Supertěžký Batman

Přestože se předchozí kniha řady jmenuje Konec hry, tahle série rozhodně ještě nekončí. Pro Batmana totiž bude vždycky práce dost – vigilantům Gothamu nezaměstnanost rozhodně nehrozí.

Pokud jste nečetli Konec hry, mno, pravděpodobně pro vás tahle recenze má připravený nějaký spoiler, kterému se prakticky nedá vyhnout. Takže čtěte jen na vlastní nebezpečí…

Vy jste ještě tady? Oukej. Pak tedy:

Batman je mrtev, ať žije Batman! Zdá se, že poslední střet temného rytíře s Jokerem byl skutečně poslední a oba zapřísáhlí nepřátelé opustili světy živých. Nebo to tak alespoň vypadá. Batman však není jen člověkem, je symbolem. A tak se Powers Internetional, vlivný korporát, o kterém jste sice moc neslyšeli, ale vklídku si koupil Wayne Enterprises, rozhodl vytvořit Batmana nového. Z Jima Gordona.

Jim Gordon. Batman. A spousta peněz na pozadí = robooblek. Jak to zní v teoretické rovině ujetě a zábavně, v praxi už to taková krasojízda zdaleka není.  Přestože Jim Gordon patří mezi skvělé komiksové postavy, v netopýřím obleku působí spíše směšně – obzvlášť, když další případní zástupci Temného rytíře několikrát ukázali, že jsou jeho odkazu hodni (Dick Grayson i třeba Damian).

Fanfikce. To je slovo, které vytane při čtení Supertíhy na mysl nejčastěji. Tenhle komiks je nepříjemným překvapením v kontextu celé té Snyderovy výjimečné série, která si dozatím držela velice vysoký standard. Celá nová dějová linka působí jako vycucaná z příliš vetchého prstu nebo jako z amatérského scénáře páťáků zapálených do komiksů – a v tomhle směru ani nepomáhá fakt, že přestože se Snyder rozhodl k velkému zvratu, velice rychle se zase snaží vše dostat do normálu. Snad aby neurazil.

A aby toho nebylo málo, je Supertíha v podstatě pouhým rozjezdem s novým záporákem, jehož schopnosti a poměrně hororové zpracování patří mezi největší klady této knihy. Zda si Snyder dokáže udržet kvalitu, se tak ve výsledku dozvíme až příště.

 

Scott Snyder: Batman: Supertíha
Vydal: Crew, 2017
Ilustrace: Greg Capullo
Počet stran: 160
Cena: 399 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď