Kultovní Sapkowského Zaklínač ožívá v nových audioknihách (PR)

Audiotéka.cz, průkopník elektronického prodeje audioknih u nás, vydává šest audioknih podle povídek z knihy Zaklínač I. Poslední přání od polského spisovatele Andrzeje Sapkowského. První dva příběhy Zaklínač a Zrnko pravdy mají svou premiéru právě dnes exkluzivně ve službě Audiotéka.cz, kde jsou k dispozici ke stažení do mobilních aplikací Audiotéka nebo ve formátu MP3.

Audiokniha Zaklínač

Audio verze kultovního literárního díla v Čechách nesmírně populárního Sapkowského je na české poměry velmi ambiciózním projektem. „Říkáme téhle formě audioknihy „superprodukce,“ prozrazuje Břetislav Hanzel, výkonný ředitel Audiotéky. „Naším záměrem je vytvořit v podstatě film bez obrazu. V celé šestidílné sérii pracujeme s desítkami herců, původní hudbou i zvukovými efekty.“ Neznamená to ale, že by byl text knihy výrazně dramaturgicky upravován. „V 99 % se držíme původního textu, tak jak jej pan Sapkowski geniálně napsal. Škrty se týkají jen minima věcí, které při audio interpretaci prostě nedávají smysl,“ doplňuje režisér audioknih Jakub Tabery.

Polský spisovatel Andrzej Sapkowski se řadí mezi nejpopulárnější autory fantasy žánru a bělovlasý zabiják příšer a magických monster Geralt z Rivie je jednou z nejoblíbenějších literárních postav nejen mezi fanoušky fantasy. K popularitě knih přispělo i televizní a filmové zpracování a také celosvětově úspěšná počítačová hra. V audio verzi fantasy příběhů ze světa Zaklínače uslyšíte v hlavních rolích dva členy Divadla na Vinohradech, Jiřího Plachého jako vypravěče a Jiřího Dvořáka v roli zaklínače Geralta.

První dvě audioknihy z plánované série se zaklínačem jsou již dnes exkluzivně k dostání na webu www.audioteka.cz a v mobilních aplikacích Audiotéka za 149 Kč. Díky partnerství Audiotéky a společnosti Samsung Electronics Czech and Slovak mají majitelé telefonu Samsung Galaxy S4 možnost získat je zcela zdarma. Stačí jim do svého telefonu stáhnout ze Samsung Apps aplikaci Audiotéka.cz, ve které ihned po instalaci audioknihy najdou. Další čtyři audioknihy se Zaklínačem Audiotéka postupně uvede na trh během letošního podzimu.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

48 komentářů

  1. cena
    zni to celkem slusne, ale ta cena… 150 za jednu povidku…

  2. Audio Zaklínač
    Bahen: bude recenze. Zatím jen první dojmy – je to hodně dobré. ne dokonalé, ale dialogy prostě jiskří, zvukové efekty super a obecně si člověk vybaví, jak ostrý ty první povídky byly…

  3. Ze Zaklínače se pořád dělá velká fantasy sága, ale mě teda zrovna nijak nenadchnul. Příliš mnoho postav ve kterých jsem se už v tak komplikovaném ději ani moc neorientoval. A když mi někdo dnes řekne Zaklínač, tak si vybavím tak max. Geralta a Ciri. Pak akorát vím, že tam byla nějaká černovlasá čarodějka a nějak se tam cestovalo mezi světy a to je tak všechno. Kdo byl vůbec záporák a o co tam vlastně šlo, to je mi dote´t záhadou?

  4. to Maedros
    A co si to přečíst znova? 😉 Třeba jen záporáky lze z fleku jmenovat dva. A Marigold s ignoraci taky nezaslouží… 🙂

  5. Záporák byl císař Emhyr z Nilfgardu. A jinak dalším skvělým záporákem byl třeba lovec lidí Bonhart. Tou černovlasou čarodějkou Maedros nejspíš myslí Yenefer a co se dalších postav týče – trpaslíci Yarpen Zigrin, Zoltan Chivay, Marigold. Pro mě byl Zaklínač jednou ze vstupenek k fantasy žánru a pamatuju si, jak jsem ho před pár lety s chutí četl.

  6. Povídky celkem dobré, až na přehnaně “chlapáckou” vulgaritu. “Sága” se klasicky rozplizla a ze zaklínače se stal psychicky labilní jedinec, který se namísto zabíjení nestvůr nimral ve svém zakomplexovaném nitru. Hlavní postavy dosti klišovité: Marigold – vtipný přítel, Yennefer – osudová žena, Ciri -vyjímečný pubescent, traslíci – sprosťáci s dobrým srdcem, Bonhart – nelítostný zabiják… Prostě, Pán prstenů je jen jeden!

  7. on taky Zaklínač nemá být dalším Pánem Prstenů. Zaklínač představuje skvělé oddechové čtivo, kde Sapkowski využil slovanských pověstí a pohádek a zakomponoval je do vlastního světa. A k té klišovitosti – takhle to máš i v tom svém Pánovi prstenů: Arwen – osudová žena, Devítka – nelítostní zabijáci, Frodo – výjímečný hobit, na jehož bedrech leží osud světa… dobro vs zlo… hlavně tyhle archetypy a motivy existují už tisíce let, od dob kdy si lidé začali u ohně vyprávět první příběhy. A dalších tisíc let existovat budou.

  8. to Martin
    Tos mi to zase vysvětlil… Zajímavé je, že vždy když někdo napíše nějaký kritický komentář, dostane se mu mudrdlantské odpovědi, že se jedná o “oddechové čtivo”. No a co? I oddechové čtivo může být napsáno zajímavě. A Sapkowski v nějakém rozhovoru uvedl, že byl Pánem prstenů uchvácen. Takže podle mě chtěl napsat ságu s ním srovnatelnou, ale prostě se to moc nepovedlo… A co se týče klišovitosti, v době, kdy vznikal Pán prstenů to ještě klišé nebylo. Klišé z toho udělali jeho následovníci. Pokud si chceš přečíst kvalitní oddechové čtivo, doporučuji tohle: http://cs.wikipedia.org/wiki/Muminci

  9. Ano, Zaklínač se opravdu “moc nepovedl”, proto mu (románové serii) jistě poprávu patří jen páté místo na Legii – http://www.legie.info/serie/56-zaklinac … 😉
    A ano – být “něčím uchvácen” znamená automaticky psát “něco srovnatelné” – ale jdi!
    Když to budu brát z čistě obchodního hlediska – ZAKLÍNAČ patří mezi držáky a jsem nesvůj, když na krámu nemám všechny knihy (jen u nás stovky prodaných kusů od počátku roku). Takže Kulagin a Meadros možná mají pravdu, ale je (aspoň co se popularity a čísel týče) menšinová… HOWGH!

  10. Ano, napsal jsem, že je Zaklínač oddechové čtivo. A oddechové čtivo neznamená žádnou urážku. Tak nechápu, proč sem pleteš to, že i oddechové čtivo může být napsané zajímavě. Aha, ty si asi myslíš, že když jsem tu nenapsal, že je napsané zajímavě, tak ho asi nepovažuji za zajímavě napsané. Ano, považuji Zaklínače za zajímavě napsaného. Sapkowského styl mě u Zaklínače bavil a kdysi jsem ho ten jeho vypravěcí styl miloval. Ve svém druhém příspěvku píšu, že Zaklínač byl jednou z prvních fantasy, co jsem četl. A mám k němu lehce sentimentální vztah. Teď čtu Narreturm a Sapkowského styl je opět skvělý. A ne, Pána Prstenů nepovažuji za zajímavě napsaného – PP mě nudil. Tolkien vystavěl skvělý svět, postavy jsou taky fajn a vůbec Tolkienův přínos pro žánr je nepopiratelný.
    A já nemluvím o klišé ani Tolkienových epigonech, ale o archetypech.
    Navrhované oddechové čtivo, – díky, nechci. Raději si znovu přečtu třeba tohle http://www.legie.info/kniha/145-leonard-medek-dobrodruh. Mimochodem, je to opravdu zajímavě napsáno 🙂

  11. kdyby to náhodou Kulaginovi nedošlo – ne, Pána Prstenu nepovažuji za zajímavě napsaného.

  12. Klidně o tom můžeme ohnivě diskutovat, ale to na faktu, že Pán prstenů je nejlepší dílo fantasy nic nezmění 🙂

  13. ano? A tenhle fakt se zakládá na čem? Je to čistě tvůj subjektivní pohled anebo jsi to někde vyčetl?

  14. Sapkáš, Tolkáč, Erikson
    nejprve trocha statistiky. Pápa prstenů jsem četl dvanáctkrát. Zaklínačské povídky nejmíň desetkrát, některé jistě i dvacetkrát (ty z Meče osudu). Eriksona mám žel n+které díly přečtené jen jednou (Dům mrtvých šestkrát) a poslední dva si šetřím na měsíc klidu, až umřu. Čímž chci říct, že všichni výše uvedení jsou moji oblíbenci. Ale… Tolkien je Bůh. největší. A je jedno, že Erikson je v mnoha ohledech vymakanější, že je vtipnej a bůhvíco. Tolkien a Pán prstenů byl první (ehm, ehm). Sapkowski je výborný především v povídkách a pak v pasážích, kde se odvázal a prostě si blb – druhá polovina Času opovržení, Věž vlaštovky, některé pasáže Paní z jezera (všimněte si mimochodem, že tyhle knihy jsou lahůdková parodie nebo pocty Pánu prstenů – od orlů po rozhovor mezi Geraltem a Vilgefortzem, kde V je Saruman a G Gandalf). Ale nemusí to sednout každému a ano, rozpadlo se mu to pod rukama. Ale krásně. Povídky jsou ovšem pořád klenoty. A je nutné si uvědomit, kdy je psal. a kde. ve východním bloku. Sorry, ale na něco jako Zaklínač, zrnko pravdy nebo menší zlo se u nás v povídkách zmůže ještě dneska kdo?
    Jo a ještě: Pán prstenů není napsaný zajímavě. je napsaný kurva geniálně. Vím to, četl jsem ho jednou nahlas a má to všechno: rytmus, hloubku významů, barvu…

  15. A já prostě nevidím důvod, proč pořád někoho stavět do kontrastu. Miluju Pána prstenů (ale ještě víc Hobita), miluju zaklínačské povídky, mám slabost pro Píseň ledu a ohně, užívám si Abercrombieho, zdá se, že přijdu na chuť i Kolu času, a časem, časem asi zkusím i toho Eriksona… Nevidím důvod, proč šlapat po jiných jen proto, že Pán prstenů byl první a zakladatelský, nevidím důvod proč plivat po Pánovi prstenů za jeho chybky. Tohle přece není Sparta a Slavie nebo Miloš a Kárl, sakra! 🙂

  16. O JRRT škoda slov, E třeba já nedám, prostě mě to nezaujalo….což není nic proti ničemu. U Zaklínače jde ale o to, že jak jsou povídky většinou dobré…..v případě první sbírky bych neváhal napsat že snad všechny a navíc KUA dobré…..tak hrůzologie je prostě neuřízený bastl, který se autorovi zcela vymkl. A když porovnávat, tak AS zase s AS. Protože se stačí podívat na Husity, kde se jedná rovněž o -logii, ale celé to drží perfektně pohromadě a je radost to číst.

  17. Zaklínačská sága je rozhodně lepší než Husitská trilogie, u které je evidentní, že Sapkowski měl vážný problém s tím jak ji zakončit. Děj místo aby v závěrečném díle gradoval tak upadá. Zaklínačská sága rozhodně patří mezi nejlepší fantasy všech dob. A co se týče názoru, že se Sapkowskému sága rozpadla pod rukama tak to je možná tím, že jste četli knihu pouze v českém překladu. Ostaně při čtení knihy v češtině jsem měl také dojem příliš mnoha zbytečných odboček, a to hlavně v druhé polovině ságy. Toto ale je diskuze k článku o audioknize a vzhledem k tomu, všem doporučuji poslechnout si audioknihu Ságy o zaklínači v polštině. Při jejím poslechu na mě naopak sága působila mnohem kompaktnějším dojmem. Ostatně Sága o zaklínači je v některých ohledech lepší než samotné původní povídky. Pro mě osobně převaha ságy nad povídkami spočívá hlavně v tom, že děj je mnohem barvitější a komplikovanější a také v tom, že v sáze před sebou najednou máme komplexní a zajímavý svět, který můžeme poznávat.

  18. to Pavel
    Což o to, poslechnout si to v polštině člověk koneckonců může… Ale pokud neumí polsky, tak je mu to k ničemu 🙂

  19. to Pavel
    Nechci šťourat, ale seš si vážně jistý, že zaklínačská sága je dobrý příklad díla, u něhož autor věděl jak ho zakončit? Jak mám Sapka rád, tak tohle si zrovna nemyslím. Husitská trilogie je imho ukočírovaná líp, nemůžu si pomoct.

  20. to Kulagin: Samozřejmě, bez znalosti polštiny bude asi problém si poslech řádně vychutnat. 🙂 Ale každému kdo polštině jen trochu přičichnul, můžu poslech vřele doporučit.
    to Schramm: Ano jsem si jistý. Vidím to přesně opačně.

  21. Sapkowski měl zůstat u povídek. Ale zase na druhou stranu, buďme rádi, že tu svou “ságu” alespoň nějak ukončil 🙂

  22. to Kulagin
    Rozhodně ji ukončil lépe než husitskou trilogii. A díky bohu, že nezůstal u povídek. Byla by to věčná škoda. Nelze srovnávat povídky a tak rozsáhlý román jako sága o Zaklínači ale skutečné dílo, které dokonale vykreslilo svět Zaklínače je právě sága. Povídky jsou jen drobky.

  23. Pavel
    jestli ukončil líp Zaklínače anebo Husity je především věc subjektivního názoru 🙂 Já třeba po Věži vlaštovky necítil potřebu číst Paní jezera. A nemám ji stále, stejně jako si přečíst tu ságu od znovu.
    Teď čtu Narreturm, které jsem musel rozečíst třikrát a po polovině mám pocit, že Sapkowski zatoužil hlavně ohromit čtenáře svými úžasným znalostmi latiny, historii a politiky. Proti čemu nic nenamítám, je fajn získat znalosti alespoň trochu zábavnou formou. Ale ten příběh zatím nikam nesměřuje. Zaklínač měl alespoň vytyčený nějaký cíl a čtenář věděl, k čemu to spěje. Ale jinak souhlasím s Kulaginem, že povídky mu šly líp. U románů – hlavně u prvních dvou dílů bylo hodně vidět, že se psát romány teprve učil.

  24. Odborník na slovo vzatý
    Jakub Beatman Kamberský píše na Facebooku: “Koncem týdne snad napíšu recenzi, ale jsem dost na pochybách, opravdu dost. […] procházel jsem to zatím zběžně, ale mám dost výhrad k interpretaci, rozsazení tj. k nerozsazení postav do stereozvuku a přehršli zvukových efektů.”

  25. Zaklínač je nejlepší fantasy
    Zaklínač je nejlepší fantasy. Pán prstenů je taky dobrý, ale Zaklínač je o třídu lepší.

    Zaklínače jsem četl snad dvacetkrát.

    PP nejméně desetkrát.

    Pán prstenů je jen hezky napsaná, ale vcelku nudná pohádka. Zaklínač je skutečné tvrdé drsné a mnohem lepší čtení.

    Na druhou stranu hodně “neznalých” lidí stále opakuje, že Pán prstenů je jediný a nejlepší… je to k smíchu.

    **Nejlepší fantasy všech dob je Zaklínač.**

  26. Jednou prohlédneš a shledáš, že Mistr Kápě je jediný bůh a Erikson je jeho prorok 🙂 Zaklínač je fajn, ale do nejlepší fantasy všech dob má daleko. I husitská trilogie je imho lepší. Ale samozřejmě proti gustu žádný dišputát 🙂

  27. Zaklínač je lepší
    Zaklínač je lepší. Je to nejlepší fantasy, jaké kdy spatřilo světlo světa. Můžeš nesouhlasit, ale to je tak všechno, co můžeš dělat. Na faktu, źe Zaklínač je nejlepší fantasy všech dob, to nic nezmění.

  28. “Na faktu, źe Zaklínač je nejlepší fantasy všech dob, to nic nezmění.” …. tak tenhle byl fakt dobrej:-DDD

  29. to MichaelS
    Ba ba, na to opravdu nemohu nic namítat 🙂

  30. Tak tyhlety kydy o tom, co je nejlepší a jediná “cool a in” fantasy/sci-fi/horror/detektivka atd. ever mě vážně baví 🙂

  31. Ja, ja vim, co je nejlepsi!
    Nene, nejlepsi je Ferda, protoze Ferda, VYHRAJE !!!

  32. Co by byl Ferda bez brouka Pytlíka? To Pytlík mu ukázal cestu. To Pytlík Ferdu stvořil. Tak, jako Tolkien stvořil Sapkowského…

  33. No, moment
    Ale Zaklínač je fakt nejlepší. Akorát, že někteří jedinci to ještě nevědí. Nu, což. Hm, přiznám ale, že povídky jsou lepší než román. Některé díly románu jsou skvělé, ale celkově samotný děj není tak nosný jako v PP a zejména konec je trochu mimo.

  34. to Pidluke
    Mě můžeš přesvědčit o lecčems, ale o tom, že existuje lepší fantasy než Pán prstenů mě prostě nepřesvědčíš…

  35. to Kulagin
    Srovnávat Sapkowského a Tolkiena je jako srovnávat hrušky s jabkama. Dejte s tím pokoj, chlapci 🙂

  36. No
    Zaklínač je prostě skvělý.

    Souhlasím s názorem, že Pán Prstenů je dobrý. Je to ale na můj vkus moc naivní a pohádkové.

    Zaklínač je pravé tvrdé a drsné fantasy a souhlasím s tím, že v žánru fantasy nebylo nikdy nic lepšího napsáno.

  37. Musí to být úžasný pocit, mít přečtené uplně všechny fantasy knihy co kdy vyšly a být si jist tím, co je nejlepší 🙂 Ale ano, do TOP 10 bych Sapka určitě zařadil, možná i do TOP 5.

  38. Ale jo, do TOP5 středoevropské fantasy určitě patří:-DDD
    Šak jsme Slované, tak musíme držet při sobě, že jo:-D.

  39. Wiedźmin
    Zaklínač je super. Těším se na audioknihu nejlepšího fantasy.

    Pána prstenů jsem měl rád když mi bylo 11 nebo 12, ale když jsem později objevil Zaklínače, tak beru PP jen za legrační pohádečku. Nic víc to není.

    Wiedźmin je o třídu lepší.

  40. Kalam Méchar by si dal vašeho Geralta i s Gandalfem k snídani :-)))

  41. Geralta
    Geralta si nedá nikdo. A trapný kaprálek Méchar už vůbec ne 🙂

  42. Hlavně jde o to, kdo ho má většího …. to je zase diskuze:-D

Zveřejnit odpověď