Temnými cestami k mistrovským dílům

O (právem) zaběhlé edici Mistrovská díla evropského komiksu, jíž komiksové fajnšmekry oblažuje nakladatelství Crew, se jistě není třeba příliš rozepisovat. Vždyť kolik skvělých (a kolik méně skvělých – ale to už je o subjektivním vnímání) děl sekvenčního umění k nám už tahle řada přinesla? A kolik ještě přinese? A zařadí se mezi ty nezapomenutelné kniha s tajemným názvem Temnými cestami?

Temnými cestamiSamé otázky. Co naopak otazník nepotřebuje, je jméno Grzegorze Rosińského, komiksového ilustrátora, který je legendou na poli francouzského komiksu a u nás je známý především coby jeden z tvůrců historicky-fantastického Thorgala. Ten samozřejmě není jeho jedinou tvorbou; Rosiński se přitom během své kariéry několikrát zaobíral i zcela jinými žánry a tématy. Dvě z jeho nejslavnějších prací nám představuje svazek Temnými cestami.

První příběh, dvojalbum Pomsta hraběte Skarbeka, jako by vypadl ze stránek francouzských dobrodružných románů autorů, jako byl Alexandre Dumas, který je v příběhu dokonce přímo zmíněn. Smetánka Paříže, tajemný cizinec, soudní přelíčení se sporem o umění… a naproti tomu „nižší“ živly jako prostitutky a piráti, jejichž přítomnost komplikuje cestu do tehdy stále ještě Nového světa.

Druhou vyprávěnkou je pak western s jednoduchým názvem – Western. Byť v praxi jde spíše o antiwestern, který tenhle klasický a populární žánr notně demytizuje. Dostáváme sice pistolníky a padouchy, ale rozhodně ne tak, jak bývá zvykem. A rozhodně není psáno, že pistolník buď slavně odjede do zapadajícího slunce, nebo zemře hrdinnou smrtí.

Temnými cestami in2Byť žánrově by si oba příběhy snad nemohly být vzdálenější, přeci jen mají nemálo společného. Jsou to témata narušených a falešných identit, zákeřnosti a zášti ve společnosti a zároveň pocit klasické antické osudovosti, která jsou leitmotivem Temných cest. Podobnosti se pak dají najít i mezi oběma scénáři, o které se postarali Yves Sente (Pomsta hraběte Skarbeka) a Jean Van Hamme (Western), mimochodem oba scénáristé Thorgala, kdy Sente přebíral psací pochodeň právě od Van Hammea. Jde především o množství zvratů – správně přitom hádáte vy, kteří tušíte, že většina z nich je odvozená právě od tématu falešných identit.

Rozdílnější však nemohl být přístup Rosińského k ilustraci. Zatímco Pomsta hraběte Skarbeka je ryze malířským dílem s prvky impresionismu a každičký její panel by si zasloužil zarámovat a pověsit na zeď, Western je kreslený perem, ovšem použité barvy akvarely mu dodávají sépiový nádech zašlých fotografií. Pro podpoření atmosféry je příběh Westernu příležitostně oživen dějově nesouvisejícími, ovšem úžasnými dvoustránkovými malbami.

Temnými cestami in3A přestože jsou oba příběhy zábavné (pro mě osobně Pomsta o kus zábavnější, narážky na literaturu jsou pro mé knihomolské srdce potěšením), rozhodně v nich platí, že forma vítězí nad obsahem. V podání Rosińského je totiž tato kniha neskutečnou vizuální orgií a pastvou pro oči.

Mistrovská díla evropského komiksu znovu zabodovala.

Temnými cestami
Scénář: Yves Sente, Jean Van Hamme
Kresba: Grzegorz Rosiński
Počet stran: 224
Cena: 589 Kč (brož.) / 849 Kč (váz.)

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď