Novinky z Bontonfilmu

Po delší době vám přinášíme recenze vybraných DVD novinek. Tentokrát jsme si posvítili na poslední film M. Night Shyamalana Po zániku Země a jedno z velkých překvapení letní kinosezóny, magické představení Podfukářů.

Po zaniku zeme_DVD_2D

Po zániku Země

„O Zemi jsem slyšel vyprávět. Byl to ráj. Dokud jsme ji nezničili. Před 1000 lety byly založeny Zvláštní spojené jednotky. Ty zajišťovaly osidlování nového lidského domova – planety Nova Prime. Nebyli jsme však sami. Mimozemšťané vypustili Ursy. Obludy, které chovali proto, aby zabíjely lidi. Proti tomuto nebezpečí lidé používali jednu jedinou zbraň. Začali odporovat a chránili se štítem vytvořeným z lidských mozků a síly vůle…“ Počkat. Cože?

No tedy dobrá, o lidských mozcích se v nejnovějším snímku indického režiséra a scénáristy nemluví. Avšak skutečnost, že úvodní sekvenci snímku lze bez problémů zaměnit s prologem v nechvalně proslulém Dünyayi Kurtaran Adam (u nás známějšího pod názvem Turecké hvězdné války) je smutným důkazem Shyamalanovy tvůrčí krize. Kdysi jsme od něj očekávali velké věci, ovšem jeho poslední počiny (Stalo se, a především Poslední vládce větru) veškeré naše naděje spolehlivě zadusily. A nyní se v nás už ozývá jen osobní ďábel, který každý jeho další film vyhlíží se škodolibým úsměvem a otázkou, kam až může Shyamalan klesnout. V Po zániku Země je to na post námezdního dělníka. Není to však pouze jeho vina. Přestože v titulcích je Shyamalan uveden jako režisér a je podepsán i pod scénářem, není Po zániku Země tak docela jeho autorským snímkem.

Celý film by se totiž dal snadno popsat jako propagační video Smithe juniora. Slavný a bohatý Will Smith se nejspíš chystá do důchodu a tak se v posledních letech ze všech sil snaží vychovat si důstojného nástupce v podobě syna Jadena. Přišel tedy s námětem k filmu, kde by se synáček mohl dostatečně ukázat – otec se synem ztroskotají v džungli a syn se vydává na nebezpečnou cestu za záchranou. S tímto materiálem pak zašel za bratrem Hollywoodem. Společně si najali (téměř) odepsaného Shyamalana a nejspíše proto, že komorního dramatu mezi Smithovými jsme se už dočkali v roce 2006 v úspěšném Štěstí na dosah, rozhodli se udělat z jednoduchého (avšak potencionálně silného) příběhu letní sci-fi blockbuster.

A výsledkem je stominutová nuda. Po úvodním a zcela zbytečném představení fikčního světa (zbytečném jednoduše proto, že se s ním dále ve snímku nijak nepracuje) okamžitě následuje seznámení s hlavní postavou – teenagerem Kitaiem (Jaden Smith), který se marně snaží vyrovnat a zavděčit svému otci (Will Smith), generálovi místní armády a hrdinovi lidu, který je na základě úplného potlačení pocitu strachu jako jeden z mála schopen efektivně bojovat s krvežíznivými Ursy. Jak lépe překonat emoční rodinnou krizi než vzít synka na malý výlet, že. A tak se Kitai vydává s otcem na rutinní misi. Ta se katastrofálně zvrtne, loď havaruje na neobyvatelné Zemi a jedinými přeživšími jsou otec se synem. Syn se musí postavit svému strachu, přestat brečet a vydat se sám do džungle, zatímco zraněný otec jen sedí na zadku a snaží se vyrovnat se svými potlačenými emocemi. Teď to možná zní jako ono výše avizované zajímavé drama, jenže není.

Obě hlavní postavy jsou totiž nepředstavitelně nesympatické. Will Smith předvádí jeden z nejhorších výkonů své kariéry, kdy svojí toporností dělá z postavy otce nepříjemnou karikaturu a Jaden, na jehož výkonu celý snímek stojí, jím prochází s útrpným výrazem dítěte, které nechce dělat domácí úkoly.

„Všechno na téhle planetě se vyvinulo k tomu, aby zabíjelo lidi“. Kéž by. Kitaiovi stačí jen uběhnout sto kilometrů, ochočit si jednoho ptáka Noha… a to je vlastně všechno. Matička Země se krásně zelená, hezky se na ni kouká (hlavně za doprovodu skvostné hudby Jamese N. Howarda), ale podívaná je to obsahově prázdná. Patetické, nezajímavé a nudné – to jsou hlavní znaky snímku. Kde jsou ty doby, kdy Shyamalanovi pro vybudování atmosféry a napětí stačil záběr na pohyb větví ve větru… Bohužel, Po zániku Země není ani natolik špatným filmem, aby pobavil alespoň nechtěně. Je jen lehce podprůměrný, postrádající jakoukoliv snahu o invenci a snad i utopený v nezájmu samotných tvůrců.

Eva Bartůšková


Podfukáři

Věříte svým smyslům nebo dáváte přednost chladné logice? Necháte se okouzlit nebo si raději lámete hlavu nad tím, jak to sakra ten chlápek v cylindru udělal? Ať už sledujete kouzelníka se zatajeným dechem či notnou dávkou skepse, určitě se chcete hlavně pobavit – v tom případě jsou Podfukáři trefou do černého.

Čtyři Jezdci, to je umělecké alias čtyř iluzionistů, kteří se rozhodnou ukázat světu podívanou, jakou ještě neviděl. Jesse Eisenberg, Isla Fisher, Woody Harrelson a Dave Franco roztáčí velkolepou show, během níž slovo nemožné ztrácí svůj význam. Vše začíná v Las Vegas. Aniž by opustili pódium, Jezdci vyloupí trezor pařížské banky a jeho obsah nechají pršet na užaslé publikum. V tu chvíli se kouzelnické kvarteto dostává do hledáčku FBI a neunikne ani pozornosti Thaddeuse Bradleyho, bývalého iluzionisty, jež ve svém pořadu odhaluje veřejnosti kouzelnické know-how. Karty jsou tedy rozdány, a začíná napínavá hra kdo s koho, v níž vedou mágové a FBI působí jako politováníhodná banda neschopných tupců.

Je jasné, komu v takovém případě veřejnost fandí, obzvlášť když jsou potencionální kriminálníci tak okouzlující a důvtipní. Vyšetřování vede agent Rhodes s tváří Marka Ruffala, spolu s agentkou Interpolu, jíž francouzským přízvukem ozdobila Mélanie Laurent. Oba jsou v nevýhodě – na rozdíl od Jezdců nemají v rukávu ani jedno eso. Čtveřice kouzelníků tak ve svých odvážných eskapádách pokračuje a s uloupenými penězi nakládá ve stylu Robina Hooda, zatímco FBI se marně snaží srovnat krok a konečně přiklonit štěstěnu na svoji stranu. Závěrečná show se blíží a Rhodes není k dopadení Jezdů o nic blíž, než na začátku.

Podfukáři jsou svižná dynamická podívaná, plná efektních záběrů, hlášek, kouzel a v neposlední řadě i hereckých hvězd. Starou gardu tu důstojně zastupuje Morgan Freeman a Michael Caine, kteří se tak spolu po batmanovské sérii opět sešli před kamerou. Z mladší generace pak zaujme hlavně špičkující se duo Eisenberg – Harrelson. Většina vtipných gagů patří právě jim.

Pokud se nebudete škarohlídsky vrtat v detailech (ano, jsou tam nelogičnosti) a necháte se zkrátka bavit, užijete si tuhle jízdu naplno. Je to napínavé, chytlavé, a až do velkého finále nemáte šanci se nudit. Pravda, závěr trošku drhne, snad proto, že místo jednoho pořádného konce se dočkáme v podstatě tří – efektního, vysvětlovacího a romantického – přičemž ten poslední už působí nadbytečně.

Na DVD vás čeká příjemná dávka bonusů, ať už klasiky v podobě vystřižených scén, či sekce nazvané Podfukáři – odhalení, díky níž prostřednictvím rozhovorů s herci, scénáristy a dalšími členy štábu nakouknete o trochu víc pod pokličku kouzelnické kuchyně. Stručná historie magie pak diváka letem světem provede kouzly od jejich egyptských počátků až k současnosti.

Podfukáři na jedničku splňují své poslání, dosti podobné kouzelnickému triku, tedy odvést vaši pozornost od všedních starostí, překvapit a pobavit.

Gabriela Kytková


Po zániku Země

Režie: M. Night Shyamalan

Scénář: M. Night Shyamalan, Garry Whitta

Hrají: Will Smith, Jaden Smith ad.

Cena: 399,–

Podfukáři

Režie: Louis Leterrier

Scénář: Josh Applebaum, Ed Solomon ad.

Hrají: Woody Harrelson, Jesse Eisenberg, Morgan Freeman, Isla Fisher, Mark Ruffalo, Dave Franco ad.

Cena: 299,–

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

1 komentář

  1. Podfukáři hodně překvapili (v tom příjemném slova smyslu). Člověk od Leterriera nic nečekal (obzvláště poté, co zhnojil Souboj titánů), a ona nakonec dynamická a efektní jízda, které vlastně odpustíte i to, že nehraje zrovna košér. A herci, ti si to vyloženě užívali, na což je pak radost pohledět. Chemie mezi nimi fungovala na výbornou (na to, kolik postav po plátně pobíhalo). Jinak, z filmu se stal celkem (právem) trhák, takže se dočkáme i sequelu. Ten je naplánovaný na rok 2015.

Zveřejnit odpověď