dopad ma, zde na FP, kdyz se do sebe pustite 🙂 jinak po ni celorocne nestekne ani pes (krome clanku o nominacich, ale tam jsou diskuse slabsi).

    A ten cas venovat, necemu… No pravdou je, ze totozny komentar jsem psal minuly i predminuly rok, takze hlavne pokracuju v tradici…

  194. Pavle
    Já plánuju do Pevnosti sérii paličskejch článků, takže sbírám insipiraci. 🙂

  195. to Pavel Koutský
    Tak když se vyhodí pár podobně konkrétních nicků jako “Honza”, kteří apriori jen provokují, liší se tato diskuse od předchozích velmi. Poprvé bych ji označil za diskusi, ne za flame.

    To, že je obsahově stále stejná, má dvě možné příčiny. Buď zůstala stejná i podstata sporu a nebo ji vedou chroničtí a notoričtí kverulanti.

    Osobně se přikláním spíš k první z možných příčin. Obávám se, že až ti kverulanti hodí na problém “bobek”, bude to spíš důkaz definitivního rozštěpení na “my a oni”.

  196. Honza: Nepřeháníte to fakt trochu? Nevystoupil jsem demonstrativně, ale veřejně. Důvody jsem řekl. Dětinské trucující chování je, když vystoupím ze spolku, kde nechci být? A představte se celým jménem, sakra, ať vím, kdo znal mého otce lépe než já.

    standa.e: Slyšel jsem něco o nějakých print on demand sbornících a měl jsem za to, že skutečně vyšly. Pokud ne, tak se omlouvám, měl jsem špatné informace. A NaNa jsem uváděl jako příklad autorů, kteří pro českou tvorbu nejsou úplně typičtí. 🙂 NaNa nepodezřívám z ničeho, jen z toho, že prostě chtějí psát 🙂

    ostatním: Vždycky se najde někdo, kdo v diskusi se mnou vytáhne mého mrtvého otce – měl jsem ho moc rád a byli jsme v denním kontaktu. Rozuměli jsme si v knihách, politice, hudbě, filmech, přírodě, prostě ve všem. Moc mi chybí a to, že odešel, mě ještě pořád bolí. Posledně se vtipkovalo o tom, že by se mu měla odebrat fandomová cena za celoživotní zásluhy, protože si dovolil umřít v nepravý čas. Někomu to dokonce přišlo i vtipné. Měl bych si zvyknout, ale prostě to nejde…

  197. to standa
    Tak Honza je ocividne socialni debil, ktery si bez sebemensiho uzardeni bere do ust cloveka, ktereho dle vseho vubec neznal s cilem naprosto osklive zasahnout Roberta.
    A zaroven automaticky predpoklada, ze by v Akademii je povinnost :))) takze to asi bude nejen debil socialni, ale proste obecne debil 🙂

    Myslis (te) si, ze se ta diskuse lisi od tech predchozich? Me to prave vubec neprijde, porad jsou tu dva pocetne stejne tabory. Akorat se trosku meni slozeni v kazdem z nich. Jeden tabor se snazi zachovat tradici, ale dela to podle me nestastne a bez durazu, coz druhy tabor vytaci do bela.

    Ale za tech x let co se to resi, se akademie nikam neposunula a de facto se vubec nic nezmenilo, proto uz tretim rokem pisu stale to same – venujte cas, ktery venujete akademii, necemu, co bude pro nas ctenare zajimavejsi (kdyz uz to akademii delate pro nas, jak se rika) a z ceho budeme mit my ctenari nejaky uzitek…

  198. to Robert Pilch
    Jasně, bude-li zájem, dám hlubší výklad v e-mailu ;-).

  199. to Pavel Koutský
    Tak nemám problém si potykat, aspoň se můžeme šťavnatěji pohádat 😉 (Pokud bylo to “Myslis(te) si” míněno takto ;-).)

    V podstatě nejsme ve sporu. Já vidím rozdíl ve formě, kterou je ta debata vedena. Jasněji se pak člověk orientuje.

    Také si myslím, že smysl má psát, vydávat, překládat, malovat, kupovat a číst. To ostatní je jen větší či menší šimrání pod bradou vlastní ješitnosti. Ale chápu, že jsou chvíle, kdy člověk cítí potřebu se ozvat.

    Asi nemá smysl dodávat víc. Tak se tu snad hoši a děvčata ještě nepobijí… 😉

  200. Ještě akademie
    Já bych ještě s dovolením pár slov k Akademii. Osobně se domnívám (a nástínil to trochu i Michael Bronec), že základní otázkou, kterou si musí její vedení položit, je, zda se vůbec nějak reformovat chce. Pokud ano, musí strpět i ostřejší výpady nebo názory, které se jim úplně nelíbí, protože jen z toho může něco nového vzniknout. Nebo ne, pak by se to ale opravdu mělo jmenovat Cena Zdeňka Rampase a jeho kamarádů, zůstane vše při starém a nikdo jim nebude dávat dobré rady, protože to bude zbytečné. Znovu opakuji, že obojí přístup považuji za legitimní, ale měl by být férově řečen.

  201. …aj ja…
    Tým ďalším človekom, ktorý žiadal o vyradenie z Akadémie, som bol ja. Z rovnako prozaických dôvodov ako Petra – SF/F/H už prakticky vôbec nečítam a v kategóriách, ku ktorým by som sa fundovane vyjadriť vedel, ide väčšinou o konflikt záujmov. Takže by som hlasoval len na základe nejakých dojmov z počutia, resp. z knižných recenzií, čo nemá zmysel, prípadne “za svojich kamarátov a kolegov”, čo je neetické.

    Inak proti Akadémii nič zásadné nemám (hoci chápem dôvody tých, ktorí proti nej niečo majú ;-)), aj na vyhlasovaní cien som bol, bolo to tento rok svižné a miestami veľmi zábavné.

    HONZA: Si obyčajný kokot a pri osobnom stretnutí by som ti rád dupol do ksichtu. 😉

  202. Internetoví bijci jsou úplně nejzábavnější, zvlášť, když vypadají jako plešatějící pytel sádla 🙂 Možná by se to občas chtělo odpoutat od těch fantasy světů, v tom reálném bitky vypadají trochu jinak, viď Ďuro 😀

  203. joker
    Jste – i dle nicku soudě – hodně v zajetí SFF představ. V reálném životě ti nejstatečnější nebo velmi úspěšní a tvrdí vypadají často jako plešatící tatíci.
    To jen na okraj, prosím.

  204. Joker:
    Ty sa nabudúce tiež prihlás, ak sa náhodou niekde stretneme osobne. Žiadne “to jste trochu přehnal” alebo “omluv se”. Na vás treba minimálne nakričať a poriadne s vami zatriasť, aby z vás tá blbosť opadala, pretože rozumné argumenty na vás beztak neplatia.

  205. No ještě si tu začněte vzájemně předhazovat hustotu vlasového porostu v korelaci s BMI a myslím, že PavlaL diskuzi uzavře.

  206. Passa:
    Diskusia šla pod fialky v okamihu, keď sa začali rozdávať veľmi hnusné podpásovky. Od tej chvíle nemá vôbec zmysel rozumne argumentovať. Zostáva už len agresívna vulgarita a vyhrážanie sa fyzickým násilím. 🙂 To aspoň jednej strane urobí dobre… a tá druhá sa konečne dozvie, čo si o nej naozaj myslia všetci, čo sa tu snažia správať korektne. Skrátka, trochu heroic do tej diplomacie. 😀

  207. Taky netuším, jak ty ubohý poznámky patří k debatě o Akademii. Jestli by se měl někdo v hrobě obracet, tak rodiče toho chudáka, co se ani neumí podepsat jménem a používá nick HONZA (asi českej a hloupej, ví, proč si ten nick dal), a pokud jsou živí, tak by se měli hodně stydět, co to vychovali za hňupa. A na Jokera to platí jakbysmet.

    Jinak co se Akademie týče – mám takový dojem, že v době zakládání byla produkce SF a F ve zdejších krajích ještě pro porotce zvládnutelná, ale dneska jim to prostě silně přerůstá přes hlavu. Asi všichni vědí, že něco by se s tím dělat mělo, jenže asi málokdo ví, co vlastně, a z toho plynou veškeré tyhle debaty.

  208. Ďuro Č., když já jsem jen slabá žena, co “sa nevie vyhrážať” a v podobných situacích raději sahá k nástrojům systémovým, tedy vymazání vulgárních a nesouvisejících příspěvků z diskuze a doporučení ostatním, kteří chtějí řešit TÉMA, nikoliv SEBE, aby podobné excesy ignorovali.

    Myslím tím, že pokud chceme diskutovat korektně, můžeme tak nadále činit. Přece nebudeme jako EU hygienici a kvůli dvěma šíleným volům nepošleme na jatka celé stádo.

    Protože každý internetový onan, útočící podpásově, to dělá v podstatě jen proto, aby nasbíral co nejvíc útočných reakcí a mohl si pak doma pochvalovat, jakej je chudáček zneuznanej.

  209. to Passa
    Nebo aby si pak liboval, jak to všem nandal :-/ – po netu může v obraně i hodně rozzlobený diskutér nejvýš bušit slovy 🙂

  210. konstruktivně aspoň doufám
    Fantastiku čtu už od malička a ačkoli jsem zhruba (shodou okolností po smrti otce, se kterým jsem četbu této literatury spojoval) již rok a půl nic nečetl, mám k fantastice ten nejvřelejší vztah, který byl pro mě hodně silný, zejména když se blížil otcův konec, a kdy on k četbě knih, které jsem mu nosil, utíkal nejvíce ať už od bolesti, či od špatných myšlenek. Přečteno mám zhruba 1000 knih fantasy a scifi žánru, s radostí jsem čítával magazín Tritonu a M. Šusta a s radostí dokonce i teď chodím na předávání cen Akademie na Svět knihy. Tentokrát se mnou byla poprvé i přítelkyně a musím říct, že jsme se skvěle pobavali. Nejvtipnější byl náhradník, který převzal ceny za ty, co nepřišli. Já se na tuto akci vlastně těším každý rok a vždy jsem spokojený. Lidi, co přebírají ceny v sobě mají dost humoru a nadhledu, tak si připadám v dobré společnosti. Moderátoři taky výborní. Prosím tedy neměnit.
    1) Tím, že se cena jmenuje Akademie, má váhu, kterou jen tak nenahradíte a já osobně na ni dávám velký důraz. Určitě se tedy najdou i jiní. Dokonce jste podnítili přítelkyni, která tuto oblast moc nečte, že si koupila tak oceňované Čerpadlo, takže na prodejnost to evidentně vliv má.
    2) Třeba by vám pomohl i můj nápad ohledně fungování Akademie.
    Pokud funguje předpoklad, že výsledky cen mají vliv na prodej oceňěných titulů, tak ať každé médium nebo nakladatelství, které je dle nějakých kriterií, která byste určitě vymysleli, navrhnou za sebe jedno až dvě díla, ze kterého můžou například věnovat např. po třech vydáních porotě, která si to nějak propůjčuje, což se dá i s těmi povídkami. A ze např. 30 povídek, o jejichž základní nominaci by rozhodovali právě nakladatelé, kteří svá díla znají, když je vydávají (i když jste velmi zaneprázdění), už by snad nemělo být tolik těžké rozhodnout.
    Věnovaná díla nakladatelství se pak můžou na předávání cen nebo někde poblíž vydražit s podpisy známých autorů, aby se vyhlašování zaplatilo. Já bych rozhodně do toho šel a něco pokupoval.
    3) Moc mě pane Šuste mrzí konec magazínu a rád bych s tím něco dělal. Jsem vždy velmi nerad, když končí něco, co obdivuji a nebo mám rád. Jsem podnikatel a vždy jsem se urputně v mnou provozovaných trafikách, když jsem je měl, snažil o prodej jak magazínu, tak i časopisů Ikarie, nebo Pevnost. Nabízím vám tímto finanční pomoc na udržení provozu magazínu v desetitisícových hodnotách a budu doufat, že to bude stačit. Dále mám jistou možnost vystavení a distribuce do drátěných otočných stojanů na DVD (magazín se tam vejde) (mimo jiné prodáváme i fantasy a scifi filmy – třeba by se to taky dalo nějak využít) v trafikách, benzínových pumpách aj. po celé ČR, což by mi ale nejdříve musel schválit kolega, který tuto firmu řídí. Zároveň vám tento příspěvek posílám na mail, abyste ho náhodou pane Šust neminul.

    Nakonec prosím ostatní, aby též jakkoli fyzickou pomocí nebo jako já finanční přispěli ke stavu české fantastiky, která věřím, že není ve špatné kondici. Alespoň dle počtu vydávaných titulů se tak nezdá a spolu tak zachráníme spoustu dobrých projektů, které máme rádi. Sám rozhodně nic nezmohu. Nemyslím, že můžeme všechnu tíhu nechat na nakladatelích.
    Zároveň vyzývám, ačkoli vás neznám, všechny rezignované, abyste zkusili přehodnotit svůj odchod z Akademie, dle mě má vaše práce smysl. A rád bych, aby maximum erudovaných (pan Pilch) působili v takových akademiích. Směřuji k vám odcházejícím spisovatelům paní Neomilnerové a panu Šlechtovi – sice toho třeba moc nečtete, ale zas jako spisovatelé lépe posoudíte kvalitu díla, když se k němu dostanete nebo panu Pilchovi a panu Šustovi.
    S pozdravem Andrej Takáč – obdivovatel všech spisovatelů, nakladatelů či provozovatelů fantasyplanet.cz a dříve zřídkavý recenzent zde i na Fantasyi.cz

  211. Pane Takáči, to jsou slova, která vždycky zahřejí u srdce a dají nám pocit, že to, co děláme, neděláme zbytečně. Co se týče Vašich návrhů na změnu systému Akademie, mluvíte mi z duše. Shodou okolností jsem si dnes vyměnil několik e-mailů s lidmi, kteří mají s Akademií co do činění, a v některých bodech se shodujete i s reformou, která možná proběhne. A pokud proběhne, budu se v Akademii nadále angažovat i já – ovšem nikoli jako hlasující akademik, neboť hlasovat by měli pouze lidé s přehledem, což já už dávno nejsem. Dřív, když jsem pracoval v knihkupectví, jsem přehled měl, dnes už ne. Jako důkaz předkládám konstatování, že z letošních nominovaných knih a povídek jsem četl pouze jedinou – a tu jsem zároveň překládal a vydal. Opravdu nemá smysl, aby hlasoval někdo takový jako já.

    Naopak velmi by se mi líbil systém, kdy v prvním kole nominují to nejlepší ze své tvorby sami nakladatelé a v druhém kole o ceně rozhodnou specializovaní knihkupci, recenzenti a (hlavně časopisečtí) redaktoři. S takovou Akademií bych spolupracoval rád. Věřte mi, že autoři a nakladatelé jsou opravdu těmi nejhoršími akademiky, ostatně, většina z nich to sama tvrdí. Dražba podepsaných výtisků je vynikající nápad, stejně jako další Vaše návrhy – je vidět, že máte “podnikatelskou hlavu”. 🙂

    Pokud však k reformám nedojde, opravdu mě nikdo nedonutí ani párem volů, abych se v současné Akademii angažoval, to se na mě nezlobte…

    Pokud byste měl náhodou chuť mě kontaktovat mimo tuto diskusi, koukněte na stránky mého nakladatelství http://www.brokilon.cz, najdete na nich kontakt.

    Přeji hezký den a ještě jednou díky za milá slova.

  212. Vida, jak i debata, která je hodně tvrdá, místy až nechutná, nakonec může proti všem očekáváním přinést něco pozitivního. Pane Takáči, také děkuji za Vaše slova a hlas “zvenčí”, který by mohl alespoň některé z nás přimět k jisté reflexi.

  213. Pokud by byla sbírka na Magazín, také bych přispěl, ale nemám tušení, jaká částka by se vůbec musela vybrat, aby to stačilo na pár čísel.
    A za sebe mohu napsat, že dříve jsem na ceny Akademie koukal také jako na doporučení, co si přečíst. Nyní v době internetu už jsem lépe informovaný, tak to není tak potřeba.
    K diskuzi mohu říci jen to, že třebaže se tu hodně nadávalo na hlasování, já s výsledky vpodstatě souhlasím (kromě české povídky, kde se vůbec neorientuji).
    Pro Roberta: Mrzí mě, co napsal Honza. Nekteří by si měli nejdříve nafackovat, než si sednout k počítači.

  214. Hmmm…
    To s tým návrhom nominácií najlepších kníh a poviedok samotným nakladateľom/šéfredaktorom znie ako dosť dobrý nápad.

  215. Uzamčení diskuze
    A tímhle milým příspěvkem pana Takáče uzavřeme tuto diskuzi. Každý, kdo se chtěl vyjádřit, měl možnost, další diskuze prosím jinde, tady bychom se už začali točit v kruhu, který by mohl velmi lehce (jak je na FP špatnou tradicí) sklouznout do urážek a prázdných slov.

Zveřejnit odpověď