Lásky čas – carpe diem s cheaty

Richard Curtis je současným králem romanticko-komediálních filmů. Což není polemika, ale holý fakt. O nárocích na trůn člověka, který zrežíroval Lásku nebeskou či Piráty na vlnách a podílel se prakticky na všech povedených romantických komediích z Velké Británie za posledních dvacet let, zkrátka nemůže být sporu. Nový králův koráb, Lásky čas, pak jeho pozici jenom utvrzuje. A přitom letmo zavítal i do vod sci-fi.

about-time-2013-movie-poster

Představte si, že umíte cestovat v čase. Co byste udělali? Zabili Hitlera? Zjistili si výsledky sportovních klání v budoucnosti a po návratu si šikovně vsadili? Vyspali se s Helenou Trójskou? Takové zásahy by vesmír nejspíše neunesl, takže si představte, že se umíte – pouze – vrátit v čase – pouze – v rámci svého života, do těla sebe sama, ovšem se vším vědomím. Tak. Co byste udělali teď?

Přesně tuto schopnost mají všichni mužští potomci rodu, do něhož patří i hlavní hrdina filmu Tim (Mohl bys snad mít příhodnější jméno, Tim-e?). A jelikož je Tim romantik do morku kostí, vrhá všechen tvůj supertalent do boje o dokonalou lásku. Napoprvé se ještě – tak jako většina z nás – spálí, když narazí na ženskou nerozhodnost a věčnou nespokojenost, a tudíž je mu i jeho schopnost ke kulovému, podruhé se však štěstíčko dostaví. Jen mu musí jít Tim naproti.

Přestože Lásky čas řeší vztahy – a to nejen milostné, ale i mezigenerační; přestože má tendence dávat životní rady, rozhodně v něm nečekejte extra hluboké tóny. Spíše se těště na poctivé hlazení po duši. Jde sice o doposud nejdospělejší Curtisův film, přesto nám po většinu času ukazuje vesměs (s důrazem na toto slovo) dokonalé životy dokonalých lidí a jejich dokonalých vztahů s dokonalými rodiči. Piánko, harmonie, kde se nezadaří, Tim použije svoje cheaty. Náraz čumákem do zdi všední reality musí jednou zákonitě přijít. A na Timovi je, aby se před nimi neschovával ve skříni či jiných temných prostorech, ale dokázal se s nimi smířit jako každý jiný, normální člověk.

Na první pohled by se mohlo zdát, že Curtis kvůli ozvláštnění klasického romantického dramatu sáhl po sci-fi zápletce (lehce připomínající filmy Zakletý v čase či kultovní Na hromnice o den více) samoúčelně, jako po berličce. Timovy cesty časem však mají své opodstatnění, názorně ukazují, že v žádném případě není možné životem projít s konstantním úsměvem na rtech, i kdyby se člověk přetrhl, vždycky na nějaký ten problém musí narazit. Pravda je, že svá jednoduchá a milá poselství umí Lásky čas prodat lépe než turecký trhovec. Curtis nikterak netlačí na pilu, nesnaží se exhibiovat (ovšem jedna ze scén – seznámení ve slepecké kavárně potmě – si říká o hluboký zápis do diváckého podvědomí) a naštěstí ani neklouže do laciného cukrkandlu. Svůj příběh zlehounka postrkuje dál skrz skvěle napsané, povznášející dialogy, staví jej na emocích a sympatických postavách – leč pravda je, že některé z nich se postupem času stávají lehce klišovitými figurkami.

I když je Curtis skutečně vynikajícím scénáristou, není žádným tajemstvím, že mužské postavy jsou v jeho podání přeci jenom o něco povedenější, hlubší a životnější, než jejich něžnější protějšky. Nejinak je tomu i v případě Lásky čas, jemuž vládne hned trojice mužských postav – a to jak v oblasti komediální, tak i emocionální. Čistý, naivní Tom v podání Domhnalla Gleesona (jehož hvězda září stále jasněji – a podle všeho právem) snadno strhne diváky na svou stranu. Jeho protikladem je cynický dramatik Harry (Tom Holland), jehož dialogy obsahují více perel než indonéské pobřeží. A na pomyslné osobnostní cestě mezi nimi – císař diváckých sympatií: Timův otec, v jehož roli již tradičně exceluje Bill Nighy, který by si zasloužil vlastní náboženství.

Právě jeho postava, potažmo vztah mezi otcem a synem, dodávají filmu druhou vrstvu, a proto není Lásky čas pouhou romantickou story. Druhou vrstvu, která průběžně přebírá otěže. Ostatně, Curtis je zvyklý dívat se na pojem „láska“ v širším měřítku: od přátelství, přes rodiny a vztahy po lásku ke svobodě, která je ústředním tématem Pirátů na vlnách.

Takže, máte-li chuť se trochu potápět v emocích, není nad čím váhat. Cynikům naopak vstup zakázán.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď