Čtení Mezi řádky už poosmé

Podtitul osmého dílu komiksové série Mezi řádky „Orfeus v podsvětí“ notně napovídá, o čem že bude řeč tentokráte. Tommyho čeká temná cesta do zásvětí řecké mytologie.

Mysleli jste si, že je v „Meziřádčí“ dobojováno? Chyba lávky. Tak jako se mytologický Orfeus vydal do říše boha podsvětí Háda pro svoji milovanou Eurydiku, kroky Tommyho Taylora tam směřují proto, aby mohl hlavní hrdina téhle série nalézt svou Lizzie. A není to úplně jednoduchá cesta, jak správně tušíte.

Scénárista Mike Carey se totiž rozhodl ukázat jak komplexní jeho svět vlastně je. Obratně tak zvládá kopat ve svém příběhu do hloubky, ale stejně tak jej nadále plošně rozšiřovat. A že jednotlivé – i třeba na první pohled pro vyprávění nikoliv nutné – dějové linie a zákruty budou mít nakonec význam, na to můžete vzít jed. Ostatně, to dokazují dvě na scénu se vrátivší postavy, které jsme krátce viděli pouze v knize s pořadovým číslem 2; nebo třeba prolnutí dvou linek, které si po většinu příběhu hrály každá na vlastním písečku. To všechno jen dokazuje, jak moc promyšlené to Carey vlastně má, co do komplexnosti Mezi řádky se v poklidu vyrovnávají další jeho geniální sérii, Luciferovi.

Fascinující je, jakou míru pozornosti a vzdělanosti od svého čtenáře Carey vyžaduje. To první k tomu, abyste se v meandrech, deltách a soutocích jeho vyprávění neztráceli, to druhé proto, abyste si je mohli dosyta užít, protože narážek na legendární díla světové literatury je tady prostě moc (což se od bývalého profesora literatury asi dalo čekat).

Celá tahle přehlídka nespoutané vypravěčské fantazie je přitom vynikající podhoubí i pro vizuální hrátky. A Peter Gross se nenechává zahanbit, drží s Careym krok, tu a tam vytasí skvělou práci s panely, jindy zase epickou scénu. Nakonec, jinak by to ani nešlo, s jinou než vynikající kresbou by Careyho nápady dostatečně nevynikly.

A na co že se tentokrát, kromě samotného pekla, můžete těšit?

Na postapokalyptický svět plný hladu, na ledního medvěda řezníka, na věštícího jednorožce, na bitky upíra se zombíky, na harpyje nahoře bez, na staré známé postavy, na skvělé nápady, na slušnou porci akce, na další pátrání po podstatě příběhů, na předzvěst toho, co se blíží a v neposlední řadě (i když je vlastně dost poslední) na poměrně šokující cliffhanger, který vás přinutí přinejmenším si pomyslet (když už ne říci nahlas): ať už je tady další díl!

Komiks, ve kterém Elizabeth Bennetová z Pýchy a předsudku prostituuje za kousek žvance, prostě nemůže být špatný. I přestože zdaleka nepatří k tomu nejlepšímu, co tahle série doposud nabídla, čtení je to pořád labužnické.

Mezi řádky 8: Orfeus v podsvětí
Scénář: Mike Carey
Kresba: Peter Gross
Vydala: Crew, 2019
Počet stran: 176
Cena: 489 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď