Vesnice

Režisér M. Night Shyamalan se proslavil horory s překvapivou pointou. Ani Vesnice, jeho nejnovější snímek, této definici neodporuje. Překvapivý zvrat v závěru se však tentokrát nesetkal s jednotným, příznivým ohlasem, ale rozdělil diváky na dvě skupiny. Na kterou se přikloníte vy?

V malé vesnici uprostřed hvozdů bydlí v dokonalém souznění její obyvatelé. Vesnice je soběstačná, obchodování s jinými územími zcela nulové. Důvodem není ani tak dostatek všeho, co obyvatelé potřebují, jako nebezpečí, které vesnici obchází a stále na sebe upozorňuje hrůzostrašnými výjevy (zvířata stáhnutá z kůže, po nocích bloumající strašidelné postavy apod.). Vesničané původ těchto nepochopitelných událostí neznají, o to více se bojí a rádi se spokojují s tím, co jim nabízí jejich domov.

Na pozadí běžného života zhruba devatenáctého století a děsivých scén neznámého původu se rozvíjí milostné vzplanutí mezi slepou dívkou a nemluvným chlapcem. Režisérovi je přímo nutné vzdát hold, že milostný románek nepůsobí obehraně a skýtá několik zajímavých momentů.

Přijde však neštěstí a slepá dívka je okolnostmi nucena vyhledat pomoc mimo útulné domovské prostředí. Nezbývá než vydat se do nebezpečných lesů, kam se neodváží ani nebojácní muži v početném doprovodu. Neznámé síly na sebe stále upozorňují a dávají všem vesničanům jasně najevo, že vycházet za hranici vlastních pozemků je jistá smrt.

Zkušený režisér, který má na triku Šestý smysl, Vyvoleného a Znamení, nenechává diváka na pochybách, že své řemeslo ovládá velmi slušně. Hororový fílink je navíc kombinovaný s psychologickým dramatem, lovestory a pohádkou o sebeobětování, což jsou prvky, které hororovou složku obohacují o nové rozměry.

Jsou horory, které jsou založeny na nadpřirozených principech, a také horory, které mají racionální jádro. U druhého jmenovaného typu se děsíte jen proto, že postavy, jejichž očima příběh sledujete, nemají dost informací, aby racionální jádro událostí odhalili a přestali se společně s vámi bát věcí, které jsou přirozené, běžné, vysvětlitelné a ve své podstatě zbytečné k obavám. A taková je i Vesnice. Ovšem ve chvíli, kdy nám režisér odhalí jádro pudla, kdy přijde jeho typický dějový zvrat, který obrací smysl předchozích událostí, rázem jeho nejnovější film zcela přestává být hororem (vše ústí do logické, ale slepé uličky) a divák už dobře ví, že to nejlepší již viděl. A protože je odůvodnění všech netypických událostí natolik jednoduché, přímočaré a jednoznačné, nemůže s ním být spokojený každý. Mnozí diváci rozřešení přijali pozitivně a jeho logika je utvrdila v přesvědčení o kvalitách snímku, jiným zážitek z filmu pokazila. Hodnotit takový film s takovou vlastností není vůbec jednoduché, ne-li koneckonců nemožné. Z kina si odnesete pocit přímo úměrný vašemu vkusu a představě o míře, co všechno si může režisér k divákovi dovolit.

První dvě třetiny filmu jsou ale natolik dobrý hororový zážitek, že by si ho neměl nechat ujít žádný fanoušek žánru. Ani tady ale nemůžeme být stoprocentně spokojení, protože fanoušci žánru jsou už otrkaní a hlavní dramatický vrchol (slepá v lese honěná příšerou) tak může někomu připadat až trapně směšný. Slabší povahy si ale i tady (a o to víc) budou ucvrnkávat do gatí.

Za zdůraznění stojí i výborná obrazová stránka snímku (což už dnes není nic neobvyklého) a v neposlední řadě vynikající herecké výkony hlavně ústřední čtveřice. Slepou dívku v podání debutující Bryce Dallas Howardové a „nemluvného mladíka“ Joaquina Phoenixe skvěle doplňují „blázen“ Adrien Brody a charismatický William Hurt.

Vesnice je hlavně ze začátku rozhodně nadprůměrný horor obohacený mnoha dalšími žánry, ale pozor na jeho vyvrcholení. Mohlo by vás připravit o všechno, co vás do té chvíle uchvátilo. A takovou pointu Shyamalanovi nikdo nezapomene. Obávám se ale, že většinou ve špatném slova smyslu.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

14 komentářů

 1. film je super!!!sice se v něm vyskytuje pár nejasností, jako třeba gde se braly stažená zvířata a gde brali petrolej do lamp, ale jinak fakt super!vřele doporučuji

 2. no, jak bych řekl…dost lidem se to nelíbilo, a u všech jsem se setkal s tím, že tomu nějak nerozuměli … nějsk je zklamaly hororové scény.já si z kina odnesl opravdu dost silný zážitek, kino dokonce několikrát vyjeklo, to při hororech nebývá a i když tečou střeva, šustí popkorn dál… a asi od poloviny jsem už začal tušit…dost dobrý film.

 3. tak nevím, sice jsem to pochopila, ale mě to naprosto zklamalo… Pointa na konci byla překombinovaná, Noah převlečenej za “ červeňáka“ nadbytečnej, velký odhalení, že příšery z lesa dělali starší předvídatelný od začátku filmu, slepá Ivy pobíhající po lese nevěrohodná a trapná, happy end naprosto “ americkej“… je to můj subjektivní názor, ale kromě několika dobrých scén viz. Ivy v jámě v lese, nebo Noah snažící se zabít Lucia, to byla vážně blbost a Shyamalan má rozhodně na víc…

 4. Proc ja se vubec snazim neprozrazovat v recenzich pointy? Kdyz to netrva dyl nez den a nekdo je proflakne v komentarich. Dekujeme Nilwine za kvalitni prispevek.

 5. tentokrát nemluvím za sebe, ale cituji známího „ten konec je strašnej, už dlouho jsem si nepřipadal při odchodu z kina tak okradenej, opravdu nechápu, proč se režisér tak namáhal, aby film v posledních patnácti minutách zabil“zajímalo kolik lidí má podobný názor

 6. Mě se to líbilo. Shaymalan se rozhodl nebrat ohledy na zažítý konvence a natočil film, kterej se jen tak nevidí (v dobrým i zlým). Já sem si, ale z kina odnesl silnej zážítek, protože to skvěle vypadalo a bylo to zajímavý. I když ta slepá holka pobíhající v lese byla dost nepravděpodobná. Po pár krocích by šla k zemi. P.S. Měl natočit celej film jako psychologickej film a vykašlat se na ten horor na začátku. Je tam zbytečnej. Nebo to měl dotočit jako horor, takhle zůstal někde mezi.

 7. 2sicco:já sem na tom s přítelkyní úplně stejně.Film jsem shlédnul doma na PC a takový nesmysl jsem už hodně dlouho neviděl.To má být NÁPAD ??? co už asi opravdu nevědí co natáčet.Ještě že jsem na to nešel do kina to bych se sakramensky zlobil :o)Vřele nedoporučuji potencionálním zájemcům…Větší kravina je už snad jenom „The Ring“.

 8. Tahle recenze přesně vystihuje to, že tenhle film rozdělí díváky na dva tábory: příznivce a odpůrce…Podle mě hlavní problém filmu je, že je prezentován jako horor. Většina příznivců hororu jde do kina natěšena na pořádnou lekačku a ono nic…Je to spíš psychotriler s hororovými prvky.Mě se Vesnice moc líbila a přiznám se, že jsem se i párkrát lekla 🙂 Moc jsem si ten film užila a ani nachviličku jsem se nenudila.

 9. Mě se taky moc líbila, ale tu pointu za nijak úžasnou nepovažuju – nejlepší byla celá ta tajemná atmosféra v první polovině filmu.

 10. Mě se nelíbí to slovo „pointa“, protože mi to jako pointa nepřipadalo. Pointa je něco překvapivýho, co sice „potěší“, ale nemusí to naprosto změnit celej pohled na film, což Shaymalan tím koncem dokázal. Koncem to vysvětlil a ne postavil na hlavu. Potom to do sebe tak nějak zapadá. A teď nechci tvrdit, že to byl kdovíjakej skvělej nápad…

 11. Tady nejde o to, že to neni horor (i když to tak hodnotil i milý pan režisér), ale o to, že je to prostě špatný, např viz. sicco a nilwine. Nejvíc mě baví ty lidi, co tvrdí, že je to filosofickej film. Teda jestli někomu přijde filosofický, že slepá dívka projde lesem, zjistí pravdu, atd… Dalo by se říct, že tam tom něco bude, ale bejt tak z toho unešenej, to teda nechápu. Tady se asi ukáže, jakej maj lidi filmovej vkus a na co jinak koukaj.

 12. Neukamenujte me, ale ja se postavim v podstate proti vsem nazorum, ktere tady padly. Musim priznat, ze film jako celek se mi nelibl. Ta zvlastni atmosfera na zacatku mi pripadala spis na skodu a po pravde jsem se nudila pripadalo mi to moc rozvlacne. Nebala jsem se ani trosku. Ale ta pointa se mi docela libila. Prislo mi to jako zajimavy napad, ktery narozdil od vetsiny ostatnich neni tisickrat omlety.

 13. ten film byl uplne super!!! Paneboze,kdyz jsem se vratila z kina,tak jsem celou noc nespala,byla jsem strach uplne …..!!! To se mi u zadnyho jinyho filmu nestalo!!!

Zanechat odpověď