Patchwork čili Knoflíkový závod

Hra Patchwork se samozřejmě zcela překvapivě inspirovala patchworkem, tedy „výrobou ze záplat“. Původní patchwork zažívá renesanci, i v Česku se kolem něj sdružují kluby, konají o něm přednášky, vycházejí články. Ovšem Patchwork od Mindoku jej v popularitě zdatně dotahuje…!

Patchwork_krabice vrch CZ.inddDoplňme: od Mindoku a od autora takových herních pecek, jako je Caverna či Le Havre. Ale napřed k tomu, co patchwork byl. Prapůvodně to byl způsob, jak se ve staré Číně šila obřadní roucha buddhistickým mnichům – to se psalo bratru osmé století našeho letopočtu. Od Číňanů to okopíroval kdekdo (snad už by ta msta za to mohla stačit), ale zvláštní obliby patchwork dosáhl v Anglii. Bohaté vrstvy si z připravených různobarevných ústřižků látky šily symetricky vzorované přehozy či závěsy, chudé tímto způsobem zachraňovaly a využívaly kdejaký hadřík nebo kousek ještě dobré látky z již nedobrého ošacení. Ostatně, když mezi dva patchworky vložíte rouno a celé to sešijete k sobě, máte príma deku.

S Angličanama se patchwork dostal do Ameriky a stal se v některých těžších dobách jedinou možností, jak získat něco nového na sebe. (Čili až zase uvidíte na někom nevkusnou kombinaci oblečení, máte plné historické právo jej komentovat slovy: „Ten vypadá, jako když utekl od Američanů.“) Americké ženy se na šití patchworku scházely podobně, jako naše prababičky na draní peří. Tady je ovšem druhý zásadní rozdíl mezi patchworkem a Patchworkem: nad jednou škatulí se mohou sejít pouze dva.

Jak složit přikrývku

Cože? Jaký první zásadní rozdíl? Jo tenhle – no, ten jsem myslel, že je jasný! Přece samotná podstata věci…! Netvrďte mi, že vaše okolí nezareaguje odlišně na nabídku „Pojď si zahrát deskovku“ a na výzvu „Pojď, půjdeme k vám domů, rozstříháme všechno oblečení a pak z toho budeme sešívat ubrus“.

Tak jsme se zasmáli a teď opět k vážné práci. Kousky látek v Patchworku nahrazují různobarevné a různě vzorované kousky kartonu různých tvarů a velikostí, navržené pochopitelně tak, aby do sebe různě zapadaly. Každý hráč se jimi snaží pokrýt svůj „plán přikrývky“ – herní desku rozdělenou na 9 x 9 čtverců. Vždy, když je na tahu, může si podle jednoduchého klíče vybrat ze tří kousků rádobylátky, přičemž každý stojí jiný počet knoflíků i jednotek času.

Knoflíky jsou v této hře alternativou peněz i vítězných bodů současně a jsou též vypodobněny na některých záplatách. Čas potřebný k „přišití“ každého kousku látky se odměřuje na časovém plánu – žetony hráčů postupují ke středu a když k němu dojdou, čas vypršel a je došito. I časová deska plní několik úloh; kromě odměřování délky hry na ní najdete několik nakreslených knoflíků a umstěných pět kožených záplat. Jakmile svým žetonem přejdete přes záplatu, můžete si ji zdarma umístit na svou přikrývku, jakmile překročíte knoflík, dostanete jich tolik, kolik jste jich namalovaných na kouscích látek umístili tamtéž.

Knoflíková válka

Patchwork in2Když oba žetony času dorazí do cíle, určí se jednoduše vítěz: co fyzický knoflík, to bod (namalované na přikrývce v tuto chvíli už nemají žádnou hodnotu), co prázdné políčko na plánu přikrývky, to dva minusové body. Ovšem nedělejte si iluze a nemějte deprese – pár her to potrvá, než se při závěrečném součtu dostanete z červených čísel, a pokud nebudete hrát s výjimečně slabým protivníkem, asi se vám nepodaří „ušít“ si deku celou. Jde prostě o to najít ten nejlepší poměr mezi plusovými a trestnými body a přečíslit soupeře.

Modří již asi tuší: ano, v tom je genialita celé hry. Velké kousky látky s knoflíky stojí víc, než malé bez knoflíků, ale jsou tu i velké bez a malé s, a kromě toho jsou některé lépe a jiné hůře přiložitelné (čtverec či obdélník oproti tvarům schodiště nebo H) – a to vše je zohledněno v knoflíkové i časové ceně. V tazích se navíc hráči nestřídají pravidelně, ale na řadě je vždy ten, komu do konce zbývá více času, takže při dobrém plánování a malé troše štěstí můžete uhrát dva či dokonce tři tahy, než zase přijde řada na protivníka. A nechybí ani řešení pro toho, kdo utratil všechny svoje knoflíky, což rozhodně nemusí být chybou.

Patchwork je prostě přesně tak jednoduchý, jak je strategický, a dnes jej už můžeme prohlásit za velmi oblíbený napříč všemi vrstvami. A nedosti na tom – při absenci jakékoliv zásadnější chyby je vedle tradiční hráčské komunity velmi vhodnou hrou i pro páry, kde se jeden z dvojice staví k deskovkám jen velmi vlažně. Pokud její (nebo, ha ha, jeho) potřeba hrát si zcela a naprosto neodumřela, zkuste ho. (A i kdyby ano, zkuste Patchwork stejně. Vždyť jsou známy případy lidí, kteří se vrátili ze smrti, dokonce s vypraným oblečením. Proč by tedy občas smrt nemohla někomu vyprat názory na deskovky.)

Patchwork
Autor: Uwe Rosenberg
Vydal: MINDOK s.r.o.
Počet hráčů: 2
Doporučený věk: 8+
Doba hry: 30 min.
Cena: 349 Kč

 

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

2 komentářů

  1. Jestli ono to nebude tím že tohle je nefantasy deskovka. Tj. tu prakticky nikoho nezajímá 🙂

Zveřejnit odpověď