Ultimátní Spider-man se vrací s Venomem

Zázraky se občas dějí a máme tady pokračování Ultimate Spider-mana!

Venom obálka Myslím, že není potřeba znovu sypat sůl do rány. Spoustě lidem magazín Ultimate Spider-man chyběl, chybí a chybět bude. I já patřím ke skupince těch, kteří jej propagovali, kde to jen šlo. V ten okamžik, kdy Crew oznámila, že to s pavoukem zkusí ještě jednou, a to v podobě navazujícího příběhového úseku se zrodem Venoma, jsem logicky byl nadšený. Naději nahradila obava, a ta se přetavila do očekávání, které nepustilo až do samotného vydání. No a teď je to konečně tady. Takže, stál tento slavnostní návrat za to?

Crew nelhala a opravdu namixovala knihu, která přesně pokračuje tam, kde jsme naposledy skončili. Čtenář tak hned získá 7 plnohodnotných čísel, kterých se opět ujal dialogový bůh Brian Michael Bendis a vcelku rutinní kreslíř Mark Bagley. Peter Parker je zanechán napospas porozchodové depresi a zároveň se ještě tak trochu vzpamatovává z události falešného Spider-mana. Jako maják naděje se však objeví krabice plná otcových věcí, díky kterým si Peter nejenom vzpomene na kámoše Eddieho z dětství, ale navíc odhalí tajemství, které jejich otce dost možná stálo život. A ano, za vším hledejte podivný sliz.

Samo o sobě je docela překvapením, že celý Venomův origin není nijak masivně epický, nýbrž poměrně rychle strávený a komorní. Jistě, někteří nedají dopustit na legendární mimozemskou potvůrku z původních řad, ovšem i tady má Ultimate svět co nabídnout a alternativní události tak baví především svou urputnou snahou přijít s něčím novým. Eddie je tak na nějakou dobu vcelku sympatickým parchantem, který má své problémy, ale pořád si drží charakter. Gwen je holka do nepohody a jste strašně rádi, že ji máte v příběhu živou a zdravou. MJ je sice pořád hrozně sexy holka, ale není naivní a ví, že nemůže riskovat. Parkerovic rodina je pak skvělým zpestřením a návrat do Peterova dětství je pro každého fanouška skvělým a emotivním momentem. I když netrvá příliš dlouho. No a tetička May je zkrátka tetička May. To nemůžete chtít změnit.

Celý příběh sází zpočátku na znovuobjevené přátelství Petera a Eddieho. Přátelství, které má své trhliny a, jak název knihy napovídá, nebude mít příliš dlouhé trvání. I tak je ale velmi zábavné sledovat, jak oba diskutují o vědě, budoucnosti, minulosti, holkách a ostatních velice důležitě nedůležitých tématech. Bendis prostě umí psát živelné dialogy, které jsou přirozené a hrozně uvolněné. Druhá část která, která se točí kolem samotného Venoma, mi ale paradoxně přišla o něco slabší. Zřejmě to bude díky jisté zkratkovitosti, která je ale prostě daná limitovaným prostorem… což je hlavním problémem každého superhrdinského příběhu. Pro mě osobně Bendisův Spider-man nejvíce rezonuje v komorních a lidských scénách, které jsou především postaveny na dialozích a atmosféře. A takový pochmurný rozhovor s MJ či poslední sešit s jednookým populárním agentem to jen a jen dokazují.

Bagley není Venom 028zrovna můj oblíbenec, ale s postupným pročítáním Ultimate série jsem si na jeho styl zvyknul. Moc jsem mu nefandil, ale nevadil mi. A tady platí pořád to stejný. Ženské postavy pořád mají trochu chlapské rysy (Gwen to schytala nejvíc) a takovej Eddie má občas fakt ksicht jak po těžké kocovině. Ale ten největší kámen úrazu je, že nepředvádí až na pár celostránkových kreseb nic, co by stálo za zmínku. Jasně, občas vidíte dobře navrženou dvoustranu s přechody mapující jednu zpomalenou scénu jak z filmového pásu. A ano, občas se zaměří na detailovou smršť vykresleného okolí a skvělé stínování, které dodává atmosféru. Ale není to nic, z čeho by se člověk posadil na zadek. I ten jeden sešit, odehrávající se v ponurém dešti, není tak pompézní, jak by to dokázal nakreslit někdo daleko odvázanější. Zkrátka a dobře z toho vyzařuje lehká sterilita, která se nesnaží ničím obohatit dobře napsaný příběh, a to je definitivně ke škodě.

Kniha je ve větším formátu, jako původně vydávané Ultimate magazíny, což samozřejmě je možná na škodu, nicméně díky tomu jsou stránky větší a lépe se čtou. Bonusy mají podobu krátkého sesumírovaného nástřelu scénářů, barevných obálek a taky jejich původních černobílých nákresů. Pro nováčky je pak přítomno krátké shrnutí předchozího děje, což vítám jako správný krok a tak trochu udičku pro nabrání nových potencionálních čtenářů.

Je to prostě fajn. Není to nejlepší, u nás vydaný Spider-man, ale je to zatraceně zábavný kus pavoučího univerza, který si prostě zaslouží pozornost každého z vás. Takže minimálně zkusit byste opravdu měli.

 

Ultimate Spider-man: Venom
Scénář: Brian Michael Bendis
Kresba: Mark Bagley
Překlad: Jiří Pavlovský
Vydal: Crew, 2016
Počet stran: 176
Cena: 379 Kč

Hodnocení: 75%

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

4 komentářů

 1. Díky za recenzi.

  Spider-man nicméně není můj šálek kávy. Ze všech těch možných superhrdinů mi připadá nejinfantilnější a nejotravnější, i když posledně se mu více než vyrovnal Deadpool.

  Domnívám se, že mnohem více by si zasloužil pochvalnou recenzi komiks Serpens Levis – Ve smyčkách hada (Gutwirth & Kocian).

 2. KarelC – nebojte, i o Serpens Levis víme. Recenzent už leští brk. 🙂

  Co se Spider-Mana týče, poměrně s vámi souhlasím. Narazil jsem u něj na vysoce poutavé příběhy (můj nej je zatím “Kravenův poslední lov”), ale většinou se drží na sítích lehkého nadprůměru.

  Každopádně díky za komentář a hezký den!

 3. to Joehot: Měl jsem potřebu se vyjádřit! 🙂 Tak to je dobrá zpráva a já se těším na recenzi. To album pro mne bylo jako blesk z čistého nebe.

  Jo Kravena beru – ale to vyšlo pradávno – ještě v době, kdy tady byl každý nový komiks malá fiesta a já kupoval vše co tady vycházelo. Ale naprosto otřesný pro mne byl Spiderman co vycházel v té edici od Netopejru a Crwe. Komiksové legendy tuším. To jsem se i styděl, když jsem to četl.

  Tu nejnovější edici jsem si kupoval hlavně kvůli tomu, abych zjistil jaký restart provedli X-manům. A ani to mne příliš nenadchlo.

  Ale jinak jo – ta vaše recenze je výstižná – proti ní nic nemám.

 4. KarelC – nikoliv moje. 🙂 Ale i tak to Kubu jistě potěší.

Zveřejnit odpověď