Říjnová Pevnost: Upíří kontra Gravitace pod dohledem Koniáše a Baklyho

Ani v říjnu nepřijdeme o další číslo Pevnosti, ve kterém se opět skvěle mixují různorodá témata. Jedno však přeci jenom hraje prim.

fhI3BO3PQnCqPmMIOvGRKk_lUybyzjy3CHRKo9Vj8TZLeD-Kh_SUoGG0a37twPeKSMyDljY

Můžou vám svojí všudypřítomností doslova sát krev. Anebo vás naopak nechávají naprosto chladnými, přinejmenším tak, jak ledová je jejich kůže. Můžou vám lézt krkem nebo jít po krku, můžou vás vzrušovat, případně byste je nejradši vprostřed poledne vykopli na slunce a na následném ohníčku si pak ogrilovali špekáčky. Barbecue jen pro otrlé, doporučujeme s česnekovou majonézou. Můžete udělat cokoli. A přesto to nic nemění na faktu, že děti noci tu s námi byly, jsou a budou. Takže žádný div, že je jim z části zasvěcena i říjnová Pevnost, fantastické numero uno na českém trhu a navíc s hodně žhavou krasavicí na obálce. Říkejte jí třeba Elenka, má to ráda.

A její okupace hned úvodní stránky měsíčníku není náhodná. Třebaže se totiž říjnová Pevnost bude vampýrům věnovat i v klasické, historické a mytologii věnované rovině, a to hlavně zásluhou krvesajných článků Míly Lince o Drákulovi ve stínu turecké invaze do Evropy, právě tahle černovlasá okatice bude mít k upírskému tématu přeci jen co říct. Občanským jménem se jmenuje Nina Dobrev a představuje jednu z hlavních hrdinek možná nejslavnějšího krvinkového seriálu dneška, Upířích deníků. Že neznáte? A přesně proto je Pevnost tady. Bedřiška Tichá, navenek romantická dívenka a uvnitř shnilé granátové jablko, ho rozebírá na atomy a vůbec se u toho nevampýří.

Zato Pepa Horký se uzarděl při psaní o supertrháku Gravitace, protože poznal lásku svého života. Jeho krásná slečna promine. A stejně jako nechybí klasická Filmová hlídka, tentokrát rozbalující síť mlžení kolem nového filmového projektu J. K. Rowlingové, můžete si vychutnat i TOP 10 nejvíce ulhaných filmových foršpanů, anebo recenzi na japonský manga seriál Fairy Tail, který je přesně tak ulítnutý, jak se dá od jeho země původu očekávat. Ale zase v něm hrají dvě sedmnáctky, takže vlastně v pohodě.

Ovšem rovnou ke knihám. Pevnostní souboj Koniáše a Baklyho, dvou velmi odlišných a geniálních hrdinů Miroslava Žambocha, prostě nesmíte minout. Však ho popsal Boris Hokr. A abyste věděli, kde se zrovna poflakuje Pavla Lžičařová alias Lžíča, čtenářům Fantasy Planet víc než dobře známá, nemusíte hledat daleko. Je to právě v Pevnosti, kde si vzala na paškál jak dystopickou schizoidní trilogii The Fallen World od Megan Crewové, tak fantasy cyklus o Serafíně Dombeghové, šmudle s dračí krví, která musí odvrátit válku ve světě, kde sice žijí šupiny s lidmi pospolu, ale rozhodně se nemají rádi. A nejlepší knihy daného měsíce? Prokleté knihovny od editora Michala Bronce, Bob Conroy vstává z mrtvých od Joea Hilla a samozřejmě nové vydání Merleho Malevilu, proti kterému se nedá říct ani popel. A komu to nestačí, může si přečíst třeba přidrzlé hledání paralel mezi islámem a satanismem z pera Petry Neomillnerové, anebo herní ševelení o dlouho očekávaném návratu fantasy vybíjené Dragon Age: Inquisition.

I v téhle Pevnosti je prostě všechno, co chcete vědět a znát. A pokud to dopadne dobře, v listopadovém vydání se dočkáme i plakátu třetí brady Leoše Kyši. Právě ji grafici komprimují, aby se vešla alespoň na formát A0. Pevnost je super a vy ji chcete mít!

A jelikož děvčata a chlapci z Pevnosti nesedí líně na zadnicích (alespoň ne pořád), servírují nám k číslům časopisu i takováhle milá videa.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

24 komentářů

  1. Kdybych dotyčné číslo neměl doma, tak bych se po přečtení této stati velmi udiveně ptal: “Ony tam tentokrát nejsou povídky?”

  2. V téhle Pevnosti mě potěšil akorát článek o Žambochovi, zbytek jsou jen fantasy knihy pro mládež. Tohle číslo je vzor toho, jak jsem nechtěla, aby nová Pevnost vypadala. Ano, je tam spousta jiných článků, o filmech, o hrách, o komiksech. Ale mě vždycky nejvíc bavilo čtení o fantasy ságách, autorech a jejich knížkách, a teď dominují samé upířiny pro náctileté holky nebo knihy pro mládež. Uvidím, jak se to bude vyvíjet dál, protože ten zbytek článků to u mě nezachrání. Brala bych spíš články o normálních fantasy ságách a sci-fi knížkách, takhle seriál o legendách sci-fi a fantasy, které by neměl žádný nadšenec sci-fi a fantasy minout, to by bylo to pravé. Zamilovaní upíři, andělé a vlkodlaci, to opravdu ne. Navíc si pořád myslím, že nějaká náctiletá holka si radši koupí bravíčko nebo nějaký časopis pro holky, kde o Stmívání a podobných záležitostech píšou pravděpodobně taky. A nebude si kvůli jednomu článku kupovat časopis o sci-fi a fantasy…

  3. 2 Lucky: legendy SF@F
    Kedysi dávno v Pevnosti vyšli články o najlepších SF a Fantasy knihách, čo u nás vyšli. Myslím, že to bolo od M. Šusta.

  4. Zamilovaní upíři
    Když ono je to po Stmívání všechno strašně trendy, s tím nehneš.. navíc kde pořád brát nové bomba ságy?

  5. to Lucky
    Já myslím, že když se podíváme na současný knižní trh, něčemu takovému se zkrátka nedá vyhnout – tenhle subžánr nelze ignorovat. Nezabírá však tolik prostoru i v ostatních číslech, říjnové bylo prostě specificky zameřenější…

  6. **Slavo**: To by se hodilo, ale Pevnost zase tak dlouho nekupuju a shánět starší čísla už asi nebude reálný. Několik těch starších mám a myslím ,že víc jich už neseženu.

    **joehot**: Vím, že všechna čísla taková nejsou, Pevnost kupuju pravidelně. Ale tenhle žánr začíná dominovat, jak v obsáhlejších článcích, tak v tipech na knížky. To je samá fantastika pro mládež.

    Já vím, že s tím nic neudělám, jen říkám, že mě to od Pevnosti čím dál víc odrazuje, a myslím si, že nebudu sama. Popravdě mě už hodně odradil nový vzhled Pevnosti, řekla jsem si že jí dám šanci, ale věděla jsem, kam tohle povede. Tohle už se ale řešilo mockrát, jak je potřeba, aby byl časopis moderní a zaujal víc cílových skupin než jen sci-fi a fantasy nadšence, aby se vůbec uživil, a že to všichni chápou, ale taky to, že to hodně věrných čtenářů odradí. Nicméně pořád jí dávám šanci a ještě neházím flintu do žita. Pořád tam najdu celkem hodně zajímavého, ale stará dobrá Pevnost to už bohužel není 🙁 A chybí mi.

  7. Dneska jsme byli na exkurzi po drážďanských knihovnách. Měli tam spoustu časopisů, ale o fantasy ani jeden. A to ani extrémně obrázkovej. Konec kulturní vložky 🙂

  8. Úplne s Luckou súhlasim.Len by som ešte pridal,že už si vôbec neviem predstaviť,že by som si pevnosť odkladal.

  9. Časopis ovšem nemůže recyklovat články pořád dokola, pokud se fantastika sbližuje s mainstreamem, tak se to samozřejmě odráží i v Pevnosti.

  10. 2Lucky
    Ak by bol záujem o tie články, napíš mi na mail, rád pomôžem

  11. Souhlas s Lucky
    Nová grafická podoba Pevnosti mi sice tolik nevadí, dokonce ani více obrázků na úkor textu, ale tématicky jsem úplně jinde. Vemte si témata posledních tří čísel: Wolverine, Mortal Instruments a Upíří deníky. Film podle komiksu, urban fantasy pro děcka a upířina pro děcka. Děkuji, nechci. Hlavní problém ale vidím v tom, jaké knihy se u nás vydávají a jaké filmy se převážně točí. Redaktoři si ty knihy a filmy, které by se nám líbily, z prstu nevycucají, že jo. Ale stejně bych si přála, aby se těmhle paranormálním romancím a knihám pro mládež věnovalo méně prostoru. Pevnost si v každé případě předplatím i na další rok. Ale doufám, proboha, že už nikdy v Pevnosti neuvidím slovo “Těšingr” nebo podobnou zhůvěřilost.

  12. Tyhle stesky už mě popravdě nebaví. Situace je jaká je (na poli ekonomickém, čtenářském i na poli kulturní produkce), takže karty jsou rozdaný. Osobně jsem seznal, že už asi nejsem cílová skupina Pevnosti, věc která mě u četby ještě držela, tj. recenze, přestala být relevantní kategorií, takže jsem už dvě čísla nekoupil – a s překvapením zjišťuju, že žiju. Internet moje potřeby celkem saturuje. Na druhou stranu, sice chápu, že v tomhle čísle by třeba pro mě byl asi jen jeden (neznám přesně obsah) zajímavý článek, a sice o Žambochovi, ale dělat z toho nějaké haló nechápu. I když se přece stávalo, že když bylo z nějakého důvodu číslo zaměřeno tematičteji (Pán prstenů, Harry Potter nebo Stmívání), taky tomu či onomu nesedlo a za měsíc to bylo jinak.

  13. těšingr
    co máte proti těšingru? Je to fajn slovo. Ale jak píše Gaba, je to o tématech, která teď frčí. Až půjde do kin Hobit, bude se psát o Hobitovi

  14. “Těšingr”? Nabízím vysvětlení, vycházející z pamětnické zkušenosti: Bývalo kdysi slovo “pišingr”, pocházející nejspíš z němčiny a označující několik oplatek, slepených do bloku ořechočokoládovým lepem. Dvě nejobvyklejší značky takové pochutiny byly Tatranka a Horalka, přičemž oběma se běžně mezi lidem říkalo shodně “tatranka”… Tudíž já se domnívám, že “těšingr” někdo vymyslel, aby tu nebohou Horalku konečně odlišil; jiné eticky přijatelné zdůvodnění pro takovou slovní zhůvěřilost nenacházím.

  15. Ach ten jazykopirát Horký! 😀
    Jinak, já měl za to, že je čeština jazyk živý.

  16. joehot
    bohužel, jak vidíš, tak ho mají mnozí za jazyk strnulý…

  17. těšingr
    Internet snese kde co, ale v tištěném médiu tyhle neperspektivní neologismy nemají co dělat. To už rovnou můžou používat smajlíky.

  18. Cajk! Těšingr je krutopřísnej! A kdo to neví, tak je fosil! 🙂

  19. Ano, čeština je jazyk živý
    … takže není správné ji znásilňovat, mučit a vraždit. (Nicméně zatím zná google těšingrů jen 23.)

  20. to Tlustý zlý strýc
    Těšingr bohužel není odvozen od slova pišingr, ale dle kontextu se jedná o patvar od slova “těšiti se” nejasného významu. O těšení se na pišingr se zřejmě nejedná. A jak je vidět z diskuze, je to velice mocné slovo – rozhodně vygeneruje daleko víc příspěvků než ty tři povídky, na které ses nesměle ptal…

  21. Editě
    Myslím, že pan Leonard (příčí se mi napsat tlustý a zlý, i když se tak sám pojmenoval), totiž, že pan Leonard chtěl svým příspěvkem naznačit, jak je slovo těšingr absurdní. Zdá se, vzhledem k omezenému počtu výskytu, že se mezi mládežníky ještě neujal. Jéžiš, já to i skloňuju jako pišingr.
    Povídky byly fajn, jen ta Hearnova – nevím, je to pořád dokola to samé, ničím nepřekvapí, ale čte se to dobře, to zas jo.

  22. 🙁
    toto cislo je asi najslabsie za dva roky co ho odoberám, poviedky nestoja za vela

Zveřejnit odpověď