Vesnice

Režisér M. Night Shyamalan se proslavil horory s překvapivou pointou. Ani Vesnice, jeho nejnovější snímek, této definici neodporuje. Překvapivý zvrat v závěru se však tentokrát nesetkal s jednotným, příznivým ohlasem, ale rozdělil diváky na dvě skupiny. Na kterou se přikloníte vy?

V malé vesnici uprostřed hvozdů bydlí v dokonalém souznění její obyvatelé. Vesnice je soběstačná, obchodování s jinými územími zcela nulové. Důvodem není ani tak dostatek všeho, co obyvatelé potřebují, jako nebezpečí, které vesnici obchází a stále na sebe upozorňuje hrůzostrašnými výjevy (zvířata stáhnutá z kůže, po nocích bloumající strašidelné postavy apod.). Vesničané původ těchto nepochopitelných událostí neznají, o to více se bojí a rádi se spokojují s tím, co jim nabízí jejich domov.

Na pozadí běžného života zhruba devatenáctého století a děsivých scén neznámého původu se rozvíjí milostné vzplanutí mezi slepou dívkou a nemluvným chlapcem. Režisérovi je přímo nutné vzdát hold, že milostný románek nepůsobí obehraně a skýtá několik zajímavých momentů.

Přijde však neštěstí a slepá dívka je okolnostmi nucena vyhledat pomoc mimo útulné domovské prostředí. Nezbývá než vydat se do nebezpečných lesů, kam se neodváží ani nebojácní muži v početném doprovodu. Neznámé síly na sebe stále upozorňují a dávají všem vesničanům jasně najevo, že vycházet za hranici vlastních pozemků je jistá smrt.

Zkušený režisér, který má na triku Šestý smysl, Vyvoleného a Znamení, nenechává diváka na pochybách, že své řemeslo ovládá velmi slušně. Hororový fílink je navíc kombinovaný s psychologickým dramatem, lovestory a pohádkou o sebeobětování, což jsou prvky, které hororovou složku obohacují o nové rozměry.

Jsou horory, které jsou založeny na nadpřirozených principech, a také horory, které mají racionální jádro. U druhého jmenovaného typu se děsíte jen proto, že postavy, jejichž očima příběh sledujete, nemají dost informací, aby racionální jádro událostí odhalili a přestali se společně s vámi bát věcí, které jsou přirozené, běžné, vysvětlitelné a ve své podstatě zbytečné k obavám. A taková je i Vesnice. Ovšem ve chvíli, kdy nám režisér odhalí jádro pudla, kdy přijde jeho typický dějový zvrat, který obrací smysl předchozích událostí, rázem jeho nejnovější film zcela přestává být hororem (vše ústí do logické, ale slepé uličky) a divák už dobře ví, že to nejlepší již viděl. A protože je odůvodnění všech netypických událostí natolik jednoduché, přímočaré a jednoznačné, nemůže s ním být spokojený každý. Mnozí diváci rozřešení přijali pozitivně a jeho logika je utvrdila v přesvědčení o kvalitách snímku, jiným zážitek z filmu pokazila. Hodnotit takový film s takovou vlastností není vůbec jednoduché, ne-li koneckonců nemožné. Z kina si odnesete pocit přímo úměrný vašemu vkusu a představě o míře, co všechno si může režisér k divákovi dovolit.

První dvě třetiny filmu jsou ale natolik dobrý hororový zážitek, že by si ho neměl nechat ujít žádný fanoušek žánru. Ani tady ale nemůžeme být stoprocentně spokojení, protože fanoušci žánru jsou už otrkaní a hlavní dramatický vrchol (slepá v lese honěná příšerou) tak může někomu připadat až trapně směšný. Slabší povahy si ale i tady (a o to víc) budou ucvrnkávat do gatí.

Za zdůraznění stojí i výborná obrazová stránka snímku (což už dnes není nic neobvyklého) a v neposlední řadě vynikající herecké výkony hlavně ústřední čtveřice. Slepou dívku v podání debutující Bryce Dallas Howardové a „nemluvného mladíka“ Joaquina Phoenixe skvěle doplňují „blázen“ Adrien Brody a charismatický William Hurt.

Vesnice je hlavně ze začátku rozhodně nadprůměrný horor obohacený mnoha dalšími žánry, ale pozor na jeho vyvrcholení. Mohlo by vás připravit o všechno, co vás do té chvíle uchvátilo. A takovou pointu Shyamalanovi nikdo nezapomene. Obávám se ale, že většinou ve špatném slova smyslu.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

16 komentářů

 1. film je super!!!sice se v něm vyskytuje pár nejasností, jako třeba gde se braly stažená zvířata a gde brali petrolej do lamp, ale jinak fakt super!vřele doporučuji

 2. no, jak bych řekl…dost lidem se to nelíbilo, a u všech jsem se setkal s tím, že tomu nějak nerozuměli … nějsk je zklamaly hororové scény.já si z kina odnesl opravdu dost silný zážitek, kino dokonce několikrát vyjeklo, to při hororech nebývá a i když tečou střeva, šustí popkorn dál… a asi od poloviny jsem už začal tušit…dost dobrý film.

 3. tak nevím, sice jsem to pochopila, ale mě to naprosto zklamalo… Pointa na konci byla překombinovaná, Noah převlečenej za “ červeňáka“ nadbytečnej, velký odhalení, že příšery z lesa dělali starší předvídatelný od začátku filmu, slepá Ivy pobíhající po lese nevěrohodná a trapná, happy end naprosto “ americkej“… je to můj subjektivní názor, ale kromě několika dobrých scén viz. Ivy v jámě v lese, nebo Noah snažící se zabít Lucia, to byla vážně blbost a Shyamalan má rozhodně na víc…

 4. Proc ja se vubec snazim neprozrazovat v recenzich pointy? Kdyz to netrva dyl nez den a nekdo je proflakne v komentarich. Dekujeme Nilwine za kvalitni prispevek.

 5. tentokrát nemluvím za sebe, ale cituji známího „ten konec je strašnej, už dlouho jsem si nepřipadal při odchodu z kina tak okradenej, opravdu nechápu, proč se režisér tak namáhal, aby film v posledních patnácti minutách zabil“zajímalo kolik lidí má podobný názor

 6. Mě se to líbilo. Shaymalan se rozhodl nebrat ohledy na zažítý konvence a natočil film, kterej se jen tak nevidí (v dobrým i zlým). Já sem si, ale z kina odnesl silnej zážítek, protože to skvěle vypadalo a bylo to zajímavý. I když ta slepá holka pobíhající v lese byla dost nepravděpodobná. Po pár krocích by šla k zemi. P.S. Měl natočit celej film jako psychologickej film a vykašlat se na ten horor na začátku. Je tam zbytečnej. Nebo to měl dotočit jako horor, takhle zůstal někde mezi.

 7. 2sicco:já sem na tom s přítelkyní úplně stejně.Film jsem shlédnul doma na PC a takový nesmysl jsem už hodně dlouho neviděl.To má být NÁPAD ??? co už asi opravdu nevědí co natáčet.Ještě že jsem na to nešel do kina to bych se sakramensky zlobil :o)Vřele nedoporučuji potencionálním zájemcům…Větší kravina je už snad jenom „The Ring“.

 8. Tahle recenze přesně vystihuje to, že tenhle film rozdělí díváky na dva tábory: příznivce a odpůrce…Podle mě hlavní problém filmu je, že je prezentován jako horor. Většina příznivců hororu jde do kina natěšena na pořádnou lekačku a ono nic…Je to spíš psychotriler s hororovými prvky.Mě se Vesnice moc líbila a přiznám se, že jsem se i párkrát lekla 🙂 Moc jsem si ten film užila a ani nachviličku jsem se nenudila.

 9. Mě se taky moc líbila, ale tu pointu za nijak úžasnou nepovažuju – nejlepší byla celá ta tajemná atmosféra v první polovině filmu.

 10. Mě se nelíbí to slovo „pointa“, protože mi to jako pointa nepřipadalo. Pointa je něco překvapivýho, co sice „potěší“, ale nemusí to naprosto změnit celej pohled na film, což Shaymalan tím koncem dokázal. Koncem to vysvětlil a ne postavil na hlavu. Potom to do sebe tak nějak zapadá. A teď nechci tvrdit, že to byl kdovíjakej skvělej nápad…

 11. Tady nejde o to, že to neni horor (i když to tak hodnotil i milý pan režisér), ale o to, že je to prostě špatný, např viz. sicco a nilwine. Nejvíc mě baví ty lidi, co tvrdí, že je to filosofickej film. Teda jestli někomu přijde filosofický, že slepá dívka projde lesem, zjistí pravdu, atd… Dalo by se říct, že tam tom něco bude, ale bejt tak z toho unešenej, to teda nechápu. Tady se asi ukáže, jakej maj lidi filmovej vkus a na co jinak koukaj.

 12. Neukamenujte me, ale ja se postavim v podstate proti vsem nazorum, ktere tady padly. Musim priznat, ze film jako celek se mi nelibl. Ta zvlastni atmosfera na zacatku mi pripadala spis na skodu a po pravde jsem se nudila pripadalo mi to moc rozvlacne. Nebala jsem se ani trosku. Ale ta pointa se mi docela libila. Prislo mi to jako zajimavy napad, ktery narozdil od vetsiny ostatnich neni tisickrat omlety.

 13. ten film byl uplne super!!! Paneboze,kdyz jsem se vratila z kina,tak jsem celou noc nespala,byla jsem strach uplne …..!!! To se mi u zadnyho jinyho filmu nestalo!!!

 14. Michael Kors outlet
  Milan fashion week is one of the four famous Christian Louboutin Shoes international fashion week (i.e. milan, Paris, New York, London,[1]),in four big fashion week,the rise of milan fashion week at the latest, but now it has dominated,gathering the fashion top,thousands of professional buyers,Chanel Outlet professional media and style from around the world trend,the essence elements brought Oakley Sunglasses by the worldwide spread far from other business model can match.As one of the four big fashion week,Louis Vuitton Outlet the Italian milan fashion week has always been considered „barometer“ of the world’s fashion Michael Kors Outlet design and consumption.
  1. GUCCI
  Of the 1930 s,bold and elegant style is the subject of the Gucci outlet 2006 chun xia series.Responsible for UGG Boots the inspiration of this series of designer John ray from luxury impeccable delicate material and decorative arts.
  White and black contrast,bodysuit Michael Kors Store Online and thin silhouettes,energetic young body.Imagine Tiffany Outlet a ordered European peers have charmed Venice lido Roger Vivier Shoes island:crocodile leather slippers,Louis Vuitton Outlet Online wool crepe silk shirts and silk or linen robes and white trousers,three-piece dovetail Ed Hardy Clothing evening suit… All convey the spirit of classical full of contemporary feeling.
  Loose,rich hang down feeling silk pants bottom slightly,Ray Ban Sunglasses revealing a quantity ankle implicit sexy reflect. Double-breasted white coat or narrow lapels Michael Kors Outlet Store coat by the iconic bodysuit stress curve of the back,Coach Factory Outlet at the same time make the shoulder line becomes soft.Grey color,white shirt dotted with red or cream color adornment style pattern,Louis Vuitton Outlet Stores one integrated mass with nature.Cocktail dress pants slightly improve the waist line emphasizes the identity of the noble,more garnish with satin evening shoes,leather foil more elegant.
  2. Michael Kors Outlet
  Designers combine Domenico Dolce and Stefano Gabbana Coach Purse announced recently with supermodel Kate moss from engagement bands rock singer Pete doherty and Babyshambles Kate Spade Outlet become the two of them the latest season clothing series of inspiration. Because he does not belong Christian Louboutin Outlet to we used to see the kind of extremely thin, decadent rock singer.This combo is added,these Chanel Handbags tight black dress and jacket and dress style is very consistent with doherty himself — maybe,Oakley Outlet he can choose a set of fit of white dress to attend and Louis Vuitton Store Online Kate’s wedding!
  3. Oakley Sunglasses
  With a group of students dressed in Michael Kors Handbags a blue uniform of Oxford,pure for gun head,UGG Outlet wearing a striped blazer, striped hat and bodysuit white tuxedo model takes the ALEXANDER MCQUEEN stage. Aggressive expression and expression is MCQUEEN required runway.Wide sleeves,open mind,and painted with solid muscle Tiffany Jewellery flash oil attracted millions of viewers eye,Roger Vivier Outlet as if to show on the stage of clothing became a supporting role.This is precisely ALEXANDER MCQUEEN’s mistake or he want to achieve?
  Prada is the culmination of a milan fashion week.The spring/summer Louis Vuitton Handbags outfit design is very fresh,with science and technology to art Instill fabric,then cut into line is unique fashion, with gauze flares,super hard;balloon; gauze skirt… But color choice is not spring and summer; Integral collocation also is very not harmonious.Italy sexy brand Dolce; Gabbana in this season is the most let people relish a series of Coach Outlet hand painted fabrics fashion,very artistic feeling, almost every piece of fashion is different.The media favourite Christopher Bailey again hand over the beautiful transcripts,designed for the British brand Kate Spade Handbags Burberry Prorsum series with crepe foldas the theme of fashion.The metal detail bouncy,again with ribbons sewn into a circular design,sewn into the dress.Wine red,blue,green,etc.Bottega Veneta naysayers,launch series tonal plain and neat fashion.The current highly promising brand,again show low-key Cheap Jordans style of design.The winning designer Tomas Maier said: this is a need to repeat the scan line.
  Antonio Marras shows the most aesthetic feeling.T stage for water curtain,the concluding models in more than ten meters long trailing evening wear,water through the water to wet the whole body, sex appeal is very.Curtain call,Ed Hardy Outlet the model in a swimsuit and inner beauty,standing in water,very spectacular.National treasure Italian designer Giorgio Armani’s two brands not catch the tide, but the forward again, leisurely glittering cocktail,is one Ray Ban Outlet of the best choice of Hollywood superstar red carpet.The every seller Gucci with art of paper folding of 50 s as the design theme. Have a super short skirt of fat,black,white,yellow flower abstract fashion.Is not creative,but it has many jackets,the Toga evening dress… Believe every another season. Especially the Michael Kors Outlet Online designer Frida Giannini design high heels, the peek – a – boo open-toed heels,a new height 12 cm,but inside the shoe hide the end Coach Outlets Store of about 1.5 cm thick,let a woman to walk,not only the sexy,also not be too hard.Gianni Versace Coach Outlet Online spring/summer outfit to sand color,also have a mint green,yellow,pink,monochromatic new clothes; Air Jordan There are many elegant evening dress,and a large pocket of fashion.

Zanechat odpověď