Kingsman: Zlatý kruh aneb Vaughnovo poprvé

Matthew Vaughn ve svých 46 letech právě prožívá své poprvé a tady je recenze.

Jako režisér nemá ani jedno pokračování. X-Men i Kick-Ass opustil, proto nikdo nečekal, že se rozhodne natočit pokračování Kingsmana. Kingsman: Tajná služba byl před pár lety jeden z nejlepších filmů roku, ale otázka je, jestli je na tom dvojka taky tak.

Bohužel není. Od začátku bylo jasné divákům, že se nemůže povést zopakovat kvality prvního dílu. A to se stalo. Nazvat ale druhý díl špatným či průměrným snímkem by byla urážka. Stále to má styl, a hlavně je to skvělý akční film.

Stopáž je přehnaná, protože 141 minut není málo. Z toho důvodu se tam hodně mluví a méně bojuje. Tenhle film více rozvádí pozadí Kingsmanů a potom i Statesmanů, což je zajímavé, ale má to za důsledek pomalejší tempo, než na které jsme zvyklí. Díky tomu jsou bojové sekvence daleko větší změna a působí trochu jako horská dráha. Příběh samotný je zase klasická lehká satira na téma „Velká zlá Madam Poppy s velkolepým plánem na vydírání světa operuje ze své skryté základny plné zlých poskoků a je třeba ji zničit“. Na začátku filmu zničí základnu Kingsmanům a přežijí jen dva. Merlin a Eggsy. Ti vyhledají pomoc amerických bratranců ze Statesmana. Společně se vydají porazit zlou Poppy v příběhu plném zvratů, akce a ztřeštěných technických udělátek.

Ve Zlatém kruhu Vaughn dále rozvijí své nadání pro bizarní akci a humor. V celém filmu jsou tři hlavní souboje. Úvodní automobilová honička, kde je občas až moc vidět CGI, horské středisko, které je dobré, jenže netrvá dlouho a finální bitka, v níž odhalují jak choreografové, tak režisér, svůj talent.

Nových postav není málo, avšak ti nejvýraznější jsou Pedro Pascal, jako agent Whiskey, prezident USA a Elton John. Taky byl chytrý tah dát více prostoru vedlejším postavám, jako je Merlin a již zmíněný Whiskey. Mark Strong tu může naplno ukázat svoje herecké schopnosti a dokázat nám, že je to jeden z nejvíc sympatických britských herců vůbec. Pedro je na tom stejně.

Díky kontrastům Statesmanů a Kingsmanů, jakožto reprezentantů Britů a Američanů, si tu Vaughn krásně pohrává s takovými těmi kulturními stereotypy, zvyky, způsoby apod. V některých scénách pro změnu zachází až na hranici bizarnosti, jako třeba když Eggsy umisťuje lokátor do sliznice oběti.

Hudba je zase dokonalá a zapadá jako kousky skládačky do soubojů a tvoří tak nápaditou a zatraceně dobrou scénu. Poslední třetina je tak jednou dlouhou bitkou.

Věci, které musím vypíchnout, jsou: Elton John, hrající sám sebe, Merlinův cover na Take me home od Johna Denvera a americký prezident s velmi překvapivým plánem na výhru války s drogami.

Ortel, který se chystám vynést, jen potvrdí, že za Velkou louží nahlíží na filmy velmi odlišně, protože druhého i prvního Kingsmana přijali kritici vlažně, zatímco Evropa a zbytek světa ho přijal velmi vřele.

Tím se dostáváme k závěru. Kingsman: Zlatý kruh je slabší než první díl, avšak stále slušný, vizuálně, choreograficky, hudebně a vlastně až na stopáž celkově povedený film, jenž stojí za to vidět. Po takové dvojce bych se nebránil ani trojce.

 

Matthew Vaughn: Kingsman: Zlatý kruh
Místo a rok výroby: USA, 2017
Česká premiéra: 21.09.2017
Stopáž: 141 min
Hrají: Taron Egerton, Julianne Moore, Halle Berry, Mark Strong, Colin Firth

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď