Crew2 č.5 – recenze časopisu

Právě toto číslo uzavírá první ročník znovuzrozeneného komiksového magazínu Crew. Sice nevycházel od začátku roku, i tak se na pravém horním rohu vyvedené obálky hrdě tyčí číslovka 5. Navíc je to “Vánoční” vydání, takže má o celých16 stran navíc! A obsah také není špatný… 🙂

Nová Crew doznala od prvního čísla určitých zlepšení. Tisk i barvy jsou rozhodně lepší, i když by se ještě trochu zlepšení snesly, a co se týče obsahu, tak mi připadá, že se doopravdy zlepšoval číslo od čísla. Samozřejmě až na výjimky, jako byl například komiks První Američan.

V nejnovějším čísle se potkáte s Batmanem, Ganglandem, Greyshirtem, Legií nepromokavých a nechybí ani Read Meat. Toto číslo však není postaveno na suchočerném humoru Maxe Cannona, ale díky zmiňovaným šestnácti stranám navíc se objeví pánové z úplně jiného soudku. Ze soudku chlastu, skvělého humoru a hlavně brutality, přichází crossover LOBO vs. HITMAN! Teď sem Vás pěkně nalákal, ale budete si muset ještě chvíli počkat, protože to vemu pěkně po pořádku. No, vlastně to budu brát letem světem, ale to máte buřt.

Takže Batman. Příběh Drobné přestupky ukazuje život takového obyčejného psychopata, a teď nemyslím Batmana, ale jednoho “Řádného občana”. Pro něj totiž není problém našít dvěma chlapcům kulku do hlavy jen proto, že se neumí chovat v kině. Je to takový návod, jak se vypořádat s někým, kdo Vás mírně, jak to mám říct?, no prostě nasere. O scénář i kresbu se postaral Howard Chaykin. Příběhů s Temným rytířem se už v Crwi objevilo dost a ani tenhle není špatný. Prostě pěkný průměr.

Co se týče Red Meatu, snad ani némá smysl se o něm nějak rozepisovat, protože je stále na jedno brdo a my se tomu stále smějeme a smějeme.

Pahekův příběh Legie nepromokavých: Casino mě mile překvapil. Místy jsem se neudržel a prskal smíchy na všechny strany. Legrace, jakou si dělá z války, totiž není ta urážlivá, ale poukazuje na hloupost a absurditu vojenského prostředí. Vše se točí okolo dvou vojáků, kteří na frontě trpí takovou nudou, že si vymýšlejí různé hazardní hry – od karet až po sázku, kdo zabije více zmutovaných škorpionů.

A teď se už dostáváme k nejlepším komiksům čísla. Greyshirt: Jak to v životě chodí od Alana Moora je velice zajímavý příběh. Ani ne tak obsahem, jako spíš způsobem, jakým je vyprávěný. Jsme svědky čtyř dějových linií, které se navzájem prolínají. Komiks se dá číst buďto okno po oknu, nebo se čtenář může věnovat každé dějové lince zvlášť. Samozřejmě je mnohem zábavnější číst okno po oknu, protože dialogy na sebe i tak navazují a tvoří jakési vtipné spřežky. Příběh samotný se odehrává v domě, kde mafián “Psí dečka” praktikuje svoje nekalé činnosti a sledujeme osud domovníka a jeho syna, kteří zkejsli v tomto domě na celý život. O kresbu se postaral Rick Veitch. V některých oknech působí až karikaturně, což rozhodně není na škodu. Skvělý nápad je stejně dobře realizován, prostě nadprůměrný komiks.

Když jsem zjistil, že v redakci Crwe je oblíbeným autorem Brian Azzarello, byl jsem na vážkách, jestli čtenáře jeho příběhy chytnou. Postupem času jsem byl stále více nadšený. Všechny jeho doposud publikované příběhy jsou skvělé (100 kulek, Hellblazer). Azzarelův Gangland: Úklid v domě je velice chutným předkrmem před zabijačkou v podaní Hitmana a Loba. Čtenáři Crwe si už zvykli, že atmosféra jeho komiksů je hustší, než dobře uvařená svíčková. Ani Úklid není výjimkou. Atmosféru skvěle doplňuje svou kresbou Tim Bradstreet. A o co jde? No přece o to, na co jsme u Azzarella zvyklí. Zlí hoši, trochu hodný hoch a špatný konec. Azzarello jak má být.

A nyní přichází ta chvíle, kdy… se všichni fanoušci Loba rozbrečí a já nadšeně tleskám! 🙂 Lobo totiž dostane pořádně na frak! Od koho, ptáte se. Od nejlepšího nájemného zabijáka v celé galaxii. Hitmana, odpovídám. A také od Gartha Ennise. (Dodávám.)

Hitman cítí k Lobovi odpor na první pohled, jen co se setkají v baru. Když ještě trouba Lobo začne prudit do kámoše Šestipíva, Hitman se už neudrží a vyřeší to po svém. Jak? (Už se furt hloupě neptejte.) Donutí uronit Loba poprvé v životě slzu. Co? (Sklapněte.) Ani ne tak  slzu, jako spíše kapku krve, která vyteče z jeho vystřelených očí. Rázem začíná zběsilá honička, v které se přijdou na své příznivci i odpůrci Loba. Pokud si stále neumíte představit atmosféru tohoto příběhu, tak se stačí podívat na skvělou obálku, a vše je Vám jasné. O tu se (stejně jako o celý crossover) postaral Doug Mahnke, který si libuje ve vypiplávání obličejů. Vždyť je to taky společně s Arcudim “otec” Masky. (Mimochodem, příští rok se v Crwi objeví Crossover Lobo-Maska a vzhledem k tomu, že autorem je Arcudi, tak se máme na co těšit.)

Kromě komiksů je v nové Crwi nějaká ta aktualita. Profil kreslíře Douga “Masky” Mahnkeho a vrchního scénaristy Hulka, Petera Davida. V anime a manga rozebral Ĺudovít Plata Cowboye Beebopa. Jirka Grus nás pozve do své Mučírny a přehlédnout byste neměli ani Crewní anketu. Vždyť právě tady máte možnost spolurozhodovat o svém oblíbeném časopisu.

Nová Crew by neměla uniknout hlavně fanouškům Loba. Nějaké výtky by se našly (například bych vynechal ten do očí bijící nápis SPECIÁLNÍ VYDÁNÍ, který zbytečně kazí dojem z obálky), ale to jsou oproti kladům maličkosti. Takže Crwi zdar a do příštího roku přeji velkou prodejnost, tím pádem více čtenářů. A také aby si Crew udržela minimálně stejnou úroveň jako doteď!

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď