Seriálový seriál – Camelot

Existuje spousta skvělých seriálů, zasypaných takovou hromadou vavřínů, že pod nimi ani nejsou vidět. O mnohých z nich už bylo na Fantasy Planet psáno, neboť jsou to díla, která musí každý správný geek dobře znát a umět je přesně citovat. A tak bychom si konečně měli ukázat, že existují i seriály, které se do výše popsané kategorie nijak zvlášť nehodí. Pojďme si něco říct o Camelotu…

S fantastickými a obecně vysokorozpočtovými kostýmovými seriály se poslední dobou roztrhl pytel. Jak známo, Řím měl před lety obrovský úspěch a velké televizní kanály pochopily, že někdy stojí za to velký rozpočet riskovat. A tak jsme se dočkali všech možných Tudorovců a Borgiů a také tvrďáka jménem Spartakus, se kterým vstoupila na seriálové kolbiště americká televize Starz.

Prásk! Obrovský úspěch, ovace a další natáčení prequelových i sequelových sérií na sebe nenechalo dlouho čekat. Koho by to nepovzbudilo. A když se na příchod do televize s velkou pompou připravovala Hra o trůny, ve Starz se rozhodli proti ní postavit vlastní velkolepou fantasy, seriál Camelot. Nové zpracování notoricky známého příběhu o Artušovi a jeho rytířích, Merlinovi, Morganě a Excaliburu. Tentokrát však na ovace nedošlo a seriál byl po jedné sezóně zrušen.

Že Camelot zabodoval méně než Hra o trůny, by snad nebyl až takový průšvih – co si budeme vykládat, Hra o trůny je ultra úspěšná záležitost, která posunula hranice televizní zábavy zase o kus dál. Jenže on bohužel nezabodoval ani ve srovnání s obecným průměrem. Přitom jeho tvůrci byli s podobnými seriály dobře obeznámeni. Jak někteří režiséři jednotlivých dílů, tak scénáristé se podíleli na Římu, Tudorovcích, Borgiích nebo i Bratrstvu neohrožených a Pacifiku. Zkušeností tedy mraky.

Bohužel, tvůrci se rozhodli seriál asi až příliš přiblížit modernímu publiku a moderním trendům, jestli se to tak dá nazvat. Jinak si neumím představit, že rytíři kulatého stolu jsou zde vesměs vyobrazeni jako parta „mladých a neklidných“ modelů, kteří na Camelotu po převzetí moci řeší především mezilidské vztahy a osobní duševní problémy. Prostě vládcové národa uprostřed těžkých časů jako vystřižení.

Přitom herecké obsazení na první pohled nepůsobí vůbec špatně. Hlavní propagační tváří seriálu se stala Eva Greenová jako Morgana. To byla bezesporu skvělá volba, protože Eva je se svým výrazně temným půvabem nejlepší Morgana, kterou filmový svět zatím spatřil. Jestliže Hra o trůny měla jako svou superstar Seana Beana, Camelot v tomto směru s Evou v čele nijak nezaostává. Na zajímavosti hereckému obsazení přidal i James „Solomon Kane“ Purefoy coby Morganin spojenec a milenec, který má charisma na rozdávání. Bohužel, moc dlouho se z jeho přítomnosti těšit nebudeme. Stejnou životnost má i celkem známý Sean Pertwee v další z vedlejších rolí, jehož filmografie je zajímavá mimo jiné tím, že většina jeho rolí končí zastřelením, probodnutím, rozsápáním nebo sežráním.

A tak nám tu krom velmi půvabných dam zbývají většinou jen klaďasové z módního mola. Tedy především Artuš. Předně, nic proti Jamie C. Bowerovi, loňský Anonym budiž důkazem, že ve správně napsané roli mu hraní nedělá nejmenší problém. Ale koho proboha napadlo z Artuše udělat vychrtlého blonďatého cucáka? Jasně, mladý klučina, kterého každý podceňuje, ale on vyroste v charismatického vůdce národa. Ne, bohužel nevyroste. Na konci seriálu mu to nevěříte stejně jako na začátku. A ani jeho nalíčeným kamarádům od kulatého stolu. Naprostým důkazem budiž Philip Winchester coby věrný Leontes, jeho natužený kokrhel byl časem asi moc i na tvůrce, a tak mu ho od poloviny seriálu aspoň spláchli dozadu. Charisma rytíře či bojovníka se tím ale neudělá.

Možná by leccos zachránil jinak dobře hrající Joseph Finnes, kdyby se místo role Merlina ujal právě role Artuše. Jako čaroděj je totiž opět neuvěřitelně mimo mísu. Nehledě na to, že nesympatičtěji napsanou roli Merlina jsem zatím snad neviděl. Prostě surový pošuk, co se celou dobu bojí čarovat.

Seriál na svých postavách a dialozích stojí a s nimi také padá. O tom, co se děje, když se zrovna nemluví, se není třeba nějak složitě rozepisovat, většinou to ani nestojí za řeč. Je tu i několik dobrých nápadů, například poměrně originální a realistický výklad události vyjmutí Excaliburu z kamene nebo z vod jezera, ale je jich tu jak šafránu. Prapodivné kulisy, většinou dost ohavné kostýmy, bitvy o osud království s armádami o deseti lidech nebo vesnice o dvou chatrčích. Televizní seriály většinou příliš parády mimo interiéry budov nenabídnou, ale s rozpočtem se dá naložit mnohem lépe. Seriál Pilíře země budiž toho důkazem.

Camelot se prostě obecně zabývá nudnými či špatně načrtnutými tématy, je plný nepřesvědčivých hrdinů a mizerně maskuje televizní rozpočet. Jeho prkenné pojetí fantasy včetně kulis a kostýmů bohužel ze všeho nejvíce připomíná mimomísovky typu Dračí doupě nebo Kull dobyvatel. Svým pojetím se blíží fantasy seriálům devadesátých let, což je ale dnes už silně překonaná meta. A to bohužel nezachrání ani Eva Greenová svým umem.

Více pohyblivých obrázků? Fantasy Planet pravidelně přináší recenze aktuálních žánrových filmů, kultovních i nejnovějších seriálů, každý měsíc minirecenze novinek na DVD a co čtrnáct dní tipy na tu nejlepší televizní (a nejen žánrovou) pokoukanou.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

1 komentář

  1. majka
    Ahoj,príbeh o Artušovi a čarodejovi Merlinovi poznám ale moc ma nezaujal . Viac sa mi páči seriál Merlin 🙂 je to ovela zaujimavejšie pretože je merlin v rovnakom veku ako artuš. A tento seriál Camelot som ešte nevidela ale rada si pozriem vlastne ten istý dej v inom spracovaný 😉 teším sa 🙂
    Majka
    Ps: Zaujímavý článok 😛

Zveřejnit odpověď