Usagi, spolehlivý králík

Hezky ten západ doháníme. Tedy alespoň co se komiksu o králičím samurajovi Usagim týče. Zatímco totiž „tam venku“ vyšla před nedávnem pořadová kniha 32, u nás si už můžeme přečíst devětadvacátou. A to přeci není vůbec špatné.

Crwi tak v tomto případě patří ohromné uznání – nasadila s Usagim tempo, které musí být pro její tým vyčerpávající. Naštěstí však dobře tuší, že hlad fanoušků po dalších králíkových příbězích je zkrátka neukojitelný, protože Stan Sakai nadále zůstává zárukou vysoké kvality a čtenářské zábavy.

Jak asi víte, tenhle králík není jako Bugs Bunny. Je to rónin, samuraj, jehož pán zemřel. Potuluje se feudálním Japonskem zhruba na začátku období Edo a zažívá jedno dobrodružství za druhým. Pravda, spoustu z nich nakonec uzavře ostří jeho katany, jaksepatří mistrně ovládané (jinak by těch dílů nemohlo být tolik, žejo). Ta už se napila krve mnoha padouchů, ať už plémě „lidského“ (všechny postavy v Usagiho komiksech jsou antropomorfní zvířátka), nebo mytologického. A i tentokráte dostane pořádně zabrat.

V knize s podtitulem „Dvě stě sošek Jizo“ dostáváme znovu spíše „fillery“, povídky nesouvisející s hlavní dějovou linií, ale v případě Usagiho to vlastně ani tolik nevadí. Hlavně, když jsou zajímavé tématem, zábavné zpracováním a dobře vypointované – což v drtivé většině případů bývají, to zas ano.

Krátkému příběhu Umělec nechybí líbezná poetika, Vražda v hostinci staví Usagiho do role spíše evropských hrdinů a la Hercule Poirot – jde totiž o čistokrevnou detektivku. V titulním příběhu Dvě stě sošek Jizo dostáváme klasické ingredience v podobě souboje s gangy, doplněné ale jaksepatří o japonskou mytologii a prostředky v podobě snů a věšteb. A aby toho nebylo málo, dostanete ještě kratší povídečky, ať už hororové laděné nebo takové, která ukazují, jak je ta věrnost rodu někdy až bláhově nesmyslná.

Už někdo někdy říkal, že je Stan Sakai záruka? Dokázat si takhle držet standard i po tolika příbězích, sešitech a knihách, to je mimořádné unikum.

Usagi 29: Dvě stě sošek Jizo

Scénář a kresba: Stan Sakai

Vydala: Crew, 2018

Počet stran: 208

Cena: 249 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď