Nominace na ceny Akademie SFFH za rok 2005

Nominace na ceny české Akademie SFFH za rok 2005 jsou již známé. Než se 6. května dozvíme vítěze, podívejme se alespoň na výčet nominovaných. Ve výběru se objevila jak očekávaná, tak překvapivá jména.

Nominovaní jsou v každé kategorii seřazeni abecedně. Teprve po vyhlášení výsledků budou uveřejněna čísla z prvního kola.

Nejlepší SF
Asher, Neal: V pavučině (Polaris)
Dick, Philip K.: Kaňte, mé slzy, řekl policista (Laser-books)
Hamilton, Peter F.: Nahý bůh 1 až 3 (Triton)
Reynolds, Alastair: Archa 1 a 2 (Triton)
Simmons, Dan: Ílion (Laser-books)

Nejlepší fantasy
Erikson, Steven: Dóm řetězů (Talpress)
Goldman, William: Princezna nevěsta (Argo)
Lukjaněnko, Sergej: Noční hlídka (Triton, Argo)
Pratchett, Terry: Zaslaná pošta (Talpress)
Sapkowski, Andrzej: Boží bojovníci (Leonardo)

Nejlepší horor
Bachman, Richard: Dlouhý pochod (Beta – Dobrovský)
Barker, Clive: Čtvrtá kniha krve (Laser-books)
King, Stephen: Zpěv Susannah (Beta – Dobrovský)

Cena za dlouholetou práci pro SF
Adamovič, Ivan
Jirkovský, Tomáš
Ríša, Vlado

Nejlepší neangloamerický překlad
Lukjaněnko, Sergej: Noční hlídka (Triton, Argo)
Sapkowski, Andrzej: Boží bojovníci (Leonardo)
Wiśniewski-Snerg, Adam: Robot (Laser-books)

Nejlepší teoretický text
Horák, Vadim: Jules Verne v nakladatelství Jos. R. Vilímek (Thyrsus)
Šust, Martin: Magické klenoty žánru fantasy (Pevnost)
Vrbenská, Františka: Hamlet informačního věku (Ikarie)

Nejlepší původní česká nebo slovenská kniha
Červenák, Juraj: Černokněžník 2 a 3 (Wales)
Fabian, Robert: Carpe diem 1 a 2(Straky na vrbě)
Rečková, Jana: Píseň o Dveřníkovi (Triton)
Šlechta, Vladimír: Nejlepší den (Straky na vrbě)
Žamboch, Miroslav: Líheň 2 – Královna smrti (Wolf publishing)

Nejlepší překladová povídková sbírka
Asimov, Isaac: Neznámý Asimov 2 (Triton)
Barker, Clive: Čtvrtá kniha krve (Laser-books)
Sheckley, Robert: Bláznivý vesmír (Albatros)

Nejlepší (domácí) výtvarník
Fibiger, Milan
Krásný, Jan Patrik
Kučerovský, Tomáš
Šouflová, Jana
Zhouf, Martin

Nejlepší časopis
Ikarie
Interkom
Pevnost

Nadějný nováček / počin roku / zvláštní cena
Argo za edici věnovanou P. K. Dickovi
Martin Šust za Trochu divné kusy
Ondřej Neff za nové a doplněné vydání Vernova životopisu
Triton za českou SF řadu JFK
Vadim Horák za knihu o Vernovi a Vilímkově nakladatelství

Nejlepší editor/redaktor
Němec, Tomáš
Šebestová, Helena
Šust, Martin

Nejlepší překladatel
Kantůrek, Jan
Kotrle, Petr
Weigel, Pavel
Komárek, Stanislav
Janiš, Viktor

Nejlepší nakladatelství
Argo
Laser-books
Polaris
Straky na vrbě
Triton

Nejlepší antologie
Armagedony (sest. Jack Dann a Gardner Dozois) (Triton)
Písně temných věků (sest. Ondřej Jireš) (Triton)
Rudý posuv (sest. Al Sarrantonio) (Triton)
Sfinx – Polská ruleta 2 (sest. Pavel Weigel) (Laser-books)
Trochu divné kusy (sest. Martin Šust) (Laser-books)

Jak byste hlasovali vy? Kdo by podle vás měl letos obdržet ocenění za práci v loňském roce?

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Jsem moc rád, že se vedle známých hitů probojovala do nominací na nejlepší fantasy skvělá satirická Princezna nevěsta, naopak mě mrzí umístění Pratchetta. Byly tady loni mnohem silnější tituly.

  2. Dicka nemusím, Asher a Hamilton nehrají první ligu, takže ve sci-fi bych se těžce rozhodoval mezi Reynoldsem a Simmonsem. Hlasoval bych asi pro Simmonse, Reynolds si cenu za svou trilogii stoprocentně zaslouží, ale dal bych mu ji až příští rok (tedy pokud Údolí vykoupení vyjde ještě letos :). Fantasy nečtu, ale medaili by si asi zasloužil Erikson, Akademie ho přehlížela dost dlouho. Jinak jestli dobře počítám, tak Martin Šust si letos zřejmě odnese pět sošek (a jestli bude přebírat cenu za Laser on, tak šest :))

  3. takže:nej SF – Simmons, Ílionnej F – Lukjaněnko, Noční hlídkanej H – nic, todle nečtudlouholetá práce – asi Jirkovský, ale nevímnej překlad – Noční Hlídkanej teoretický text – Martin Šustnej česká kniha – Fabian a jeho Carpe Diem (nebo možná Šlechta, ale spíš Fabian)nej překladová sbírka – Sheckleynej výtvarník – Šouflová/Fibigernej časopis – Pevnost…nej něco – Triton za JFKnej editor – Martin Šustnej překladatel – Petr Kotrlenej nakladatelství – LASER-BOOKS!!!nej antologie – TDK…asi tolik k tomu z toho co je tady napsané…

  4. hm…
    Se sci-fi vcelku souhlasím, Hamiltona a Reynoldse jsem nečetl, měl jsem u nich otazník. Budu to muset dohnat. S fantasy jako tradičně nesouhlasím, měl jsem v užším výběru 12 knih, ze kterých se do nominace dostaly 2, Princeznu nevěstu jsem taky nečetl, tudíž je to stejný případ jako Hamilton a Reynolds. U zbývajících dvou: Toho Sapkowského ještě jakž takž chápu, Boží bojovníci jsou výrazně lepší než Narrenturm – i když podle mého názoru vyšlo loni hodně kvalitnějších knih, ale ten Pratchett, to je jako když ceny hudební akademie vyhrajou Chinaski… za zásluhy, za zásluhy, za zásluhy a kvůli lenosti akademiků, kteří zaškrtávají i kategorie, v nichž se nevyznají.

  5. Nominace
    Kategorie fantasy je letos opravdu proti mému vkusu, takže se v tomhle bodě zdržím hlasování. Chybí mi tam T. H. White, I. R. MacLeod a Ch. Priest. Potěšila mě přítomnost Princezny Nevěsty. Překvapila nepřítomnost Ch. Miévilla (možná kvůli žánrové nevyhraněnosti?).Trochu mě mrzí absence některých nakladatelů (Baronet a jeho T. H. White a Ryhlost temnoty od E. Moonové či Classic a jeho C. Barker či R. Zelazny). Zdá se mi, že v tomhle je Akademie díky hříchům minulosti (i současnosti) příliš nekompromisní.Pokud jde o Zaslanou poštu, tak ta je v zahraničí pokládána za nejlepší knihu T. P. za posledních nevím snad deset let, takže snad to lze odpustit i domácí Akademii (když přimhouřím obě oči).No a pět sošek nedostanu, v tomhle směru jsem absolutně klidný. Věřím, že za antologii by to bylo po zásluze, ale jinak to určitě dopadne všelijak 🙂

  6. Členy Akademie je třeba zredukovat na lidi, kteří knihy čtou a vyznají se v žánrech a nejenom tupě zaškrtávají kolonky.

  7. Je to dobrý
    Nominace jsou dobrý, jen jsem nečekal nominaci:Goldman, William: Princezna nevěsta (Argo). Knihu jsem četl a moc mě nezaujala, ale to je pouze moje osobní hodnocení. Ps:držím palce Pevnosti.

  8. Re: ad vydavatelstvi
    nej nakladatelství: TRITON – za rychlé vydání hlídek a JFK

  9. mě zas zaráží nepřítomnost Půjčovny masa, tak nějak mám zažito, že knihy oceněné P.K Dickem stojí za to.Jinak absolutně si netroufám tipovat nejlepší českou knihu, ani jeda z nich není natolik výrazná, tož uvidíme.Hmm sborníky, hmm, nominovat Sheklyho a Asimova, hmm, tož jestli v tomhle směru není nic lepšího, tak mají nakladatelé ještě co dohánět.

  10. Dotaz na Martina Šusta?
    Martine, který iniciativní človíček zredukoval kategorii Nejlepší horor z pěti nominovaných na tři? A naopak rozšířil kategorii Nadějný nováček/počin roku/zvláštní cena ze tří nominovaných na pět? Ve formuláři Akademie je jasně uvedeno u Nejlepšího hororu 5 řádku nominovaných a u Nadějný nováček/počin roku/zvláštní cena jsou tři řádky? Tak kdo si teda vycucal z prstu ty dva nominované počiny navíc? Myslím, že do dalších let Akademie by se to mělo sjednotit u všech kategorií na pět nominovaných. Taky bych rozdělil českou a slovenskou knihu. Slováci by si měli založit vlastní Akademii a zvolit si své kategorie a nic přece nebrání tomu, aby výsledky obou Akademií byly vyhlašovány společně na knižním veletrhu Svět knihy v Praze. Podotýkám, že proti Slovákům nic nemám. Nehrajme si pořád na federaci.

  11. Akademie
    Sčítání hlasů je věc Richarda Podaného jako pověřeného člověka (nebojte hlasovací lístky poté procházejí kontrolou, dostanu je také do rukou a spolu s výsledky z minulého roku bych chtěl do těhle věcí vnést trochu světla pro veřejnost – tzn. zveřejnění jmén akademiků pro začátek).Pokud jde o horor, tak tam se Richard rozhodl nominace zredukovat zřejmě podle počtu hlasů. To samé je patrně i věc Počinu roku. Ještě se pro jistotu zeptám nebo Richarda odkážu rovnou sem.Pokud jde o pět kolonek ve všech kategoriích, myslím, že to není až zase tak dobrý nápad, ale návrh stojí za zvážení.Na protest bude od přístího roku kategorie povídkových souborů rozšířena i o domácí produkci, takže se snad zvýší konkurence.A pokud jde o česko-slovenskou knihu, nevím, mám rád alespoň ten pocit, že fandom překračuje v tomhle směru politiky nalajnované hranice.

  12. Kniha roku
    Kniha roku se neztratila, jen byla změněna pravidla a to myslím k lepšímu. Knihou roku je vyhlášena ta kniha, která dostane napříč všemi kategoriemi největší počet hlasů.

  13. Re: Kniha roku
    Tak to mi nepřijde moc šťastné, nevyhraje zákonitě kniha z nejméně nabité kategorie? Loni to bylo lepší, když se o ni normálně hlasovalo ze všech nominovaných.Jinak mi v nominacích SF chybí Rychlost temnoty a ve F Bujoldová. Co se dá dělat.

  14. Kniha roku
    No, já jsem si říkal, jestli tu neplácám krávoviny a raději si to zkontroloval a dávám za pravdu Tobě, protože to zůstalo stejné jako loni, což navíc znamená, že sis na otázku sám odpověděl a to líp než já 🙂

  15. Akademie
    Ty škatule s počty nominací dělám už řadu let (takže máme přesně změřenou reakční dobu některých bystřejších kolegů-scifistů), dělám to z nutnosti a bez nadšení, dělám to co nejmíň a vždycky pak v průvodním dopisu 2. kola vysvětlím, proč jsem to udělal.Jde o to, že v některých kategoriích se někdy hlasuje méně a mně je líto pustit do druhého kola něco, co dostalo dva tři hlasy, když jinde něco na šestém místě jich má třeba k deseti. A naopak, když se v nějaké původně trojčlenné kategorii nečekaně hlasuje tak hojně, lituju někoho nepustit dál, ačkoli má hodně hlasů. A jak říkám, snažím se tím šetřit. Pochybuju silně, že bych tím komukoli ublížil, kdo dostal v prvním kole tři hlasy, kde by jich ve druhém vymandelil dost, aby měl šanci?Kdybych to celé srovnal do latě na pět nominací všude, dospěli bychom právě k tomu, kvůli čemu byl celé roky z fandomu ukrutný řev, totiž že by nominace byly plné knih a lidí, pro které hlasovali jen “Honza s Tondou plus Manča”. A třeba povídkových sbírek letos málem ani těch pět nevyšlo, tak co pak s tím?Co se Slováků týče, absolvovali jsme už jedno valnohromadní martýrium, aby se ty kategorie spojily, takže každého, kdo by mě nutil obdobně je zase rozpojit, prohlašuju tímto za nepřítele Proroka a vyhlašuju na něj fatwu.

  16. A nebylo by dobré ten problém nízkého počtu hlasů (ergo nízké reprezentativnosti cen Akademie) už konečně nějak řešit? Co takhle celý koncept Akademie kompletně překopat, nebo alespoň zvýšit počet akademiků. Hlavně do toho zapojit i čtenářskou veřejnost. Připadá mi, že čtenáři sf jsou dost pasivní, tak trochu jak panic v bordelu, ostýchaví a nesmělí, sami se neodváží k nějaké akci a většina o Akademii zřejmě ani neví, ale kdyby se jim dala dostatečná motivace, kdyby se kolem cen rozpoutal nějaký větší rozruch, určitě by svlíkli trenky a šli do toho. Za současné situace se není co divit, že pro to nebo ono hlasují jen “Franta a Tonda” – nápad s udílením cen je IMO dobrý, jenže působí dojmem, že je právě jenom pro hrstku Frantů a Tondů.

  17. Akademie
    Do Akademie může na vyzvání vstoupit v podstatě každý, ale měla by si dle mého názoru udržet nějaký odborný statut. A pokud Richard napíše “Franta a Tonda” (věděl jsem, že se toho někdo chytne), tak to není kdokoli. Pokud mám tyhle jména třeba k někomu bez jakéhokoli podtextu přiřadit, tak třeba editor Antonín K. K. Kudláč či spisovatel František Novotný (tímto se jím omlouvám, ale prostě ta jména na ně sedí). Chci říct tohle má být Akademie SFFH a neměla by (dle mého osobního názoru) suplovat čtenářská ocenění. Má to být odborná porota. To, že tady citelně chybí nějaká čtenářská cena je zcela jasné, ale já bych to nemíchal a to teď nemluvím jako někdo, kdo se cítí být výš než “obyčejný čtenář”, ale jako někdo, kdo by v cenách Akademie rád viděl názor skutečných odborníků. Nezáleží jestli je jich sto nebo pět set. Pokud jde tedy o počty hlasů, pak je to jen ve srovnání s celkovým počtem akademiků, respektive s počtem hlasů v ostatních kategoriích. Ve světe existuje celá řada prestižních ocenění, která mají pouze několikačlennou porotu…

  18. Návrhy pro Martina Šusta
    Možná by bylo lepší některým kategoriím přidělit tzv. Patrona a ten by sledoval vydané knihy ve své kategorii a potom by navrhl na nominaci 5 titulů a z těch by širší plénum Akademiků vybralo vítěze? Např. mnohdy Akademiky nečtenou kategorii Nejlepší horor by mohl sledovat Ivan Adamovič. Nechápu jak Akademici mohli letos v nominacích hororu zapomenout na výtečného Piňola – Studenou kůži a tradičně dobrého Lumleyho – Nekroskop 9.Místo Nejlepšího výtvarníka by bylo lepší volit Nejlepší obálka roku.Zavést Cenu kritiků nebo redaktorů, odborníků? (odborná komise např. Martin Šust, Richard Podaný, Ivan Adamovič, Viktor Janiš + Jiří Popiolek, Ondřej Jireš apod.) Chtělo by to zavést Cenu veřejnosti-Cenu čtenářů? (prostřednictvím ankety na webu)Chybí Nejlepší povídka roku (odborná komise by navrhla nominaci 5 povídek a pak by se vybral vítěz)Počet Akademiků by bylo vhodné zredukovat. Teď hlasuje kdejaký fan-čtenář, který hlasuje podle toho co kde zaslechl, že je prý dobré. Akademiky, kteří nespolupracují v obou kolech nekompromisně vyhoďte, nebo zaveďte tzv. Patrona kategorie. Jedině tím, že budou nominovat odborníci se docílí určité prestiže u veřejnosti a nebudou opomíjena kvalitní díla jako se letos zapomnělo na Moonovou – Rychlost temnoty, MacLeoda – Světlověk, G. Egana – Diasporu, Peaka – Gormenghast, Miévilla – Železná rada, Bujoldovou, T.H. Whita, R. Morgana, Ch. Priesta.

  19. Akademie
    Nemohu mluvit za Akademii, názory, které tu prezentuji jsou pouze mé osobní. To s těmi patrony mi nepřipadne jako realizovatelné, nejde do toho vnášet podobné soudy pouhého jednotlivce. Výsledky se vám nemusí zdát (a ani mě ne jako snad všem jednotlivcům), ale tak je to snad u všech podobně fungujících ocenění.Pokud jde o obálku roku, tak tady bych vcelku souhlasil, jenže to by se do nominace zákonitě dostala věc s pouhými dvěma třemi hlasy a to se mi nezdá rozumné (právě kvůli tomu byla zrušena povídková kategorie).Cena čtenářů by byla fajn, něco jako při udílení Českého lva cena čtenářů časopisu Cinema/resp. Premiere. Líbilo by se mi to, jen by se to muselo důkladně zrealizovat (zákonitě dost velký problém).Pokud jde o narhovanou změnu v povídkové kategorii, něco podobného jsem českým redaktorům/editorům navrhoval již dříve, ale zatím se nic neděje.A k redukci Akademiků, zde si dovolím rebelantsky souhlasit a snad se k tomu Akademie v dohledné době dostane. Myslím si, že už ukázala, že změny možné jsou, pokud se dle názoru valné hromady či u menších úprav pouhého představenstva projeví jako opodstatněné.Ale tohle se zvrhlo v diskuzi o Akademii jako takové a k tomu tu asi není vhodný prostor 🙂

  20. Počty nominací
    Mimochodem, letos měl formulář 1. kola pět kolonek i za Překladovou povídkovou sbírku, kterých přitom v seznamu bylo přesně tolik. Omezení je jedině rozumné.Aiaxi, nastuduj si, co v novověku znamená “akademie”: celý smysl ASFFH od začátku byl v tom “reprezentovat” názory lidí, kteří artikulují lépe než průměrný fantasyplanetník a při četbě neslabikují, táhnouce klouby prstů po zemi, ba ani nevolají “Johne, pozor, drak!” Čtenářská veřejnost je “zapojena” do hlasování peněženkami, výsledky tvoří prostě seznam bestsellerů. Taky za cenu jediného koresponďáku můžeš přispět do měsíční ankety v Ikarii, a ještě vyhrát hodnotnou knihu od Golema-Ríši. Ano, fakt, že u nás neexistuje žádná čistě fandomová otevřená cena ani pro čistě fandomové záležitosti (natož pak s prestiží srovnatelnou s anglo-americkými) o něčem svědčí – ale tuším, že třeba cena (ve smyslu ankety) Ikaros zanikla spíš pro malý zájem čtenářů; a nemívala kdysi nějakou i FP? Ve slovenské ceně Istron taky může hlasovat kdokoli, i když doby, kdy obsahovala i české knihy, už jsou zřejmě pryč.Petře Říhánku: Ne, kniha z nejméně nabité kategorie zákonitě nevyhraje. Jednak se používá australská metoda převoditelných hlasů, jednak – jak je zřetelně vidět i z těch čísel, které Akademie v uplynulých letech zveřejnila (byť bohužel nikdy tak kompletně, aby to bylo srovnatelné s Hugy) – ve 2. kole také např. v kategorii horor hlasuje podstatně méně lidí.Martine, Zelaznyho sbírka od Classiku je přeložena (místy tuším potřetí) zcela nečitelně; a co je na Rychlosti temnoty srovnatelného se Simmonsem?

  21. To Honza:
    Neřekl bych asi se Simmonsem, ale rozhodně stojí za pozornost a osobně bych jí dal přednost třeba před druhým Asherem, což je kniha dobrá, ale určitě ne tolik jako výborný Stahovač (je to debut, tak se to dá pochopit). Sbírku Zelaznyho tu mám a bral jsem to spíše dle složení, ty povídky z 80 procent znám. Pokud je přeložena nečitelně, pak je dobře že se neobjevila. Ale ten Barker snad čitelný byl (v hororové kategorii jsem nehlasoval, ale podle různých reakcí je ten překlad vcelku přijatelný).

  22. Richardovi Podanému
    Kolik je vůbec současných aktivních členů Akademie. Našel jsem seznam z roku 2002 a napočítal jsem 148 Akademiků. Pokud se v některých kategoriích sejdou v 1.kole jen dva tři hlasy a to stačí na postup do 2.kola, tak to o něčem svědčí. Proto bych se nebál počet členů NAPROSTO NEKOMPROMISNĚ ZREDUKOVAT. Možná by pomohlo zavést členství v Akademii za poplatek např. 200,- Kč za rok.

  23. Jan Vaněk – tvému argumentu rozumím, taky bych nechtěl, aby cenu Akademie vyhrál Warhammer nebo JFK, ale zase tolik bych naše “průměrné fantasyplanetníky” nepodceňoval. Oni ostatně představují veřejnost a bez respektu a podpory veřejnosti je každá cena akorát k smíchu. Ostatně za nejprestižnější SF cenu je dnes mnohými považován Locus, což je ryze čtenářská záležitost.Šlo mi spíš o něco jiného. Zaprvé nebazíruju na slovíčku “akademie”, jde mi hlavně o založení skutečně prestižní ceny, ať už by ji udílel nějaký výbor nebo někdo jiný. A zadruhé současná Akademie, aspoň podle nejrůznějších ohlasů a komentářů, tvé představě “reprezentativního tělesa” příliš neodpovídá. Netvrdím přímo, že v ní hlasuje “kdejaký fan-čtenář”, ale proces výběru ze strany mnoha akademiků zřejmě není kdovíjak zodpovědný a pečlivý. Chceš skutečnou Akademii? Tak ať o cenách rozhoduje porota na způsob té, co udílí ceny A. C. Clarka (IMO nejprestižnější v Británii). Ta má nejvýš šest členů, ale všichni čtou všechno (pravda, jen romány) a výběru užšího okruhu kandidátů a nakonec vítěze předchází dlouhá a vyčerpávající diskuze. Takže buď bychom měli mít cenu čistě čtenářskou, nebo akademickou, ale v tom případě ať rozhoduje skutečně odborná a zodpovědná akadmie.

  24. Akademie
    Máme v plánu si podle hlasovacích lístků udělat seznam aktivních a hlasujících členů a zveřejnit ho. Poté by se asi hodilo prodiskutovat čĺenství a nějaké ty povinnosti členů. Přemýšlelo se o poplatku a já jsem rozhodně pro. O redukci členů se snad přemýšlí rovněž, uvidíme dle opravdu aktivních členů a následné diskuze.Dovolím si trochu polemizovat s Ajaxem, pro cenu Locus hlasují čtenáři časopisu Locus a ten je natolik odborný, že bych je asi neoznačil za průměrný vzorek čtenářů SFFH.O tom, že by se hodila čtenářská cena už jako protiváha cen Akademie není sporu. A pokud jde o hlasování akademiků, měl jsem obdobný názor, ale při pohledu na lístky jsem ho změnil, podstatná většina hlasujících je vyplňuje s rozmyslem a rozhodně nelze říct, že by to bylo výsledkem osobních či zákulisních machinací, jak se někdy naznačuje. Já sám si Akademii představuji spíše jako větší těleso a rozhodně ne jako skupinku méně než deseti odborníků, to už je něco zcela jiného.

  25. ad čtenářská ceny
    No, taky bych čtenáře nepodceňoval. Například v polských cenách Sfinx vyhrávali knihy jako Hyperion, Američtí bohové, Diamantový věk… a nemám jediný důvod si myslet, že Poláci jsou v něčem lepší než my.

  26. Martinovi Šustovi
    Děkuji za Vaší odpověď.Pro širokou veřejnost by se mohlo zavést hlasování prostřednictvím internetu. V éře digitalizace to přece není žádný problém. Ve fandomu je spousta nadaných aktivních mladých fanů, kteří rádi pomůžou jen je oslovit. Stačí se podívat na tu spoustu nadšenců, kteří se věnují např. Fantasyplanet, Star Treku, Červenému Trpaslíku, StarGate, Sardenu aj. To je naděje a budoucnost fandomu. To je náš ZLATÝ VĚK. Mimochodem skvělá práce – Trochu divné kusy.

  27. Už jsem to psal víckrát
    Bohužel, mám smůlu, že píšu povídky…, ale obecně je pravdou, že právě v povídce je síla SF, to snad ví každý. A to, že čeští autoři SF/F/H mají jedinou ze všech akademických cen – cenu za knihu – to beru jako nepříliš podařený šťouch českému proudu SF,F,H od Akademie SFFH. Ostatně, dnes brojí proti českým spisovatelům SF/F/H každý, kdo má na hlavě čepici, tak proč by se nakonec nemohly vlastně zrušit i české knihy? (Když už je píšou jen nedovzdělanci a tupci, kteří neprožili ani chůzi po Měsíci či souboj skřetů s elfy na vlastní kůži…)JWP – pulpař a člen Akademie SFFHP.S. Martine a Richarde, ani nevíte, jak Vám přeji, aby se Vaše plány ohledně Akademie podařilo uskutečnit.

  28. Akademie
    Rozhodně nejde o podceňování čtenářů, alespoň z mé strany určitě, necítím se být něco víc, jsem především čtenář, byl jsem jím a budu. Jde jen o to, že ceny Akademie jsou ceny odborné (jako Nebula) a ne čtenářské (jako Hugo).Myšlenka internetového hlasování jako zvláštní ceny se mi líbí, uvidíme na příští valné hromadě, pokud se zase někdy bude konat.A tobě Jirko. Český autor má šanci v mnoha kategoriích, všechny jsou otevřené. Od přístího roku dokonce i povídková sbírka (nějak jsem si nikdy nevšiml, že jde o překladovou sbírku a až když jsem se teď účastnil práce na Akademii trochu hlouběji, hned jsem začal protestovat a úspěšně). To, že povídky nejsou oceňovány je smutné, ale vyplynulo to ze stávající situace a není to žádný útok na domácí autory.Mám rád české spisovatele a Tebe obzvlášť, tak sebou pohni a dopiš mi toho Kena Wooda, jasný?

  29. To JWP
    Nevím, ale nepropíralo se tohle už několikrát někde jinde? Začíná to být trochu trapné. Ale jestli se k tomu vrátit, proč ne. Snažil jsem se v seznamu české produkce najít tituly, které by aspirovaly na něco víc než být lepším či horším čtivem, a moc jsem jich nenašel. Nebo je tam nějaký mind blowing stuff?

  30. Martinovi a Petrovi
    Martine, teď se mi uvolnily trošku ruce od JFK, takže v souvislém tvůrčím zápalu (teď jsem měl zápal průdušnice:-) přeskakuji na Gameb. Jo – ta kategorie Povídková sbírka i pro naše autory je super, pokud se to bude takto vyvíjet i nadále.Petrovi: Trapné je to, že se to opakuje a propírá všude možně, ale nic se s tím nedělá! Já – třeba na rozdíl od Tebe – jsem přesvědčený, že kvalitních českých a slovenských povídek (na rozdíl od zavedených pesimistů a jediných vykladačů stavu české SFFH scény) např. pro užší výběr do II. kola na 10 nominací by se našlo až až. Troufám si tvrdit, že jen z Pevnosti, Ikárie, Fantázie, FP, Sardenu a z pár hlavních literárních soutěží SF by se dalo vydolovat 10 česko-slovenských skvostů k nominaci.Ahoj chlapi!Jirka Buřič NádeníkKdyž se kdykoli setkáme, rád hodím konstruktivní a vstřícný pokec. Způsob ohodnocení českých povídek až trojím způsobem jsem navrhoval už před 2 lety.

  31. Re: Akademie
    Martine, při vší úctě k tvé (případně akedemijní) dobré vůli jsem toho názoru, že to, že všechny kategorie jsou otevřené i českým autorům (bylo by dost kuriozní, kdyby nebyly), těmto autorům platené jak mrtvýmu zimník. To, že je v podstatě vyloučené psát v ČR profesionálně, je na výsledcích zatraceně vidět a upřímně, pokud se platí za napsání stránky knihy méně, než obvykle beru za grafickou úpravu stránky (v čase je to samozřejmě neporovnatelé), myslím, že to o prestiži a hodnocení práce spisovatelů něco svědči. Nemá smysl si namlouvat, že to není o penězích, je. A peníze nebudou, pokud se nebude prodávat víc výtisků, ty se prodávat nebudou, dokud nebude lepší PR, lepší PR nebude, dokud na to nebudou peníze… Sakra, proč ten román vůbec píšu? 🙂

  32. Taky neodolám, když už jsem se konečně dostal k netu. Ve Fantasy mi dost chybí Priest, Peak, Bujoldová (přesně v tomhle pořadí), naopak mě docela překvapila (ale příjemně)nominace Noční hlídky. (Bál jsem se, že si hlasy akademiků svorně rozdělí všechny tři díly,a milý Lukjaněnko tak odejde s prázdnou.)Překladatel: Citelně mi mezi postoupivšími schází Milan Žáček, naopak si nedokážu vzpomenout na jedinou SF/F/H knihu, kterou v loňském roce překládal Viktor Janiš. (I když za posledního Berniérse by cenu – v nějaké jiné soutěži – rozhodně zasloužil.) Ale vzhledem ke kvalitě i kvantitě překladů by stejně na celé čáře měl zvítězit Petr Kotrle.Vzhledem k PR kampani, která se rozjela na Sardenu bych si příštího držitele Ceny akademie za dloholetou práci pro SF dokázal tipnout už teď (VR) a pochybuju, že bych se zmílil.Trochu jsem doufal, že kategorie Nej časopis bude nakonec pozměněna na SFFH média, tedy včetně magazínů internetových, jak se o tom před rokem uvažovalo. V současné úpravě je v této kategorii jeden z nominovaných opravdu jen o počtu.

  33. Akademie
    Jirko, Tobě jde o povídkovou kategorii a já si také myslím, že je škoda, že tu není. Nemyslím si, že by bylo chybou ji zrušit tak, jak fungovala předtím. Problém je, že zavádět nějaké odborné komise (asi nejlepší cesta k řešení) jako specialitu právě k této kategorii se ukázalo být pořádným oříškem.Osobně bych si představoval asi pětičlennou skupinu, která přečte doslova vše. Jenže taková komise by musela mít především schopného, aktivního, důvěryhodného a všeobecně přijatelného předsedu, který je navíc zcela nestranný. Těžko chtít někoho, kdo u nás není spojen s žádným z Tebou jmenovaných médií, ale musí mít prostě kredit důvěry. Takový člověk je potřeba k tomu, aby to vůbec začalo fungovat a těžko se hledá (přeci jen za hezké poděkování to bude dělat z časových i finančních důvodů málokdo).K tomu, že v některých kategoriích nemají domácí autoři šanci – ano, je to pravda. Měl by se tedy přijmout dvojí metr a zavést nové kategorie pro domácí spisovatele? Nevím. Doufám ale, že i v takto rozehraném nominačním procesu se jednou podaří zvítězit českým autorům. Např. v kategorii antologie to není žádná vyjímka, i když se tomu tak díky nadvládě zahraničních antologií Laseru za posledních pár let nestalo (letos jsou tam hned tři antologie od domácích editorů!). V kategorii povídková sbírka nejsou čeští autoři také rozhodně do budoucna bez šance. V ostatních kategoriích vítězí zpravidla domácí (a máme těch kategorií 16). Tedy až na tu čtveřici “hlavních cen”, ale od toho je tu “nejlepší domácí kniha”. Zavádět nejlepší čs SF, F, H je už jen díky omezenému počtu domácích prací hloupost, tak co vlastně ještě chtít, pokud se nevrátíme zpět k povídce?O tom, že mě a mnohým nominace v některých kategoriích nepřijdou zcela bez chyby nemá cenu polemizovat. Tak tomu bylo v minulosti a je tomu tak i u celé řady různých zahr. cen (dlouhá leta tomu tak je u Huga i Nebuly, troufám si říct). Je to vůle širší základny hlasujících a někdy to tak prostě vyplyne. O případné redukci hlasujících tu už byla řeč. Včera jsem mluvil s Milanem Žáčkem a osobně mu řekl, jak mě jeho neúčast opravdu mrzí.To, že na Sardenu proběhlo PR ve prospěch Vlada mi bohužel nepřijde zrovna šťastné a snad se to nestane pravidlem i v jiných kategoriích, uvidíme jestli je to pro Vlada výhoda či naopak. Na druhou stranu na podobném jednání neshledávám nic závadného, jde jen o tom jak dalece je Akademie vůči podobným věcem odolná a to nemá nic co dělat s tím, zda si ten či onen cenu zaslouží či nikoli.A nejlepší časopis? Změna na nejlepší SFFH médium by mu podlě mě prospěla (těžko říct, zda by však nominace vypadala jinak). Možná je tam jeden časopis pouze do počtu. Ale dlouhá léta vítězila Fantázia, kdoví proč se teď nedostává ani do nominace. A máme tu teď dalšího hráče – magazín F&SF. Tak uvidíme, změnám v Akademii není konec.

  34. Povídky
    Hergot, mě ta absence povídek mrzí taky. Pokud by se podařilo realizovat nějaký způsob vytřídění, z něhož by vyšlo těch pět (nebo pro nějaké mezikolo i víc) nominací, mohlo by to fungovat. Vždyť právě povídky jsou kategorie, u které se přímo nabízí možnost umístit nominované povídky někam na net, aby se k nim mohl dostat opravdu každý – jako se to dělá s povídkovými nominacemi za velkou louží, jestli se nepletu.

  35. Překladatelé
    Aniž bych chtěl snižovat kvality všech nominovaných – včetně sebe 🙂 – Milan Žáček mi tam hodně chybí, měl jsem ho za horkého favorita. Doufám, že pro příští rok si akademici přečtou alespoň Veniss a zohlední to.

  36. To, že se hodnotí Nejlepší teoretický text (článek v časopise) a sere se na Nejlepší povídku je fakt kravina.Přístup Richarda Podaného je taky podivný viz. jeho odpověď z 22.3.2006 16:02:00… dělám to z nutnosti a bez nadšení, dělám to co nejmíň a vždycky pak v průvodním dopisu 2. kola vysvětlím, proč jsem to udělal. Jde o to, že v některých kategoriích se někdy hlasuje méně a mně je líto pustit do druhého kola něco, co dostalo dva tři hlasy, když jinde něco na šestém místě jich má třeba k deseti. A naopak, když se v nějaké původně trojčlenné kategorii nečekaně hlasuje tak hojně, lituju někoho nepustit dál, ačkoli má hodně hlasů. Takže hlasy Akademiků jsou prostě zbytečné? Neberou se na zřetel? On si pan Richard Podaný navrhne nominované sám? Tak kurva proč Akademici hlasují? Akademii by skutečně prospělo, aby hlasovali jen odborníci a zbytek fanoušků může hlasovat prostřednictvím internetu.

  37. Podotýkám, že proti Richardovi Podanému nic nemám. Vážím si jeho kvalitní práce, ale Akademie potřebuje ZMĚNU! Aby nedocházelo k ignorování Akademiky takových skvělých překladatelů jako je Milan Žáček. Aby nedocházelo k ignorování povídek a dalším nešvarům.

  38. Perte se a žerte se!
    V první řadě konstatuji, že intenzita diskuse (jež pravidelně vzplane u každého akademického článku) je nejlepším svědectvím o tom, jakou prestiž získaly ceny Akademie u širší veřejnosti.Kde bych se o té skvělé Rychlosti temnoty mohl něco dozvědět? FP za recenzi nestála a z té na Sardenu jsem moudrý nebyl.Ano, že předsednictvo není ani po dlouhodobých urgencích schopno zveřejňovat seznamy (hlasujících) členů, je velký nedostatek. Když jsem si procházel ty poslední dostupné, skládaly se zhruba rovným dílem z lidí, jejichž schopností a názoru si vážím, takových, které bych byl schopen se skřípěním zubů ve “sboru moudrých” snést (koneckonců zavedení pravidla, že ocenění se rovněž stávají akademiky, by dávalo jistý smysl), a “fanů-čtenářů”, které bych okamžitě vyloučil, kdyby to šlo bez toho, aby si na mě pak počíhali v temné uličce. Mám ovšem velmi silné pochyby, že by v českém fandomu nějaká taková “redukce” prošla bez kompromisů (srov. i furore, jaké vyvolalo rušení kategorií). Ale třebas mě Martin překvapí…Lipi: Jste nejlepším dokladem, proč by měli (nejen) ve specializovaných kategoriích hlasovat lidé, kteří o nich něco vědí. Viktoru Janišovi loni vyšla Druhá Nadace – (první) kvalitní překlad významné klasiky – a Kaňte mé slzy, řekl policista – taky klasika, dokonce nominovaná na vlastní cenu Akademie.Já nemám jediný důvod se bavit se siccem, ale jsem přesvědčen, že polský fandom je vyspělejší než ten náš mj. z těch důvodů, že je větší a starší.Na rozdíl od JWP české povídky nepíšu, ale čtu: každý rok celou CKČ, a když mi zbydou síly, ještě i něco jiného – i když s Ikarosem, a Ikarií vůbec, jsem se po letech frustrace a senzorické deprivace přestal namáhat. (Na rozdíl od něj si také myslím, že těžiště SF se přinejmenším z komerčního hlediska volky nevolky přesouvá do románů.) Souhlasím s Petrem, není to nic slavného; souhlasím s Alraune, amatérský status českých psavců nemůže nebýt poznat. A opakuji, evidentně si to myslela i valná většina akademiků, která “vydolovat 10 skvostů k nominaci” prostě nebyla schopna a moc se ani nenamáhala hlasovat ve 2. kole. Zrušení kategorie si schválili sami na valné hromadě na brandýském Parconu. Autorům, kteří nemají na prádelníku dost sošek, jsou k dispozici Ikaros, CKČ, Trollslayer a já nevím co ještě, Akademii by rád nahradil Anilinctus nebo jak se jmenuje ta chotěbořská cena .O smysluplnosti diskuse vedené ve ptydepe “aby nedocházelo k ignorování Akademiky překladatelů”, jedním dechem “přístup Richarda Podaného je podivný” a vzápětí “nic proti němu nemám” též silně pochybuji, ale pro záznam poznamenám, že Nejlepší teoretický text byl rozšířen z nebeletristické knihy právě tak, aby se podpořili domácí autoři, což se zatím daří; a Richardovo rozhodování o počtu nominací supluje právě to, když akademici NEHLASUJÍ.

  39. Návrh?
    Martine a Richarde? Co kdyby se pro české autory zavedla navíc kategorie SPISOVATEL ROKU? Nominovalo by se 5 českých autorů, z nichž by se vybral ve druhém kole vítěz. Taková cena by jistě byla pro mnohé autory poctou.

  40. Re: Perte se a žerte se!
    Nebudete tomu věřit, ale to, že si NEVZPOMÍNÁM na žádný překlad pana Janiše, jsem myslel doslova a čekal jsem, jestli mi dá někdo najevo, že jsem vedle. (A ano, na obě knihy jsem si vzpomenout měl, obzvlášť když Dicka mám už delší dobu slíbeného od známého.)Na druhou stranu: proti českému “HUGOVI” sestávajícímu jen z několika málo kategorií bych zase tolik nebrojil. Vzhledem k tomu, jak dopadla například loňská akademická nominace v kategorii Fantasy, si nemyslím, že by hlasování “fantasyplanetníků” mohlo dopadnout o moc nesmylněji.Ale co, hádat se nechci, a s váma už vůbec ne.

  41. to je zase hemzu tady a stejne je to uplne jedno jelikoz to k nicemu nepovede ;))

  42. No, Lipi má pravdu určitě v tom, že výsledky hlasování akademie jsou často nesmyslné. Pratchett a Sapkowski se loni dostali do nominace jen z tradice a stejně tak letos. Ignorování Eriksona, Gormenghastu, Světlověku a dalších taky k pověsti akademie moc nepřidává. Ze tří hororů jsem četl jen Zpěv Susannah, což není horor…Romison má pravdu – na výsledky hlasování akademie si stejně za chvíli nikdo nevzpomene.Jinak fandím Ílionu, Laseru, TDK, Kotrlemu, Pevnosti a MŠ (to pochopí každý, ne?).

  43. Romisone a Coraxi, jsem si naprosto jistý, že výsledky Akademie sleduje dost fanoušků, kteří si oceněné i nominované knihy časem přečtou, a zajímá to i některé zahraniční vydavatelé.

  44. tak si sochore precti jeste jednou co jsem psal 😉 zase dedukujes neco sherlocku o cem vubec nepisu 😉

  45. Promiň romisone, špatně jsem tě pochopil :-)Akorát mi vadil tvůj pesimistický názor, že je to jedno, jelikož to k ničemu nepovede.

  46. nepovede, stejny debaty se tady vedou kazdy rok a zlepseni nevidim ;)) samozrejme, ze oceneny knihy maji vetsi sanci oslovit neznale, kteri si ji kvuli tomu koupi 😉

  47. A vůbec Aiax má pravdu. Jediný rozumný systém, jenž mě napadá, je ten, že alespoň nominace udělají lidi, kteří přečetli z oné kategorie opravdu ale opravdu všechno. Z nominovaných by pak mohla vybírat širší porota, která opravdu všechny nominované z oné kategorie přečte. Tak nějak si představuji transparentní systém. Otázka je, kdo se s tím bude s…?

  48. Ale sicco, byt akademikem by pak bylo zamestnani na plny uvazek. Navic by jaksi byli zvyhodnovani ti, ktery toho mrte prectou, a ne ti, co jsou schopni inteligentne rozsoudit, co je vhodne nominovat a co ne. Takze ctenari-fanove pred “odborniky”. A ona to zas neni takova sranda, delat to zodpovedne. (Napriklad letos jsem musel zvazit nominaci na Lukjanenka. Dal bych hlas jinemu dilu trilogie, ale nazev Nocni hlidka je nejproflaklejsi a zrejme tedy pro nej budou hlasovat i ti, co se ve fantasy az tak neorientuji, sakra, tahle veta bude dlouha, a nakonec jsem hlasoval prave pro Nocni hlidku, aby se nominace nerozmelnily mezi jednotlivymi dily a Lukjanenko zbytecne nevypadl kvuli konkurenci sebe sama.)A bacha na nejake sestavovani odbornych skupin pro urcovani nominaci v nekterych narocnejsich kategoriich jako je -doufejme docasne- zrusena povidkova. Mohlo by to Akademii vyrazne zhorsit image, protoze by jiste vzrostl pocet stiznosti na tendencnost odbornych skupin, o jejichz slozeni by se jiste vedly zbytecne vasnive debaty (nebo by to nakonec delali naci sasci, co by se tam protlacili na misto vytizenych novinaru typu Adamovice).

  49. Takže není důležité mít načteno, stačí vědět, které knihy patří mezi vyvolené a odpad… Hádám, že zásadní a jediné měřítko je nakladatel – Laser, Triton, Polaris – zásadně vhodné. Classic, Fantom Print, Návrat – odpad. Teď už chápu podle jakého klíče se hodnotí knihy na FP…A o zhoršení image Akademie bych strach neměl, tato cena zajímá jen těch dvacet nadšenců, kteří posílají své hlasy. Její prestiž je ještě níž než bod mrazu…

  50. Ano, Blacku, spravne. Neni potreba vubec knihy cist, akademici si rozdeluji ceny jenom mezi sebou a co se tyce FP, vsechny knihy Classicu, Fantom Printu a Navratu maji vzdy automaticky hodnoceni snizene o pet bodu. To je jasne, to da rozum.

  51. Budeš se divit, chytrolíne,
    – ale opravdu mi nešlo o shromažďování všech sošek za každou cenu (na to jsou tady jiní experti), za celý život jsem dostal 3 Mloky (tudíž jsem nic nikam na soutěž nepřihlašoval) a Cenu Ludvíka Součka za Kena Wooda – opět jsem nikam nic nepřihlašoval.To že mě sere stejné paušalizování, jakého den co den používá Zdeněk, ty a ještě pár dutých hlav, (sudetský Němci, Židi, Sci-fisti jiného ražení, nevzdělanci – hrrr na ně! Prosaďte zákon, vy hlupci soudruzi, za jedinou – vaší – správnou literaturu – a rázem bude zbytečného papíru dost…!)Dále bych chtěl jemně podotknout, milý Honzíku, (A co cesta, dobrá?) že jsi jako vždy se svým názorem poněkud osamocen, pokud nepočítám tvou dojnou IQ mamku Zdeňka – protože právě v posledních letech se české výběry a antologie umísťovaly v top ten prodejnosti, a dá-li Bůh – ne vy, kristepane, škarohlídský rozumprdi – opět povstane česká SF/F/H povídka jako základ pro další romány. Hurá. Ať už jsou tady!!! (A vy byste zase pro změnu mohli jít do prdele, co říkáte, vy dva kuliferdové. Každá změna přinese něco novýho, a takřka vždy lepšího.A z vás už dlouho táhne jen závistý, přečmoudlý puch hniloby.JupíííííJWPééééé”Směrem na psudointoše – tři dávky pal””Pane, není to málo, na ty blbce?””Nebojte, já dal ládovat atomovými.””Uff, pane, to jsem si oddychl.”

  52. Re: Budeš se divit, chytrolíne,
    A jé, nebylo tady něco vypito? Cenil jsem si toho, že komentáře lidí na FP mají o cosi lepší úroveň než na Seznamu a jinde, ale tohle už sklouzává hodně hluboko. Nechápu, kde se bere ta jistota, že členové akademie proti českým (slovenským) povídkám a jejich autorům něco mají. Pořád ten problém vidím hlavně v praktické rovině. Románů nevyjde tolik, aby je člověk nemohl jakž tak kvalifikovaně posoudit. U povídek bych měl jako akademik obrovský problém jenom s tím, kde je sehnat. A nedovedu si představit, že bych při objemu věcí, které kolem SF dělám, na to našel čas. Tak ať dělá každý to, co umí, čemu rozumí (a co ho třeba baví). Pokud se shodneme na schůdnosti varianty jakéhosi “předvýběru” povídek, pojďme se bavit o tom jestli jsme schopni něčeho takového dosáhnout. JWP, jestli se české povídkové sbírky dobře prodávají, skákej blahem a veleb české čtenáře. Pokud vím, v Anglii je i pro poměrně zavedené autory problém udat povídku, natož povídkovou sbírku – a že by tam taky do všeho kafrali inťouši a pseudoinťouši?

  53. Přečetl jsem všechny komentáře.
    Zůstat při smyslech až do konce bylo velmi těžké a vůbec se nedivím, že JWP “bouchly saze”. Mohlo být i hůř , když vezmu v potaz onu svéráznou televizní “reklamu” pana Rampase na českou sci-fi (byť na ní mají zřejmě podíl střihači v TV). Mohl by mi tu někdo prozradit, kde bych si mohl přečíst nějakou čerstvou povídku (nebo rovnou román) od pana Rampase nebo pana Vaňka jr.? Snažil jsem se něco sehnat, ale kam oko pohlédne, jen samá kritika.

  54. Opakuji
    pro všechny, kteří chtějí slyšet – na nějakém nejbližším conu si jako aktivní akademik dovolím navrhnout vedení Akademie hodnocení povídek – tedy jak dosáhnout toho předvýběru, jak dosáhnout uznání autora i jeho povídky jako díla.Myslím, že všichni už meleme pořád o tom samým – (tedy skoro všichni) – zrušení kategorie povídka byla chyba a trapas. Takhle se přece věci neřeší: nám to blbě vychází, zrušíme to celé. To je to pověstné vylití vaničky i s dítětem.Takže diskuse je obsáhla – ale já v ní budu pokračovat az na foru, které něco dokáže rozhodnout, případně upravit jiné návrhy.Všichni se mějte fajn, dobrý den protentokrát přeji i inťoušům :-)))JWP

  55. Tak nevim, nestalo by alespon za to definovat kdo je akademik aktivni a kdo pasivni? A ten kdo by chtel hlasovat by musel byt mezi pasivnimi a mit prehled o tom o cem hlasuje? (tedy naprosto odlisny system nez je parlament) Je to jednoche – akademik by hlasoval – prisel by mu formular kde by bylo 10-20 otazek, ktere by mapovali aktualni deni na scene + otazky z knich, ktere byly nominovany. Pokud by akademik neodpovedel na dane otazky spravne, byl by z akademie vyloucen?Preci jen, kdyz budu hlasovat pro neco, o cem naprosto nic nevim, je to v pripade odborne ankety dost desive…Alespon tak nejak by se mohla stat z ceny akademie trosku uznavana cena… :o)I kdyz stejne nejlepsi by bylo ji zrusit, vyhazet dinosaury a zkusit to znovu… Minimalne by se vymetly pavuciny ;o)

  56. Ghostikovi+ Petrovi K.
    Ghostiku, ačkoli jsem tady napsal pár pár kritických komentářů, tak jenom chci říct ještě tohle:- já bych neviděl v Akademii samé dinosaury (rozhodně Matrin Šust nepatří k dinosaurům, Richard Podaný a Petr Kotrle díky svým profesím profesionálních překladatelů mají opravdu přehled o světové SF)- další problém je to, že vedení Akademie není placeno za svou práci -a buďme rádi, že to těch pár faktických nadšenců (tím myslím i mého dlouholetého kamaráda s rozdílnými názory Zdeňka Rampase) organizuje. Pochybuji, že by se dneska našel někdo, kdo by tomu zadarmo věnoval tolik času. Takže vyházet dinosaury můžeme (já bych letěl jako první, to mi je jasný:-), ale koho a CO místo nich? Poraď, teda spíš, babo raď. – podle mně věci, který tady navrhoval Martin,(a další) to znamená, by Akademii zprůhlednily, pročistily a možná i pošoupli trošku dál: a)zveřejnit seznam akademiků, kdo a proč ja akdemik (spisovatel, vydavatel, recenzent, výtvarník, zástupce SF klubu atd.) b)zamyslet se nad kategoriemi, které by propagovaly českou SF a ne ji automaticky odsoudit (v tom je můj zásadně rozdílný pohled na věc s lidmi dinosauřího a někdy i juniorského věku)c) zavést symbolické členské příspěvky pro Akdemiky (vím, že novináři se na tyhle akce chodí hlavně najíst, ale pak o nich aspoň píšou!) Jenže to chce je tam právě dostat. Pak opravdu předávání cen – ačkoli je geniálně umístěno na Knižní veletrh, tak vypadá spíše jako setkání podivínů, kteří si vzájemně předají ceny a nikdo o nich nic neví.Koupit pár litrů vína a tři plata chlebíčků by snad neměl být problém.(Zmíním minulý rok a neskutečně trapné uvádění Richardem K., byl to opravdu trapas pro přihlížející, předávající, oceněné – a kdokoli jiný nahlédl dovnitř, tak po dlouhých monolozích neznámeho mladíka s kudlou nechápavě odcházel.) d) Romana Lipčíka si mnoho lidí nepřálo, ale on opravdu uměl moderovat a udělat z toho alespoň malé show, takže by to chtělo i pečlivě vybrat osobu druhého moderátora (Jolana podle mě je jasná, zná ty lidi na pódiu i pod pódiem, ale kdo k ní?)Takže doladit pár věcí, sehnat další nadšence typu Martina Šusta a může se jet dál, močálem černým kolem bílých skal.P.S. Petře, ano, bylo upito 🙂 No, nechtěl jsem sem už psát, ale nedalo mi to. Tak sorry.JWP

  57. Tak nevim, nestalo by alespon za to definovat kdo je akademik aktivni a kdo pasivni? A ten kdo by chtel hlasovat by musel byt mezi pasivnimi a mit prehled o tom o cem hlasuje? (tedy naprosto odlisny system nez je parlament) Je to jednoche – akademik by hlasoval – prisel by mu formular kde by bylo 10-20 otazek, ktere by mapovali aktualni deni na scene + otazky z knich, ktere byly nominovany. Pokud by akademik neodpovedel na dane otazky spravne, byl by z akademie vyloucen?Preci jen, kdyz budu hlasovat pro neco, o cem naprosto nic nevim, je to v pripade odborne ankety dost desive…Alespon tak nejak by se mohla stat z ceny akademie trosku uznavana cena… :o)I kdyz stejne nejlepsi by bylo ji zrusit, vyhazet dinosaury a zkusit to znovu… Minimalne by se vymetly pavuciny ;o)

  58. heh, nevim proc to, ale objevil se tady muj prispevek dvakrat, takze se omlouvam.Jinak Jirko to vis, ze bys letel jako prvni :o)))Jinak ja jsem ty dinosaury nemyslel zas az tak spatne :o) jen se mi zda, ze je akademie moc zkostnatela a chybi ji jakykoliv rozvoj… Coz muze byt take tim, ze je tam mnoho pasivnich clenu, ktere kazda zmena irituje a dalo by se rici az otravuje…Pavel

  59. Tož pak udělat nějakej kompromis, třeba trojkolovej systém. V prvním kole se počítá se všemi knihami, které se objeví v nominaci (pokud se mezi nimi budou objevovat s****y, tak si hold akademici musí udělat pořádek ve vlastních řadách). V druhém kole z nich vyberou pětku ti, kteří budou ochotni přečíst všechny knihy z prvního kola. No a z pětek opět můžou vybírat všichni ti, kteří se tou pětkou pročtou.Jestli je tento systém náročný na čas, můžou se ceny udělovat až koncem roku na nějakým konu.howgh

  60. Lipimu
    S křížkem po funuse dodávám: ještě mi toho roku vyšly dva romány, pravdaže grafické: “Údobí mlh” od Neila Gaimana a “Strážci” od Alana Moora (ti ovšem svého času dostali Huga, takže to není zas tak úplně lehká váha). Pro Milana Žáčka jsem já osobně hlasoval a Petr Kotrle si z těch nominovaných za tenhle rok zaslouží cenu nejvíc.

  61. Njn, však já uznávám, že jsem (jako obvykle) přestřelil. Můžu zneužít situace a zeptat se, jak to vypadá s Jonathanem Strangem a panem Norrellem? V komentářích tady na FP se objevila zpráva, že na Světě knihy se nakonec česká premiéra konat nebude. Je to pravda?

  62. Jonathan Strange
    Vůbec není třeba se omlouvat: jak Milan, tak Petr byli prostě viditelnější. Příští rok už bych se možná durdil, protože “Jonathan Strange a pan Norrell” je špalek opravdu nepřehlédnutelný. Vyjde opravdu až na podzim, a je to z velké části moje vina: dost dlouho mi zabralo hledání správné “předviktoriánské” stylistické polohy díla, zdržela mě i redakce a korektury Pána prstenů pro Argo a navíc má Jonathan Strange o 200 stránek víc, než by se zdálo (bude to tak 1000 nms, což je pro mě práce tak na půl roku). Na druhou stranu je podzimní termín pro takovouhle knihu vyloženě výhodný, skoro bych řekl: jediný možný. A je na co se těšit 😉

  63. Nový Pán prstenů?
    Argo dělá reedici Pána prstenů? A stojí za to ji kupovat? Jak moc je ta nová verze nová?Na ten “předviktoriánský styl” jsem zvědavý, doufám, že se to nebude číst jako Kollár nebo Palacký :))

  64. JWP: české povídkové sbírky se klidně mohou objevovat vysoko na žebříčcích prodejnosti a nic to nepromlouvá o jejich kva-kvalitě. sám kupř. kupuji pravidelně mloky a edici ikaros, ale nikoliv kvůli kvalitě, ale kvůli přehledu. mloci jsou posledních pár let téměř nečítatělní, o ikarovi nemluvě. sladkou vyjímkou mezi českými novodobými sborníky povídek byly “Písně temných věků”.česká SF se uzavřela v jeskyni žánrové podbízívosti, ale většina tvůrců nedosahuje kvalit velmistra braku (to je vážně míněná lichotka) V. Kulhánka. už drahně let jsem nečetl od Čecha či Slováka něco originálního! naposledy od Velinského “Dzwille” a Šlechtovy věci z Gordonovy země (byť tady mne zaujaly jen nápady, text je fráglich). vlastně kecám, “Kloktat dehet” od Topola je nářez, ale on není IN, co?mám ten dojem, že je lepší někdy cenu neudělit, než přeudělovat.

  65. K Tolkienovi
    Přijde na to, nakolik jsi zarytý tolkienista. Pro normálního čtenáře, který už jedno vydání vlastní, to možná nemá smysl, protože tolik se toho zase neměnilo (v poměru k těm 1400 nms celého textu). Jinak ale PP prošel naprosto nadstandardní redakcí – kontrolou oproti anglickému originálu řádku po řádce (tímto zdravím Quendi, jestli to čte), což vyústilo v doplnění celé řady vět. Odstranil jsem pár anglismů, občas “zprůhlednil” styl, opravil omyly předchozího redaktora (příliš drsná a na originál nehledící redakce pro ilustrované vydání), opravil asi dva letopočty v dodatcích a v neposlední řadě vychytal pěkných pár chybek v mapách. Staša Pošustová rukopis i korekturu znovu dvakrát pročetla a upravila. Zkrátka a dobře, tohle vydání má být to definitivní a kanonické, na kterém se už nebude měnit ani čárka.

  66. Grafické romány
    byť i oceněné Hugem nedokázala Akademie pojmout do svého záběru, takže jsou pro překladatelskou kategorii irelevantní zrovna tolik jako Berniéres.

  67. regisovi
    Ale dyk já vím, Regisi, sám teď (asi potřetí) porotcuju CKČ a jsem z toho na nervy. Balast, pseudofilozofující náměty, neskutečné dialogy, hrubky nejsilnějšího kalibru, povídky bez příběhu a příběhy bez pointy…Ale i přesto, když ze 36 povídek by tak 4 byly po redaktorských i korektorských úpravách z fleku tisknutelný, tak myslím, že to je úspěch ne? A mně (nám všem, tedy myslím!) právě jde o to, aby tím sítem soutěží a antologií a ocenění vznikli a byli povzbuzeni noví Jirkové Kulhánkové (Nikoli V. Kulhánkové:-), Mirkové Žambochové, Lucky Lukačovičové a třeba i víc do SF zabraní Topolové. Proto třeba s Mírou do JFK zveme začínající kluky a holky (mladé pány a mladé paní), ať si vyzkouší dobrodružný příběh, tedy takové klasické spisovatelské řemeslo – protože tento prazáklad literatury dnes strašně moc lidem schází. Všichni by jen pindali a žvanili (myslím ve svých dílech, jinak taky :-)) a jsou tak vážní, až z toho serou magi v kostkách. To je právě na český SF/F snad to nejhorší.A ještě něco, myslím si, že tím, že dalším tvůrcům JFK trošku s Mírou radíme a připomínkujeme ty věci, tak jim třeba (možná) i pomáháme. (Jako mně radili Neff, Kosatík… Dodnes jsem za to vděčný, ať si o nich nebo o mém psaní myslí kdo chce co chce.)

  68. České povídky
    Když už jsme u českých povídek, čím dál častěji se na mě obracejí zahraniční editoři, zda jim nemohu doporučit a zprostředkovat práce českých autorů do amerických časopisů, webzinů i antologií. Tímto vyzývám všechny, kdo si o sobě myslí, že jejich talent je brzděn českými hranicemi, aby se mi ozvali, pokud mají možnost své práce třeba nechat přeložit do angličtiny. Ovšem vyzývám k soudnosti, nejdříve se musíte prosadit zde a až potom myslet na americký trh 🙂

  69. Problem je spis s tim prekladem do anglictiny. Pokud bude spatny, urcite se povidka k vydani nedostane, a kdo ten poradny preklad zaplati? Co vim, tak americani se nechtej pachtit s prekladatelama (to slovo mozna ani neznaj), takze si cesky spisovatel musi sam nekoho zaplatit.

  70. Povídky
    Jasně, že problém s překladem je hlavní překážkou, to nepopírám. Já jen chtěl ukázat, že ta možnost tu je a když už tu mluvíme o české povídce a jejich kvalitách v porovnání se zahraniční konkurencí. Proč si to nerozdat i na americké půdě?

  71. Povídky
    To je super věc, kdyby se Češi dostali někam do ebroudu. Možná by stálo za to udělat anketu o tři nejoblíbenjší české povídky ever a pak je nechat přeložit a nabídnout. Já bych zfleku hlasoval pro “Největší vodvaz v dějinách svangu” jako první, další dvě bych si musel promyslet.

  72. Jasný, Martine,
    To víš že jo, jdeme na Amíky! Máš recht Martine!!!

  73. Překlad
    S překladem je to složité… “Umělecký” překlad je drahý a aby to dopadlo dobře, musí se ještě překladatel “potkat” s autorem. Uvidíme, kdo do toho půjde 🙂

  74. Jirko, nejpozitivněji hodnotím na JFK to, že jste přinutili notorického nedopisovače Němce něco odevzdat 🙂 Ale neklonujte se, geny jste už uplatnili, nechte přírodu, ať dělá, co umí :))) A k povídkám… Zchroupla jsem teď 30 erotických z Dryjáku… Spousta je jich kultivovaně napsaných, zásadní problém je, že málokterá je vypointovaná. Na druhé straně, když se podívám do některých zahraničních antalogií (Mamutí kniha humoristické fantasy, např.), tak by tam ty slušnější dryjákové zářily jako vysoká literatura. Tož negeneralizovat, osado 😉

  75. Tom
    Ale nezabiješ, Tome. Za prvé, na drsňáka si jen hraješ a všichni to víme. Za druhé, má úplnou pravdu 😀

  76. Pro autora zajímavá zkušenost. Hromadná vražda by se dala literárně zhodnotit, ne?

  77. Hele tak dost s tím zabíjením
    Nechte si ty planý kecy o zabíjení – teď jsem dopředu oznámil Policii, že jsem zabil 14 lidí (radši víc, než míň, u nás za to jsou stejně sranda tresty). Takže Vás od zítřka odkrágluju po jednoho po druhém. Chce, kurva, někdo přednost nebo má někdo nějaký posraný zvláštní přání?P.S. Ale rychle, ať to nezdržujem. Co třeba klon Alraune? Závěť hotová, Slimák nakrmenej?(Konečně pořádná debata k Akademii…)

  78. Nemám klonování zapotřebí, svou genetickou informaci jsem již předala :))

  79. JWP
    Němce zamkneš do mrazáku? A bez kožešiny? Nezapomeň mi poslat rozpis na potřebné zbraně a střelivo, nerad bych, aby v průběhu akce došly zásoby…

  80. Martin Šust: co máte proti kupř. Eriksonovi v kategorii fantasy? 😉

  81. Erikson
    Tak proti Eriksonovi nemám vůbec nic, což jsem snad dokázal už tím, že jsem ho v časopise Pevnost zařadil mezi deset nejpozoruhodnějších knih daného ročníku a doufám, že nakonec si tu cenu odnese právě on.

  82. Martin Šust: neporozuměl jsem Vaší větě: “Kategorie fantasy je letos opravdu proti mému vkusu, takže se v tomhle bodě zdržím hlasování.”

  83. Fantasy
    Já myslel nominace v této kategorii jako celek. Nakonec jsem uposlechl dobré rady přítele a hlasoval pro Eriksona, jenž se mi zdá jako vítěz z nominovaných nejvhodnější.

  84. Alraune
    A co ty, holka, jak jsi na tom s dopisováním JFK 🙂 Já vím, času zatím dost, já jen, aby ses moc neflákala… Ono to uteče “jako vodka” a odevzdáváš rukopis. P.S. Jinak – genetickou informaci jsi předala ve vynikajícím výsledku, chválím.

  85. JWP, koukni do mailboxu a napiš z5, jinak nic psát nemůžu 🙂 Navíc, moje genetická informace mi zravna moc prostoru nenechává, dyť ji znáš.

Zveřejnit odpověď