Strážci Galaxie – Kosmičtí Avengers

Filmoví Strážci Galaxie vám pravděpodobně neunikli. Jak jste na tom však s jejich kreslenou předlohou z bublin a panelů?

Takřka souběžně s premiérou druhého filmu o Strážcích Galaxie vydalo nakladatelství Crew komiks této party s podtitulem „Kosmičtí Avengers“. Je to teprve druhý svazek Strážců, který u nás kdy vyšel. Což zní depresivně, v kontextu toho, jakým hitem se za poslední léta jeho hrdinové stali. Snad teď Crew tyto počty rozšíří – minimálně ediční plán vydavatelství tomu napovídá.

 

Co od Star Lorda, agresivního mývala Rocketa, Gamory, Draxe, Groota a pro tuto chvíli také Iron Mana v komiksovém zpracování od scénáristy Briana Michaela Bendise (Daredevil: Muž beze strachu, Ultimate Spider-Man) čekat? Předně – přesně to, co čekáte po zhlédnutí filmových verzí.

 

Tedy: spoustu akce, hodně zábavy a veskrze jednoduchý, až naivní příběh o tom, jak banda nesvéprávných super-jedinců zachraňuje celou naši modrou planetu. Ten však v dobrodružství téhle netypické superhrdinské skupiny hraje druhé housle – a zcela vědomě, tvůrcům je totiž nad slunce jasnější, že jejich čtenáři nic víc než tu srandu a akci ani vlastně nechtějí. Tedy kromě „svých“ postav, samozřejmě.

 

Právě na nich totiž příběhy Strážců Galaxie stojí – a je jedno, zda ve filmu nebo v komiksu. Na jejich rozmanitosti, zdánlivé nespojitelnosti a těch drobných jedinečnostech (nebo chcete-li, úchylkách), které z každé z nich dělají svébytný charakter, schopný táhnout příběh v podstatě sám. A co teprve jejich kombinace!

 

I na stránkách komiksu jsou tak Strážci Galaxie v podstatě sitcomem, nahláškovaným, převtipnělým a tak rychle plynoucím, že si vlastně ani moc nevšimnete, jak moc je jeho příběh všední – protože jste jej doslova prosvištěli. A pokud si toho přeci jenom všimnete, bude vám to úplně jedno. Tohle je totiž spotřební komiks ve své neředěné podobě – přestože nenadchne, k urážce má ještě dále. Berte, nebo nechte být.

 

Strážci Galaxie 1: Kosmičtí Avengers
Scénář: Brian Michael Bendis
Kresba: Steve McNiven
Vydal: Crew, 2017
Počet stran: 144
Cena: 329 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď