Japonský den – Kaizen 2011: Videoochutnávky aneb Co vás nemine (PR)

Vše podstatné už bylo řečeno, nechť promluví obraz. P.S.: Japonský den začíná už tuto sobotu v Praze, o den později v Plzni. Katany s sebou!

A tady je minivýběr ze záplavy, která vás čeká.

Mistr Nakagawa Kinji-sensei provádí tameshigiri, přesekávání bambusů a namočených rohoží věrně simulujících lidské tělo. Již od dob Edo jde v zásadě o humánnější variantu testu čepele, ale především vlastní techniky šermíře. Mistrovou specialitou je udržování bojových umění v původní válečnické formě, nikoliv jen jako vyprázdněné formální slupky. Proto provádí mnoho tameshigiri rovnou z tasení, což je nezvyklé a také nebezpečné. Při špatně provedené technice může meč vyletět z ruky, nebo proříznout svou pochvu a dlaň. Nicméně dle Mistra Nakagawy spočívá smysl battó (rychlého tasení) právě v tom, že tasení je rovnou již útokem, v němž prodleva znamená smrt. Také ale klade velký důraz na eleganci – samuraj musí být elegantní, nikoliv pouliční rváč. Jako motto má Nuki Soku Zan, neboli Smrt přímo z tasení.

Čajový obřad má samozřejmě mnoho forem – Mistr Nakagawa jej provádí dle školy Omotesenke. Spolu s Urasenke a Mushanokójisenke se jedná o tři největší školy čajového obřadu, jež odvozují svůj původ od duchovního otce chadó – Sen no Rikyúa, který připravoval čaj pro samotného šóguna Tokugawu Iyeasua, sjednotitele Japonska a zakladatele éry Edo (1600 – 1867).

Yoshida Kazumi tančí Kuroda bushi, skladbu z tradičního tance Nihon Buyó. Ten pokaždé vypráví jiný příběh. Zde je protagonistou Mori Taihei, dobrý válečník, ale především proslulý piják saké. Jeho pán (daimyó) mu uloží sázku – když vybije celý džbér saké, splní mu jakékoliv přání. Válečník sázku vyhraje a přeje si pánovo osobní kopí. Ten sice nejdříve váhá, ale nakonec musí válečnický slib splnit. Na videu je závěr, kdy Mori Taihei odchází s kopím, opile tančí a zpívá si píseň Kuroda bushi.

Japonský den – Kaizen se koná:

15 .10. v ZŠ Bítovská, Praha, od 10:00 do 20:00 (hlavní program) – vstupné 50 Kč (děti zdarma)
16.10. v KD Peklo, Plzeň od 19:00 do 21:00 (výběr z programu) – vstupné 120 Kč
17. 10. v Českém muzeu hudby, Praha, od 19:00 do 21:00 (výběr z programu) – vstupné dobrovolné, bude věnováno Červenému kříži

Více informací a aktuální program naleznete na www.japonskyden.eu.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď