Můj okouzlující netopýr

I kdyby vám superhrdinové lezli už i ušima, na Batmana se vždycky nějaké to místečko ještě najde. Obzvláště, jde-li o příběh unikátní a rovnou i uzavřený. A skvěle nakreslený navíc!

Superhrdinských komiksů u nás dnes vychází nemálo, hrdinové DC comics nově převážně v rámci vlastního komiksového kompletu a série Znovuzrození hrdinů DC, na které se spolupodílí vydavatelství Crew a BB Art. I přesto je vítaným osvěžením narazit na knihu, která je příběhem sama o sobě, není tak třeba znát události předcházející, čekat na události následující nebo sledovat vedlejší řady, abyste chápali kompletní kontext.

Italošvýcar Enrico Marini dostal svoji šanci zpracovat si vlastní Batmanovský příběh, tedy zilustrovat si vlastní scénář. Což je šance, kterou dnes mnoho autorů nedostává. Už při letmém pohledu na první obrázky, jejich kompozici, práci s panely a mimo jiné akvarelovými barvami je vám jasné, proč ji dostal zrovna Marini, který by měl být prvním z evropských tvůrců, kteří dostanou na hraní populárního DC hrdinu.

Mariniho Gotham je správně noirově atmosférický a postavy, akce a prostředí parádně nakreslené. Forma v jeho případě očividně převyšuje obsah. A to i přesto, že i Mariniho scénář patří do skupiny těch lepších.

Bruce Wayne řeší problém – podle všeho má nemanželské dítě, jehož matka jej veřejně „obžalovala“. Joker má problém – jeho drahá chce k narozkám dárek, na který nemá ani běžný smrtelný padouch. Batman řeší problém – Joker Wayneovu dívenku unesl, matku zabil (což na stávajícího pána sídla Wayneů také nevrhá to nejlepší světlo) a Waynea vydírá. Malá Alina má problém – je uvězněná v doupěti nefalšovaných psychoušů, a musí jenom doufat, že ji zachrání její temný princ, nejoblíbenější hrdina v netopýří kápi. Archie řeší problém – pracuje pro magora v obleku klauna a snaží se přežít nestabilitu nálad svého šéfa a průměrnou délku kariéry jeho nohsledů, protože výpovědi jsou celkem smrtelné.

Je poměrně překvapivé, že Evropan Marini příběh vypráví v tom nejvíce americkém duchu: po vzoru Hollywoodských akčních blockbusterů. Jeho děj neztrácí tempo, akci prokládá nadhledem a humorem, tu a tam i nějakou hláškou. Dobře a cool ztvárněné postavy mají jednoduché, snadno uchopitelné motivace, díky kterým celá ta hra nabývá na obrátkách. Z u nás dostupných Batmanovských komiksů tak nejvíce připomíná Jokera dua Briana Azzarella a Lee Bermeja, případně „konkurenčního“ (v zahraničí, u nás je obé se štítkem Crwe) Spider-Mana: Rodinný podnik.

Sečteno a podtrženo: tohle se moc povedlo!

Batman: Můj temný princ
Scénář a kresba: Enrico Marini
Vydala: Crew, 2018
Počet stran: 136
Cena: 499 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď