Preview: John Carter: Mezi dvěma světy

Za několik dní dorazí do kin další nebojácný a superschopný hrdina z matičky Země, který cestuje po cizích planetách a pomáhá jejím obyvatelům likvidovat neřešitelné potíže světových rozměrů. Možná, že si při téhle větě představíte Sama Worhingtona se svými modrými kamarády nebo někoho podobného, ale nebylo by úplně fér považovat Johna Cartera za jejich další klon.

John Carter plakát

John Carter je tak trochu postižen cimrmanovskou smůlou druhého v pořadí. Hrdina z Marsu spatřil světlo světa již v roce 1917 díky představivosti spisovatele E. R. Burroughse. V proslulosti hrdinů svého tvůrce však zůstává kus cesty za svým pralesním kolegou Tarzanem, přesto však ovlivnil generace spisovatelů a filmařů. Arthur C. Clarke, Ray Bradbury, Robert A. Heinlein – ti všichni přiznávají, že se pro své dílo inspirovali dobrodružnými příběhy Johna Cartera.

Nejinak je tomu i u filmové produkce. Při sledování všemožných trailerů a spotů z nového filmu se proto nemůžete zbavit pocitu, že tohle všechno už jste někde viděli. Pravdou je, že vizuál filmu, jakkoliv úchvatný a dobře zvládnutý, není nijak originální a inspirace designérů Avatarem, Star Wars či Princem z Persie je neoddiskutovatelná. Na druhou stranu James Cameron i George Lucas uvedli Burroughsova hrdinu jako jeden ze zdrojů inspirace pro svá slavná díla, hemžící se roztodivnými mimozemšťany a správnými chlapy, kteří zachraňují mimozemské světy. Tedy Johnu Carterovi, chlapíkovi, který stál na počátku toho všeho, se paradoxně dostalo pocty v podobě vlastního filmu na stříbrném plátně až díky úspěchu jeho nástupců a působí tak spíš jako jejich napodobenina. Těžký život dobrodruha!

Předlohou pro filmové zpracování je především první kniha Carterových příběhů Princezna z Marsu. Carter je při hledání zlata v Arizoně náhle přenesen na Mars (který tamní obyvatelé nazývají Barsoom), kde narazí na roztodivné civilizace proti sobě stojících marťanských kmenů. Celý marťanský svět ale stojí na pokraji zhroucení, protože dochází k úbytku atmosféry a vody a zánik celé planety může odvrátit jen mír mezi všemi obyvateli Barsoomu. John Carter, který mimo jiné díky nízké gravitaci Marsu vládne nebývalými fyzickými schopnostmi, se brzy stává tím vyvoleným, který může zvrátit vývoj událostí a zachránit celý Barsoom.

Plány na zfilmování příběhů Johna Cartera se studio Disney začalo zabývat již na počátku 80. let. Tehdy vše krachlo na nedostačující úrovní digitálních triků té doby. Znovu pak film přišel na přetřes na počátku nového tisíciletí v souvislosti s režisérem Robertem Rodriguezem (což by byla bezesporu zajímavá volba), ale ani tentokrát se hrdina z Marsu na stříbrné plátno neprobojoval. Podařilo se mu to až od dalších deset let později.

Do dohadů o možné kvalitě filmu nám jména tvůrců ani hlavních představitelů příliš světla nevnesou. Režisér Andrew Stanton je výraznou osobností studia Pixar, ale jeho režijní filmografie zahrnuje výhradně animované filmy. Pravdou je, že mezi tyto animáky patří i oscarový Hledá se Nemo a VALL-I, nicméně v hraném filmu je John Carter jeho režijní premiérou. Scénárista Mark Andrews je v tomto směru ještě větší neznámou. Krom toho, že nám na postu režiséra na nadcházející léto chystá animák Brave, toho na svém kontě mnoho nemá.

V titulní roli uvidíme celkem neznámého Taylora Kitsche, který byl zatím nejvíc vidět po boku Hugha Jackmana v X-men Origins: Wolverine, kde ztvárnil roli Gambita. V tomto snímku se také setkal se svou budoucí hereckou partnerkou z Johna Cartera Lynn Collinsovou, která si mimo jiné zahrála také v první řadě seriálu Pravá krev. Role obou protagonistů v tomto filmu nebyly nijak rozsáhlé ani složité, ale aspoň tolik z nich můžeme usuzovat, že se jejich obsazení do hlavních rolí Johna Cartera nemusíme předem moc obávat. V dalších rolích se již objeví známé tváře, ať už drsňák Willem Dafoe (Četa, Spider-Man), Mark Strong (Kick-Ass, Green Lantern) či James Purefoy, který se od dob seriálu Řím prosekal s nabroušeným železem v ruce leckterým filmem včetně Solomona Kanea či Ironcladu.

Celkově tedy od Johna Cartera, praotce všech galaktických hrdinů, můžeme nejspíš očekávat pěknou vizuální podívanou zasazenou do dnes již celkem profláklých kulis, s neokoukanými hlavními hrdiny, spoustou pohledné akce, prapo a roztodivných mimozemšťanů a létajících strojů. Dohromady vcelku zajímavě se tvářící vesmírný guláš. Nakolik to vše bude fungovat po režijní a scénáristické stránce, se můžeme jen dohadovat, ale určitě by hrdina z Barsoomu od diváků měl dostat šanci ukázat své kvality.

Více pohyblivých obrázků? Fantasy Planet pravidelně přináší recenze aktuálních žánrových filmů, kultovních i nejnovějších seriálů, každý měsíc minirecenze novinek na DVD a co čtrnáct dní tipy na tu nejlepší televizní (a nejen žánrovou) pokoukanou.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

7 komentářů

  1. Rok vydání
    V knižní podobě se opravdu John Carter poprvé objevil v roce 1917, ale první část příběhu vyšla v časopise The All-Story již v roce 1912.

  2. No doufám, že to bude lepší než “Vládcové Marsu” (aspoň myslím, že se to tak jmenovalo), kteří předlohu převedli do současnosti…

  3. poletuchy
    V trailerech jsou opravdu úžasné poletuchy, nejzajímavější jsem ale zahlíd v záběrech z natáčení – jedna vypadala, že má kabinu z pozdní verze Dornieru 17, jiná z průzkumného “rámu”. Jsem zvědavej, jestli z nějakého renomovaného výrobce vypadnou modely.
    V některých variantách trailerů je rozhozený rozlišení – je poznat, že záběry vznikaly po částech (animace má jiný nasvícení, než živí herci – někdy i v několika “vrstvách”). Patrně jde ale o jakousi formu ochrany před kopírováním.

    Klíčovou otázkou bude ale shoda s předlohou.

  4. Nejoblíbenější hláška z celé série Johnů Carterů : ” Nenávidím obcování s bytostmi nižšími a tupými, které obývají Barsoom mimo údolí Bantom” 😀 Sakra ma tohle se těším, asi přestanu nějakou dobu chlastat ať mám na lístek 😀

  5. Mám pocit, že doslova je to “Nenacházím potěšení v obcování s bytostmi, jež jsou tupé a obývají Barsoom mimo údolí Bantoom”, aspoň takhle nějak to bylo v tom prvorepublikovém překladu:)

  6. Koniaash
    Nechci vás ve vašem těšení nějak zklamat, ale film jsem viděl včera a, no, podruhé bych na něj jít nemusel (velice korektně řečeno).

  7. Já ho viděl dneska a myslím že to mohlo dopadnout mnohem hůř…

Zveřejnit odpověď