Drsné kočky opět v akci – podruhé a ještě lépe

Gunsmith Cats spadají pod manga série, které jsou oproti všem těm Narutům, Bleachům a podobným spíše určeny pro starší čtenáře. Takže dvě sexy hrdinky, spoustu zbraní, automobilových honiček a pochopitelně dávka erotiky. Co víc si člověk může přát?

Sonoda Keniči: Gunsmith Cats 2 První masivní špalek trpěl především tím, že byl pouhým úvodem, který představil svět a několik hrdinů, ale příliš je neprokreslil, příběhová linie byla horkotěžko pospojována dohromady a kapitoly spíše fungovaly jako jednotlivé případy. Takže z toho pak smrděla epizodnost a vlastně se objevila malá vůle a chuť pokračovat dál ve čtení. Druhá kniha však tohle hned z kraje rapidně ignoruje (až na jedinou jedno-kapitolovou výjimku) a dočkáme se tak třech velkých příběhových záseků, které jsou rozprostřeny po několika kapitolách. May a Rally se musí vypořádat s pánem, který hodně koukal na Petera Pana, dále (ne)spolupracovat s chlapíkem, který nemá daleko k francouzskému Kurýrovi, snažit se dobře zamaskovat (včetně barvy pleti) a hlavně se představí nová sexy kočka a překvapivý záporák, který do hry přihodí drogu, po které skutečně zažijete „Bad trip“.

Ano, druhý svazek zkrátka pořádně dupnul na plyn a když se to vezme kolem a kolem – všeho je ještě více než minule. Ale v tom dobrém smyslu. Je to jedna velká akční zábava, která je prošpikována groteskním humorem, epesní koláží krásných přestřelek, ženských ňader a kouzelnou naivitou osmdesátkových příběhů. Téměř každá postava dostává mnohem větší prostor a jejich charakter během čtení různě střídá polohy, ale vždy se drží svých základních rysů. Díky novým záporákům pak svět Gunsmith Cats dostává potřebnou hloubku a objevuje se prvek jakési důležitosti, neboť příběh krapet potemní a rozhodně ukazuje věci, které nejsou vždy úplně v pořádku. Jen je opět škoda, že autor Keniči Sonoda krapet tápe s přílišným důrazem na primitivní humor, který je mnohdy spojen s nahotou. Také, ovšem to už z pochopitelných důvodů, se bohužel nevyhne vyobrazení klasických japonských oblečků, zálibě v mučení a trochu praštěných až zvrácených povah několika charakterů.

Kresebně je však duo koček velmi precizně odvedenou prácičkou, a i když lze rozpoznat starší rukopis 90. let, je radost sledovat přesné linky, miniaturní detaily a především práci s akční stránkou, která je… no, prostě luxusní. Číst Gunsmith Cats je jako koukat na nějaký akční old-school seriál, od kterého zkrátka nelze odtrhnout oči. Ale vážně. Kresba Sonody je totiž nejsilnější právě v detailním zobrazení aut, zbraní a všemožných akční scén, které na sebe navazují tak nenásilně a přitažlivě, že nad tím až zůstává stát rozum. Jednotlivé přestřelky v sobě mají dávku uvěřitelnosti, krásné gradace, výborné atmosféry spojené s kinetikou, kdy cítíte každý výstřel, odražení či ránu, kterou kulka vyvrtá do těla. Občas se objeví nákres z pohledu první osoby a člověku to pak jen vyvolá úsměv na tváři, neboť tomuhle se říká prvotřídní zábava.

Obrovská výtka však patří nakladatelství Crew, které vyměnilo sazeče a text téměř vylézá z bublin, což opravdu není moc pěkné a bohužel to ruší dojem ze čtení. Ubrat velikost písma, nesnažit se tam narvat vše najednou a byla by to paráda. Zbytek českého vydání je ale poctivě odvedenou prací a velký palec nahoru.

Přitažlivé obálky, skvělá zábava, fungující hrdinky, pekelně dobrá akce a především dílo dělané z lásky. Velké zlepšení a jasné doporučení. Čekání na předposlední knihu bude náročné.

80%
  • Keniči Sonoda: Gunsmith Cats 2
  • Překlad: Anna Křivánková
  • Vydal: Crew, 2015
  • Počet stran: 468
  • Cena: 469 Kč
Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

10 komentářů

  1. Teda, ech… Označovat něco, co vypadá jako tří- nebo nejvýš čtyřletá holčička, za “sexy hrdinku”? To mi připadá poněkud přepjaté…

  2. to Tlustý zlý strýc Leonard:
    Ono je jí sedmnáct.

    Spoiler: V této knize je to vysvětleno. Užívala speciální drogy, aby stále vypadala jako malá holčička, neb pracovala v … a tam to “divní” zákazníci preferovali. 🙂

    to Jakub Neumann a text v bublinách: Že by to bylo nějak dramatické, to jsem si skoro ani nevšiml. Ono je to těžký. Originál je zalamovaný shora dolů a tomu odpovídají i ty bubliny. Takže narvat po evropsku nebude zase taková sranda. A pořád lepší text natěsno, než zvětšovat bubliny a překrýt tak kresbu obrázku, nebo zmenšit písmo.

    Ale jinak dobrá recenze! Díky!!

  3. Ujasnění
    Jak píše KarelC – je jí sedmnáct a je vysvětleno, proč vypadá jak vypadá. Navíc, v mém okolí jsem se již setkal se spoustou názorů ohledně toho, že obě (ANO) jsou sexy vypadající hrdinky.
    A jinak díky za pochvalu recenze 🙂

  4. to Jakub Neumann:
    A je jí opravdu sedmnáct, nebo je to jen fabulace překladu?

  5. Již brzy udeří Hospodin svou mocnou paží na všechny bezbožníky a pedofily! To je fakt hnus, tleto!

  6. Věk May
    Opravdu jí je sedmnáct. V ENG měla dokonce (aby nebyl problém) osmnáct, ale v originále je ji těch sedmnáct. Takže Crew dodržela japonský originál.

  7. to Jakub Neuman
    V tvém okolí se zřejmě vyskytuje spousta divných, neřkuli úchylných lidí, pokud se jim zdá “sexy” dítě! Že “jí je sedmnáct”, to je jen taková výmluva, všichni víme, proč je to tak vymyšleno, autor se chtěl jen krýt. Kajte se lidé, neboť Hospodinova pomsta se blíží a Jeho hněv je strašlivý!

  8. to Podchaljuzin:
    No, když mohla u nás vyjít, jako Edice v trafice, legendární Bible Black a nikoho to nijak nepohoršilo, tak Gunsmith a sedmnáctka May ani nestojí za řeč.

  9. to KarelC
    Mě pohoršuje všecko, co se zdravému rozumu příčí!

  10. Sazba v bublinách je sice místy slabší, ale SFXka mimo mi přijdou v pořádku. Jistě se to dalo udělat i lépe, ale v zásadě mě to neuráží.

Zveřejnit odpověď