Batman pod kytičkami… zla

Uzavření příběhu z předchozí knihy přináší rozuzlení velké otázky: nebyl tenhle krok stranou v rámci Snyderově série jen jeden velký průšvih?

Těžko psát o deváté knize Snyderovy série, Květech zla a nezmínit přitom Supertíhu. Vždyť tato dvojice tvoří jeden nový, samostatný a ucelený příběh, představuje nového padoucha a s ním i nového Batmana, neboť ten původní, mno, neskončil úplně nejlépe.

A tak se Batmanem stal James Gordon. A jeho nemesis příšera tajuplný pan Bloom, o kterém se vám budou zdát noční můry – ilustrátor Greg Capullo se na některých scénách s ním vyloženě vyřádil. Že bude jen těžko polapitelný, ukázala už předchozí kniha, avšak až v Květech zla zjistíte, jak MOC.

To je však jen jedno z témat příběhu, jak asi správně tušíte.

Tím hlavním, odehrávajícím se zprvu na pozadí, je totiž vztah Bruce Wayne/ Batman. Může jeden bez druhého plnohodnotně existovat? Je Batman „jen“ symbolem, pochodní, kterou je možné předávat? Je Bruce Wayne člověkem, který se může osvobodit od svého břímě, a žít šťastný život?

A pak je tu samozřejmě akce. Hodně akce. Roboti, exploze, futuristické technologie, svět (potažmo Gotham, ale pro někoho je tohle město celý svět – Batman vám to potvrdí) na pokraji zkázy… Tyto ingredience samozřejmě mimořádně pomáhají dynamice příběhu, ale na druhou stranu mu ubližují v kontextu celé série.

Ta totiž postavila své skvělé základy na Sovách, působivě se rozvinula makabrózním konfliktem s Jokerem nebo postapokalypticky laděným Rokem nula. S novým Batmanem jako by Snyderovi trochu došel dech a namísto využívání možností, které mu výměna Batmana dává, se spíše soustředí právě na to, udělat příběh „větší, epičtější, akčnější“. Což je pro sérii, která ze všeho nejlépe funguje v rovině civilnější, psychologičtější a temnější, dost škoda – z něčeho mimořádného se tak stává něco poměrně – i přes svou zábavnost a čtivost – mainstreamového.

Ovšem poctivě mainstreamového, nevalný dojem ze Supertíhy zvládají Květy zla poměrně obstojně vyžehlit. S nudou se na jejich stránkách rozhodně potýkat nebudete.

A teď už zbývá jenom Epilog, kniha, která celou sérii uzavře.

 

Scott Snyder, James Tynion IV: Batman 9 – Květy zla
Vydala: Crew, 2018
Kresba: Greg Capullo, Danny Miki, Yanick Paquette, Sean Murphy
Počet stran: 200
Cena: 499 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page