Čuprzábavná LOBOtomie

Lobo. Lobo. Lobo. Lobo. Lobo. Lobo. Lobo. Lobo. Lobo. Lobo. Lobo. Lobo. Lobo. Lobo. Lobo. Lobo. Lobo. Lobo. LOBO!

Tak hele, vandráci, na pulty expandovala nová bichle (v intencích čtecích možností hlavního hrdiny – takže se nemusíte bát, že by měla hodně stran!) kronik velkýho šéfa, krutopřísnýho drtiče a námezdního lovce a majitele rozsáhlý sbírky katalogů ultranásilí, Lobáka. A pokud víte, o koho se jedná, tak ji za prvý už nejspíš máte, a pokud ne, přesně víte, co vás v ní čeká, a za druhý se třesete v koutě hrůzou o vlastní kejhák, aby na vás nespočinul Jeho zrak. A pokud ne, měli byste.

Existujou jenom dva typy lidí: ti, co mají rádi Lobáka, a ti, co nemaj sysla pro humor. A jak říká prastarý moudro, předávaný z generace na generaci přeživších po nájezdech posledního Czarniana – Kdo nemá rád Lobáka, ten kvapně přijde o ptá… No, někdy zatraceně lepší holub na střeše, než vrabec v cizí hrsti… o pár metrů dál, než by měl podle zákonů přírody a zdravý fyziologie bejt, žejo. Což je zrovna příhodnej metafór, protože podtitul týhle části galerie eskapád vesmírnýho vrahouna se jmenuje Incident na pánských záchodcích a další příběhy.

A jak z názvu pochopil každej, kdo má mezi ušima alespoň zbytky mozkový kůry, těch historek je v knižce víc. Nedočtete se v nich sice o těch nejpřelomovějších momentech z Lobákova šťavnatýho curriculum vitae, ani o těch nejtvrdších impo-oponentech, ale hlavní je kratochvílná řachanda, a tý je v jednotlivejch storkách (Vítejte v Syrečkolandu, Incident na pánských záchodích, Vesmírný texikář nevrací úder, Krky z duše, Rallye Kokoty, Lobo ujetý přirozky) v přepočtu na centimetr čtvereční absolutně nejhustějš. A je jedno, jestli Bossův scénárista Alan Grant paroduje Disneyland nebo jiný pyčičmundoviny, Lobo je zas a znovu natřískanej:

– brutální over-the-top akcí
– bezmeznou kreativitou ve tvorbě nadávek
– a další bambiliardou hlášek

Ne v tom nejlepším, nejzábavnějším a nejoriginálnějším stylu, se kterým jsme se v šéfovejch kronikách setkali, ale stále v poctivě zábavným standardu v rámci prostoduchejch oddychovejch počtenic. A to se počítá, žejo. To se sakra počítá.

PS: Naprosto separatistický ocenění a vyzdvihnutí si zaslouží lengvič-mástr Pavel Dort, kterej se s překladem fakt hustě vyřádil a jen díky němu si velkej šéf zachovává gráciji a plnokrevnost svý megapřísný zábahnosti. Hustá práce. Však on jistě ví, že kdyby ten překlad zmršil, Lobák se za ním zastaví na zdvořilostní návštěvu…

 

Alan Grant: Lobo – Incident na pánských záchodcích a další příběhy
Kresba: Howard Porter, Vince Giarrano, Steve Ellis, Phil Jimenez, Kev O´Neill
Vydal: CREW, 2017
Počet stran: 160
Cena: 349 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď