Nejzajímavější komiksy roku 2015

Měli jsme tu knihy, měli jsme tu filmy… teď konečně přichází čas se ohlédnout za tím, co zajímavého se loni objevilo v komiksové části českého trhu. Novinek totiž bylo víc než požehnaně.

Rok 2015 byl na komiksy poměrně bohatý, naštěstí se (zatím) nevyplnilo sýčkování, že Ultimátní komiksový komplet sehraje roli hrobaře komiksu v Čechách (na Moravě a ve Slezsku tiež) – byť produkce Marvelu byla prozatím dána k ledu. Do hry se s novou municí vrátil jeden z pilířů českého komiksového triumvirátu, nakladatelství BB Art. Nakladatelství Comics Centrum se rozhodlo vzdorovat nepřízni osudu edicí Na přání, která dává druhou šanci komerčně méně úspěšným titulům, Crew si jela dál svoji tradiční ofenzivu s prodejně úspěšnými tituly (i na český komiksový trh vtrhli Mimoni). Následující přehled není záměrně koncipován jako top XY, ale spíše jako best of toho, co nás zaujalo, bez nároku na pořadí. Protože posuďte sami: jak vybrat, co je lepší?

Kurva velký Sin City byl bezpochyby kurva velkej úspěch, takže se na českém trhu díky nakladatelství Comics Centrum zabydlel formát obřích bichlí. V roce 2015 se spolu utkali Kolosální ConanWitchblade – a Cimmeřan roznesl soupeřku na kopytech. Formát dokonale podporuje kvalitu kresby a scénář plně zachovává howardovského ducha. Kolosální Conan je prostě trefa do černého.

Zmíněná edice Na přání přinesla další dva díly temné ságy Joe Hilla a Gabriela Rodrigueze s názvy Koruna stínů a Klíče království. Série si zachovává svou kvalitu a pozvolna graduje. Zámek a klíč nadále patří mezi nejzajímavější série, které u nás vycházejí.

Sázkou na jistotu je v Čechách Hellboy. Desátá kniha Paskřivec a další příběhy je korunována kresbou Richarda Corbena. Není proto překvapením, že se nese ve výrazně hororovém duchu – a je to kabát, který Hellboyovi opravdu sluší.

Milým překvapením se staly třetí i čtvrtá kniha sesterské série Ú.P.V.O. s názvy Žabí mor a Smrt, taktéž vydané v rámci edice Na přání. Žabí mor přišel s uceleným příběhem, který pak Smrt dále rozvíjí. Hellboy sice stále chybí, ale Liz, Abe a spol. ukazují, že samostatnou řadu ustojí. Jak se zdá, přesvědčili o tom (konečně) dostatek čtenářů, takže pátá kniha Černý plamen si aktuálně vede podle Šancemetru velmi dobře a tak lze doufat, že se s Ú.P.V.O. setkáme i v roce 2016.

Pozornost si určitě zaslouží i série Goon. Comics Centrum v loni vydalo další dvě knihy Samej průšvih a Čest a děsivé konsekvence z ní plynoucí. Hlavní devízou Goona je excelentní kresba Erica Powella společně s jeho neortodoxní a, jak se zdá, bezbřehou imaginací. Zároveň je to dílo hodně specifické, protože Powell si jeden prostě po svém. Těžko tedy soudit, co se z Goona vyklube, ale už proto je zajímavé ho sledovat.

S vervou vtrhl do roku 2015 BB Art, který komiksovým fandům naservíroval laskominu v podobě Ságy. Tu předcházela skvělá pověst – a čtenářská odezva ji jen potvrdila. Ze Ságy je tak rázem černý kůň českého komiksového trhu. Jen už by to chtělo druhý díl…

Lahůdkou je i Lex Luthor – Muž z oceli, vydaný loni BB Artem. Superman má zatím v českém vydání docela smůlu, kolega Batman ho zatím kvalitou příběhů jednoznačně válcuje. Lex Luthor, pod nímž je podepsán Brian Azzarello, ten poměr sice nezvrátí, ovšem jednoznačně se přibližuje nejlepším batmanovským příběhům.

Další peckou, se kterou BB Art přišel v roce 2015, je bezesporu druhý omnibus Criminalu s názvem Poslední z nevinných. Scénárista Ed Brubaker je prostě v oblasti noiru víc než doma a totéž platí pro kreslíře Seana Phillipse. Připočteme-li překlad Štěpána Kopřivy, je jasné, že volbou Criminalu nelze sáhnout vedle.

Zaujala také druhá kniha komiksové adaptace Candide: Velký inkvizitor. BB Art tu volí větší formát, než je obvyklé, což dává vyniknout famózní kresbě Karla Jerie. Také scénář, který halí původní Voltairovu předlohu do hávu steampunku, stojí za pozornost. Candide proto patří mezi nejzajímavější komiksy roku 2015 i přes to, že Velký inkvizitor je popravdě typickým druhým dílem trilogie, který příběh spíše udržuje, než aby jej posouval. Což ale čtenářskému zážitku vůbec nevadí.

Nakladatelství Crew v roce 2015 vydalo další pokračování tří oceňovaných sérií, a sice Mýtů (Arabské noci (a dny) a Vlci), Lucifera (Vlk pod stromem a Crux) a Živých mrtvých (Těžká cesta zpět, Není úniku a Kým chceme být). Tady není třeba chodit okolo horké kaše. Všechny tři série si udržují svůj standard a bez problému se drží na špičce nejlepších komiksů, které v u nás v současnosti vycházejí.

Do téhož ranku patří další crwácká série, rozjetá v roce 2014, a sice Skalpy Jasona Aarona a R. M. Guéry. Noirovka, zasazená do prostředí současné indiánské rezervace, při třech česky vydaných knihách (v roce 2015 vyšly knihy Kasino v rytmu boogie a Mrtvé matky) atakuje horní příčky a stává se vážnou konkurencí Brubakerova a Phillipsova Criminalu. Tedy stala by se, pokud by si někdo chtěl mezi těmito sériemi vybírat. Proč by to ale dělal?

Nepřekvapí ani návrat Pána snů, Morfea alias Sandmana. Povídku Neila Gaimana do komiksové podoby adaptoval P. Craig Russell – a jde o zásah do černého. Japonské roucho Sandmanovi sluší a příběh vhodně doplňuje hlavní sandmanovskou sérii. Nejen jako předkrm před Gaimanovou Overturou, která nás čeká letos, jsou Lovci snů vítaní.

Divokou kartou, kterou nakladatelství Crew vytáhlo v roce 2015, se jeví být série Mezi řádky Mikea Careyho. Mike Carey své kvality osvědčil v LuciferoviHellblazerovi, takže jeho nová série odůvodněně vyvolává očekávání – a to i přesto, že první kniha se zatím drží při zemi a potenciál série naznačuje až její úplný závěr. Rok 2016 snad v tomto směru udělá víc jasno.

Sledovat se vyplatí i sérii Zero Aleše Kota, jak ukázala v roce 2015 vydaná druhá kniha s názvem V srdci všeho, kde Kot očekávání nastavená prvním dílem v zásadě potvrdil. Aleši Kotovi by se daly držet palce už jen z důvodů patriotických, ovšem to, že tenhle týpek fakt umí, celou věc ulehčuje. Snad po Zeru dojde i na další Kotovy věci jako Material nebo Wolf.

A když už jsme u Čechů, zmiňme i Slováka – komiks Rudo Daniela Majlinga je překvapivě vynikající četbou. Inťoušsky založený humor (hlavní hrdina je existencialista a neurotik jako z filmů Woodyho Allena), který je cynický jako předseda patologického ústavu a skrznaskrz nekorektní.

Příjemným překvapením je také manga Gunsmith Cats. Bouráky, pistole, granáty, padouši a typické manga lolitky. Sečteno, podtrženo, třeskutý mix zábavy a akce. Co víc si přát? Gunsmith Cats jsou ideální mangou i pro nemangisty.

Také v roce 2015 vyšlo několik nových příspěvků do řady Mistrovská díla evropského komiksu, a se vší úctou vůči sexy postapokalyptické Druuně, reálnou historií temného 20. století inspirovaná a s fikcí namíchaná Teorie rozpadu zaujala více.

Stalo se módou hejtovat Ultimární komiskový komplet alias UKK a v lecčems mají tyhle hlasy pravdu. Nemělo by ale zapadnout, že díky UKK tu vyšla kupa fajnových příběhů. V roce 2015 zaujal hlavně Starej dobrej Logan Marka Millara. Millar se se svými hrdiny neprdí a osolil i Logana alias Wolverina. Nechal ho zestárnout fyzicky i duševně a zničil celý svět, na který byl Wolverine zvyklý. Jenže, není radno lámat nad Rosomákem hůl…

V rovině guilty pleasure je nutné za rok 2015 zmínit francouzské Pupíky, konkrétně jejich sedmé album Téměř dokonalé štěstí. Komiks o puberťácích a pro puberťáky je totiž pecka. Skvělá kresba se snoubí se skvělým humorem (a typicky pubertální krutostí), což korunují překvapivě inteligentní pointy. Pokud neznáte, zkuste dát Jenny, Vicky a Karin šanci.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

3 komentářů

  1. Ultimátní komiksový komplet
    Dobrý den, proč je v módě nadávat na Ultimátní komiksový komplet? Moc to nechápu. Vyšli u nás jinak těžko vydatelné tituly. Kvalita dobrá, cena také dobrá – co chtít více?

  2. to dd
    Je to tak: určité hlasy – a nutno říct, že ne neoprávněně – poukazují na to, že UKK deformuje představu o ceně komiksu u čtenáře mimo komuniktu. Viz proč chcete za Batmana 400 v broži, když UKK se prodává za 250? Dále – a opět na tom leccos je – s vydáváním UKK u nás de facto předstal vycházet Marvel, UKK definitivně zlomilo vaz Ultimate Spider-Manovi a spol., kvůli systému UKK (něco nakousnem, ale nevydáme to celé) je u nás pohřbena řada sérií, na které by možná časem došlo, protože nakladatelé nepůjdou do rizika vydávat něco, z čehož už tu třešinku vykouslo UKK… Na druhou stranu, je pravdou, že UKK přineslo řadu super titulů, které už “dávno” mohly být vydány někým jiným, stejně tak se UKK možná může stát “investicí” ve smyslu, že přivede ke komiksu nové čtenáře. To je imho stále otevřené. Holt jak se říká, každá mince má dvě strany. A k té kvalitě UKK, na to jsou taky různé názory 🙂

  3. to Josef Šrámek:
    Nemám výhrady až na… .-)

    Ten Lex Luthor – Muž z oceli to byla sra… po příběhové stránce. Čekal jsem, že Lex bude temný intrikán v pozadí a on hned pošle svého zabijáka na šéfa odborů s kladivem. Atd… (Nicméně pokud šlo to jednoduše ukázat, že Lex je fakt hajzl, potom se to podařilo. .-))

    Naopak Gunsmith Cats bych dal možná i na první místo. (Viděl jsi i ten třídílný anime? To je taky pecka! )

    Já bych určitě ještě zmínil Mr. Sweet – manhattanský detektiv (Bohumil Fencl). Už proto, že se autor letos tak proslavil, svým vyšperkováním Čtyřlístku. 🙂

    A poslední díl severské ságy: Dívka, která kopla do vosího hnízda (Mina Denise, Manco Leonardo, Mutti Andrea), rozhodně stál za nákup!

    ad UKK: Je to levné, je to v trafice. Ale…je to nekompletní, sem tam něco. K té ceně – kdo za tím vlastně stojí? To musí být silně dotované vydání. A tu a tam to spadne do levných knih. Já v Semilasu koupil asi pět dílů za pajsku.

Zveřejnit odpověď