KNIHA MĚSÍCE LEDNA

A jsme zde opět s malým ohlédnutím za titulem, který se nám v minulém měsíci zapsal do srdcí nejvíc. Tentokrát to bylo naprosto bez překvapení. Naprosto.

Muriel a andělé

Ano, v lednu vládla Muriel. Její vláda byla ještě totálnější než těch komančských nýmandů, kvůli kterým kdysi nemohla vyjít. Sladká pomsta nejsladší femme fatale české kultury. Muriel a andělé je prostě legenda…

Vojtěch Čepelák (komiksový publicista):

Dokážete si představit, že na přelomu 60. a 70. let, kdy comicsu v Belgii a Francii vládla 46, maximálně 62 stran dlouhá alba a USA mělo sešitovky 22–24 stran dlouhé, by u nás vyšlo 12 uzavřených comicsových příběhů o 130 stranách? Dnes se tomu říká graphic novel, tehdy to jméno a koncept téměř nikdo nepoužíval. Ale byla by to revoluce, která by nás dostala na špičku světového comicsového vývoje. Bohužel komunisti byli bdělí a vše promptně zakázali, takže vzniklá dvě alba dostala šanci až po Sametové revoluci. Muriel a andělé roku 1991 díky zachovalým kovolistům z konce 60. let, které byly bohužel později zničeny, a Muriel a oranžová smrt dokonce až Léta Páně 2009.

U ságy o Muriel se Kája Saudek se scénáristou Milošem Macourkem, se kterým spolupracoval na filmech Kdo chce zabít Jessii? (1966) a „Čtyři vraždy stačí, drahoušku“ (1970), inspirovali lehce erotickou francouzskou comicsovou hrdinkou Barbarellou a stvořili příběh přesně v duchu 60. let. Silná ženská postava, volná láska, odvážný design a příběh o cestování v čase, který spojí rok 1988 se světem desátého tisíciletí. Tento budoucí ráj bez válek zcela v ideálech hippies se však pokusí zmařit generál Xeron s tváří Kájova dvojčete Jana. Vizuálně opulentní komiks z nejsilnějšího kreslířova období se přes jistou scénáristickou naivitu stále dobře čte a strhává zajímavou mírovou koncepcí i nápady.

Velkým objevem je množství drobných odchylek od tisku z roku 1991, neboť Saudek své originály později dále upravoval. Škoda že kvalitní výpravě poněkud ubírá přetmavení nového vydání nakladatelství Plus. K dražbě originálů comicsu u 1. Art Consulting, kterou aktuálně přerušilo policejní vyšetřování (sic!), navíc téměř souběžně vyšel aukční katalog. Ten, přestože zde jsou k vidění celé originály kreseb včetně poznámek pod čarou, ale zase ztrácí díky malé velikosti. I tak je ovšem dobré vidět otce-zakladatele dospělého českého comicsu opět v sedle. Bohužel, všechny výtisky jsou už vyprodány nebo zabaveny policií (sic! podruhé). To je prostě Saudkova temná legenda, na kterou už skoro nemá ani ta kolem Vrány!

Jiří Walker Procházka (spisovatel, saudkovský maniak):

Mistr Kája Saudek nám tady všem, v dobách socialitické pakultury, ale i nyní, ukázuje, že ještě stojí za to žít. Jeho 4D komiksy byly a jsou plné akce, ňadratých dívek, Lips Tulianů a Arnalů. Nemluvě o Muriel… Muriel totiž nebyl a není jen komiks. Je to manifest. Je to základ veškeré pozemské kultury, i když ji podle všeho stvořil nadpozemský anděl. My tady, na Zemi, ho známe pod jménem Kája Saudek.

Boris Hokr (FantasyPlanet.cz):

Muriel a andělé je Pánem prstenů českého komiksu. Absolutní nutnost, absolutní kult. A i kdyby nic jiného, je tam Olinka Schoberová. Opravdová, od Káji.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď