Magická femme Fatale

Další půvabná komiksová série si našla cestu na náš trh! Díky nakladatelství BB Art se můžeme kochat sérií Eda Brubakera a Seana Phillipse, pojmenovanou jednoduše Fatale.

Pokud komiksu už nějaký ten pátek holdujete, pravděpodobně vám neušlo jména Eda Brubakera. To je chlapík, který si coby scénárista skvěle pohrál s nějakými těmi superhrdinskými pláštěnkami (v rukou měl Batmana i Kapitána Ameriku), ještě větší pověst si však – ve spolupráci s ilustrátorem Phillipsem – vybudoval v geniálních neo-noirových příbězích série Criminal, která u nás vyšla ve dvou velkých svazcích, ježto by měly stát v knihovničkách fanoušků komiksu i detektivek.

A právě noir je to první, co vás při slově fatale pravděpodobně napadne. Vždyť termín femme fatale je s tímhle žánrem přímo spjatý, přestože je mnohem starší – označuje všechny ty archetypální svůdné a ďábelské ženy, které si svou krásou a sex-appealem podmaňují muže, často protagonisty příběhů. Nejeden soukromý detektiv v baloňáku měl s takovými ženami problémek, který ho málem stál život. Takže pokud čekáte noir, máte pravdu. A zároveň jste mimo. Už při pohledu na obálku knihy je poměrně zřejmé, že v tomto případě jde Brubaker trochu dále.

Taktiky femme fatale kopíruje k dosažení svých cílů i tajemná žena tohoto příběhu – Josephine, jejíž minulost se snaží zjistit Nicolas Lash, vypravěč. Nicolas po rodinném příteli, spisovateli Dominiku Reinesovi, zdědil záhadný, nevydaný román, který až příliš „smrdí“ autobiografií, záhy na to mu cestu zkříží půvabná Josephine. Která v Nicolasovi zanechá (mimo jiné) touhu dopátrat se toho, jak to všechno v těch padesátých letech vlastně proběhlo.

Retrospektivní vyprávění je přitom jedním z dalších v noiru častých postupů a skýtá skvělý prostor pro hru se čtenářem – znáte kus závěru, ale nevíte, jakou cestou k němu postavy došly. Velice záhy však vyplývá, že o ryzí detektivku ve Fatale doopravdy nepůjde. Magie, nádech Lovecraftovského hororového univerza, nacisté, akce, mystéria… Brubaker s Phillipsem si hrají s jedním brakovým žánrem vedle druhým, k čemuž obratně používají i jejich jednotlivá klišé.

Na první pohled to může působit jako dort od pejska a kočičky. Ale v rukou natolik zkušených a talentovaných tvůrců, jakými Brubaker s Phillipsem bezesporu jsou, jde o chutný koktejl plný vyvážených chutí.

Snad se u nás Fatale chytí. Byla by škoda si nemoci přečíst i zbylé 4 svazky této série. Na první pohled totiž stojí za to.

 

Ed Brubaker: Fatale 1 – Smrt je mi v patách
Kresba: Sean Phillips
Vydal: BB art, 2017
Počet stran: 136
Cena: 399 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď