Skrýš plná strachu a bolesti

Bojíte se rádi? A bojíte se rádi u komiksu? Pokud jste dvakrát odpověděli ano, je pro vás Skrýš dost možná tím pravých ořechovým. Strach, hnus a bolest…

Spisovatel Seiiči Kirišima měl idylický život. Psal, vydával, poklidně žil s manželkou, vychovával syna…

Měl.

Všechny ty drobné prasklinky, které v jednotlivých odvětvích života průběžně nabíráme, přičemž se úsměvem snažíme přesvědčovat sami sebe, že tomu tak není, jsou připravené roztáhnout se do velikosti pořádného kráteru; stačí jen najít správný spouštěcí mechanismus.

Stačilo málo. Komunikační šum, díky němuž Seiiči neví, že má dávat na syna pozor, protože jde žena pryč, jedno otevřené okno, jedno malé, zvědavé dítě. Jedna tragédie a jedna prasklina za druhou se prohlubují, vzájemně se ovlivňují jako domino.

Stačilo málo a Seiiči neví, jak psaním vydělávat dost, aby uživil sebe a ženu, která jím pohrdá a otevřeně ho nesnáší, neví, jak dál přežívat nebo dokonce žít. A tak se rozhodne pro drobný restart. Jeho součástí je rozhodnutí, že svou ženu zabije. Seiiči se rozhodl podívat do temnoty a temnota mu pohled oplatila. Ani zdaleka však nemohl tušit, jak moc se všechno zvrtne a jakým peklem si budou muset oba projít.

Horor spíše psychologický než nadpřirozený, taková je Skrýš. Inspirační zdroje scénáře jsou přitom poměrně snadno definovatelné: ať už je to Stephen King, k němuž se Kakizaki otevřeně hlásí a po jeho vzoru důkladně prozkoumává charakterové pozadí postav, tak i hororová série Hory mají oči, postavená na filmu jiné legendy žánru, Wese Cravena.

Autor Skrýše Masasumi Kakizaki přitom na čtenáři nechává nejeden morální soud, všechny ve výsledku smrsknuté do prosté otázky: Které postavě přejete úspěch? Téměř žádná z nich není bez poskvrny, duševně odpudivější navíc mohou být ti, ze kterých se vám nedělá špatně fyzicky. Budete tak povrchní, abyste jim i přesto fandili?

Pro plnohodnotné prožití děsu a hnusu je však zapotřebí také adekvátní výtvarné ztvárnění – a to se Kakizakimu bezesporu podařilo. Povedlo se mu najít ten vhodný mix mezi obvyklou expresívností japonského komiksu a evropštější detailností. A zároveň kresbu přizpůsobuje tomu, jaké pocity momentálně postavy mají.

Takže se vrátíme zpět na začátek. Bojíte se rádi? A bojíte se rádi u komiksu? Pokud jste dvakrát odpověděli ano, je pro vás Skrýš dost možná tím pravých ořechovým. Strach, hnus a bolest…

Masasumi Kakizaki: Skrýš

Vydáno: Crew, 2018

Překlad: Anna Křivánková

Počet stran: 224

Cena: 249 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď