Parker: Lovec

Komiksové zpracování neo-noirového příběhu o tom, že pomsta je sladká nejen za studena, ale prostě kdykoliv. Hlavně, když máte dostatek apetitu si ji pořádně vychutnat. Což Parker rozhodně má.

Parker - LovecPokud máte – tak jako my – rádi detektivky, s nejvyšší pravděpodobností vám nejsou neznámá jména autorů jako Richard Stark, Donald E. Westlake či Allan Marshall. Jasně, je to chyták, jde o stejného člověka. Donald E. Westlake pod svým starkovským pseudonymem vytvořil jednoho (nejen) ze svých nejlepších noirových hrdinů – chladnokrevného zlodějíčka Parkera, kterého je velice jednoduché si zamilovat.

Parker je jasným příkladem toho, že antihrdinové táhnou – jednoznačný sociopat, který se neštítí ničeho, ukazuje, že můžete cokoliv, když máte fištróna a dostatek drzosti. A Parker má obojího nadbytek. A také proto jsme si tohohle hrdinu zamilovali v knihách, ve filmu (skvěle se postavy zhostil v Helgelandově filmu Odplata herec Mel Gibson – obzvlášť režisérská verze, k nalezení jako „Payback – Straight Up“ je skvost svého žánru) a nyní i v komiksu. První z Parkerových příběhů totiž do podoby bublin a panelů předělal nedávno zesnulý komiksový tvůrce Darwyn Cooke.

Parker se mstí. Parker se mstí a má setsakra proč. Místo zasloužené odměny si totiž při poslední „akcičce“ odnesl akorát několik včeliček. Olověných. Vystřelených pistolí, za jejímž přívětivějším koncem stála ženská jeho života. Takovej den blbec v kostce, tedy v kulce. Každopádně však způsob, jak si zadělat na odhodlaného pomstychtivce. A právě o cestě za pomstou je Starkův/Cookův Parker: Lovec, příběh s tím vším, co máme na noiru rádi – chlapy drsné jako šmirgl, ženy krásné a zrádné a nebezpečnější, než jsou ti chlapi.

Parker Lovec in2Cooke je v procesu adaptování přísný a látku přebírá velice důsledně. Samozřejmě, komiks je jiné médium než literatura a tak v jeho rukou působí Lovec jako příběh ještě více stroze, je tuhý a drsnější. Ruku v ruce s občasným odlehčením se však – bohužel – poněkud ztrácí i ta supersnadná zamilováníhodnost postavy Parkera.

Přinejmenším rovnou příběhu se pak zdá forma zpracování. Cookův styl Parkerovi sedne jako skvěle padnoucí a samozřejmě skvěle nezaplacené sako. Je retro, Cooke moc dobře chápe klasickou noirovou hru světel a stínů, barvy rozhodně neodpovídají současnému křiklavému standardu, Cooke používá černou a pouze jednu další barvu z palety těch základních. A v některých panelech vytáhne z rukávu skvělý záběr.

Jedním z důvodů, proč jsou na našem trhu komiksy s noirovou tematikou vždy událostí, je skutečnost, že jich prostě zase tolik není. Brubakerův Criminal, jasně, antropomorfní zvířátkonoir Blacksad, indiánské neo-noirové Skalpy a… A tak. Protože je každý další přírůstek do tohoto žánru v podstatě malým komiksovým zázrakem. A byť se Cookův Parker třem jmenovaným těsně nerovná, pořád těžce stojí za přečtení.

Parker: Lovec
Předloha: Richard Stark
Kresba: Darwyn Cooke
Vydal: Crew, 2016
Formát: váz. s přebalem
Počet stran: 144
Cena: 479 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď

Parker – Lovec

Legendární kniha Richarda Starka (alias Donalda Westlakea) v komiksovém zpracování cenami ověnčeného Darwyna Cooka. Klasika moderní kriminálky (několikrát zfilmovaná, naposledy s Melem Gibsonem v hlavní roli), příběh pomsty s nelítostným zločineckým profesionálem známým pouze……

Legendární kniha Richarda Starka (alias Donalda Westlakea) v komiksovém zpracování cenami ověnčeného Darwyna Cooka. Klasika moderní kriminálky (několikrát zfilmovaná, naposledy s Melem Gibsonem v hlavní roli), příběh pomsty s nelítostným zločineckým profesionálem známým pouze jako Parker v hlavní roli, v nádherném stylovém provedení.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď