Ztracená brána ukrývá tajemný magický svět

Někdo je zvláštní mezi normálními, ale Danny North má opačný problém. V jeho světě magie nepatří do pohádek, stejně tak ani dávní bohové do mýtů a legend. Dannyho rodina navíc patří mezi ty, kteří dokáží neuvěřitelné zázraky. On sám však, jak se zdá, nemá vůbec žádný talent.

ztracena_brana

Odin, Loki, Zeus či Hermes byli skuteční. Nešlo však o bohy, nýbrž o neuvěřitelně mocné mágy. Dnes je však taková síla pouhou minulostí, protože v sedmém století Loki uzavřel na Zemi brány, které vedly do jejich domovského světa Westilu, a Rodiny ztratily většinu ze své moci.

Danny si prošel šikanou i odstrkováním, když jeho vrstevníci začali projevovat nadání k magii, zatímco on se bál, že se jeho schopnosti nikdy nedostaví. Když se tak konečně stalo, nebylo však co oslavovat. Danny je totiž mágem bran, a pokud nechce být zabit některým ze svých příbuzných, musí uprchnout a schovat se mezi obyčejnými lidmi.

Orson Scott Card je americký spisovatel, jehož nejslavnější dílo Enderova hra jistě není třeba představovat. Tentokrát autor z části opouští žánr sci-fi a pouští se do nového výkladu mýtických legend, s jejichž pomocí vytváří svůj magický svět.

Příběh čtenář sleduje hned z několika pohledů. Je tu Danny, který se ukrývá mezi obyčejnými lidmi, potlouká se po světě, krade a setkává se s jinými mágy. Postupně odhaluje zakázanou magii bran a z každého svého dobrodružství si odnáší nové poznatky. Tahle část příběhové linie připomíná klasickou Young Adult fantasy, jakou je kupříkladu Harry Potter. Pak je tu linie, která sleduje příběh tajemného chlapce, který si nemůže vzpomenout na svoji minulost, ale cítí, že zapomněl cosi důležitého, co by mohlo rozhodnout o osudu celého světa. Tento příběh je zasazen do jakéhosi pesudo-středověku, v němž existují králové, královny i hrady, a příběh je o poznání temnější než Dannyho vtipné vylomeniny. Kniha tak získává novou úroveň a díky ní by se po ní nemusel bát sáhnout ani starší čtenář.

Orson Scott Card v pěti bodech:

  1. Americký spisovatel, narodil se 24. srpna 1951 do rodiny mormonů a nějakou dobu působil jako mormonský misionář v Brazílii.
  2. Jeho nejslavnějším dílem je sci-fi Enderova hra, za kteréou získal ceny Hugo a Nebula. Pokračování románu bylo stejně úspěšné.
  3. Věnuje se jak žánru scifi, tak i fantasy, kromě Ztracené brány vyšly na příklad fantasy kniha Zakletá (vyšla v ČR v roce 2013).
  4. Spisovatel se nevěnuje pouze psaní románů, ale do knižní podoby sepsal například i film Jamese Camerona Propast a napsal scénáře k mnoha počítačovým hrám. Napsal i několik technických článků.
  5. V roce 2005 se stal profesorem na virginské univerzitě v Buena Vistě, je aktivním politickým přispěvatelem a mluvčím.

Cardův styl je zábavný a jednoduchý a hlavně vysoce chytlavý. Ztracená brána doslova vtahuje do děje, čtenář navíc snadno uvěří, že hlavnímu protagonistovi je opravdu pouhých třináct let, a přesto překvapuje svou inteligencí (narozdíl od svých „vrstevníků“ z mnoha dalších young adult knih). Nejen obě hlavní postavy jsou ovšem zpracovány výborně – právě charaktery jsou největším tahákem příběhu.

Horší už je to se samotným dějem, především v Dannyho lince, kde se sice chlapec postupně učí nové věci a poznává nové lidi, kteří ovlivňují jeho cestu, ale o nebezpečí, které mu hrozí ze strany Rodin, se neustále jen diskutuje. Ovšem ve výsledku, jak se říká: skutek utek.

Ztracená brána patří mezi ty dobrodružnější knihy na poli YA fantasy. Určitě dokáže nabídnout ojedinělý a výjimečný magický svět, neotřelého a zábavného hrdinu a zajímavý příběh – tím nejlepším na celé knize je ale autorova schopnost poutavě vykreslit všechno, co svému čtenáři předkládá.

70 %
  • Orson Scott Card: Ztracená brána
  • Laser-book, 2014
  • Překlad: Milan Žáček
  • Obálka: John Blumen
  • 400 stran, 329 Kč
Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

1 komentář

Zveřejnit odpověď