Batmanův Konec hry

No páni. Joker se rozhodl narušit Netopýrákův osobní prostor. Hodně narušit. A ideálně natrvalo. Vtipkování končí, začíná zabijáda – Joker to myslí upřímně.

Král smíchu a vládce chaosu v jedné kolosálně narušené osobě nikdy nebyl tak zarputile rozhodnutý se definitivně zbavit svého největšího nepřítele, své stěžejní životní posedlosti. Dospěl totiž k názoru, že Batman není hoden jeho zvýšené pozornosti. A samozřejmě, když chce Joker chytit rybu, bere si dynamit na celé jezero. Jezero o rozloze města Gotham, což znamená, že svůj díl klaunem upečeného koláče bolesti si odnesou mnozí – nebojte, na každého se dostane, napečeno je toho více než dost.

Začíná to přitom jako klasická svižná a zábavná jízda – Batman a jeho parťáci se musí popasovat s Justice League. Záhy na to však Temný rytíř zjišťuje, že proti němu stojí úplně jiný Joker, než kdykoliv dříve. Agresivnější, nebezpečnější, šílenější, tužší a silnější – a navrch pevně rozhodnutý ten jejich nekonečný taneček ukončit. Nebo takový byl naopak vždycky a hraní si na slabšího bylo součástí jeho zákeřného vtipu?

Scott Snyder je skvost. Přestože i před ním se v Batmanově historii našli autoři, kteří se populárního superhrdiny chopili víc než skvěle (třeba takový Frank Miller), jen málokdo jej dokázal podat takto komplexně, a zároveň s dlouhodobě udrženou vysoce nastavenou laťkou kvality – což je v mainstreamovém superhrdinském komiksu všeobecně věc nevídaná. A to napříč oběma hlavními vydavatelstvími.

V knize s podtitulem Konec hry navazuje na události z takřka všech předchozích knih své série – od Sov po Roky nula – a spojuje je tak do jednoho makabrózního finále (byť série má ještě několik málo pokračování). A přestože je Konec hry doslova nabušený akcí, ten neutuchající pocit osudovosti v příběhu a skutečnost, že Joker tentokrát zase přesahuje veškeré hranice, vám při čtení vstřikuje do žil nemalou dávku napětí a touhy číst dál a dál, až do konce…

Po kterém zbývá jen zvědavost – s čím ještě může Snyder přijít, aby se to mohlo tomuhle střetnutí alespoň trochu vyrovnat? Uvidíme už brzy.

 

Scott Snyder: Batman 7 – Konec hry
Vydal: CREW, 2017
Kresba: Greg Capullo
Počet stran: 176
Cena: 449 Kč (brož.), 669 Kč(váz.)

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď