The Walking Dead – nejen komiksový fenomén

Robert Kirkman umí jednu věc hodně dobře – vytvářet komiksové klenoty. Českému fanouškovi to tak zrovna přijít nemusí, ale i on (tedy i vy!) nejspíš zná jeho nejslavnější počin – The Walking Dead aka Živí mrtví. Pojďme se společně podívat, co všechno se za těmito slovy skrývá.

Jak dlouho byste řekli, že to může trvat, než se z nadprůměrně dobrého komiksu nebo senzace stane ustálená kvalitní záležitost? Jak dlouho myslíte, že se z milionkrát propraného tématu, který někdo vzal a předělal po milionté prvé, stane klasika, kult, legenda a fenomén? U komiksu to bývá zpravidla šest čísel, které dávají dohromady jednu knihu, a poté se vydavatel rozhodne podle prodejů, jestli bude ještě chvíli pokračovat, dílo zruší, nebo se rovnou vrhnou na dlouhodobé vydávání. Co všechno tedy pod tuto franchizu patří?

Komiks The Walking Dead

Komiksové šílenství začalo roku 2003, kdy se Kirkman rozhodl znovu zpracovat klasické téma zombie apokalypsy. Ale v hlavě mu vyrašil nápad, který udělal The Walking Dead originálním. Rozhodl se totiž vykašlat na litry krve, stovky mozků a klasické brutality spojené s tímto tématem. Neříkám, že tohle dílo je bez krve a přístupné dětem, ale samotné zombie byly zatlačeny do pozadí. Kirkman se rozhodl vyzdvihnout mnohem smrtonosnější aspekt apokalypsy – živé lidi. To, že se rozhodl sledovat dění v táboře přeživších a vyhrocené situace mezi nimi, byl geniální tah, který zaručil dílu tisíce a tisíce fanoušků. A při scéně, kdy jeden z hlavních hrdinů z plných plic vykřikne větu We are the Walking Dead! – MY jsme živí mrtví, mi na celém těle vyrazila husí kůže a věděl jsem, že Kirkman dostal nejen celý svět, ale i mě..

Status naprosto kultovní záležitosti se pak potvrdil se stým číslem. Prodeje dosáhly okamžitého 400 000 čísel, což je zatím nejvíce v historii nezávislých vydavatelů vůbec. A když se komiksu daří, tak se vydavatel nebojí vydávat knihy. Nejdřív se začne s klasickým paperbackem, který svazuje šest sešitů (v této podobě vychází The Walking Dead i u nás), tenhle komiks je ale natolik úspěšný, že vycházejí i knihy vázané a omnibusy a pro fanoušky tlustých a měkkých knih compendia, což jsou obrovské kolosy, kterým už jen stěží říkáme kniha, ale spíše zbraň hromadného ničení. The Walking Dead komiks zkrátka ovládl svět, stále vychází a díky Kirkmanově nátuře, kdy se nikdy nebojí dát hrdinům (i těm hlavním) vše pořádně sežrat, není o napětí a zábavu stále nouze.

Seriál The Walking Dead

Trvalo to sedm let, než někdo vydal seriálovou adaptaci jedné z nejúspěšnějších komiksových sérií v historii. Proč tak dlouho? Nejdříve musel dojít seriál jako médium na určitou úroveň. Bylo potřeba, aby se prošlo érou telenovel, nekonečných seriálů, sitcomů a „bombastických“ titulů jako Lost a Prison Break. Teprve pak zvedlo HBO svoji tlustou bohatou prdel ze židle a řeklo dost! Seriál nemá být jedna epizoda za druhou, my tvrdíme, že seriál má být film, který se do jedné stopáže prostě nevejde. Seriály, které vychází z jejich produkce, jsou opravdu něco nevídaného. Vezměme si například Sopránovy nebo geniální Anděle v Americe.

Z The Walking Dead vznikl seriál, který se v první sérii celkem dost oddělil od původní předlohy a mně kdovíjak po chuti nebyl. Pár vtipných zabití za hodinu, několik idiotských hereckých výkonů a sestupná tendence první série mě zklamalo. Ovšem seriál má mnoho fanoušků a všichni mi svorně tvrdí, že se kvalita od druhé série jen zlepšuje. Doporučuji tedy věřit jim a dát dílu šanci.

The Walking Dead ovšem zasáhli i dál, než do klasických komiksů a televize.

Počítačová hra

Malá nezávislá firmička Telltale games se orientuje hlavně na epizodní hry. Co to znamená? To, že jednoho dne vyjde hra, která však má za svým názvem napsáno Episode 1. No a vy máte na výběr: buď si koupíte tuhle epizodu za nějaký ten mrzký peníz, anebo si předplatíte všechny. Epizody vycházejí jednou za měsíc, dva či tři.

Jaká je hra The Walking Dead? Nevěřil bych tomu, že dneska ještě může vyjít dobrá hororová adventura. Příběh je odlišný od komiksu nebo seriálu a představuje úplně nové postavy, ale musím říct, že co se týká napětí, tak nad televizním zpracováním vede na celé čáře. Hra je postavená tak, že během každé epizody musíte udělat několik rozhodnutí, která ovlivní názor vašich spolu přeživších na vás a ten si navíc zapamatují. A aby toho nebylo málo, tak si naprosto přesně pamatují i všechny vaše rozhovory, takže bacha na lhaní. Kromě běžných voleb, které hra nabízí, jsou v každém díle čtyři větší, které fatálně ovlivní další vývoj. Ale nebojte se, není to tak, že máte dobré a špatné rozhodnutí, ale hodně špatné a pěkně na ho*no. Hra je navíc graficky stylizovaná do komiksu, takže pro mě rozhodně balzám na duši. Doplním už jen informaci, že hra má celkem pět epizod a Telltale Games již oznámili, že v roce 2013 se můžeme těšit na druhou sezónu.

Mimo tuto hororovou záležitost se The Walking Dead samozřejmě protlačili i na Facebook v podobě nudné klikací aplikace.


Deskové hry

Všimněte si množného čísla. Čas od času je nějaké fantasy nebo scifi, filmové či knižní dílo natolik zajímavé, že inspiruje Fantasy Flight Games nebo jiného výrobce deskových a karetních her. The Walking Dead oslnili natolik, že se objevili dokonce dvakrát. Jedna hra je inspirovaná seriálem (tu si rozhodně nekupujte, je to nebetyčná nuda) a druhá komiksem. Komiksová hra je naprosto úžasná zábava pro jednoho až šest lidí, kdy si ze začátku říkáte, jaká je prdel procházet se v okolí Atlanty a sem tam zastřelit zombíka, ale jak hra pokračuje, kolem se začíná rojit víc a víc zombie hord a vy se začínáte pomalu, ale jistě potit. Když vám řeknu, že ve hře je 216 žetonů, kdy každý zvýrazňuje 1–10 zombie, možná dostanete jakous takous představu, že někdy jde doslova o krk. Hra je k sehnání i u nás, ale pouze v angličtině, která může u některých setkání vyžadovat pokročilejší úroveň.

Knihy

Když vyjde nějaká úspěšná série, jako například Kick Ass, autor nebo vydavatelství se můžou přetrhnout, aby začali vydávat prequely, Tie-Iny, originy, What If..? a další a další komiksy, které dokreslují okolí a mýtus příběhu. Robert Kirkman se na to rozhodl jít úplně jinak a podle mě geniálně. Rozhodl se vydat knihu ze světa The Walking Dead, která je velice úzce spojena s komiksovou linií. Knihu napsal společně s režisérem a spisovatelem Jayem Bonansingou a nedávno vyšla i v češtině. Samozřejmě se prodávala tak dobře, že v angličtině už vyšla druhá.

Merchandising

The Walking Dead mají samozřejmě i to, co ostatní komiksy, to znamená figurky, trička, hrníčky, sochy, busty, plakáty, tašky, klobouky a nejspíš i tanga pro chlapy, kde máte na přední části zombie ksicht s otevřenou pusou a otvorem.

The Walking Dead se zkrátka stali fenoménem, protože fenomén je víc než kult. Fenoménem se stane dílo teprve tehdy, kdy zasáhne více druhů médií a žánrů, a to se sérii rozhodně podařilo. Navíc stále pokračuje v expanzi…

Viděli jste/četli jste The Walking Dead? Co na ně říkáte?

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

16 komentářů

  1. re TV seriál
    Mňa teda nepresvedčila ani druhá séria, až na záverečnú časť bezdejová nuda.

  2. Seriál
    Musím říct, že z komiksu jsem byla uchvácená, ale seriál se mi taky dost nelíbil. Hlavně kvůli dost značnému odklonu od předlohy. Nedokoukala jsem ani první sérii….

  3. Já mám seriál opravdu rád, i když konec první série mě málem odradil. Pak už se seriál přece jen víc drží předlohy, ovšem ne zcela, což mě baví, jinak bych přesně věděl, co se stane a to není u seriálu nikdy moc dobrý nápad.

  4. Souhlasím s Martinem v tom, že trochu jinou cestou seriál jít musel, jinak právě konec první série byl pro mě opravdu utrpení.

  5. Ze TV seriálem Walking Dead mám asi ty zkušenosti, že na to všichni nadávají, ale stejně si nenechají uniknout jediný díl. Což je trochu komický.

  6. The Walking Dead
    Já naprosto souhlasím s Vojtěchem. Seriál sleduji, ale po provní sérii jsem byl přesvědčen, že je to pravděpodobně ten nejhorší seriál, co jsem kdy viděl (to jsem tedy ještě nevěděl, že přijde srač*** v podobě letošního Revolution), ale nějakým zázrakem jsem tomu dal ještě šanci. V momentě, kdy se druhá série snažila místo bohapustého vraždění stylizovat do předlohy, začít řešit vztahy, sociální potřeby apod., tak jsem obrátil a The Walking Dead si doslova zamiloval. O to víc mě mrzí, že letos skončila série na osmém dílu a na další si musíme počkat do února (?). Jinak comics bez diskuze vynikající. Na merchandise jsem už starej, takže opravdu nepotřebuji svačinový boxík ani pánská tanga s motivy comicsu 🙂 Hry hraju pouze RPG a adventury, ale nic epizodického. Tento model se mi příčí… Díky za článek.

  7. Nejen komiks,seriál a hry ale i věda:-D
    Jenom bych rád upozornil, že nedávno vyšel článek o zombie fenoménu, zejména o walking dead, i renomovaném časopise Dějiny a současnost, tuším v říjnovém čísle nebo tak nějak, zájemce si to jistě dohledá;)

  8. nevim, co bylo tak spatneho na prvni serii, me(komiksem nedotknuteho) vcelku nadchla,napeti,postavy,skvele masky, gradace pribehu…,druha serie pak nebyla vyslovene spatna, jen se v ni dej strasne tahnul a celkem nic se nedelo, takze misty nuda, 3. pak zas nabrala poradne na obratkach,uz se tesim jak to s tim guvernerem dopadne

  9. pro Mikea
    …to je právě to. Drtivá většina comicsem nepolíbených lidí má ráda ty díly The Walking Dead, kde je převážně nějaká akce, drcení mozků, přestřelky apod. Problém je, že to tady bylo nespočetněkrát. Já jsem viděl nejdříve seriál a i tak se mi první sezóna totálně nelíbila. Absolutně mě nezajímalo, co bude s postavami, neměl jsem zájem sledovat jejich ztrpení, šeď, nuda, průměrné až velice špatné herecké výkony atd. (u mě ještě zesílené tím, že mám rád filmy typu The Fountain/Antichrist/Melancholia). S názorem, že TWD je “kůůůl” jen když se neřeší, ale akčně jedná se setkávám prakticky neustále. Jenže to tady skutečně bylo/je/bude pořád… Kdo chce koukat na další zombie apokalypsu, kde stříkají mozky a krev v každém druhém záběru? Proto se fanouškům comicsu první řada fakt nelíbí. V momentě, kdy se začalo “řešit”, kdy pronikla na povrch spíš ta sociální ozvěna comicsu, boj o přežití a adaptaci v nakaženém světě, tak tehdy to začínalo být zajímavé. U druhé série jsem úplně otočil a TWD si zamiloval. Nelituju, že jsem u toho vydržel. Po těžkém dni, s kafem v ruce je to super. Škoda, že teď budeme čekat do února (jak jsem již uvedl).

  10. Corvus doporučení
    NA podobnou tématiku adaptace v postapo nakaženým světe doporučuju film Carriers všem kdo neviděli.

  11. to Corvus: tak ja nepotrebuju videt strikajici mozky, vnitrnosti a kdesi cosi(mimochodem misty je to dosti smesne, jak lehce muzou zombikum prorazit lebku tupym klacikem nebo treba urvat koncetinu…to dela z zombiku panaky na hrani a na realisticnosti to taky neprida, z druhe strany kdyz zombik nekoho kousne tak mu v puse zustane vzdycky ohromny kus neceho co se chova jako zvykacka, na tech efektech by mohli trosku zapracovat), ale napinavy boj o preziti, kdyz zalezou na tu farmu tak jsou tam vcelku v bezpeci…pokud se netoulaji venku a nic jim nehrozi, obavy z toho, ze se nedoziji dalsiho dne jsou zameteny kdesi pod koberec a snazi se aspon trochu vratit do vyjetych koleji jejich puvodniho zivota, a proto nastava hromada casu, aby pak spolu resili problemy typu, kdo dneska umyje nadobi nebo kdo rekne synkovi pohadku na dobrou noc a jako hlavni zapletka napriklad poslouzi boj o prizen damy v nesnazich…
    cely dej pak ztraci ten punc hororove atmosfery a smeruje vic k dobrodruznemu dramatu….,jiste, ze reseni takovych problemu patri k lidske nature, ale ceho je moc toho je prilis, celkove pro me dej druhe serie vyzniva jako dosti plytky,prilis natazeny, klidne by z toho mohli udelat 6,8 dilu a o moc bychom neprisli

  12. Já seriál s komiksem nesrovnávám a beru oboje jako samostatná díla a o to víc si to užiju. Prostě dvojitá porce zábavy.
    Na seriálu mi jen vadil Shane a to, jak dlouho ho nechávali žít.

  13. TWD jsou jedním z toho mála případů, kdy se mi líbí obě zpracování, jak předloha, tak seriál. Seriál má svoje přednosti (hlavně vztah Rick – Shane – Lori – narozdíl od komentáře nade mnou :)), i když jinak mi sedí spíš komiks, který je v řadě detailů uvěřitelnější (samozřejmě subjektivně vzato).

  14. A zmiňovaný článek, kdyby to někoho zajímalo:

    Dalibor Vácha: The Walking Dead a nacisté. Fenomén oživlých mrtvol ve filmu a komiksu, in: Dějiny a současnost 11, 2012, s. 18-21.

  15. to Schramm
    Tak mě se to nelíbílo proto, že komiksu ty postavy zas tolik neřeší… myslím jako jejich životnost a ne charakter postavy. A v seriálu si Shanea hýčkali až moc dlouho. To máš podobný jak teď s Darylem. Je krutej, výborně zahranej, ale v komiksu není.
    Prostě ten komiks to bere, jako by se to stalo v reálu, taky ti každej nebude žít a přežívat věčně. Jedna blbá náhoda, nenaplněná láska, nebo třeba rezavej hřebík a máš největšího bijce pryč.

    Ale nejsem kritickej ohledně seriálu ani komiksu, obojí je perfektní, protože prostě zombíci.
    Už se nemůžu dočkat dalších dílů.

  16. Velmi dobrý seriál. Nejvíc se mi líbí postava Daryla.

Zveřejnit odpověď