Auta 3

Animované filmy stále dokazují, že se nejedná o žádné druhořadé přihlouplé infantilní grotesky, ale o způsob, kterým může počítačová animace sdělit věci, jež herec nedokáže.

Pixar jako mnoho dalších studií vlastní kolos Walta Disneyho. Za dobu od svého založení v roce 1979 vystřídal tři majitele. Nejdřív patřil k počítačové sekci Lucasfilmu, pak ho koupil Steve Jobs a následně ho prodal současnému majiteli. Jejich první film je Příběh hraček z roku 1995. Ten se stal megahitem a stejně tak i většina dalších jejich filmů. Pixar celkově získal dvacet čtyři Cen Akademie, šest Zlatých Glóbů a tři Grammy. Třetí díl ze série o hračkách se stal nejvýdělečnějším animovaným filmem všech dob, a to díky zisku přes 1 mld. dolarů. Za zmínku stojí i Auta, Hledá se Nemo, V hlavě, Úžasňákovi, Příšerky s.r.o., Ratatouille či VALL-I. No a teď tu máme třetí Auta. A dopadla nad očekávání dobře.

 

Závodní sezóna je v plném proudu a Blesk si ji užívá spolu se svými kamarády. To se ovšem změní, když se ve finiši jednoho závodu, který patřil McQueenovi, mezi všemi prožene Jackson Hrom a s přehledem zvítězí. Samotný Hrom je první auto nové generace. Rychlejší, hbitější, využívající nejmodernější tréninkové technologie a výpočty k vítězství. No a tak po zbytek šampionátu začnou moderní bouráky nahrazovat ty staré, dokud nezbude jen bývalý suverén a legenda v červené. Ten kvůli přílišné touze po vítězství havaruje a zmizí ze světa na dlouhou dobu. Nedlouho před začátkem nové sezóny se rozhodne vrátit se na vrchol, ale postupně při trénování začne zjišťovat, kolik se toho změnilo za dobu, co byl pryč. Potká trenérku Cruz, miliardáře Sterlinga a několik dalších postav. Při boji s nepřízní osudu však přijde na mnoho věcí a – to už radši stačí.

 

Hned ze začátku je třeba říci, že film dělá, jako by žádný druhý díl nebyl. Rozhodně mu to prospívá.

 
První díl působil jako animovaná verze Rockyho a trojka je takový Creed. Příběh není úplně stejný, ale je v něm cítit podobnost. Ale hned ze začátku je třeba jej pochválit. Je propracovanější než u jiných animáčů poslední doby, ale nesnaží se být moc filozofický a nezapomíná na malé děti. Ano, natrefíte na klišé, avšak to hravě překousnete, protože tam bude i překvapení a zajímavý vývoj.
To, co je ale opravdu famózní, je vizuál. Animace jsou dechberoucí a zůstanete při některých scénách sedět s otevřenou pusou, jak moc se povedly.

 


Charaktery se drží ve slušném nadprůměru, který bohužel sráží Burák. Je ho tu méně, což je dobře. Jeho infantilnost a vlezlá křečovitá rádoby vtipnost spolu s marnými pokusy o to být sympatický bolí. Mladším divákům to ale asi vadit nebude.

 
Hudba není špatná. To je vše, co se o ní dá říci. V jeden moment čekáte, že uslyšíte Eye of the Tiger, protože ta scéna Rockyho fakt připomíná.

 
Sečteno podtrženo se Auta 3 povedla nad očekávání, které bylo po dvojce nízké. Vypadají neuvěřitelně, příběh je dobrý, postavy taky a ten zbytek jakbysmet. Inteligentnější animák vás mezi Já padouchy, Mimoni, Frozen, Shreky 2 a více, Dobou ledovou 3 a více, Hotelem Transylvánie a prostě všemi těmi vrcholně infantilními a přihlouplými snímky potěší.

 
Jen poznamenám, že pokud nejste malé dítko a překročili jste hranici jedenácti let před nějakou dobou, budete se cítit mezi těmi malinkatými dětmi a jejich rodiči trošku divně, když oni budou doslova skákat, běhat a křičet radostí z úspěchů hrdinů, či v opačném případě kvičet a až skoro brečet. Stojí to však za to.

 
Ve světle úspěchu tohoto pokračování dostáváme naději, že čtvrtý Příběh hraček a Úžasňákovi 2 nedopadnou jako Hledá se Dory.

 


Poslední má výtka směřuje jinam. Před promítáním Aut mi bylo dopřáno shlédnout trailery na nadcházející animované filmy. Byla to přehlídka jak z domu hrůz. Já padouch 3 ještě docela šel přežít, jakýsi film o ptácích vypadající jako každý druhý dnešní animák taky, a proto vytasili těžší kalibr, který mě srazil do sedačky jako rána vlakovou soupravou do hlavy. Jít na ten film mi přišlo jako dobrovolná lobotomie. Jmenuje se Hurvínek a kouzelné muzeum. Nejsem zapřisáhlý skeptik ani odpůrce nové krve, ale někdy nejde jinak. Počítačově animovaný film o tom, jak Hurvínek objeví v muzeu, kde Spejbl pracuje jako hlídač, novou kouzelnou část skrytou návštěvníkům, a musí ji zachránit…? Už ten nápad oživovat onu legendu je hrozivý, natož pomocí animace. Loutková klasika v CGI kabátku s dabingem znásilňujícím uši. Myslím si, že každý divák starší 40 let při pohledu na tu obskurnost skoná na srdeční záchvat, či bude dlouze a bolestivě zmírat v křečích. Je mi líto, že tuzemští autoři se snaží znovu vykrádat sami sebe, zatímco v zahraničí vznikají dost často velice povedená pokračování…

 

Auta 3
Délka: 100 min
Režie: Brian Fee
Scénář: Kiel Murray, Bob Peterson, Mike Rich
Kamera: Jeremy Lasky
Hudba: Randy Newman
Hrají: Owen Wilson, Chris Cooper, Larry The Cable Guy, Bonnie Hunt, Cheech Marin

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď