Skalpy 5: Úplně sám

O tom, že být klaďasem či záporákem je jen o úhlu pohledu, o závislostech, snech, ideálech a osamocení. A o jedné kulervoucí komiksové sérii.

VertigoA jsme v polovině. Série Skalpy hvězdy současného komiksově-scénáristického nebe Jasona Aarona uzavřela svou první půlku a my se pomalu můžeme těšit na druhou. Karty jsou přitom rozdané víc než jasně – a pozornému čtenáři je zřejmé, že to nejlepší s velkou pravděpodobností teprve přijde.

Dash zlý kůň pomalu sviští do pekla v tramvaji ze stanice heroin, zmítán mezi FBI a náčelníkem Rudou vránou, mezi tím, co si myslí, že je správné, a mezi tím, co za správné cítí. Baylis Nitz, Dashův nadřízený, je psychoticky upřený na svou pomstu, aniž by si všiml, že kvůli ní přestal žít. Diesel sedí ve vězení, chystá se na svůj další vstup do velké hry a utápí se ve vzpomínkách na nešťastné dětství. Ten, který chytá, se naopak stává středem v terči. A do města přijíždí záhadný muž, který nechce nic jiného, než trochu zbohatnout – čímž spustí celý kolotoč událostí.

V pátých Skalpech Aaron opět pokračuje ve svém nelineárním vyprávění, rád si odskakuje v čase tu do bližší, jindy do vzdálenější minulosti. Tentokrát však více přeskakuje i mezi postavami – každá z kapitol je vyprávěna z jiného pohledu a tvoří tak koláž dílčích, skoro i samostatně fungujících povídek. Ty však mají pojítko, stěžejní leitmotiv, předznamenaný podtitulem knihy „Úplně sám“. Hrdinové těchto povídek jsou takto úplně sami. Ba ještě hůř – jsou sami se svými touhami, sny a vzpomínkami, které jsou v Aaronových očích jako beton obepínající vaše chodidla poté, co vás život ranou do držky shodil do temných vodních hlubin.

skalpy-5-uplne-sam-in2Přestože se zdá, že povídkovou formou se Aaron bude snažit „zdržovat“ (jak se v některých knihách dříve stávalo) a tříštit pozornost, skutečnost je úplně jiná. Páté Skalpy posunuly děj jako málokterá kniha před nimi, místy to dokonce vypadá, že jej přesadily na trochu jinou kolej a otevřely nové linie, díky nimž se další knihy nemůžeme dočkat. Zásadní odhalení i dechberoucí gradace jsou přitom součástí balení.

Ve výsledku je tahle kniha bez debat tou nejlepší, co nám série zatím dala.

Jestliže jste tedy někdy pochybovali o tom, zda se neo-noirová detektivka z prostředí současné indiánské rezervace může povést, páté Skalpy vás o opaku přesvědčí s razancí poctivé české facky.

Skalpy 5: Úplně sám
Scénář: Jason Aaron
Kresba: R. M. Guéra, Davide Furnò a Francesco Francavilla
Vydal: Crew, 2016
Překlad: Štěpán Kopřiva
Počet stran: 132
Cena: 379 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď