Deathnote 2

Člověk se může stát umělcem v čemkoli: v lékařství, ve vaření, v pilotování letadla.. Uměním japonského středoškoláka Lighta Jagamiho je smrt sloužící spravedlnosti. A právě ve druhém díle detektivní mangy Death Note (česky Zápisník smrti) se chystá vytvořit své mistrovské dílo.

Death Note 2

Geniální středoškolák Light Jagami se rozhodl zbavit svět (nebo alespoň Japonsko) zločinu, ale ani s pomocí zápisníku smrti to nebude mít snadné. Orgány veřejné moci totiž nepotřebují, aby jim někdo za zády vykonával vlastní spravedlnost, zvlášť pokud se možnosti neznámého zabijáka zdají být neomezené. K dopadení „Kiry“ (tak se likvidátorovi zločinu přezdívá) je do Japonska tajně vysláno dvanáct agentů FBI, kteří mají vést pro „L“, geniálního detektiva s utajenou totožností, skryté vyšetřování japonské policie. Z dosavadních událostí je totiž zřejmé, že Kira má přístup k informacím z policejního vyšetřování. Mezi „L“ a japonskou policií navíc nepanuje přílišná důvěra – jak byste mohli věřit někomu, koho jste nikdy neviděli a který komunikuje pouze přes prostředníka v baloňáku? Nebo naopak, jak můžete věřit policejním vyšetřovatelům, když je možné, že Kira je členem policejního sboru, nebo dokonce přímo členem útvaru, který má odhalit pachatele tajemných vražd?

Druhý díl mangy Death Note splňuje veškerá očekávání čtenářů první části. Hra na kočku a na myš mezi „L“ a Kirou nabírá na obrátkách, o nečekané zvraty není nouze a často není jasné, kdo je momentálně kočkou a kdo myší, protože na každou provokaci „L“ odpovídá Kira vlastní sebevědomou výzvou. Oba protivníci si musí svého soupeře pustit blíž k tělu, jinak nebudou mít šanci jej odhalit. Na druhou stranu se tím vystavují smrtelnému nebezpečí. Zatímco „L“ bude muset vyjít z anonymity, aby si zachoval důvěru alespoň hrstky statečných japonských policistů, kteří jsou odhodlání Kiru dopadnout, Light bude muset namísto pečlivého plánování svých dalších kroků na cestě k dokonalé, zločinu zbavené společnosti, velmi často improvizovat. Jenže taková improvizace musí být nejen rychlá, ale zároveň také bezchybná.

Cugumi Óba zde předvádí své vypravěčské mistrovství. Počítejte s tím, že jakmile začnete číst, nedovolí vám mangu zavřít dříve, než na poslední straně. Ať už fandíte geniálnímu Lightovi, usilujícímu o lepší svět zbavený kriminality, nebo tajemnému „L“, který veškerý svůj čas věnuje pronásledování zločinců, napětím přestanete vnímat čas, domácí úkoly či jiné pitomosti. Na oba hlavní hrdiny se totiž problémy jen hrnou a sotva vyřeší jeden (a čtenář si ulehčeně oddychne), už na ně čeká další, obvykle ještě těžší, přesně ve stylu sloganu „zázraky na počkání, nemožné do druhého dne“. Cugumi Óba si navíc pomůže i cliffhangerem, za který budou čtenáři střídavě proklínat osobu autora (to nemohl ukončit děj „normálně“?) a nakladatele (kdy konečně vyjde třetí díl?).

V prvním díle táhly děj mangy tři hlavní postavy: náladový smrtonoš Rjúk, brilantní středoškolák Light a tajemný detektiv „L“ (shlížející na čtenáře z bílé obálky) ve druhém díle je smrtonoš Rjúk pouze vedlejší postavou (svůj hlavní účel už v zásadě splnil) a jeho místo vyplňuje Naomi Misora, snoubenka agenta FBI Reye Penbera. Zajímavou proměnou projde také způsob policejního vyšetřování „případu Kira“, plně se to však projeví až v dalších dílech Death Note.

Ilustrátor Takeši Óbata nijak nezaostává za mistrovstvím svého kolegy a vizuální stránka je dokonalá. Důraz na detail je extrémní, i často opomíjené pozadí jednotlivých panelů zde dostává potřebnou hloubku, pro dosažení větší realističnosti prostředí jsou využity i upravené fotografie. Výrazy a gesta jednotlivých postav jsou jedny z nejlepších, jaké jsou v manze vůbec k vidění. Ilustrátor nepotřebuje superzdeformované scény, chibi postavičky a jiné „pomůcky“ k tomu, aby měl čtenář mangy jasnou představu o duševním rozpoložení hlavních hrdinů. Kresbě není co vytknout, poměry bílých, černých a šedých ploch jsou pečlivě vyvážené a kontrastní. Navzdory vysoké úrovni detailů se čtenář neztrácí v obsahu jednotlivých panelů.

Technická stránka mangy je zvládnutá výborně – tedy žádné překlepy ani chyby tisku. Nejvíc jsem byl zvědav, jak si překladatelka poradí se vzkazy, zanechávanými Kirou zabitými zločinci, aby to dávalo smysl. Nutno dodat, že se s problémem vypořádala bravurně.

Pokud tedy máte rádi inteligentní detektivní příběhy, v nichž k zaujetí čtenáře nejsou nutné hromady mrtvol, přestřelky nebo rádoby drsní policisté, ale spíše kombinace neúprosné logiky, bezchybné dedukce a důrazu na detail, je pro vás manga Death Note jako stvořená. Pokud se vám líbí styl vyšetřování poručíka Colomba, pak neváhejte ani vteřinu. Nezbývá, než si přát, aby třetí díl vyšel česky co nejdříve.

Light konečně získal jméno muže, který ho sledoval. A jelikož je zcela přesvědčený o správnosti svého počínání, rozhoduje se zbavit jedním rázem všech těch, kteří mu jdou po krku – všech agentů FBI pátrajících po tajemném zabijákovi. Jenže to není tak snadné. A navíc mu do cesty vstupuje jeho nejnebezpečnější protivník – geniální detektiv L, který postupně získává nové spojence, jenž mu mají pomoci zvítězit nad smrtícím protivníkem. Dva brilantní mozky, každý soustředěný jen na jednu věc: Na poražení toho druhého. Light kontra L. Druhé kolo právě začalo! (anotace)

  • Death Note: Zápisník smrti 2
  • Scénář: Óba Cugumi
  • Kresba: Takeši Obata
  • Překlad: Anna Křivánková
  • Provedení: paperback, černobílé
  • Počet stran: 204
  • Cena: 189 Kč
  • Vydala: Crew, 2011

Petr Bouda (redaktor)

petr.bouda@fan­tasyplanet.cz

Také si přečtěte:

Recenzi na první díl (Petr Bouda)

Četli jste tento komiks? Nezapomeňte ho u nás ohvězdičkovat a napsat k ní komentář!

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď