Nebudete se bát ničeho zlého: Taková (ne)normální rodinka

Žila byla jedna rodina. Rodiče každé ráno vstávali, aby se věnovali svému zaměstnání exorcistů, a obě jejich dcery na ně byly díky tomu náležitě hrdé. Dům měli prostorný a vybavený mnoha designovými předměty, jako je prokletá sekera nebo klec s posedlou panenkou. Zkrátka – úplně obyčejní lidé.

Život po životech

Býti exorcistou není zrovna běžné. Pokud jste ale v tom, co děláte, dobří, brzy získáte renomé. A Masonovi patřili ve svém oboru k nejlepším. Ano, minulý čas je bohužel na místě. Ačkoliv to byli trochu podivíni, rozhodně si nezasloužili zemřít násilnou smrtí. A co hůř, jejich mladší dcera byla svědkem úprku vraha z místa činu. Pomohla pachatele idenfikovat – jednalo se o bývalého klienta vymítačského páru, který byl s výsledky seancí zřejmě hrubě nespokojen. Jenže ne vždy je vše, co spatříte jen na okamžik a v šoku, opravdu tím, co vidíte.

To je ale teprve počátek celého příběhu. Nebudete se bát ničeho zlého Johna Searlese totiž líčí osudy přeživších dcer, kterých se nikdo nechce ujmout. Jejich strýc sice nasliboval hory doly, ale poté zmizel beze stopy; sociální pracovníci propadají zejména z chování starší ze sester, Rose, šílenství (tentokrát pouze v přeneseném slova smyslu) a mladší Sylvie se snaží žít normální život, což je za daných podmínek nadlidský úkol.

 

Kočka, nebo pes?

Nebudete se bát ničeho zlého dokonale klame tělem, co se žánru týče. Od prvních stran se v knize hovoří o exorcismu a vytahují se klasické kulisy jako sklep, do kterého se zavírají posedlí, nebo již zmíněná klec s panenkou, která v sobě má zlo. To vše však slouží pouze jako neobvyklá kulisa příběhu. V ději nebo řešení případu nadpřirozené síly nijak nefigurují.

I pokud se podaří sloupnout vrstvu nadpřirozena, pořád není otázka žánru vyřešena. Rozhodně bych nehovořil o thrilleru, spíše, vzhledem k tomu, že se Sylvie rozhodne na vlastní pěst vydat po stopách minulosti svých rodičů, se dostáváme do oblasti detektivního žánru. Podstatnou část knihy však tvoří také vztahy Sylvie s její sestrou Rose a dalšími lidmi v okolí patnáctileté dívky. Možná že žánr „detektivní rodinné drama s výraznou příměsí paranormálna“ není zcela běžné zařazení, ale děj této knihy vystihuje dokonale.

 

Rozloženo na součástky

Rozeberme si nyní jednotlivé složky podrobněji. Paranormální stránka funguje na výbornou, až se člověku nechce věřit, že se kniha bez duchů a ďáblů opravdu obejde. Každopádně, tísnivá atmosféra a znepokojivé kulisy dávají příběhu temný a mrazivý nádech, i když mnohdy odvádí čtenáře od jeho skutečné podstaty.

Na výbornou funguje také vztahová část. Postavy obou sester jsou skvěle vykresleny, i když Sylvie se občas chová na patnáctileté děvče místy až příliš dospěle. Její sestra Rose je zase vzdorovitý fracek s absolutní neúctou k autoritám, tedy úplný opak Sylvie. Jejich soužití ve „strašidelném“ domě tak přináší mnohé zvláštní situace. Autor si pohrává se zdánlivě nepodstatnými detaily, aby vše nakonec spojil do širšího kontextu, a právě tyto zdánlivé maličkosti mnohdy hrají v motivaci a chování postav významnou roli.

Do třetice je zde detektivní část. Zde si naopak Searles v rozplétání nejasností v případu dvojnásobné vraždy vypomáhá dnes již nepříliš překvapujícím postupem spočívajícím v doplňování dějové linie odehrávající se v současnosti odskoky do minulosti. Díky tomu dostane čtenář kompletní obraz toho, co se odehrálo před vraždou, a kromě toho i několik vodítek a indicií vyvolávajících otázku, zda se Sylvie při odhalení vraha nespletla. Kromě toho se také dozvíte, jak to bylo skutečně s exorcismem a proč se ztratil strýc; a samozřejmě i kdo (a proč) vraždil.

Nebudete se bát ničeho zlého vsadil John Searles na realisticky zpracované postavy a pochmurnou atmosféru (a to hned v několika rovinách). Pointa příběhu je velmi těžko odhadnutelná předem a nejeden čtenář bude překvapen. Kniha tak má pouze jednu značnou nevýhodu: po přečtení už se k ní v brzké době nevrátíte. Její kouzlo totiž spočívá právě v pointě, a pokud ji budete znát, ztratí při opakovaném čtení kniha velkou část svého kouzla.

 

John Searles: Nebudete se bát ničeho zlého
Vydal: Mystery Press, 2017
Překlad: Dominika Moulíková
Obálka: Book Makers
Počet stran: 432
Cena: 349 Kč

 

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď