Kočky čelí nejlepšímu jezdci!

Třetí kniha mangy Gunsmith Cats je tady…

Gunsmith Cats 3A není potřeba nijak zdržovat. Jdeme rovnou na to, neboť první polovina svazku je neskutečná jízda. Jak nám bylo slibováno, točí se kolem jedné z nejsympatičtějších postav série – řidiče Beana. Z něj se během několika kapitol stal Terminátor, který přežije cokoliv a ještě z toho vyjde jako naprostý borec. Jeho pohár frajerství šplouchá na všechny strany a budete si to užívat. Je to plné honiček, akce, vtípků, drsných hlášek, chlapáckých postojů a má to přesně ten řízlej styl starých akčňáků, u kterých stačí vypnout mozek a bavit se vším ostatním. Nejde sice o ten nejlepší příběh, ten si dle mého kočky vystřílely již ve druhé knize, avšak je to rozhodně věc, u které se nudit nebudete. A vůbec nevadí, že se řeší relativně vedlejší linie, neboť příběh odsypá rychleji než pouliční závod a adrenalinem narvané kapitoly vám zrychlí tep v žilách takovým způsobem, že vám sešlápnutí brzdy v polovině knihy možná způsobí lehkou dezorientaci.

Ano, pravdou je, že druhá polovina knihy je o něco slabší, než by si člověk přál. Není to jen daným příběhem, tempem a relativně naivním scénářem, ale i faktem, že se v kapitolách neobjevuje žádná atraktivnější postava mimo zlou máti s ptačím pyskem a partu hloupoučkých dětí. Z nich zkrátka charisma příliš nečiší. Celá zápletka s únosem a domácím násilím tak postrádá šmrnc a energii, kterou svazek načíná prvním příběhovým úsekem s Beanem. Na druhou stranu, díky druhé polovině získáváme náhled do minulosti jedné z hlavních hrdinek, což čtenář kvituje a doufá, že se odhalí mnohem víc. Pár jejich rozhodnutí pak díky „odhalení“ dává jasnější obrysy a smysl. A to je pro výsledný posun zajisté potřeba.

Gunsmith Cats in2Kresba je jedním slovem nádherná. Nejenom díky smyslu pro detail zbraní, aut a okolí, jež opravdu hýří životem a uvěřitelností, ale i postavy jsou znázorněny s jistou dávkou stylu a rozpoznatelné charakteristiky. Jasně, tahle manga má už pár let za sebou a je určená především starším čtenářům, avšak má své kouzlo, kterému se těžko odolává. A v akčních sekvencích pak Sonoda předvádí naprosté orgie, díky kterým máte pocit, že sledujete překreslené akční scény nějakého kultového bijáku. Vážně paráda. Navíc české vydání přidává překreslené zvukové efekty, které právě s přehlednou kresbou sehrávají skutečnou pastvu pro oči.

K překladu nemám žádné výtky. Občas je zvláštní, že se Mr. „někdo“ nepřekládá, jindy tam oslovení „Pane“ figuruje, ale jedná se o přezdívky, takže se to dá nějakým způsobem pochopit. Jinak jsou postavy dostatečně sprosté a reálné, takže Anna Křivánková odvedla jako vždy perfektní práci. Korektura provedena na jedničku a samotné vydání vypadá opravdu sexy – člověk má chuť si ho okamžitě hodit do knihovničky. Jediným a bohužel stálým problémem téhle série a mnohých dalších mang od Crwe je však sazba a lettering. Pravděpodobně si připomínky nikdo nepročítá, neboť jinak by kniha nemohla dopadnout tak, jak dopadla. Opět naprosto přehnaně zvolená velikost písma a vycentrování lítá ze strany na stranu. A zrůdnost, kdy text doslova přetéká z bublin a je tam narván tak neohleduplně… to už je fakt zbytečné komentovat. Jako kdyby byl takový problém text trochu zmenšit, číst by se to dalo úplně normálně. Zkrátka amatérská práce, která naprosto shazuje výsledný dojem, o to víc, když už se tento problém po několikáté naprosto ignoruje. Velká škoda…

První polovina perfektní, druhá už o něco horší. Přesto se jedná o další parádní zářez popkornové zábavy a zbývá jen doufat, že poslední kniha neudělá sérii ostudu a přinese podobně kvalitní čtení. Zatím totiž kočky jedou bravurně!

Autor: Keniči Sonoda
Překlad: Anna Křivánková
Vydal: Crew, 2016
Počet stran: 460
Cena: 469 Kč

Hodnocení: 75 %

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď