SteamUp Festival Volume III – 14. 4. 2012

Zřejmě je to nechtěně symbolické, ale třetí setkání vyznavačů steampunkového stylu padlo na den, kdy uplynulo přesně století od potopení Titanicu, jedné z posledních chloub parní námořní dopravy. Čtrnáctý dubnový den se tedy v okolí vinohradského klubu HooDoo kolem sedmé hodiny večerní začali srocovat lidé v prapodivných hábitech, krajkových šatech a punčoškách, leteckých brýlích, cylindrech a dlouhých pláštích, buřinkách a apartních kloboučcích. Návrat do devatenáctého století právě začal.

SteamUp párty

Čtyři emisaři Fantasy Planet (já, Pepa Horký, Kamila Procházková a Eva Bartůšková) vstupujeme kolem půl osmé neviditelným strojem času a jsme zpět v minulosti. Sotva sestoupíme po schodech dolů, do podsvětí, je na co se koukat. Avizovaná módní přehlídka Dracula Clothing začíná vlastně hned; mnoho dívek, žen, chlapců a mužů tu dává najevo, kde rádo nakupuje. I my se snažíme splnit dress up code – já přicházím v modročerných šatech, Kamila volí decentní černobílou kombinaci, Pepa je za diesel-punkového mafiána a Eva to bere z nás všech nejcivilněji. Hnědá, bílá, černá, občas problesknou v davu šaty jiné barvy. Škoda, že (už na první pohled) těch jedinečných kousků oproti těm pořízeným v e-shopu je zoufalá menšina.

Odkládáme kabáty a jdeme nakupovat! Viktoriánský market je tím pravým místem, kde poctivě zchudnout o pár stovek, nebo i o pár tisíc. Věci tu mají věru krásné – éterické náušničky, barevné prstýnky, vypreparované hodinové stroječky, krajkové rukavičky, obojky, pásky… automaticky nám prodávající nabízejí věci ozkoušet, valná většina má vizitky, kdyby zájemci nebyli při penězích nebo chtěli vyrobit nějaký extra kousek na zakázku a když jsme s Kamilou u jednoho stánku zapředly se slečnami do rozhovoru, byly báječně milé. Takže hned první velké plus na začátek. Bohužel ale zjišťuji svoje fenomenální faux pas – do fotoaparátu, který má nulovou interní paměť, jsem si nevzala paměťovou kartu.

Jelikož jsme se s Pepou a Kamilou dlouho neviděli a Evu poznávám osobně vůbec poprvé, je pořád o čem mluvit, ať už o filmech, komiksech, knihách nebo třeba sběratelské vášni, víře a zvířatech. A čas běží. Začínám být trochu nervózní, ale Pepa rekognoskuje terén. Jsme zachráněni; program je ve značném časovém skluzu, a tak jsme kvůli naší konverzaci prošvihli „jen“ hudební vystoupení. Ani nás to moc nemrzí, protože při větším přiblížení je až nepříjemně hlučné. S dunivou taneční hudbou v malém prostoru, při jejíž rytmech vám skotačí srdce tak, že málem vyskočí z hrudi, máme prostě trochu problém..

Jdeme tedy k pódiu až ve chvíli, kdy vrcholí přehlídka výše zmiňovaného Dracula Clothing, ale o jejich sortimentu je lehké získat přehled i pouhým pohybem mezi účastníky festivalu. A navíc, když člověk měří metr šedesát a před něj se postaví lidské věže metr devadesát v hustotě dva na co nejmenší plochu, vidí tak akorát houbeles. Před dalším číslem proto statečně vybojováváme výhodnější pozice. Tím má být vystoupení kouzelníka. Na pódiu se objevuje muž s pankáčským čírem na hlavě, modrými brýlemi steampunkového looku a lámanou češtinou nám sděluje, co bude náplní jeho show. Jelikož více mluví, než kouzlí (i když karetní triky nejsou zase tak špatné), jeho vystoupení umírá na absenci napětí a spádu. Navíc stylovost celého snažení zabíjí Houdiniho „vzkaz“ napsaný na čistě bílém papíře a na počítači plus řada faktických chyb. K tomu přidejte opět hlasitou hudbu, občasné výpadky techniky a naše jedovaté poznámky k průběhu celého představení nabírají na gradaci. Zbytku publika to ale očividně nevadí a nadšeně povzbuzuje muže na pódiu. Snaha jednoho kverulanta vyprovokovat diváky k bučení je naprosto planá. My čtyři tleskáme jen z povinnosti. Nicméně alespoň hudební výběr místního DJ je zajímavý – chtěla jsem zjistit tracklist, ale vzápětí na to zapomínám.

Následuje břišní tanečnice, vcelku subtilní slečna v koženém oblečku se svůdně vlní. Konferenciérka poctivě uvádí každého účinkujícího, jenže pro člověka vně této komunity jsou to přezdívky komplikované a nezapamatovatelné. Pak přichází vrchol večera, burleska (rozuměj viktoriánskej štryptejs, vašnosto). Dvě dívky, jedna oblečená jako pan Svůdník, druhá jako slečna Sváděná. Kroucení zadečkem, tokání, dvoření se a na závěr svršky dolů a provokativní pusinka. Přípravou se jedná o nejzdařilejší kousek programu. Ženské osazenstvo sleduje mlčky, mužské šílí až na půdu. Po skončení tohoto představení usuzujeme, že hlavní jsme už viděli. Kamila dokupuje vyhlédnuté náušnice a ještě před úderem půlnoci odcházíme pryč – Pepa s Evou se rozhodli objevovat taje noční Prahy, já s lehce nemocnou Kamilou sháníme spoje domů.

Asi jsem zhýčkaná programem Festivalu fantazie nebo jiných akcí, ale pod pojmem festival si prostě představuju víc než bandu gothiček a gothů navlíknutých v kožených korzetech a kabátech, kteří na stage pogují nebo se svůdně vlní a za zvuků tvrdé muziky se zpíjí do němoty. Třeba přednáška o steampunku jako takovém, literárním i filmovém, by byla skvělá, protože, ač bych se ráda mýlila, valná většina zúčastněných sice propadla steampunkovému stylu, ale o samém základu tohoto subžánru asi moc neví. Takto to byla sice zajímavá, ale stále jenom párty.

Vendula Brunhoferová (redaktor)

vendula.brunho­ferova@fantasy­planet.cz

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

83 komentářů

  1. to Lyrel
    Přednášky nemusí být jen didaktické a tím pádem nudné. To by na ně například na Festivalu Fantazie nebo Pragoconu nikdo nechodil.

  2. Steam up není Con
    Mno…článek zajímavý ale nějak nemůžu souhlasit. Je škoda, že jste očekávala něco jiného, ale od toho co si od akce představit je program. Steam up festival rozhodně není con. A já jsem za to velice rád. Ona je totiž taková trochu nemoc conů, že si jdou lidi poslechnout něco co už stokrát slyšeli. Většina lidí co znám jezdí na cony potkat lidi. No a to se dá i na akci jakou byl Steam Up festival, a to z mého pohledu mnohem zábavněji.

    Nicméně celkově plně stojím za Lyrel. Takže NE přednáškám na SteamUp. (protože zažít a vidět je vždycky víc než slyšet jak o tom nějaký samozvaný odborník plácá)

  3. Fantazák na gothicparty – First contact
    A ještě jsi zapomněla si postěžovat, že tam nehráli Asonanci… Dovolte mi zakroutit hlavou madam. Máme u nás jedinou kapelu, která se aspoň steampunku přibližuje a buďme rádi, že se Mojmir do toho pustil.

    Že to oblečení si bude podobné se tak trochu předpokládat dalo, ten trh je hodně uzoučký a ne každému stačí prostěradlo. Co měl kdo na sobě nepatří do kritiky akce a co měla na sobě redaktorka už vůbec ne. Shánět po FB někoho kdo by k tomuhle textu přidal svoje fotky bych považoval za velmi nepovedený vtip.

    Nic proti, ale tohle nebyla akce pro fantazáky s přednášečkou, čajovničkou a filosofováním o elfících, ale primárně taneční a kostýmově určená sesion pro určitý úzký výsek gotické scény a přidružené zájmové okruhy a tomu se to taky přizpůsobuje. Trochu mi to připomíná nářky některých brněnských fantazáků, kteří chodili na GPB a stěžovali si, že se tam hraje EBMko (vyhledej na googlu), že je to nahlas a nedá se to poslouchat… Plést si to s Festivalem fantazie je opravdu velké šlápnutí vedle.

    Pokud tvá očekávání vycházela odtud, pak je jasné, proč z téhle recenze doslova křičí nepochopení. Na názor ti samozřejmě právo neupírám. Jen se trochu zamysli nad tím, jak tohle otráví lidi, kteří se na tom krutě nadřeli…

  4. Re: Fantazák na gothicparty
    V tom případě bude mýlka ve způsobu, jak každý chápeme pojem steampunk.

  5. Blbost
    Já vím FF dokáže lidi rozmazlit, ale SteamUp je akce určená hlavně setkání lidí u hudby a nějakého toho krásného šmuku v zajímavém a hlavně specifickém, oděvu. Je to hlavně o “pártoškování” ne o ” výuce okolo subkultury”, protože je to jednou za rok na pár hodin na večer a hlavně v noci. Pokud by si někdo žádal “přednášení” očekávám spíš, že se někdo spojí s Vaškem Pravdou a zařadí se na jeho několika týdení blok v Chotěboři….

  6. festival jako festival
    Jestliže takhle úzce vymezíte pojem festival, pak děláte chybu….To je jako čekat, že na německém pivním fesťáku bude šňůra přednášek o původu piva, jeho složení a barvách….jen proto, že to má na plakátu slovo festival…no jejdanánku, to je mejlka…festival je v prvotním slova významu přehlídka, slavnostní sjezd….kde je řečeno, že tam musí být diskuzní forum a přednáška k tomu?

  7. Striga
    Nu to je ale zajímavá reportáž.. Opravdu bych se ale z ní o této akci nic nedozvěděla.

    Popravdě mě nezajímá, co měla autorka na sobě (okouzlující rozhodně-ne-mainstŕeamový kousek?). Hudebníci byli vypsáni na plakátu a nebylo by až tak těžké zjistit, oč vlastně jde a já se dopředu dostala bez problémů, stačí totiž jen poklepat na rameno toho před vámi a slušně jej požádat, zda by vás nepustil před sebe (lze brát jako doporučení pro příště). A jednalo se prvoplánově o party. Stmelit lidi na živý koncert, přehlídku, pobavit je…A to se povedlo skvěle. Vše se neslo v příjemném duchu a filosofovat se mohloi jinde, nežli pod pódiem.

    Za mě je tahle reportáž trochu moc jednostranná..Škoda.

  8. Lyrel
    SteamUp je opravdu více méně párty, to je pravda a jsem na to hrdá. Nechci nikoho poučovat o tom, co steampunk je a není a diktovat mu, jak se má oblékat, aby byl nebo nebyl steampunkový. Chtěli jsme legraci a zábavu, poznat nové lidi, zkamarádit se, ale bohužel se nemůžeme zavděčit každému. Tak to prostě je, každého baví něco jiného, někdo si rád zatancuje na živou hudbu, nekdo si raději posedí s fantazákama na přednášce-ta ale večer v music clubu nemá co dělat!

  9. Blaf
    Na akci jsem sice nebyla, ale za sebe můžu jen nechápavě kroutit hlavou, jak se autorka vůbec odvažuje označit podobný blaf za reportáž. Zkraťte to tak o 60%, dostaneme sice jedovatý a jednostranný plk, ale aspoň nám vypadnou řádky s nulovou informační hodnotou.

  10. První negativní ohlas se kterým se setkávám… Ale uklidňuje mne, že je to od “reportéra”, který si na reportáž zapomene vzít paměťovou kartu do fotoaparátu :o)

  11. Mimochodem (pro všechny, kterým se SteamUp líbil a fandí mu):
    Na Steam-Up festivalu se natáčelo a ano, záběry vypadají velice dobře, tak se těšte na oficiální sestřih. Určitě si říkáte – kde já ta videa pak najdu? Odpověď je jednoduchá.
    Přece na youtube kanále VEGA production Prague :-)))

    Odkud již znáte oblíbené intro na letošní SteamUp (v současné chvíli téměř 1000 shlédnutí, děkujeme! Až bude rovný tisíc, tak se opijem 🙂 )
    odkaz zde: http://www.youtube.com/watch?v=gcqEzb4Wk9k

    A kde můžete také vidět úvodní minutovou openingovou scénu (jen tak pro zajímavost, dělala se 10 hodin)
    odkaz zde: http://www.youtube.com/watch?v=wNL8AeNllbI

    Dále: pokud vás party zaujala, můžete se těšit na září, protože v září bude Praha mít tu čest hostit část EuroSteamConu – a my budeme mít tu čest pro vás v jeho rámci připravit Euro Steam Con Prague Event, ovšem bez přednášek 😉

    Jo a abych reagoval na reportáž. Přednášky nemají na party co dělat, kromě přednášek opilých účastníků, kteří zrovna zjistili, v čem spočívá nesmrtelnost chrousta 😉

    A na závěr mi dovolte poděkovat celému organizačnímu týmu, který na celé akci makal jako barevný a připravil pro nás celou super party, zvláště pak hlavní organizátorce, Lyrel.
    Takže SteamUp 🙂

  12. Lyrel
    😀 Nedovedu si představit, co bys dělal, kdybych ti platila:) Ale díky i tobě za všechnu pomoc, práci s kamerou před, během, i po akci, všem kamarádům, kteří pomáhali točit trailer, fotili, psali, roznášeli letáky, promovali jako o život, všem, co po nocích šili a vyráběli věci pro trh, kapele, všem, co pomáhali s přípravou klubu, celou noc pracovali (holkám na vstupu a sekuriťákům, kteří dbali na bezpečnost a dodržování pravidel). Oba zvukaři a osvětlovač byli parádní, DJka, byť byla nováček, to taky nakonec zvládla dobře. A všem účinkujícím! Někteří se na pódiu ocitli poprvé a jsem ráda, že dostali tu šanci. Nakonec jsme měli něco málo přes 200 návštěvníků a to je zase o padesát víc, než vloni. Byl to půlrok dřiny. Takže díky i mému parťákovi M. za to, že nás podržel, bez něj by to asi nešlo udělat takhle velké. Možná jsme banda gothiků (cože?) v kožených korzetech (kteří o původu steampunku nic neví), ale děláme to z nadšení a proto, že máme ke steampunku blízko. V létě se nejspíš potkáme na Advíku, kde bych měla mít o Steampunku další didaktickou (vezmu si brejličky a ukazovátko) přednášku, pokud jste minuli tu na Pragofestu. A pokud ne, uvidíme se v září na pražském eventu k EuroSteamConu!

  13. SteamUp Festival
    Musím vám všem poděkovat za komentáře, jsou skutečně zajímavé i když vůči mému textu a občas i osobně ke mně nelichotivé a to nejen na této frontě. Je zase moc hezké vidět že jako komunita držíte při sobě. Lyrel děkuji za slušnou polemiku a za odkaz, prostuduji si ho, pokud bychom se někde setkaly osobně, nemám s debatováním problém.

  14. Festival?
    Jenom krátce – od festivalu bych taky očekával něco víc, než koncert,přehlídku a striptýz. To jde najít na každé větší párty kdekoli jinde, s tím rozdílem, že nebude větší účastníků kostýmovaná (proto je kostýmům asi věnovaná značná část reportu).
    A když čtete nějaký report musíte zvážit pro koho je určen – a divil bych se kdyby na FP nepřevládali klasičtí fantazáci. Ti by asi z takovéto akce neodcházeli spokojeni a proto to varování/kritika.
    Druhá věc je že je otázka zda do reportu patří naříkání na to že reportér neviděl…

  15. Festival?
    Když hodnotím výkřiky obou stran, docházím k závěru, že dobře udělané a stylem a dobou limitované (dle pravidel living history westernových spolků, tedy cca 1890) countrybály bejvaly daleko vydařenější taškařice. Kostýmy stejné, nebo pestřejší, lepší program, půlnoční kankán a leckdy i stylová módní přehlídka či různé předváděčky. O nějaké slušnější stylové soutěži v černoprachým střílení ani nemluvě, ale tam se smí nasávat až večer po akci…

  16. A co víc?
    A co víc byste si, pane Norku, představoval? Co byste zařadil do programu? Výlet vzducholodí? 😀

  17. čtení mezi řádky…
    Asi budu jediná, ale já musím s autorkou článku souhlasit. Zde není problém, že by se mi nelíbila hudba, protože poslouchám Asonanci (neposlouchám), ale že zvukař si asi odskočil někam na procházku. A dále, pokud dělám módní přehlídku, vyberu pro tu příležitost vhodnější prostor. Když to mám v HooDoo klubu, nechám procházet modely uličkou mezi diváky apod. V té podobě, v jaké tato akce probíhala, se mohla klidně odehrávat u někoho na zahradě (když je tedy jen pro členy komunity).
    Tyto informace jsem získala z reportáže a je pro mě tedy plně uspokojující. Jména vystupujících si můžu přečíst na letáku.

  18. Reportáž?
    Nevím jestli se tento literární výplod dá nazvat reportáží, spíš mi to připadá jako blog, ale v tom případě to nepatří sem. Takže pokud nebudu reagovat na formu ale na obsah, dozvěděla jsem se, že si přítomná redakce dobře pokecala o svých zálibách, autorka zapomněla kartu do foťáku, má naprosto jiný hudební vkus, neřekne si o dovolení, pokud nevidí přes někoho o půl metru vyššího a kouzelník moc mluvil. Informativní hodnota vcelku nulová. Chybí mi tu aspoň náznak jakési profesionality a objektivnosti.

  19. Zuzka
    V tom případě vám doporučuji naučit se číst, případně lépe rozumět textu. Já tam těch informací nalezl více.

  20. to Zuzka
    Proč mám jiný hudební vkus? Jenom proto že byla ta hudba moc hlasitá? I kdyby mi pouštěli nějakou kterou mám ráda, tak kdyby byla extrémně nahlas, tak se mi to nebude líbit. A ne, Asonance by to nebyla, tu kapelu ani neznám. Pochválila jsem viktoriánský market a pochválila jsem burlesku (nebo je termín “nejzdařilejší” nové sprosté slovo?), i když nejsem chlap a nezapůsobila na mne tak jako na mužskou část publika, kouzelník prostě neoslnil. Kdybych to zpruzele sprdla od A až do Z tak obrat nelichotivá reportáž sedne. A ano, dobře, s tím stíněním jsem teda nebyla dost průrazná, beru, nepatřilo to tam. A pokud párkrát použité slovo “zajímavé” (mimochodem i na hudbu, když si uši a orgány zvykly) je opět invektiva, tak tedy dobrá. Nicméně pořád si budu stát za tím (a to i po všech napsaných negativních komentech nejen tady) že bude tato akce pevnou součástí vzpomínek na jeden z nejnabitějších a nejzajímavějších víkendů mého života.

  21. Lyrel
    Tady už se řeší opravdu je hate fantazáci x gothici. Stačí, že jsem si report doma obrečela já, už bych to nerozmazávala.

  22. Striga
    A já tady naopak nevidím žádné bezduché výkřiky nebo cokoliv urážejícího. Náhodou se jedná o poměrně slušnou diskuzi (oproti jiným stránkám:)

    Za mě se jednalo o jednu z nejlepších akcí za dlouhou dobu, ale pokud to někomu nevyhovuje, směle se do toho pusťte. Nikdo vám bránit nebude a necháme se překvapit výsledkem.

    Lyrel, není co oplakávat, byla jsi skvělá a všechna ta práce opravdu byla vidět (:

  23. camella
    Sorry, ale dospělý člověk, který neunese (a obrečí) jeden ne uplně nadšený článek (ten článek přece není jen kritika, jsou v něm i pozitivní komentáře), by snad ani neměl nic pořádat. Není člověk ten, aby se zavděčil lidem všem a pokud je více lidí, kteří jsou s akcí spokojeni, než těch nespokojených, tak je snad vše v pořádku, ne?
    Tenhle článek je jen názor jeho autorky a tak bych na něj i pohlížela, bez zbytečných emocí.

  24. Na akci podobneho typu jsem byla poprve a jako clovek steampunkem polibeny teprve nedavno musim rict ze se velmi povedla. Nejake chybejici prednasky mi rozhodne nevadily, protoze ono proste stacilo s nekym jednoduse zaprist rozhovor. Rozhodne bylo na co se divat – jen lituji ze sem si nevzala sebou vic penez abych mohla vykoupit mistni trziste 🙂 Tleskam i vyberu hudby ktera se podle me do atmosfery uzasne hodila a prostoram klubu kde si clovek mohl jak v klidu popovidat tak si uzit program. Takze ja si to rozhodne uzila a tesim se na dalsi podobne akce.

  25. Jako spolu-emisar redakce musím souhlasit, že na festival byl program až moc útlý a ne moc zajímavý. A zvuk a světlo při představeních také nebylo nejlépe ukočírované. Jinak nechápu zcela negativní komentáře, když repotáž vyzdvihuje plusy i mínusy. Myslím také, že hodnocení šatů sem rozhodně patří, i o tom ta akce z části byla. Z některých komentářů se zdá, že akce je pro určitý okruh známích a nikdo další to “nechápe”. Přitom na místě se lidé zdáli velice milý.

  26. Jak tak čtu článek i diskusi pod ním, přemýšlím, jestli to celé není jen problém PR. Nevím ovšem, jak vypadaly upoutávky.

    Dovolím si dotaz na insidery: spíš by mě zajímalo, jak je teda definován steampunk v hudbě? Přiznám se totiž, že mi tam prostě to “moderní” EBM nepasuje – ale přiznávám, že je to taky o tom, že je pro mě gothic stylem kapel a la Mission a především mých oblíbenců Fields of the Nephilim nebo českého XIII. století, potažmo Bratrstva luny. Steampunk chápu jako něco co je rozkročeno mezi minulostí a současností, nebo jinak co prostě neodbytně připomíná to 19. století. Souhlasím s kolegy, že dunivá “diskotéka” ve mně ten dojem prostě nevyvolává 🙂

  27. Slečně Vendule
    Řeknu vám na rovinu: netušila jsem, že ta skupinka lidí, co postávala na jednom místě a bavila se převážně mezi sebou, je vyslána, či se přišla podívat proto, aby napsala reportáž. Velice mě tu tedy zarazil tento článek. Ne víte co. Mě znepokojil. Pokud jste chtěla tvořit reportáž, očekávala bych, že si na akci pokecáte alespoň s organizátorkou, abyste měla nějaké to základní info nebo perličku… Nebo budete mluvit s více lidmi než se svými přáteli na jednom místě a co nejdále od lidí. Upřímně mě to velmi znechutilo. Koukala jsem na vás celou dobu a na “redaktorku” bych vás netipovala (pokud se neurazíte spíš jsem viděla fanouška anime). Doporučím vám tedy jednu velmi užitečnou věc -> MLUVTE S LIDMI! Představte se jako “zástupce jiného fandomu” a oslovujte lidi sama…. Potom možná nebude váš prožitek z akce takto “ufňukaný” a negativně zabarvený, ale dostanete se k tomu k čemu byla tato párty určena. K setkání a ke konverzaci.

    Musím však souhlasit s hlasitější hudbou. Nejedná se o hudební vkus, ale o hlasitost, na kterou jsme si stěžovali taky…. (a nejen my…)

    Pokud máte jakékoliv dotazy nebo si chcete pokecat email tu na mě máte…
    – slečna s vysokým účesem a v modro bílých šatech-

  28. Vzducholoď
    Ano prosím! Prosím prosím! A šlapací ponorku!

    😀

    Na téhle diskusi je úžasné, jak se v ní srazily dva totálně odlišné světy. Na článku samotném pak navrch střet očekávání a reality. Popravdě, sám bych si asi pod pojmem Steampunk také představoval mírně víc, než retrofetišismus… Dobře, kostýmní party ;-D, ale co už. Pokud to účastníky bavilo, tak ať se baví. Nevidím na tom nic špatného. I když to není nic pro mě. Já si počkám, až přijde do módy tesil a dederounský ostpunk.

  29. 99 Luftballons
    Tak jsem v rychlosti proletěl web a jako literární žánr to ještě asi nikdo oficiálně nezavedl, zatím jde spíš o hudební reflexi východoněmeckého punku. Jenže míchat pankáče s tesilkama a kousavou elektrostatickou košilkou, to by asi lidi mátlo. Takže musím ještě na té teorii zapracovat. TesilPunk? BakelitPunk? 😉 Přijímám návrhy. 😀 A hymnu žánru nazpívá “Nina Hagen”:http://www.youtube.com/watch?v=qF-2I5d5vrQ!

  30. standa.e: Chlape, vy to vždycky dokážete fakt rozsekat. 😀

  31. A jinak je v mém předchozím příspěvku ukrytá chyba, jež odhalí zapálené Tesilpunkery i Ost punkery 😉

    (Ne, všechno v dobrém ;-))

  32. to Schramm
    K té hudbě – asi bych čekal Johann Strausse mladšího, Lehára, pro ty trochu tradičněji zaměřené Offenbacha a tak…

  33. to Standa.e
    Ale to už by pak bylo spíš retro – a tak zas já steampunk úplně nechápu.

  34. Kdo čekal Lehára, Kálmána nebo cokoliv podobného, tak bohužel asi neví, co je SteamPunk. Ale aby vám to nebylo líto, tak 3.5. a 4.5. hrají v Karlínském divadle Čardášovou princeznu. Lístky ovšem stojí o něco více.

  35. dekuji Lyrel, M. a vsem ucinkujicim za party. vubec nechapu negativni komentare co se tykaji hlasite hudby. meli jste k dispozici zvlastni mistnosti s barem a trziste, kde hladina hlasitosti nebyla vysoka. a pro lidi ktere chteli tancit u podia to nebylo moc hlasite.
    ale co se tyka vystoupeni kouzelnika, souhlasim ze hudba byla hlasita. bohuzel nevsiml jsem to a na podiu to neni slyset.
    je to bylo moje prvni vystoupeni v cestine. a autor asi nikdy nevidela vystoupeni kouzelnika (nebo se plete z pantomimou), kdybych kouzlil v anglictine nebo rustine kecal bych mnohem vic ;D
    chci jen dodat ze nemel jsem zadne ciro (autor asi taky nevi co je to, nebo nevi nic o pankerech), i kdyz ten uces mozna pojmenovat jako “ciro”, tak urcite ne “pankacske ciro”.

    Vendula: na jake fakticke chyby jste myslila? byli tam jen dva fakty:
    -ze 31.10.1926 H. Houdini napsal ten dopis (a pak zamrel) ve meste Detroit (je to znamy fakt, kde a kdy on zamrel)
    -a ze party se konala 14.04.2012 ))))
    nebo faktickou chybou je ze sam Houdini napsal ten dopis?)
    tak prominte, mym ukolem bylo pobavit publikum. a dekuji tem kdo se bavil)
    mimochodem, publikum se mi libil))

  36. to Schramm
    to Schramm: Vtip, to byl opravdu jen vtip… 😉 I když bych v žánru, stylu, který z toho retra vychází, doopravdy čekal i po té hudební stránce větší kreativitu a intenzivnější dobové konotace. Nerozumím totiž tak úplně tomu, co by měl mít Gothic Rock společného se stoletím páry, se světem, jemuž vládne mechanika a šílení vědci a ozubená kola.
    Ale asi ze mě mluví ten dějepisář, ale vtip o “novogotice” si tedy odpustím 😉 Jinak osobně mám tak nějak raději Štěpány jako HNF než XIII. století. Asi jsem už moc starej. Jen mi “Punk a pogo”:http://www.youtube.com/watch?v=YdEEPiUDfoQ&feature=related , “Bombardéry”:http://www.youtube.com/watch?v=jj0PxvJi8Mc&feature=related či “”To svět se po…”:http://www.youtube.com/watch?v=8XtaqwSz6dY&feature=player_embedded” přišlo upřímnější a pravdivější. Hlavně Štěpánům vyčítám, že až “příliš dobře poslouchají” Sisters of Mercy, ale i tebou zmíněné Fields of the Nephilim atd. Co “Deine Lakaien”:http://www.youtube.com/watch?v=bkOe7VOmynA&feature=relmfu ? Ti pro mě byli zjevením. Mimochodem, asi nejlepší domácí kapela, kterou jsem zažil byla Jean Marais Salvation. Zkus “Barbaru”:http://www.youtube.com/watch?v=YJBQH0pnxkM nebo “Tvý tělo je nemocný”:http://www.youtube.com/watch?v=rLo9GL_rdpE&feature=relmfu … Hlavně si ale nepouštěj jejich oficiální CD. To jim produkoval Michal David a je to úplně v háji… Texty jim k písním většinou psal “Michal Wernisch (Ewald Murrer)”:http://murrer.eu/category/video-audio-basne/ , takže kdyby tě zajímaly osudy Barbary a hraběte Lusperta, hledej tímhle směrem. Abych to ale vrátil k původní myšlence – prostě tu podobu mezi mezi touhle hudbou a steampunkem nevidím. Opravdu ne. Hledal bych v něm víc, než gotický román…

  37. to Anonym
    Bože, vtip, vtip, vtip a vtip..! Copak je to mezi příznivci steampunku zakázané slovo?

  38. Ach jo
    To se mi snad jenom zdá:-( Tohle má být reportáž??? Silně to připomíná stituaci, kdy rádobynovináři (a to jsem ještě slušná, Miloš Zeman by je nazval jinak;-)) přijedou na FF a udělají tam pseudoreportáž pro víkendovou přílohu Lidovek, Práva, Mf Dnes či jiného obskurního plátku, ve které ze všeho nejvíc dokazují vlastní neinformovanost, občas i všeobecnou nevzdělanost, a především totální tupost, protože nejsou schopní se zeptat na věci, které jsou jim nejasné.
    Tady zas přišli na tetí ročník Steam Up Festivalu z redakce Fantasy planet čtyři(!!!) lidi a nebyli schopní si předem zjistit nic o předešlých ročnících (ačkoli najít pár ohlasů z minulých let a nějaké fotky je snad záležitost pár ťukanců do klávesnice a několika kliknutí myší) a když už se tedy na tohle totálně vykašlali (byť by to byla slušnost, když jdu někam zadarmo proto, že jsem přislíbil reportáž a tedy svým způsobem propagaci akce), tak mohli aspoň vyzpovídat jak organizátory, tak hlavně pár návštěvníků a zeptat se jich na věci typu pokolikáté zde jsou, a pokud zde byli už loni/předloni, tak proč na tuto akci pravidelně chodí, jak se jim zde líbí, jak se jim to jeví letos v porovnání s předchozími ročníky, a pokud jsou nováčci, tak odkud se o akci dozvěděli, proč na ni přišli, co od ní čekali, nakolik se jejich očekávání splnila atd., a jak nováčků tak “pravidelných” návštěvníků se mohli zeptat jak na to, odkud mají kostým (neřekla bych, že všichni měli jen z Dracula Clothing, podle mého ani většina ne) tak na to, co o steam punku vědí nebo aspoň co si o něm osobně myslí, jak ho osobně chápou atd. Kdyby každý z těch čtyř lidí z redakce FP vyzpovídal jenom nějakých pět šest návštěvníků plus jednoho organizátora či prodávajícího k tomu – což se snad za těch pět hodin stihnout dalo (a kdyby aspoň jeden člen redakce zůstal přes půlnoc, tak těch zpovídaných mohlo být daleko více), pak by ta reportáž byla psaná aspoň s nějakou znalostí věci a snahou o objektivitu. Ovšem takhle tento výplod (reportáží se to nedá nazvat ai náhodou) patří fakt tak leda na blog nějaké šestnáctileté slečny a ne na FP.
    Imho očekávat, že na akci, která se pořádá od soboty 19 h. večer do neděle 4 h. ráno, a navíc v music klubu, budou přednášky o steam punku, je snad ještě divnější (diplomaticky řečeno:-)) než čekat, že na Ručníkovém dni v zahradní restauraci na Letné bude promítání Stopařova průvodce.
    Btw – Stando, neznalost základů novinářské práce spojená s totálním neumětelstvím a leností až na půdu není ftipná, ale spíš smutná. Plakat nad tím ovšem nebudu.

  39. Darth Zira to rozsekala
    Ano, souhlas. Já na akci nebyla, viděla jsem pouze fotky (a to i fotku autorky tohoto článku a kdybych já přišla takto oděna na steampunkovou akci, tak bych rozhodně neměla odvahu na to, někomu kritizovat tematický šatník) a slyšela ohlasy a je dosti zajímavé, že z nich jsem se dozvěděla více faktů, než z tohoto článku. Pokud fantasyplanet.cz reprezentují reportéři tohoto ražení, pak začínám být znepokojena….

  40. Reakce
    Reakce organizátorů a příznivců jsou dostatečně výmluvné na to, abych na jejich akce dobrovolně nikdy nelezl. Povinného nadšení a s tím spojených útoků na ty, co se povinně nadchnou nehodlali, jsem si užil dříve dost a ohluchnout se dá mnohem příjemněji na střelnici.

  41. Reakce…
    Omlouvat nespokojené reakce na článek tím “že jde jen o organizátory a příznivce žánru a této akce” je prvoplánové…kdo měl tento článek číst, komu byl k informaci určen? Já si šla článek přečíst, abych získala další informace a byla jsem překvapena, že informací bych teda moc nezískala, to jsem reportérky od FP nečekala.

  42. Odpověď
    Takže popořadě:

    mrSpot: Asi to bylo tím hlukem ale já zaslechla rok 1929, což mne zarazilo. Pokud to byl můj přeslech, hluboce se omlouvám.

    Darth Zira: Před lidmi kteří mne znají se obhajovat nemusím a před lidmi kteří mne neznají se obhajovat nebudu. Nicméně děkuji za koment, krom zbytečných a krátkozrakých urážek tam shledávám i několik velmi cenných rad, takže ty si s dovolením zapisuji do své subtilní kůry mozkové. Nemohla jsem se zdržet déle protože jsem v neděli ráno vstávala v šest a nemohla jsem pít protože jsem v neděli řídila. Pokud je povinnost zůstat až do konce jediným oprávněním pro to něco napsat, budu si to pamatovat.

    Wel: Přišla jsem oděna tak jak jsem uznala za vhodné a pokud by byl někde vystaven nějaký přesný a přísný protokol, jak se má kdo dostavit oblečen, co je zakázáno a co povoleno, minimálně bych si ho ráda přečetla. V životě bych si nedovolila kritizovat veřejně konkrétní osoby stylem “hele ty to radši nenos” nebo “máš to úplně blbě”. Byly to šaty, ne uniformy, u těch striktnost očekávám. Růžový stormtrooper by asi vypadal opravdu bizarně. V článku jsem si jen povzdychla nad tím že tam dle mého bylo víc nakoupeného než ušitého ale když jsem tam něco takového co více zabrnkalo na můj vkus viděla, poctivě jsem se kochala. Pokud je to zase chyba, fajn, beru, píšu do seznamu, bude delší než od pana Cibulky.
    Ale tak názory že když jsem malá, tlustá a ošklivá a tím pádem zakomplexovaná a nenávistná tak nějak očekávám od začátku.

  43. to Darth Zira
    Nadsázka. Fakt jsem předpokládal, že to bude zřejmé z těch příspěvků o Tesil Punku. Kvalitu novinářské práce jsem nijak nehodnotil. A sám jsem jako novinář nevystupoval a ani jsem se do téhle role nepasoval. Takže – promiň, to právo nebrat sebe i ostatní smrtelně vážně, si nárokovat hodlám dál.

    A dál hodlám být přesvědčený, že Steampunk minimálně jako literární žánr nemá s “gothiky” společného nic. Jako životní styl – mi to přijde stejně legrační, jako chodit v uniformě Hvězdné flotily či za Naruta nebo elfy. Sám jsem jonesovský klobouk odložil s pubertou. Ale na stranu druhou – proč ne. Žij a nechej žít. Jen se sami, probůh, tak strašně nežerme.

    Ta reportáž komická byla – a špatná nepřipraveností redaktorky. O kontrastu očekávání a reality jsem psal také.

    A mimochodem, 99 balonků nenazpívala ani “svatá máma punku” Nina Hagen, ale popová Nena. To k tomu ukrytému kvízu.

  44. Re:
    Střelec: Nejsem ani organizátor ani nějaký extra příznivec, ale štve mě – a to v čemkoli – a priori odfláknutá práce, případně od počátku mizerné řemeslo. Ve sci-fi komunitě se (snad ještě pořád) hlásíme k odkazu Karla Čapka, ale on nebyl jen geniální autor scifáren, ale také výborný novinář a spisovatel “normální” beletrie, který řemeslo ovládal jako málokdo. Tak v tomto bychom si z něj taky měli brát příklad a hlavně si říkat, že když už chudák nad současnými Lidovkami musí dělat v hrobě ventilátor, nemusel by – pokud by žil – silně zvracet i nad scifistickými plátky, a to včetně webových.
    Já na té akci byla až cca od půl desáté, možná desíti (jo, můj lokálpartiotismus mi zkrátka nedovolil nedívat se na zápas Komety:-) – a můj partner si díky tomu před Steam Upem aspoň odpočinul, jelikož oproti původnímu předpokladu nebyl v sobotu v práci od jedné do čtyř, ale od jedné do šesti), takže nemohu posuzovat první zhruba dvě hodiny programu (předpokládám, že – jako skoro vždy a všude – od těch 19 do 20 to bylo o tom, že se lidi pomalu slejzali jako švábi na pivo a celá akce se zvolna rozjížděla, kdyby Kometa zvládla vyhrát v normální hrací době (a ne sithužel prohrát na nájezdy), tak jsme přicházeli něco před devátou, což je podle mého názoru na akci podobného typu tak akorát, aby se rychle naskočilo do rozjeté zábavy), ale i z toho, co jsem viděla a slyšela od těch cca desíti, jsem si udělala úplně jiný obrázek, než co tady čtu. Na rozdíl od autorky “reportáže” jsem tam sice byla taky poprvé, ale pár lidí z této komunity (včetně některých organizátorů) osobně dobře znám a tak jsem věděla, do čeho asi tak jdu.
    Nikdo tu nechce povinné nadšení (teda doufám – já rozhodně ne), ale tento článěk mě nadzvedl ze židle svou neprofesionalitou, kterou mi silně připoněl situaci, kdy před několika lety dojeli na FF rádobynovináři z Lidovek, odchytli tam pár fanoušků (včetně mě a Richieho), vyzpovídali nás, pak odvezli asi na dvě hodiny kamsi do přírody, kde jsme jim pózovali v kostýmech na jakési skále a po louce – a z tohoto stvořili pseudoreportáž o FF, ve které byly zcela zásadní faktografické chyby týkající se jak conů jako takových, tak fenoménů jako Hvězdné války, Pán prstenů, Star Trek, Dračí doupě apod., ačkoli jsme jim to (řekla bych) vysvětlovali téměř polopaticky. Jenže oni “velcí pánové novináři” považovali za něco pod svou úroveň zapnout si při rozhovorech s námi dikktafon (nebo si aspoň dělat poznámky) a ježto o sci-fi a fantasy věděli žalostně málo a o conech nic, tak se jim to prostě než dojeli do Prahy částečně vykouřilo z hlavy a z toho zbytku, co jim v paměti uvízl, udělal zatracený guláš, a pak tudíž napsali hromadu ptákovin (a jen na dokreslení jejich “úrovně” – všichni jsme jim dávali svém mailové adresy s tím, že za prvé bychom velmi uvítali zaslání všech fotek, co nafotili, ježto nám bylo jasné, že z těch cca 200 vyplácanýchz záběrů použijí tak tři čtyři maximálně – a když už jsme jim tam místo sezení v kině či jinde na programu, potažmo plkání v baru, celé odpoledne zadarmo šaškovali, aspoň taková drobnost by snad byla slušností, a za druhé že pokud by se potřebovali na cokoli zeptat, něco zpřesnit, ujasnit si atd., jsme jim ochotně kdykoli k dispozici – samozřejmě se už nikdy neozvali ani s dotazy ani s fotkami:-(( ). A slečna Vendula a její přátelé na mě působí velmi podobně – přijdou někam, o čem neví nic, neobtěžují se předem si ani nějaké základní informace zjistit, a dokonce i přímo na místě je ani nehne, aby se zeptali na cokoli, co jim není jasné nebo je překvapuje, případně si udělali mezi návštěvníky jakousi minianketku na různá témata, o kterých míní psát, a pak stvoří něco jako kdybych já poprvé v životě přijela na Vartovku a napsala z ní report typu “já myslela, že když má Vartacon v názvu “con”, tak že tam budou přednášky a projekce a divadlo a koncert a šermíři a ohňová šou jako na Star Conu/Koprconu/Domesticonu (doplňte dle potřeby) a ono to tam nebylo a navíc jsem tam v tom sithském kostýmu byla jediná”. Divit se, že akce, která je v music klubu přes noc, je především party, mi přijde stejné jako divit se, že na Velké pardubické jsou koně. To je to, co orgy a návštěvníky u této reportáže sere – kritizovat se klidně může, ale se znalostí věci, prosím! Naopak si myslím, že by orgové uvítali kritiku typu: co oproti obdobným akcím tohoto typu (předešlým ročníkům či steampunkovým akcím pořádaným jinde) zde chybělo, co naopak “přebývalo”, co udělat příště líp atd. Ale tahle “kritika” je kritika stejného druhu jako kdybych vyčítala sushi, že nechutná jako tradičnní vánoční kapr s bramborovým salátem. Podobná reakce by asi každého milovníka sushi pěkně naštvala – a milovníka sushi, který zároveň má rád kapra na Vánoce, nevyjímaje.
    Standa: Já beru vážně akorát to, že když už se něco dělá (třeba novinařina) má se to dělat pořádně a ne – jak je dneska “oblíbeným” zvykem myslet si, že každý, kdo má (s prominutím) do zadku díru, může být spisovatel, malíř, novinář, literární či filmový recenzent apod. bez toho, že by se aspoň před tím obtěžoval sebeméně naučit řemeslo.
    Imho všechno souvisí se vším a já mezi steampunkem a gothic styčné body vidím, ovšem já jsem schopná vidět i styčné body mezi Hvězdnými válkami a současnou evropskou politikou. Asi jsem deformovaná:-))
    A jinak jsem holt už z té mladší generace fanů, které nepřijde jako vůbec nic nepatřičného ani směšného mít nejen sci-fi či fantastiku obecně, ale klidně i nějaký její velmi úzký subžánr jako životní styl. Třeba jsem infantilní, ale vůbec mi to nevadí – a navíc když mohou být stejně infantilní lidé, kterých si opravdu vážím a považuji je za nesmírně inteligentní a vzdělané (jako třeba Praotec nebo Hana’an), tak jsem holt se svou infantilitou aspoň v dobré společnosti;-) Navíc pokud lidé aspoň občas nosí na veřejnosti uniformy Federace (nebo ještě radši Impéria:-))) či elfí, animácké, jedijské, drákulovské, holmesovské nebo jiné kostýmy, svět je aspoň pestřejší a veselejší – uniformní šedi jsme si užili dost za komárů a vůbec se mi nelíbí, že povinnou “soudružskou” šeď nahradila “business uniforma”. Navíc jsem toho názoru, že když se považuje za normální, ba přímo svaté lidské právo, aby po ulici pobíhala muslimka v černém pytli, ze kterého jí koukají leda oči a někdy ani ty ne (což imho nepovažuji za příliš slučitelné s našimi kulturními vzorci a tradicemi), tak je ten gothic, trekkie nebo fantazák aspoň jistým vyvážením (navíc zcela v souladu s euroamerickou kulturou) a tak díky za každého jednotlivého, spíš bych řekla “jen houšť a větší kapky”.
    Vendula: Nevím, jak dlouho předem jsi věděla, že musíš v neděli ráno vstávat, případně jak dlouho předem jsi věděla, že máš jít na Steam Up za redakci FP právě Ty – pokud ani jedno nebylo na poslední chvíli, tak se to přece dalo řešit, třeba tím, že buď na Steam Up pošle redakce někoho jiného nebo tu nedělní akci přesunu na jindy a nebo (nejde-li ani jedno) když už s sebou beru další lidi (nevím, zda mají nebo nemají něco společného s redakcí FP, ale tipovala bych, že vstup zdarma měli všichni), aspoň jednoho z nich pověřím tím, aby tam po mém odchodu zůstal a dodělal to, co já nestihnu, přičemž mu přesně řeknu, co má udělat. A pokud ani to není možné, protože jste všichni čtyři měli v neděli ráno spoustu naprosto nezbytných a jinam nepřesunutelných akcí a povinnhostí, tak aspoň těch zhruba pět hodin, co tam jsem, maximálně využiju. Novinář, který se bojí (stydí, odmítá nebo nevím, jak to nazvat) lidí na něco zeptat, je imho divný novinář, protože snad v žádné jiné profesi neplatí víc to přísloví o líné hubě.
    Navíc je třeba si uvědomit, že i když něco dělám především jako hobby a tedy zdarma, tak je to zkrátka práce, která se tím pádem nefláká. Takže jdu-li jako reportérka Fantasy planet na akci, na kterou normální návštěvníci platí vstupné, tak tam rozhodně nejsem proto, abych klábosila se svými kamarády, s těmi si můžu poklábosit jindy a jinde.
    Kochat se kostýmy je hezké, ale co takhle se majitelů těch kostýmů, které mě opravdu hodně zaujaly, zeptat, jak k nim vlastně přišli? Tedy jestli si je sami šili, nechali od někoho (od koho?) ušít, koupili, půjčili (od koho?) a nebo vše řešili tak nějak stylem část je koupené a ponechané tak, část je koupený základ doma upravený, část je půjčená a část je od A do Z vlastní práce apod. A když už s někým zapředu rozhovor na téma kostýmů, můžu se vyptávat i dál – jestli je na akci poprvé nebo ne, jak se mu to jeví oproti jiným akcím podobného typu, na kterých byl/jak to naplňuje jeho očekávání, se kterými na tuto akci šel, proč osobně má rád steampunk, co o něm ví atd. Sakra, já tam nebyla jako reportérka, ale jenom jsem se přišla pobavit, a stejně jsem se tam s pár lidmi podobně bavila. To už vážně nikdo neví, jak se dělá novinařina???
    Btw – novinářka by měla umět taky číst a porozumět psanému textu, já přece nikde nepsala nic o tom, že jsi tam měla pít alkohol.

  45. Lyrel
    Tak si to vezmeme popořadě:

    1. Avizovaná módní přehlídka Dracula Clothing začíná vlastně hned; mnoho dívek, žen, chlapců a mužů tu dává najevo, kde rádo nakupuje.

    *Podle čeho soudíte, že víte, kde většina návštěvníků nakupuje, když značka-která se navíc celým obchodním názvem jmenuje Draculaclothing.com, je norská a na našem trhu má minimální zastoupení a Češi tam víceméně nenakupují, resp. vím přesně o jediné dívce a to sestře našeho kameramana, která na sobě měla oblečení od DC*

    2. Škoda, že (už na první pohled) těch jedinečných kousků oproti těm pořízeným v e-shopu je zoufalá menšina.

    *Viz odstavec výše. Na našem trhu není žádný obchod zaměřený na steampunkovou módu. Naopak se na akci objevily hned dvě skupiny dam, které jsou doma šijí -tedy víceméně na zakázku- viktoriánskou a podobně laděnou módu a doplňky. Pokud tedy víte o e-shopu, kde valná většina návštěvníků oblečení nakoupila, prosím o tuto informaci, protože v Evropě obecně se steampunkové oblečení shání velice těžce. Já sama jsem si většinu kostýmu nechávala ušít podle nákresu.*

    3. Jsme zachráněni; program je ve značném časovém skluzu

    *Hned v sedm hodin byla ohlášena změna programu a to proto, že bylo náročné stěhovat elektroniku na velké stagei. Nicméně kapela začala přesně ve 21:00 a poslední program skončil jak bylo avizováno přesně o půlnoci. Maximální prodleva , která během programu nastala byla tuším 10 minut.*

    4. Ani nás to moc nemrzí, protože při větším přiblížení je až nepříjemně hlučné. S dunivou taneční hudbou v malém prostoru, při jejíž rytmech vám skotačí srdce tak, že málem vyskočí z hrudi, máme prostě trochu problém..

    *žádné hlukové limity nebyly překonány a kapela Magnetik nehraje taneční hudbu, ale poslechovou alternativní elektroku. Pokud Vás zajímá, proč se může řadit mezi steampunk, doporučuji část své přednášky z Pragofestu o pomocném dělení steampunkových kapel, pododdíl elektronická hudba a využití živých nástrojů. Zjistila byste tak například, že Magnetik využívají samply jako např. zvuky starých strojů, melodie starých filmů a pod. Navíc , že Moimir Papalescu patří mezi vrchol české alternativní elektroniky a hraje již několik desítek let spolu s několika formacemi. Dovolím si poznamenat, že tato velmi vyjímečná kapela si zasloužila z vaší strany alespoň použít google a to víc než zmínku: Byli nepříjemně hluční. Koneckonců, nikdo vás nenutil se přibližovat za Vámi příjemnou hranici.*

    5.deme tedy k pódiu až ve chvíli, kdy vrcholí přehlídka výše zmiňovaného Dracula Clothing, ale o jejich sortimentu je lehké získat přehled i pouhým pohybem mezi účastníky festivalu.

    *Díky, že jste si o sortimentu DC udělali představu při pohledu na jedinou dívku, která mezi publikem jejich oblečení na sobě měla.*

    6. modrými brýlemi steampunkového looku

    *Vím, kde ty brýle koupil a jednak byly velmi fialové a druhak velmi moderní a určitě ne steampunkové*

    7. Následuje břišní tanečnice

    *Jak bylo řečeno konferenciérkou: Jednalo se o kabaretní tanec, nebo chcete-li kabaret fusion, což je termín, který se běžně používá, ale k břišnímu tanci má poměrně daleko. Tanečnice se jmenovala Daridam Pertakoin a měla celkem dva vstupy.*

    8. Konferenciérka poctivě uvádí každého účinkujícího, jenže pro člověka vně této komunity jsou to přezdívky komplikované a nezapamatovatelné

    *Na vstupu leželo cca 200 programů, kde byla jména uvedena. Běžný žurnalista je navíc dokáže najít např. na facebooku akce, na fórech nebo na dalším milionu míst, kde byla akce i s programem avizovaná-např. na Vašich stránkách, kde část informací najdete.*

    9.Asi jsem zhýčkaná programem Festivalu fantazie nebo jiných akcí, ale pod pojmem festival si prostě představuju víc než bandu gothiček a gothů navlíknutých v kožených korzetech a kabátech, kteří na stage pogují nebo se svůdně vlní a za zvuků tvrdé muziky se zpíjí do němoty.

    *Definice festivalu je jasná a zahrnuje i malé akce, akce čistě hudební, trhy, párties a pod. Nicméně chápu, že Vaše představa byla jiná. Co ale nechápu je, co Vás vedlo k následující velmi hrubé urážce návštěvníků festivalu. Ta banda gothiků a gothiček, co se spíjí do němoty. Mezi návštěvníky byli přední představitelé viktoriánek a steampunku u nás i ze zahraničí, redaktoři a čtenáři STEAMZINE.CZ, Nebe Plné Vzducholodí, Daily-Steampunk.com, výrobci a řemeslníci, fanoušci ze všech možných koutů země a z různých -OK, říkejme tomu subkultury (a to i lidé, kteří na jiné akce nejezdí vůbec). Ano, byli tam i gothici a jsem ráda, že dorazili, byli velmi milí. Vadí Vám? Nebo Vám vadí, že pili-večer, v sobotu-mimochodem, viděla jste někdy lidi večer na Conech? Oni nepijí? Často na pozemku školy? Nicméně do němoty se tam opil jeden jediný člověk, osobně jsem mu třásla ramenem cca ve čtyři ráno, že musí jít domů a nemůže tady spát.*

    10.Třeba přednáška o steampunku jako takovém, literárním i filmovém, by byla skvělá

    *Opravdu? Nemyslím si, že přednáška v sobotu večer v music klubu je vhodná, na to jsou jiné akce a program byl předem znám.*

    11. ač bych se ráda mýlila, valná většina zúčastněných sice propadla steampunkovému stylu, ale o samém základu tohoto subžánru asi moc neví

    *Kde jste přišla k informaci, že účastníci a organizátoři o steampunku nic neví, jsou-li dvě třetiny návštěvníků lidé ze steampunkových blogů a zinů? (více méně Vám mohu doložit jmenný seznam. reps. guestlist, abych toto dokázala) Já sama jsem steampunk poprvé přednášela před dvěma lety a věnuji se mu přes pět let. Publikovala jsem k tomuto tématu dokonce několik článků a to včetně článku věnujícímu se teorii steampunkové hudby, který byl publikován na gothických webech (sanctuary.cz). Sleduji zahraniční weby a akce a na letošek mám v plánu další podobné akce např. v rámci Advíku.*

    Závěrem bych ráda uvedla několik věcí. Celkové zklámání nepochází z toho, že článek akci kritizuje, velmi vnímám pozitiva, která oslovila i návštěvníky nesteampunkového ražení. Ano, měli jsme technické potíže, ale to je normální, zvukař si odskočí na WC a je deset minut ticho. Na druhou stranu-klub HooDoo jsme zvolili po zkušenostech z minula. Mezi pražskými kluby patří ke klubům s výborným zvukem, skvělým vybavením a hlavně místním zvukařem, který umí s prostorem pracovat a steajně tak nám vyšel vstříc s dynamikou osvětlení. A ano, Spot si napsal dlouhý dopis a se svou češtinou ho lámal nepříjemně dlouho (ale vystupoval poprvé), ukazoval triky, které neměl, ale únik z kazajky zvládl skvěle a to není jednoduché. Co např. nevíte je, že prvních deset minut akce netekla voda! Snažili jsme se všechno operativně zvládat, dbali jsme na bezpečnost a legalitu akce, věnovali jsme tomu půl roku příprav.

    Existuje to, čemu se obecně říká EVENT – událost. A festival byl steampunkový event. Steajně tak pořádáme steampunkové pikniky, návštěvy kaváren, výlety do muzeí, publikujeme – dalo se to zjistit, pokud by byl o pořadatele a jeho činnost projeven zájem.

    Mé roztrpčení tedy pochází z jednoduchého nedodržení pravidel akademické debaty a žurnalistických postupů obecně.

    -Článek se nezakládá na faktech a i domněnky jsou uvedeny chybně.
    -Nejsou podány žádné důkazy k uvedeným informacím, které však zároveň poškozují pořadatele a účastníky akce (vzhled a složení auditoria, hlasitost hudby, přemíra opilých na akci, velký časový skluz-naopak z fotografií a další reportů je zjevné, že tato tvrzení jsou víc než domnělá a často se nezakládají na pravdě, jsou urážlivá a neprofesionální)
    -Informativnost článku je velmi malá. Žurnalistika vyžaduje alespoň jednuduché otevření programu, když už ne alespoň zjištění si, na jakou akci vlastně jdu report dělat.

    Stejně tak následný flame. Prostě není debata. Na střídačku jsou často uváděna tvrzení, která jsou lživá a u kterých nejsou uvedeny žádné důkazy. Děkuji aspoň Ziře za snahu debatu pozvednout z akademického bahna pustých výstřelků a žvástů.

    Žurnalistika není jednoduchá, znamená to se na report připravit, sbírat informace, dojmy, fotografie. Zvlášť, pokud jde o větší web, který si musí udržet dobré jméno. SteamUp je místo, kam se chodí “zapařit” Jeho přínos spočívá v možnosti umělcům a mladým řemeslníkům zdarma vystavit a prodávat své výrobky, tančit-a to i na podiu, hrát a to bok po boku s profesionáli. Je to možnost potkat nové lidi a přátele, navázat kontakty. Ano, snažíme se tu udržovat steampunk při životě jinou formou, než to dělají české Cony. Ale nejenom SteamUpem, jak jsem uvedla, akcí pořádáme celou řadu.

    Proto Vás jako autorku článku snažně prosím, pokud píšete, uvádějte fakta a důkazy pro svá tvrzení, uráží-li nebo napadají-li nějakým způsobem dobré jméno akce. Jako pořadatel si nemohu dovolit po tom všem, co zde padlo přejít to mlčením.

  46. to Darth Zira
    Jo. Ale z mé strany to byla prostě sranda. A jak jsem říkal – žij a nechej žít. Jen zas prostě nehledejme ctnosti tam kde nejsou a netvařme se hned zpruděně, když z nás má někdo prču. A nehledejme nepřítele tam kde není. Že redaktorka zjevně netušila kam jde a co od toho čekat – a navíc se tím i dost naivně pochlubila – je věc jedna. Je na Pavle, jak si tohle příště “vošéfuje”.
    Na stranu druhou ta popuzená reakce byla taky až neúměrná. Což ve mně spolehlivě vybuzuje potřebu reagovat “protestně proti protestům” (proto ty fórky s TesilPunkem a s Lehárem.). Už jsem holt takovej. Už ve svých pankáčských letech jsem odmítal pankáčskou uniformu i číro. Prostě mi příjde protimluv bojovat proti uniformitě – zase uniformou. A proti stádnosti – zas stádem.
    Stejně jako mi připadá, že si steampunk jako literární žánr zaslouží nestat se značkou pro hype a fetišismus (a fakt ten pojem teď nepoužívám primárně v tom sexuálním smyslu). Přijde mi to prostě jako devalvace jeho potenciálu a že si to nezaslouží. Že si nezaslouží něco, co potkalo fantasy s elfy a barbarskými bojovníky a tak podobně. Jsem přesvědčený, že “návrat” do dob, v němž byla věda pochopitelná a ne magickými kouzly s ekonomickými zaklínadly – a kouzla samotná v myslích lidí ještě “existovala”, než je zadusil yperit a rozsekaly kulomety, má potenciál ukázat nám náš dnešní svět jiným pohledem, pod novými úhly, s novými možnostmi.
    Jenže místo toho se setkávám až příliš často jen s jinou verzí hledání úniku a zaměnitelných kulis pro povrchní a možná trochu pseudonostalgické snění (jde o naší představu po čem sníme, ne o snění po tom, co skutečně bylo). A zase to nemyslím jako útok. I to snění je v pořádku a je ho často třeba. I toho, aby se lidé občas sešli a stvrdili se, že “v tom” nejsou sami. Jen je třeba mít na paměti, že je to stále jenom snění. A stále jenom hra.
    A dost už a všechno v dobrém 😉

  47. Lyrel
    Standa: A to všechno je svatá pravda. Všechno je to jenom hraní, dokud je to celé zábava, je to v pořádku a je jedno, jestli si štrykuju hnědej svetr doma na koleni, nebo si koupím ultra drahý vyblejskaný módní korzet s chobotnicí.

  48. To Standa.e
    Vzato souhrnně, mám na věc podobný názor. Ad Lehár a spol, vtip mi nedocvakl, mea culpa 😉 Ad steampunk a gothic, beru to jako jedno z možných prolnutí dvou subkultur, právě skrze to 19. století. V případě XIII. století odkazy na Baudelaira, Shellyho atd. Pro mě to prostě určitou podobnou atmosféru má. Ale nechci říct, že tohle je jediné možná hudební směřování, ani že by mezi steampunkem a gothikou mělo být zcela jednoduše měřítko. I proto jsem se ptal, jak se steampunk definuje v hudbě, protože tady mám prostě mezery. Děkuju komusi za ten odkaz na sanctury.cz, juknu na to.

  49. to Schramm
    V pohodě 😉 Hele, ono je to samozřejmě i o těch preferencích. Já už mám takové to okázalé mystično nějak za sebou, takže se ke gotic rocku vracím fakt už jenom z nostalgie. Přijde mi to takové celé… kýčovité. Asi jako staří metaláci v džískách pohazující máničkou na vesnické tancovačce. Ale to je fakt jen “můj problém” (teda – já to jako problém nevnímám, jen jsem nechtěl napsat “o mně” ;-)). Jinak jo, beru, asi tam to prolínání je, ale osobně bych ty konotace vyměnil za trochu vtipu a jiskřičku života. Ale to se dostáváme trochu mimo.
    Na rovinu, také se v oficiálním hudebním steampunku neorientuju. The Cog is Dead mi přijde dobrý (a odpovídající i po té formální stránce), jenže pak je steampunkem i Enio Morricone, Nick Cave se svým Bad Seeds, Radúza a Jana Vébrová (vlastně každá “holka s harmonikou” či hoch či dívka s flašinetem). A lidovkáře, na ty nelze zapomínat 😉 Asi bych se na škatulky vykašlal a řešil jen “Tahle hudba se mi líbí a tahle zase ne” 😉

  50. to Schramm
    Mluvím o té formě, samozřejmě. A o některých baladách. Ne o písních o mašinkách 😉 (Když si ale představím některé tvory v Mievillově Jizvě, skoro bych ji tedy označil za steampunk ;-)) Tyhle škatulky jsou mrchy a dělaj jen zlou krev…

  51. to standa.e
    Náhoda…já o tom dneska zrovna přemýšlela taky. A co takový Ian MacLeod, Světlověk (Dům bouří jsem ještě nečetla) se taky pohybuje na velice tenoučké hranici mezi new weirdem a steampunkem, možná ještě tenčí než China na Bas-Lagu…

  52. chtěla jsem napsat mail
    Vendulo:
    Chtěla jsem napsat mail, ale hlásí mi to adresu zde uvedenou jako špatnou…..

    “Ale tak názory že když jsem malá, tlustá a ošklivá a tím pádem zakomplexovaná a nenávistná tak nějak očekávám od začátku.”

    Nikde jsem nenarážela na malost, ošklivost, či tlouštku……opravdu ne, ani mne to do té chvíle, než jsem si přečetla toto nenapadlo.
    Svůj komentář o ošacení jsem napsala v závislosti na fotografii na níž máte koženou moderní kabelku a šaty neforemného tvaru, které linií, ozdobami, atd. dobu daného století příliš nepřipomínají. A prosím, není to tak, že by se při jiné než ideální postavě, nedalo s šaty čarovat a siluetu aspoň náznakově nevykouzlit, případně zvolit jinou variantu s halenkou, sukní a vestičkou a tak.

    Nechtěla jsem se dotknout Vás samotné, pouze nosné informativnosti článku, která mne tedy nepotěšila.

    Jen z fotek je vidět, že dámy zřejmě propadly představě, že korzet dělá steampunk, to ano…ale mnoho z nich se jich snažilo….a to že se v davu pohybovali lidí odění v materiálu pořadatele přehlídky chápu spíše jako dobrý obchodní tah cílený na účastníky. Každopádně se alespoň snažili o stylový úbor. Pobouřilo mne tedy s jakou jistotou jste je smetla ze stolu jako neoriginální požírače nákupního konzumu.

    Zaráží mne, že jediná připomínka, kterou si z mých textů berete k srdci je takto vztahovačně vzata. Čekala bych, že se zamyslíte nad tím, co jste od akce očekávala a že tato očekávání mohla být zcestná a proč. Nebo že zauvažujete nad tím, co od akce očekávají jiní…ale ne…jediné co Vás zaujalo je domnělý útok na Vaši krásu? Pokud jsem něco kritizovala, pak spíše Váš cit pro estetiku.

  53. to Wel
    S tím mailem je mi to divné, funguje normálně, zkuste kdyžtak ten co jsem si teď napsala pod jméno… vím že mám kompikovaný příjmení.

    Ohledně dress codu, přijít v džínách a tričku by mi bylo líto. Jenže je to můj první kostým v životě, takže pro zkušené modedámy tam určitě jsou pořádné masařky. Myslím, že to přežiju, protože o těch šatech vím své. Ale co se tedy skutečně hodí do steampunkovo/viktoriánské doby? Neliší se ta hranice člověku od člověka?

    Já nejsem vztahovačná, jen obezřetná, nedělám si o sobě iluze (krásná nejsem) a hlavně jsem nenapsala přímo na vás. Tohle bylo myšleno fakt všeobecně. 🙂 Na akci jsem samozřejmě viděla prostorově výraznější účastnice a seklo jim to nehorázně.

    A to jsem říkala, že už se nebudu obhajovat, kruciš.

  54. To je docela sranda, zrovna já označení Perdida (a spol.) za steampunk moc nechápu 🙂 Přijde mi to trochu násilný, jako snaha mermomocí napasovat titul na módní škatulku. MacLeod to už je jiný kafe. Takže jo, ty škatulky jsou dost ošemetný 🙂

  55. to Schramm
    Zatím se mi nepoštěstilo vidět někde označení románů z Bas-Lagu steampunkem, všude se ohánělo spíš New Weird, což mimochodem taky není žádná škatulka ale big box s dost flexibilní definicí.

  56. To Vendula.B
    No já právě jo, poměrně běžně. S větší či menší mírou opatrnosti, leč občas fakt na tvrdo.

  57. to Schramm
    A v zahraničí nebo tady? Protože tady jak bylo i psáno Martinem Šustem v poznámkách editorů z různých evropských zemí v té new weird sbírce VanderMeerových byl NW vnímán konzistentněji než za hranicemi.

  58. To Vendula
    Tady, samozřejmě, že tady. Povětšinou vítr vanoucí různými diskusními fóry – jen teď dumám, jestli Perdido nezaznělo v souvislosti se steampunkem i v Pevnosti. Ovšem pokud jo, tak tam právě vypíchli, že je to sporné zařazení, ale že by to s určitou dávnou tolerance a nadsázky šlo.

  59. To Kulagin
    Nenapadá mě nikdo, resp. jen Petr Schink a jeho Století páry. Ale je to z druhé ruky, knihu jsem zatím nečetl.

  60. to Schramm
    Tak proto! Já tehdy četla “jen” recky na netu.

  61. to Schramm
    Tak já zmiňoval Jizvu. Pokud si dobře vybavuju, byla tam minimálně jedna postava s částí těla na parní pohon. 😀 Hm, kdybychom začali dumat blíž a zapomněli na NW, určitě se tam najde i nějaké to udělátko a udělátor, Ha! A Jan Žlebek “tady”:http://neviditelnypes.lidovky.cz/recenze-china-mieville-zelezna-rada-d6l-/p_scifi.asp?c=A100315_003602_p_scifi_hpe píše o Železné radě jako o “westernové steampunkové politfiction” 😉

  62. Lyrel
    Prosímvás, Chna ale taky kombinuje jabka a hrušky, protože moc dobře ví, který ovocný salát nejvíc frčí. V Jizvě i Perdidu bylo všechno od hororu po sci-fi a zvlášť Jizva-Mimozemšťani, piráti, upíři, mořské obludy, špioni, vzducholodě…co ještě bychom tam mohli nasypat…áááá! nemrtvé, magii, mutanty, otroky, holky, zbraně, politiku a blížící se zkázu!

    Ale pořád j to můj oblíbený autor.

  63. Lyrel
    Vždyť já vím 😉 Upřímně a mezi námi, když jsme se tak zde sešli hodinu po půlnoci – právě to je to, co (především) Bas-Lagu vyčítám a proč si zachovávám opatrný odstup a viním Chinu z manýrismu. Ke cti mu slouží, že alespoň z toho Bas-Lagu se cuknul. Každopádně – právě v tom se mi zdá být tomu steampunku obecnému nebezpečně blízko. Přehlídka rekvizit pro rekvizity samé (a neřešme teď jejich konkrétní podobu). Styl a estetika nadřazená smyslu. (Ale určitě existuje x příkladů toto bagatelizující a bezesporu povrchní a vnějškovité tvrzení popírajících 😉 )

  64. V Jizvě toho na parní pohon bylo…
    Stando máte pravdu, byla to ta sekretářka Tintinnabulina, lovce oblud. A tuším že na páru frčela celá novokrobuzonská flotila. A mimochodem, Velká Východní neudělala moc parády ani v naší realitě…
    Ale nemá právě new weird být popisnější co do kulis než co do děje? Ale zase, škatulkovat přesně se nedá… Nicméně oproti Peridu v Jizvě China odstranil nějaké renoncy a já osobně ji mám z bas-lagských románů nejradši. Asi i kvůli Bellis Chladnovíně, i když je to z valné většiny prudérní mrcha.

  65. LoL
    Musím se smát, vážně se musím dlouze smát. Reportáži? Ne, té ne. Činní zklamání fantazáka nad steampunkovou akcí. Kde to čteme? Na webu pro fantazáky! Nechápu tedy, proč se sem musí jako malinaktý ubrečený děcka sjíždět flejmovat “steampunkeři” s tím, že: “bé, bé, oni nebyli nadšení z naší akce, bé, bé”. Proberte se. Autorka článku řekla svůj subjektivní názor fantazáka na akci, který byl určený fantazákům. Pokud ho nedokážete zkousnout, zalezte si brečet do vzducholodě, ale nechápu proč ho nedokážete překousnout. Bral bych, kdyby třeba napsala, že vypadáte jako kašpaři, nebo že organizátoři byla banda neschopná, ale ona jenom vyjádřila svůj názor. Po tom, co jste tu předvedli, bych se divil pokud by na příští ročník šel někdo “normální”, byť ono je to jedno. Přeci to je akce pro komunitu…

  66. 2 Delak:
    No, jestli není problém a důvod k bouřlivým diskuzím v tom, že autorka nepsala reportáž, ale subjektivní názor fantazáka pro fantazáky, na akci určenou v zásadě nefantazákům… 😉

  67. 2 Elinor
    A bylo snad někde napsáno, že tato akce je určena pouze stálým členům subkulutury? Obávám se, že asi těžko, když rozesílali PR pozvánku na ni po fantazáckých webem. Divit se, že na ni pak přijdou a “nesplní očekávání” mi přijde fakt jenom hrozně dětinský.

  68. 2 Delak:
    O tom se nikdo nepře. 🙂 Jenže jako reportáž z akce bych čekala fakt víc mluvení, popisů, informování, zprostředkování, prověřování informací křížem…

  69. To Delak Krennel
    Asi jsem z toho příspěvku nepochopil jedno: on steampunk není fantastika?

  70. to Schramm
    Jak to chápu já, tak steampunk je dvojího druhu. První je literární směr a druhý to jsou ti podivíni v kostýmech 🙂

  71. To Kulagin
    Takže něco jako ti podivíni na těch larpech nebo co? 😀

  72. to Schramm
    Přesně tak. Myslím, že je to chyba. Protože kdo si hraje, nemá čas na zlobení.

  73. 2 Delak, Elinor
    Spíš jde o to, že tu byl naservírovaný “blogouškový” jedovatý výron, předstírající, že je reportáž (=řemeslný typ textu)..

    Výsledkem je pak:
    Zmatené blafání “fantasačky” (??? – “Jenže je to můj první kostým v životě” Vendula B. – 17. 4. 21:42 !!??WTF??!!)
    – nebo tedy spíše “fantasačky-teoretika”… 😉 😀
    …určené fantasákům (na tom se asi shodnem)
    …o akci, která svým způsobem fantasácká je (nebo snad Steampunk nepatří do Fantasy…? Odkdy…? Ještě za mých mladých let, kdy DIY vládlo bojištím a na spočítání vydaných čísel Pevnosti stačila jedna ruka, Fantasy sahalo od elfů po replikátory…)
    …a kdyby “reportérka” jen nestála se svojí partičkou v koutku, třeba by zjistila, že značná část přítomných má “100%-true-fantasáckou” přinejmenším minulost, když už ne přítomnost…

    Jo ještě jedna věc – spousta lidí tam nebyla v kostýmech, ale v běžném volnočasovém oblečení… U pánské části drtivá většina…

  74. Hehe – chápu, že to bylo pro autorku reportáže zklamání, když čekala steampunk a dostala houf psychicky labilních (ale jsou na to hrdí!), kteří jsou tak orginální, že se všichni oblékají stejně (při mé marnivosti bych se hanbou propadla přijít na jakoukoliv akci v obchodní konfekci místo ve vlastním návrhu šitém na zakázku). Hlavním tématem rozhovoru jsou hadry a druhým diety 😀 Intelekt tam nehledat :-p
    Achich ouvej, vy nás zásobujete pane Karfík 😉

Zveřejnit odpověď