Dobrodružství Jeronýma Moucherota

Jeroným Moucherot je/není tak docela obyčejný pojišťovák v tak docela (ne)obyčejné džungli velkoměsta, který ovšem prožívá příhody úplně neobyčejné v novém komiksu v rámci populární řady Mistrovská díla evropského komiksu.

A s čím že se musí Jeroným potýkat? Tak například s únosem syna nemovitostním žralokem, který proplouvá stěnami a dimenzemi (jednou z nich je místo, kterým se prohánějí pouze metafory), s pokusem o znásilnění jeho auta nebo s dovolenou měnící se v záchranu světa před pepitovým útokem – uniformitou a odbarvením idejí.

 

Když dodám, že sousedem Jeronýma je Leonardo da Vinci, který si čas mezi vynalézáním krátí výlety do míst, kde se rodí myšlenky, či tancem s chlapíkem oblečeným pouze do dámských kalhotek a podvazků, je vám asi jasné, že tahle kniha je jedna velká absurdní jízda s ohromnou porcí inteligentního (a až intelektuálního) humoru jako z dílny Monty Pythonů či Woodyho Allena, nadhledu a bezbřehé kreativity, díky které se z komiksu stává někdy až surrealistická jízda, na kterou by byl pyšný i David Lynch. A samozřejmě (jak je v rámci MDEK zvykem) – s náramnou kresbou.

 

Jeroným Moucherot je podomní pojišťovák v obleku s leopardím vzorem s psacím perem coby funkčním nosním piercingem (což působí zároveň jako knírek) bojující proti tomu, co pojišťováci nenávidí ze všeho nejvíce – nepředvídatelnu. A přitom právě nepředvídatelnost je jedním ze stěžejních motivů komiksu. Jeroným, tak jako Deadpool, tu a tam prolomí tu magickou „čtvrtou stěnu“. Jeroným se stýká s jinými komiksovými sousedy – například bojové umění Manga-Džitsu (protože manga je v akci dynamičtější než evropská kresba, což ji dělá efektivnějším nástrojem pro boj) s ním chodí trénovat i superborci z amerických mainstreamových komiksů, v jiné části vyskočí krvelační šmoulové… V každém momentu, kdy vás napadne „příběh se teď LOGICKY posune tímto směrem“, můžete si být docela jistí, že se posune úplně jiným. Boucq logiku nepotřebuje, Boucq má imaginaci. A má jí enormní množství, což ve trojici alb, zahrnujících dva větší příběhy Žralok domácí a Pepitová pohroma doplněné o mnoho kratších (někdy i jednostránkových) mikropovídek a anekdot ohraničených albem Hrr na nepředvídatelno, dokazuje dosyta.

 

Přestože se k nám díky MDEK dostávají mnohé barvité komiksy, upřímně, něco podobného tu ještě nebylo. Dobrodružství Jeronýma Moucherota jsou bláznivá, ujetá, surrealistická, fantastická, nápaditá, půvabná, vtipná a neskonale zábavná.

 

Dobrodružství Jeronýma Moucherota
Scénář a kresba: Francois Boucq
Vydal: Crew, 2017
Formát: brož./váz.
Počet stran: 200
Cena: 589 Kč/789 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď