Modely pro scifisty#83: Artefakt pro steampunkery – Invicta 1804

Na FP se několikrát rozpoutaly diskuse na téma „steampunk“. Konají se i akce ve steampunkovém stylu, takže nebude od věci jeho vyznavačům zpřístupnit jeden vzhledově zajímavý artefakt. Je to model Trewithickovy lokomotivy Invicta z roku 1804. Trewithick tou dobou stavěl „silniční lokomotivy“ a železniční stroj byl výsledkem sázky s majitelem dolů, který hledal náhradu za koně a za stabilní stroje, tahající vozy pomocí navijáku. Výsledek – údajně první lokomotiva – ze všeho nejvíc připomíná budík s parním pohonem.

Modely pro scifisty #82: BIČ - 17

Modely pro scifisty #82: BIČ – 17

Dnes se seznámíme se sovětským projektem speciálního kanónového stíhače BIČ – 17. Šlo o speciální samokřídlo, vyzbrojené dvěma bezzákluzovými kanóny DRP konstruktéra L. V. Kurčevského. Ano – skutečně šlo! Stroj byl v roce 1935 rozestavěn a v roce 1936, kdy byla stavba na základě zrušení programu bezzákluzových děl přerušena, byl hotov zhruba ze 60%. Jak vyplývá z výše řečeného, stroj byl stavěn pro konkrétní zbraně.

Modely pro scifisty #81: Enterprise vs. Enteprise

Modely pro scifisty #81: Enterprise vs. Enteprise

V rámci uvedení nového startrekovského filmu se nelze nedotknout opět akademických debat ohledně faceliftu třídy Constitution. Papírových modelů USS Enterprise a jejích následných evolucí je na internetu velké množství, já jsem si vybrala pro ultimátní souboj mezi starým a novým dva freečkové modely od stejného autora – Rolanda Havrana aka Rawena. Takže tu máme třídu Constitution v nikterak makabrózním měřítku a navíc je to hezké a české.

Modely pro scifisty #80: PT/PSN

Modely pro scifisty #80: PT/PSN

Dnes se seznámíme se speciálním bojovým prostředkem – kluzákovým nosičem pum. Začátkem 30. let se v SSSR zabývali konstrukcí celé řady bojových prostředků. Jedním z nich byla i dálkově řízená bojová technika. Testovalo se leccos – rádiem řízené tanky, torpédovky a letadla. Nešlo ale o modely – vše byly skutečné stroje, upravené pro řízení rádiem. Skupina inženýra S. F. Valka se od roku 1934 zabývala projektem PT (planiruščuja torpeda – kluzákové torpédo) pro námořní letectvo. Výsledkem jejich snažení byl z donedávna nezvyklý hybrid střely a bombardéru, který lze považovat za prapředka dnešních dronů.

1 2 3 9