Komiksoví „Oskaři“ ocenili retrospektivní účtování s komunistickou minulostí

Hlavní kategorie letošního 11. ročníku komiksových cen Muriel s přehledem patřily historickým i současným domácím dějinám. Nejlepší kresbu získal poslední díl komiksové série Češi s podtitulem Jak se KSČ chopila moci z vydavatelství Mladá fronta. Nejlepším komiksem se staly Obrázky z moderních československých dějin (1945-1989).

Devítidílná série Češi podle televizního seriálu České století scénáristy a historika Pavla Kosatíka tak za dobu svého vydávání získala celkem čtyři ceny Muriel. K aktuálně oceněnému dílu kreslíře Karla Osohy, který Kosatíkův televizní scénář adaptoval, řekl jeden z porotců, komiksový novinář Vojtěch Rabyniuk: „Vítězný komiks předvedl neskutečně atmosférickou kresbu, která místy vyvolávala až mrazení v zádech skvěle vystihující tehdejší dobu.“

Kreslíř navíc do komiksu přidal i vlastní fiktivní linii popisující dobrodružství dětského klubu, který je nejen narážkou na Rychlé šípy, ale především na události, které vedly ke komunistickému převratu roku 1948. Z komunistického lídra Klementa Gottwalda pak (v očích dětí) udělal temného mága. K tomu Karel Osoha říká: „Myslím, že čtenářům to dává vhled do toho, proč Gottwald tak snadno převálcoval svoje protivníky. Lidi chtěli nové směřování republiky a nejcharismatičtějším a nejsvůdnějším vůdcem byl tehdy Gottwald, kdežto jeho opozice byla nerozhodná. V našem komiksu je to o něco vyhrocenější právě tou proměnou Gottwalda v černokněžníka, jehož moc tak nějak odůvodňuje demokratickou nečinnost, ale v historii to tak bylo i bez kleteb.“

Obrázky z moderních československých dějin (1945-1989) scénáristicko/kreslířské dvojice Jiří Černý/Lukáš Fibrich navazují na oblíbené Obrázky z českých dějin a pověstí a Obrázky z československých dějin a nebály se chytlavě zmapovat období komunistické diktatury u nás.

Komiks Nebuď jak gádžo! trojice Máša Bořkovcová, Markéta Hajská, Vojtěch Mašek oceněný za nejlepší scénář vyšel v sérii Nejisté domovy. Ta se zaměřuje na soudobé dějiny a osobní příběhy ohrožených dětí. Série není volně prodejná, ale lze si o ni napsat do sdružení Ašta šmé, nebo stáhnout elektronickou verzi z jejich webových stránek.

Cenu za Přínos českému komiksu pak získaly Tereza Drahoňovská a Štěpánka Jislová, zakladatelky pražské pobočky organizace Ladeez Do Comics zaměřené na komiksové tvůrkyně a ženská témata v komiksu. Důvodem udělení bylo autorské sympozium s názvem Gender: Redefined.

Ceny Muriel byly dříve udělovány v rámci mezinárodního festivalu KomiksFEST!, od jeho ukončení v roce 2015 se místo vyhlašování každý rok mění. Letos jím byl pražský festival ilustrace Lustr.

 

Komiksová ocenění Muriel 2017

Nejlepší původní scénář
Nejisté domovy: Nebuď jak gádžo! – Máša Bořkovcová, Markéta Hajská, Vojtěch Mašek (Ašta šmé)

Nejlepší původní kresba
Češi 1948: Jak se KSČ chopila moci – Karel Osoha, Pavel Kosatík (Mladá fronta)

Nejlepší původní kniha
Obrázky z moderních československých dějin (1945-1989) – Jiří Černý, Lukáš Fibrich (Knižní klub)

Nejlepší zahraniční komiks
Dobrodružství Jeronýma Moucherota – Francois Boucq (Crew)

Nejlepší krátký komiks
V mlze mezi dnem a nocí – Jana Olehlová, Zuzana Čupová (Aargh! #16)

Nejlepší překlad
Ghost in the Shell, Masamune Shirow – Anna Křivánková (Crew)

Přínos českému komiksu
Ladeez Do Comics Praha – Sympozium: Gender: Redefined – Tereza Drahoňovská, Štěpánka Jislová

Nejlepší strip
Arnošti – Tomáš Kučerovský (Nový prostor)

Síň slávy
ilustrátor Oldřich Jelínek

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď